Musa beşiği, Tradescantia spathacea

Yaprakları büyük, uzun ve gösterişli olan bir telgraf türü. Yapraklar bakıma göre 30cm uzun olabilir. Yaprak rengi alabildiği güneşin derecesine göre değişir. Arka kısım morumsu kızıl, üst kısım yeşil.

Tradescantia spathacea

Tradescantia spathacea ahtapot çiçeğine çok benzediği halde aynı cinsten değil mor telgraf çiçeği ile aynı cinstendir (Tradescantia). Bunların hepsi aynı familyadan elbette. Sonra ahtapot çiçeği yenir, bu yenmez biraz zehirlidir. Köpeklerin vücuduna değse çok fena alerjilere kaşıntılara sebep olur. Hayvanlar alerjili yerleri kaşıya kaşıya kanamaya yara açılmasına sebep olur. Bazı insanlara da aynı alerji etkisi var.

Tuzlu, kıraç topraklara uyumlu, kuraklığa dayanıklı. Succulent özellikli. Çiçek açması gövde üzerinde yaprak koltuklarında, çok kısa saplı olarak gerçekleşir.

İngilizcedeki yaygın adı Moses in the cradle (beşikteki Musa anlamına geliyor). Musa beşiği demek daha doğru olacak. Telgraf türlerine gezgin yahudi (wandering juif) vb isimleri verilmesi çok yaygın bir şey.
Bilimsel adı: Tradescantia spathacea.. Eski veya diğer bilimsel adları: Rhoeo discolor, Rhoeo spathacea ve Tradescantia discolor..

T. spathacea bitkisi Florida’nın birçok yerinde felaket istilacı olmuştur. Tohumları rüzgar etkisiyle her yere yayılır. Yol kenarlarında, duvar çatlaklarında, palmiye, akasya vb kabuklu ağaçların gövdeleri üzerinde, çatılarda kiremit aralarında bile tohumlar çimlenir büyür. Toprakta ise sadece bir tohum bile kısa sürede geniş bir alan kaplayan bir koloni oluşturur. Diğer bitkilere meydan vermezler. Çevrenin doğal bitkilerini yok ederler. Florida’da bunlara karşı itlaf çalışmaları sık sık yapılmak zorunda. Tamamen yok etmek imkansız.

Tradescantia spathacea 'Hawaiian Dwarf'

Tradescantia spathacea ‘Hawaiian Dwarf’

Yetiştirilmesi bakımı hakkında fazla söze gerek yok. Mor telgraf çiçeğinden daha kolaydır. Sadece kışın soğuklara onun kadar dayanmaz. En fazla -7C derece; İstanbulda kuzey rüzgarlarını direkt almayan cephelerde kışın dışarda hiçbir koruma istemez.

Yapraklarının gerektiği gibi serpilmesi için: Yazın öğle civarı güneşinden korumalısınız. Toprak humuslu olmalı, ara sıra düşük dozajlı genel amaçlı bitki besininden verin.

Cüce kültivarları genelde yaprakları çizgili, daha güzel görünümlü olup çok da cüce değildir sadece yaprakları esas türdeki gibi çok büyük olmaz. Bunların soğuğa dayanıklılığı ise biraz daha fazla: -10C dereceye kadar. Ayrıca cüce çeşidi alkalinli toprakta iyi gelişemez. Toprak hafif asitli ya da nötr olmalı.

Çoğaltılması diğer telgraflarla aynı. Dallarını kırıp dikince hemen köklenir. Tohumla da yetiştirebilirsiniz. Bunun ayrıca yaprak çeliği ile çoğaltılması ayrıcalığı var deniyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Musa beşiği, Tradescantia spathacea' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif O. D. -İstanbul dedi ki:

  Bu telgraf türü sürekli yanlarından cepler çıkarıyor, o ceplerden beyaz çiçekler açıyor. Kış geldiği için şu an çiçek açmıyor ama açmaya başladığında uzun süre çiçeklenmeye devam ediyor.

  Düz, yeşil yapraklısından bende var. Zehirli olduğunu bilmiyordum, evde kedim de var. Balkona gelen kuşları izlemek için pencere kenarına gittiğinde ister istemez değiyor bitkiye.
  İlkbaharda balkona çıkarıp bir daha içeri almayayım İstanbul kışına dayanabiliyorsa. Karşı apartmanlardan birisinde açık balkonda durduğunu görmüştüm ama benimkisi ilk aldığım günden beri evde.
  Henüz tek kök, ilkbaharda saksı değişimi ile birlikte yavrulamaya başlar sanırım.

  Yaprak çeliği ile çoğaltılıyor demişsiniz. Bir tane yaprağı yarıdan kırılmıştı ama kırılan kısmın açık yerleri kurudu. Şimdi aşağı doğru sarkmış duruyor. Onu koparıp diksem köklenir mi? Yoksa gövdeden mi koparmak gerekiyor yaprağı? Eğer köklenecekse ilkbaharda deneyebilirim.

  ***
  Alerjik etkisi bildiğim kadarıyla sadece köpeklere ve bazı insanlara oluyor. Kediler için bir kayda rastlamadım. Yaprak çeliği ile çoğaltılabildiğini ciddi ciddi iddia etmişler diye yazdım. Bende de bir dal var çok küçük. Yaprağını tuttum inceledim dokusu uygun diye düşündüm ve o bilgiye inandım ama ayrıntıları yazmamışlar sizin sorunuza cevap veremiyorum. Biliyorsunuz birçok succulent ve yarı succulent türlerde yaprak çeliği mümkün. Ama hepsinde değil. Mesela Agav türlerinde oluyor Aloe türlerinde olmuyor. Begonyalardan bazılarında oluyor bazılarında mümkün değil. Telgraflardan da bu succulent türde mümkün demişler. Olabilir. Denemek lazım. Gerçi önemli değil çünkü kendiliğinden hızla çoğalır.. ayrıca aynen mor telgraftaki gibi de dallarını kırıp köklendirebilirsiniz. Bendeki daha parmak kadar yavru ilen kökten bir filiz daha verdi. Bilmiyorum esas türden mi cüce çeşitlerinden mi.. Yaza kadar belli olur sanıyorum.

 2. Konul, Baki dedi ki:

  Birinci resimdeki telegraf bitkisinden koklu olarak almistim. Dikeli bir ay oldu. Yeri havadar ve siddetli aydinlik olan balkonumda ama bir gelisme yok, oylece duruyor. ne buyuyor ne de soluyor. Ne yapsam gunese mi koysam? o zaman da yapraklar kivriliyor ve yumsama oluyor.
  ***
  Güneşi ve sıcağı sever. Ev içinde kuvvetli güneş alan pencere önünde bile yetiştirebilirsiniz. Hızlı ve güçlü büyür. Sizinki gölgeye alışmış. Bırakın güneşte yapraklar bozulursa bozulsun önemli değil. Yakında kuvvetle büyümeye başlar, güneşe uyumlu kocaman yapraklar çıkarır.

 3. Konul, Baki dedi ki:

  Ve hatta gittim topragi az dagitip kontrol ettim. kokler curumus ve biraz sapin yukari kisminda da curume olmus. topraktan cikarip curumus yeri kesip suda koklenmeye koydum. inshallah yalnis yapmamisim.
  ***
  Güneşsiz yerde tutup devamlı sulamanız yüzünden çürümüştür. Geçen yaz sonunda biri bana suda beklettiği bir dal verdi. Aynen anlattığınız gibi çürümüştü. En sağlıklı yerinden kestim sonra baklonda güneşli ve rüzgarlı yerde duran bir saksıya başka bir bitkinin yanına diktim. Orada köklendi. Sonra başka saksıya diktim eve aldım. Kış boyunca büyüdü. Sizin hatanız fazla sulamak ve güneşten mahrum etmek.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)