Kanarya gülü, Kerria japonica ‘Pleniflora’

Üç metreye kadar yükselebilen, dikensiz, çalı formunda bir bitki olan kanarya gülü Gülgiller (Rosaceae) familyasından, Kerria cinsinin tek türüdür. Bilimsel adı Kerria japonica‘dır. Doğal türü yalınkat sarı çiçekler açar. ‘Pleniflora’ kültivarı da yine sarı ama katmerli çiçek açar. Gölgeli yerlere tam uyumludur.

Ana vatanı Çin, Kore ve Japonya’dır. Dağ eteklerinde çalılık bölgelerde yetişir. Yalınkat çiçekli doğal tür kanarya gülünün dalları sert olsa da dümdüz, dimdik gelişmez. İlkin yukarı doğru dik yükselen sürgünler uzadıkça eğimi artar ve üst kısmı daha esnek olup kavisli bir şekil alır. Bu özelliğinden dolayı yakınındaki diğer bitkilere, duvara veya çite yaslanır. Fakat bu sayfada konu edilen katmerli çiçek açan kültivarı dik ve güçlü gelişir.

Kanarya gülünün çiçekli dallarıBütün yıl boyunca çiçek açmaya devam eden kanarya gülü sadece ilkbaharda yoğun çiçeklidir. Diğer zamanlarda üzerinde az sayıda çiçek görülür. Kışın yapraksız kalır ama fazla soğuk olmayan memleketlerde kışın bile dallarında tek tük çiçek açmaya devam eder.

Dipten yeni sürgünler çıkararak kendi kendisini artma, çoğalma özelliklidir. Kanarya gülü bahçeye dikildiğinde ilk iki – üç yıl sakin kalabilir ama sonra daha fazla dip sürgünleri çıkarır ve ayrıca toprak altı uzun sürgünlerde kendisinden daha uzakta pekçok yeni fidanlar üretir.

Kış soğuklarına -40C dereceye kadar dayanır.

Yetiştirilmesi, bakımı

Kanarya gülü sıcağa, susuzluğa, şiddetli güneşe ve gölgeye uyumludur. Gölge veya az güneşli yerlerde yetiştirilmesi tavsiye edilir. Zira kanarya gülünün çiçekleri güneşte uzun süre dayanıklı olamıyor. Toprağı hafiften kurudukça sulamalısınız. Susuz bırakmayın.

Toprak seçmez ama elbette toprağını ne kadar iyi hazırlarsanız o kadar iyi verim alırsınız. Kanarya gülü toprak altından sürgünler uzatarak farklı yerlerden yeni fidanlar üretir. Eğer bunları yok etmezseniz birkaç yılda bahçenizi kanarya gülü çalılığı haline getirirler. Boş köşelere dikmeniz daha iyi olur. Tam gölge uyumlu bitkilerden olduğu için bahçelerde yer seçimi açısından zorluk çıkarmaz yani istediğiniz yere dikebilirsiniz. Toprağı çok kötü değilse gübre istemez. Sadece susuz bırakmayın. Susuz bırakırsanız, ihmal ederseniz gayet iyi dayanır ama sonraki yıl çiçeklenme potansiyeli azalır.

Budama

Solan çiçeklerini ve çiçeksiz kalmış ince dallarını bekletmeyip makasla kesin. Bu sayede, ilkbahardaki kadar bol bol olmasa da gayet güzel çiçeklenmeye devam eder.

Sararan dallarını, güdük kalmış, zayıf kalmış dallarını ne zaman görürseniz onları o zaman kesin.

İlkbaharda kanarya gülünün yoğun çiçeklenmesinin hemen ardından en eski ana dallarını en dipten (toprak yüzeyinden) kesmelisiniz ki sağlıklı yeni sürgünler çıkarsın. Böylece  daima genç ve güçlü dallara sahip olmasını sağlarsanız hem her yıl çiçeklenme verimi o nispette iyi olur hem de daha güzel görünür. Her yıl daha da güçlenir ve daha çok ve daha güçlü sürgünler çıkarır. Güçlenmiş kanarya güllerini ilkbahar yoğun çiçeklenmeleri geçtiğinde en sağlıklı 1 yaşında birkaç dal hariç diğerlerini dipten yok etmelisiniz.

Yeni çıkan dip sürgünleri çok fazla ise gerektiği kadarının büyümesine izin verip diğerlerini fazla büyümeden yok etmelisiniz.

Çoğaltılması

Kanarya gülü çok kötü toprakta değilse ve susuz bırakılmıyorsa kendisi bol bol yeni fidanlar üretir. Bunları sonbahar – kış sonu arasında ayırarak çoğaltabilirsiniz. Eğer kanarya gülünüz uzakta yeni fidanlar üretemiyorsa yine sonbahar – kış sonu arasında bitkiyi sökerek ana dalları tek tek değil, bütünlüklerini fazla bozmadan, ikiye veye üçe ya da ne kadar mümkünse o sayıda öbekler halinde ayırın.

Ayrıca ilkbahar ve yaz aylarında ⇒ basit daldırma yöntemiyle yeni kanarya gülleri üretebilirsiniz.

Kaynaklar

Kerria japonica ‘Pleniflora’ – missouribotanicalgarden.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)