Kemik tozu, kan tozu

Azot için kan tozu, fosfor için kemik tozu bitkilere gerçekten faydalı mı?

Gübreler organik (hayvan gübreleri) ve inorganik (suni gübreler) olarak ikiye ayrılır. Kemik tozu ve kan tozu organik maddelerdendir. Dolayısıyla bunlardan yapılan gübreler de organik gübrelerdir. Organik kelimesi günümüzde yüzde yüz doğal anlamında da kullanılıyor (bu konuda ⇒ organik tarım başlıklı yazıma bakabilirsiniz).

Organik tarım, organik gübre derken herkes yanılıyor ve her organik şeyi iyi sanıyor. Mesela kalsiyum için kemik tozu niçin tercih edilsin? Tarım kireci yapılmasında kullanılan kireç ve dolomit taşları kötü mü? Bilakis, tarım kireci bitkiler için kemik tozundan milyon kat daha güvenli bir maddedir. Peki azot takviyesi için toprak özelliğine ve bitki özelliğine göre çeşitli azot gübreleri varken kan tozu niçin tercih edilsin? Gerçekte şeker gübresi vb özel azot gübreleri hem toprak için hem bitkiler için kan tozundan daha sağlıklıdır çünkü dediğim gibi toprak ve bitki özelliğine göre çeşitleri var. Niçin’lerin detayları bütün sayfa içinde…

Kan tozunun bitkiler için kullanılması: Her toprağa fayda sağlamaz. Bilakis toprağın dengesini bozar. Azotu müthiş arttırır. Asitliliği arttırır. Tuzluluğu arttırır. Su tutmayı arttırır. Toprakta zararlı mikroorganizmaları arttırır. Birçok bitki türlerine zararı büyük olur. Hangi bitki için kullanılmışsa onda bile çok hafif bir doz aşımında bitkileri yakıp öldürücü etkisi olur. İşe yarayacağı topraklar hem çok kumlu hem kireçli kıraç olan topraklardır. Zarar vereceği topraklar ise şunlar: Humuslu verimli topraklarda, asitli topraklarda ve killi kıraç topraklarda bütün dengeleri bitkilerin aleyhine bozar. Sırf azot takviyesi için kan tozuna gerek duymak yanlış. Humuslu topraklara uygun, kumlu ve kireçli topraklara uygun, kıraç topraklara uygun, asitli topraklara uygun ayrı ayrı azot sağlayıcı yapay gübreler vardır. Bilinçlice onlardan kullanmalısınız.

Eğer.. Kan tozu başka maddelerle karıştırılır, çeşitli işlemlerden geçirilir, azot ve tuzluluk oranı düşürülür, kimyasal dengeleri düzeltilir, bu da resmi kurumlara tescil ettirilir ve bu özellikleriyle tse onaylı olur, ambalajında hangi tür toprağa uygun olduğu ve ne oranda kullanılacağı da belirtilir ise itirazım yok. İşte o zaman şeker gübresi gibi azot sağlayıcı suni gübreler karşısında kan tozu organik bir alternatif olmuş olur.

Kemik tozunun bitkiler için kullanılması: Birçok kaynakta kemik, boynuz, deri vb şeylerin tozu bitki besini olarak kullanılır denilse de bu tamamen yanlış bir bilgidir. Başlıca özelliği kaydadeğer miktarda fosfor ve kalsiyum içermesidir. Bu özellikleri ise iddiaların aksine genelde hiç işe yaramaz.

Kemik tozunun fosfor açısından işe yaraması için toprağın pH derecesinin 7 (nötr) olması gerekiyor. 7’nin altına ve üstüne gittikçe bitkilerin kemik tozundan fosfor alması mümkün olmaz. Bu da yetmiyor toprakta ayrıca kemik tozundaki maddeleri ayrıştıracak mantar türü faydalı mikroorganizmaların bulunması şart. O halde fosforu unutun. Geriye kalıyor kemik tozunun tek faydası kalsiyum içermesi ama bu da her zaman her şartta bitkilerin işine yarayamıyor.

Kemik tozunun topraktan toprağa değişen zararları olabiliyor. Ayrıntılara girmiyorum. Bu işleri çok iyi bilen tecrübeli kişiler kendileri kullanabilir. Siz bilmiyorsanız tavsiyelere hiç aldanmayın zararını görürsünüz. Tesadüfleri genel bilgi gibi iddia etmeyin.

O halde: Kemik tozunun fosfor için kullanıldığında işe yaraması şansa kalmıştır. Ya da ekstra masraflarla toprak düzenleyicileri kullanmak gerekir, filan tür mantarların toprakta bulunması sağlanır ve o zaman büyük masraflar karşısında kemik tozu fosfor açısından işe yarar. Faydalı olma ihtimali çok düşük, zararlı olabilme riski çok yüksek. Kalsiyum için işe yaraması da sanıldığı gibi kolay değil ve pahalı. Kalsiyum için hem son derece sağlıklı, hem yüzde yüz doğal, hem çok ucuz ürün tarım kirecidir. Fosfor içinse uygun gübreler kullanmak, hırsa kapılmamak lazım.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)