Pachyphytum compactum

Crassulaceae familyasından Pachyphytum compactum küçük yapılı, kısa dalların ucunda rozet gibi çevreye yönelik sık yaprakları olan sukulent özellikli bir bitki türüdür. Ana vatanı Meksika’nın orta – iç bölgesidir. 600m’den 2000m’ye kadar yüksek rakım yerlerin bitkisidir. Kayalık yamaçların az güneş alan kısımlarında daha fazla görülürler.

 

Yaprakları 1cm ile 2,5cm arasında az uzun, kalın-etli silindirik, çok köşeli gibi şekilli ve sivri uçlu olur. Rengi mavimsi mat yeşil olup beyaz damarlar görülür. Soğuk ve susuzluk etkisiyle yapraklar güzelce renklenir. Açık tonda pas kızılı renklere bürünür. Kısa gövdelidir. En fazla 15cm uzayabilir. Gövde sağlam yapılıdır. Dipten filizlenerek birkaç gövde halinde uzar. Daima dalların en uç kısmı sıkça rozet şeklinde yapraklıdır.Pachyphytum compactum kış ortası ile ilkbahar başı arası dönemde kırmızı çiçek açar. Bir sap üzerinde az sayıda çiçek bulunur.

Pachyphytum compactum özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması bilgileri

Yapraklarına dokunulmamalıdır. Yoksa üzerindeki mumumsu tabaka silinir ve güzel görünümü azalır.

Dayanıklılık: Pachyphytum compactum kış soğuklarına direkt rüzgar almazsa -7C dereceye kadar dayanabilir. Kuraklığa da tam dayanıklıdır. Havası fazla nemli yerlerde uzun süre direkt güneş alması gerekir. Yoksa gerektiği gibi dallanamaz. Bir veya iki dallı olur. Yaz aylarında şiddetli sıcak olan yerlerde öğle civarı güneşini direkt almaması daya iyidir ama pek fark etmez.

Toprak: ⇒ Sedum vb krasulalar için tavsiye ettiğim toprak karışımı uygundur.

Sulama: Yaz aylarında toprak biraz kuruduğunda, serin aylarda adamakıllı kurumaya yakın olduğunda sulayın. Kışın toprak tamamıyla kuruduğunda bir süre daha bekleyip az miktarda su dökün.

Çoğaltılması: Pachyphytum compactum yaprakları hafif darbelerle kopup düşer yapıdadır. Bu aslında bitkinin üreme, çoğalma taktiklerinden biridir. Çünkü her kopan yaprak yuvarlanıp gittiği yerde köklenip filizlenir. Böylece her yerde Pachyphytum compactum fideleri türer. Ayrıca fazlaca dallanıp estetik güzelliği azalmış olanların dallarını kesip toprakta köklendirmeniz mümkün.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)