Pachyphytum compactum

Crassulaceae familyasından Pachyphytum compactum küçük yapılı, kısa dalların ucunda rozet gibi çevreye yönelik sık yaprakları olan sukulent özellikli bir bitki türüdür. Ana vatanı Meksika’nın orta – iç bölgesidir. 600m’den 2000m’ye kadar yüksek rakım yerlerin bitkisidir. Kayalık yamaçların az güneş alan kısımlarında daha fazla görülürler.

Özellikleri

Yaprakları 1cm ile 2,5cm arasında az uzun, kalın-etli silindirik, çok köşeli gibi şekilli ve sivri uçlu olur. Rengi mavimsi mat yeşil olup beyaz damarlar görülür. Soğuk ve susuzluk etkisiyle yapraklar çık tonda pas kızılı renklere bürünür. Kısa gövdelidir. En fazla 15cm uzar. Gövde sağlam yapılıdır. Dipten filizlenerek birkaç gövde halinde uzar. Daima dalların en uç kısmı sıkça rozet şeklinde yapraklıdır.

Pachyphytum compactum kış ortası ile ilkbahar başı arası dönemde, bir sap üzerinde az sayıda kırmızı çiçekler açar.

Pachyphytum compactum özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması bilgileri

Pachyphytum compactum kış soğuklarına direkt rüzgar almazsa -7C dereceye kadar dayanır. Kuraklığa da tam dayanıklıdır.

Yetiştirme, bakım ve üretim

Yaz aylarında öğle civarı güneşini direkt almaması daha iyidir. Gündüz boyu çok güçlü aydınlık ortam ister. Hava akımlarına sürekli ihtiyaç duyar.

Toprak olarak ⇒ Sedum vb krasulalar için tavsiye ettiğim toprak karışımı uygundur.

Sulamayı yaz aylarında toprak kuruduğu zamanlarda bolca su dökerek yapın. Kışın fazla soğuk ortamlarda toprak tamamıyla kurusa bile sulamada acele etmeyin.

Pachyphytum compactum fide üretimi tek yaprak çeliğiyledir. Gerçi dallarını kırarak da yapabilirsiniz. Yaprakları hafif darbelerle kopup düşer yapıdadır. Bu aslında bitkinin üreme, çoğalma taktiklerinden biridir. Çünkü her kopan yaprak yuvarlanıp gittiği yerde köklenip filizlenir. Böylece her yerde Pachyphytum compactum fideleri türer. Ayrıca fazlaca dallanıp estetik güzelliği azalmış olanların dallarını kesip toprakta köklendirmeniz mümkün.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.