Licuala grandis tehlikeli palmiye

Yelpaze yapraklı bir palmiye türü Licuala grandis yurdumuzda sadece iç mekanlarda yetiştirmeye uygundur. Fakat bakımı zor ve üstelik çok da tehlikelidir.

Licuala grandis kocaman yelpaze yapraklı bir palmiye ağacı türü

Licuala grandis – fotoğraf: eureka-farms.com

Özellikleri

Licuala grandis palmiyesi Arecaceae (Palmiyegiller) familyasındandır. Yaprakları yelpaze şeklinde, ama parçasızdır. Diğer yelpaze yapraklı palmiyelerde bir yelpaze yaprak pekçok dar-uzun yaprakçıklar bütünüdür ve her yaprakçık ayrıdır. Fakat bu türde yaprakçıklar birbirlerine yapışıktır. Ayrı ayrı değildir. Ancak yaprak tam olgunlaştığında güçlü rüzgarlar yaprakçıklarda kısmi ayrılmalara yol açar.

Ana vatanı Avustralya kıtasının kuzey-doğu açıklarında Vanuata takım adalarıdır. Burada deniz etkisinde tam tropikal iklim hüküm sürer. Yılın çoğu zamanı yağmurludur. Şiddetli sıcaklar pek görülmez.

Doğal ortamları düşük rakım yağmur ormanlarıdır. Genelde orman altı bitkisi gibi gelişir. Küçük yapılı palmiyelerdendir. Boyu 5 metreyi bulmaz. Fidan büyüdükçe yelpaze yapraklar da büyür. Tek yelpaze yaprak 1m’den daha geniş çapta olur. Fakat iç mekan şartlarında yaprak çapı genelde 50cm’den daha küçük kalır.

İlkbahar sonu çiçek açma dönemidir. Sonra zeytin kadar meyveler verir. Her meyvede bir çekirdek (tohum) oluşur. Olgun meyveleri kırmızı ve güzel görünümlüdür ama yenmez.

Tehlikeleri

Muhteşem güzel olduğu kadar çok da tehlikelidir. Yelpaze yaprak kenarları sert ve kesici, yaralayıcı özelliktedir. Dikkatli olmak gerekir. Yaprak saplarının kenarlarında kıvrık dikenler olur ve daha tehlikelidir. Saksı-toprak değiştirirken insanlar genellikle fena halde yaralanır. Bu bitki ile uğraşırken, hatta yaprakları ıslak bezle silerken bile mutlaka kalın bahçıvan eldivenleri kullanın.

Ev hayvanları yaprakları kemirirlerse küçük çapta zehirlenirler. Yani toksik etkilidir. Ama esas tehlikesi yukarıda açıkladığım gibi kesici, yaralayıcı özelliğidir. Çocuklu evlere ve kalabalık ofislere göre bir bitki değildir. Herkesi yaralar, keser, biçer.

İklim uyumu

Licuala grandis Türkiye’nin hiçbir yerinde kışın hayatta kalamaz. En fazla 0C derece soğuğu, uzun sürmemesi şartıyla tolere edebilir ama çok risklidir. Bu yüzden sadece iç mekan bitkisi olarak değerlendirmek gerekiyor. Ayrıca kış boyunca soğuk odada tutmamalısınız.

İç mekanlarda Licuala grandis bakımı

Yazın şiddetli sıcak olan memleketlerde yaz boyunca direkt güneşi pek almamalıdır. Diğer durumlarda direkt güneşi sever. Aslında direkt güneş şart değil. Bulunduğu oda dışarısı gibi çok güçlü gün ışığı alıyorsa bu kadarı yeterlidir.

Toprak olarak 3 ölçü torf + 1 ölçü temiz dere kumu + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapın. Ayda bir defa palmiyelere uygun bitki besini verin. Veya genel amaçlı bitki besini de uyar.

Sulamalar dikkat ve bilgi ister

Licuala grandis sulamalarda ihmallere pek gelmez. Toprağının kupkuru kalmamasına dikkat edin. Kupkuru toprakta hızlıca tamamıyla ölme riski yüksektir. Fakat öte yandan kışın soğuk odada tutmak ve sulamak genellikle çürüyüp ölmesine yol açar. Soğukta ıslak toprak bu türe zehir etkisi yapar. Eğer yapacağınız bir şey yoksa en azından toprağını harfiyyen tarif ettiğim gibi yapın ve bitki besinini sadece mayıs ortasından eylül başına kadarki dönemde verin.

Toprak değiştirme

İç mekanlarda Licuala grandis gelişimi usludur. Yani bazı palmiyeler gibi sürekli bol bol kök uzatıp saksıdan taşma yapmaz. Yalnız, fazla eskimiş topraklarda rahatsız olma gibi bir hassaslığı var. Bundan dolayı her 2 yılda bir toprak değiştirin. Mayıs ayının sonunda saksıdan çıkarın. Köklerinin arasındaki toprağın yarısından biraz fazlasını çıkarın. Yeni toprak karışımı ile tekrar saksısına yerleştirin. Aynı saksıyı kullanacaksanız saksıyı yıkayıp kurutmak iyi olur. Yaralama tehlikesinden bahsetmiştim. Saksı-toprak değiştirirken kalın eldivenler kullanmalısınız. Ayrıca yüzünüzü kaynakçı siperliğiyle korumaya almanız gerekir.

Problemleri

Şiddetli sıcak hava + havasız ortam + direkt güneş ışınları üçü bir arada olması çok kötü zarar verir. Kapalı mekanlarda yapraklara su fısfıslamak yapraklarda yoğun mantar hastalıklarına yol açar ve bitkinin bir güzelliği kalmayacağı gibi sağlığı bozulur. Bu durumda aniden ölebilir. Yapraklarına örümcek bitler fena musallat olur. Büyük bir hızla çoğalıp yaprakları kemirir, mahvederler. Tahrip olmuş yapraklarda derhal mantar hastalıkları baş gösterir. Aslında bu problem salon palmiyelerinin pekçok türünde ve filkulağı bitkilerinin istisnasız tümünde oluyor. Çözümü ıslak bezle yaprakları sık sık silmektir. Ama yaprakları silerken yaralanmanız neredeyse kesindir (yukarıda anlattığım gibi tedbirler alın).

Fidan üretimi

Licuala grandis fidan üretimi sadece tohumlarıyla yapılır. Tohumların çimlenmesi 23C derece ve daha fazla sıcak ister. Genelde 3 aydan önce çimlenmezler. 6-7 aya kadar gecikebilir. Bu yüzden tohum ekimini yeterli sıcak olduğu zaman yapın ve sık sık sulayın ki tohumların çimlenmesi çabuk olsun. Duruma göre 2 ayda bile çimlenmeleri mümkündür.

Benzer bir palmiye

Daha önce konu ettiğim ⇒ Saribus rotundifolius palmiye türü Licuala grandis ile benzerdir. Zaten her ikisi de Palmiyegiller familyasının Coryphoideae adlı alt familyasına mensuptur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.