Tradescantia spathacea

Telgrafçiçeğigiller (Commelinaceae) familyasından Tradescantia spathacea türünün İngilizcedeki yaygın adı Moses in the cradle olup beşikteki Musa anlamına geliyor. Musa beşiği demek daha doğru olacak. Bizde istiridye çiçeği ismi Musa beşiği isminden daha yaygındır.

Özellikleri

Tradescantia spathacea türünün yaprakları 5cm ile 8cm aralığında geniş, 30cm kadar uzun olur. Yaprak üst kısmı koyu yeşil, alt kısmı mordur. Cüce kültivarları genelde yaprakları çizgili, daha güzel görünümlü olup çok da cüce değildir. Sadece yaprakları esas türdeki gibi çok büyük olmaz. Daha dar ve daha kısadır.

Tuzlu, kıraç topraklara uyumlu ve kuraklığa dayanıklı olup sukulent özelliklidir.

Tradescantia spathacea

Tradescantia spathacea, Musa beşiği

Çiçek açması

İlkbahardan sonbahar ortasına kadar sürekli çiçek açar. Gövde üzerinde yaprak koltuklarında, çok kısa saplı olarak mini beşik benzeri çiçek çantaları geliştirir. Her bir çantacık içinde aylarca sürekli beyaz mini çiçekler açar. Çiçeklerinin ömrü bir gün bile sürmez ama çantacıklar veya beşikçikler içerisinde devamlı yeni tomurcuklar gelişir ve her gün mini mini beyaz çiçek açarlar.

Toksik etkisi

Tradescantia spathacea yenmez çünkü biraz zehirlidir. Köpeklerin vücuduna değse çok fena alerjilere kaşıntılara sebep olur. Hayvanlar alerjili yerleri kaşıya kaşıya kanamaya, yara açılmasına sebep olur. Bazı insanlara da aynı alerji etkisi var.

İklim uyumu

Kış soğuklarına en fazla -7C derece (rüzgarları direkt almaması kaydıyla) tüm yapraklarını kaybederek dayanır. Şiddetli yaz sıcaklarına ve saatlerce direkt güneş altında kalmaya tam uyumludur. Cüce kültivarları soğuğa daha iyi dayanır (-10C dereceye kadar).

Tradescantia spathacea 'Hawaiian Dwarf'

Musa beşiğinin cüce bir kültivarı Tradescantia spathacea ‘Hawaiian Dwarf’

Tradescantia spathacea bakımı

Bu konuda fazla söze gerek yok. Çünkü oldukça uyumlu ve dayanıklı bir bitkidir. Burada sadece daha güzel olması için gerekenleri yazıyorum.

Salonlarda hızlı gelişmesi ve çok güzel görünümlü olması hava akımları olan ve günde en az iki saat direkt güneş alan bir pencere yanında olmasıyla mümkündür.

Toprak olarak torf toprak tek başına yeterlidir. Fakat iç mekanlarda 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapmanızı tavsiye ederim. Ara sıra düşük dozajlı genel amaçlı bitki besininden verin.

Fide üretimi

Biraz zor. Çünkü tek gövde halinde gelişiyor ve dipten yavru vermeye pek meraklı değil. Eğer uç gelişim merkezini keserseniz ancak o zaman yanlardan 4-5 tane yavru verir. Bunlar yeterince gelişince ayırırsınız.

Diğer bir Tradescantia spathacea çoğaltma yolu: İki üç yıl içinde ana gövde biraz uzar. Üst kısmı kesip alın. Böylece dip kısmından pekçok yavrular verecektir. Aldığınız üst kısmın kesik yerinin kuruması gerekiyor. Yani 4-5 gün açıkta bekletin. Sonra hafif nemli toprağa dikin ve 10 gün hiç sulamayın. Toprak kupkuru olsa bile bekleyin. Sonra normal sulamalara devam edin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Tradescantia spathacea' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Aynur, İzmir dedi ki:

  Bir tane bana Musa beşiği çiçeği komşum verdi ama kökü yok. Sizce nasıl köklendirsem? Suda mı toprakta mı? Kumlu pomza karışımlı poşet toprağa mı diksem?
  ***
  Hem kumlu hem ponzalı torf toprakta daha iyi köklenir ve daha iyi gelişir. Ama önce iki gün suda bekletin. Böylece kesik yer sağlamlaşır ve toprağa dikince çürüme olmaz.

 2. Nature, Eskişehir dedi ki:

  Benim Musa beşiği çiçeğimin boyu çok uzadı ve gövdesi ince kaldı. Acaba bu çiçekte budama yapılabiliyor mu? Daha yayvan bir şekilde büyümesi için ne yapabilirim?
  ***
  Şimdilik daha fazla güneş almasını sağlayın ve toprak tamamıyla kupkuru olmadıkça sulamayın. Mart sonuna doğru dipten kesin. Kesip aldığınız parçayı ikiye bölerek köklendirebilirsiniz. Saksıda kalan dip kısmı 4-5 filiz çıkarır ve zengin görünümlü halde gelişir. Güneşli pencere önünde çok gösterişli oluyor. İyice canlanınca mayıs ayında daha geniş saksıya almanızı tavsiye ederim.

 3. Ayşe, Bursa dedi ki:

  İstiridye çiçeğim bir aranjmanda kullanmak istiyorum. İstilacı olduğunu yazmışsınız. Yanlış bir tercih mi olur?
  ***
  Birçok saksı ile uğraşmak yerine aranjman yapma fikriniz çok isabetli. Herkese bunu tavsiye ediyorum zaten. Musa beşiğinin istilacılığı meselesi başka. Evlerde saksılarda öyle değil. Türkiye şartlarında bahçelerde de istilacı olamaz. Her neyse. Kim bilir aranjmanınız bu bitki ile ne kadar güzel olacak. İsterseniz şu sayfayı da okuyun: Farklı salon bitkileriyle tek saksıda aranjman yapma incelikleri

 4. Merve, İzmir dedi ki:

  Benim istiridye çiçeğim yaprakları önce kahverengi yumuşuyor sonra ölüyor. Neden olabilir? Epey geçirgen toprakta.
  ***
  Yıllardır yetiştiriyorum. Hava akımlarına ciddi ihtiyacı var. Güneşte ısınmayı da çok seviyor. Mesela şimdi Didim’de öğleden sonra direkt güneş aldığı balkonda (sürekli açık havada) muhteşem güzel bir halde. 40C derece sıcak havada güneş altında pişmek yerine gayet keyifli gelişiyor. Bu şartlarda asla toprak seçmez. Siz sanıyorum ev içinde hava akımlarından ve güneşten mahrum tutarak yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Özellikle hava akımlarına hayati derecede ihtiyacı var. Ev ortamlarını pek sevmez.

 5. Okuyanadam, Kayseri dedi ki:

  Balkonda bu çiçek yetişir mi?
  ***
  Sizin orada olmaz. Kışın daha en başında tamamıyla donup ölür.

 6. Toprak, Antalya dedi ki:

  Birkaç yıl önce yukarıda ilk görselde paylaştığınız türden olanı (Tradescantia spathacea) yine öyle bir saksıda almıştım. Standart bahçe toprağına ekili halde aldım. Her şey yolundaydı bu kış bitene kadar. Bu yıl malum sert geçen kış ardından yapraklar çok yıprandı hatta neredeyse hiç kalmadı. Ben de o yıpranmış yaprakları kestim ve bir de sürgün vermişti ikisini ayrı saksılara yine bahçe toprağına nisan sonu-mayıs başı gibi ektim. Ancak o süreden beri bekliyorum bir yaprak filizi bile belirmedi. Çok üzülüyorum acaba öldüler mi? Ayrıca bu ayırma işinden sonra senelerdir durdukları çok güneş alan yerden aldım ve genelde gölge olan ağaç altında bir yere koymuştum. Şu an yakından bakınca gövdeleri diri hissettiriyor. Acaba her şey yolunda mı? İlk geldiği yıl direk dik öğle güneşi gören bir yere koymuştum ancak yapraklar kaynar suya sokmuş gibi eridi dik formu yok oldu düştü. Bu durumu da değerlendirir misiniz?
  ***
  Yeni aldığınızda yapraklarının bozulması herhalde önceki yetiştiği yerde güneşe hiç alışık olmadan yetiştirdikleri içindir. Didim’de yazın 40C derece sıcakta, balkonda saatlerce yakıcı güneşte yapraklar son derece sağlıklı ve gösterişli gelişiyor. Yani şiddetli sıcağa da yakıcı güneşe de tamamıyla uyumludur. Esas sorunuza gelince: Kışın içeride tutmanız lazım. Soğukta ölmese bile fena zarar görüyor ve ilkbaharda canlanması epeyce zaman alıyor. Şimdi yavaş yavaş sağlığı düzelecektir. Güneşten korumanıza hiç gerek yok ama direkt güneş olmasa bile hemen hemen aynı şekilde güzelce gelişir. Biraz sabredin. Yani her şey yolundadır. Bundan sonra kışın dışarıda bırakmamanızı tavsiye ederim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.