Pereskiopsis spathulata

Çoğaltılması zor olan kaktüs türlerinin kısa sürede çok sayıda üretilmesinde annelik yapması, onları çok kısa sürede büyütmesi büyük önem taşıyor.

Pereskiopsis spathulata bitkisi Cactaceae (Kaktüsgiller) familyasından, Pereskiopsis cinsinin bir türü. Kaktüslere benzemese de gerçek kaktüslerdendir. Çalı şeklinde olup succulent yapraklıdır. Amerika ve Avrupa’da yaygın isimleri Alfilerillo ve Patilón.. Anayurdu Meksika’nın güneybatı cıvarları. Sıfırın altında soğuğa direnci pek yok. En fazla -1°C derece, eğer kısa sürerse.

Önemi

Pereskiopsis spathulata zor kaktüslerin çabuk geliştirilmesinde geçici olarak aşı kök bitkisi olarak kullanılır. Kaktüslerin taşıyıcı annesi diyebiliriz. Bakınız: » Kaktüslerde aşılama.

Çoğaltılması zor olan kaktüs türlerinin kısa sürede çok sayıda üretilmesinde annelik yapması, onları çok kısa sürede büyütmesi büyük önem taşıyor. Yavaş büyüyen, kolay köklendirilemeyen değerli kaktüslerden kuru nohut kadar minik bir parça bu bitkiye aşılanırsa çok hızlı büyür. Büyüme hızı kaktüs türünün gerçek hızına göre en az 4 misli hızlanır. İşte Pereskiopsis spathulata’nın büyük önemi budur. Üzerine aşılanan kaktüs iyice büyüdüğünde ayırıp köklendirmek ya da uygun büyüklükte başka bir kaktüse aşılamak gerekiyor. Çünkü Pereskiopsis spathulata dalları incedir. Genelde kurşun kalem kalınlığında olur. Sonradan da pek kalınlaşmaz.

Pereskiopsis spathulata

Pereskiopsis spathulata

Gelişim göstermesi için fazla sıcak şart değil. Isı 10C derecenin altına düşmedikçe gelişimine devam eder. Kaktüslerin çoğu direkt güneş ister ama bu tür kuvvetli aydınlık yerlerde de güzelce yetişebilir. Fazla sulamada çürümez. Kökleri farklı topraklara uyumludur. Topraktan besinleri almada kabiliyeti yüksektir. Üzerine aşılanan kaktüsleri çabuk büyütmesinde bu faktörler rol oynar.

Mesela sizde tek olan ve kolay kolay bulamayacağınız bir kaktüsünüz çürürse, onun sağlıklı bir tane noktasını (ingilizcede areole denen dikenli düğmeciklerden birini) bile bu ilginç kaktüse aşılayarak ondan 6 ayda kocaman bir kaktüs elde edebilirisiniz. Halbuki o türün o büyüklüğe gelmesi en az 2 yıl ister.

Ayrıca yılbaşı ve paskalya kaktüslerinin tijli formunda geliştirilmesi için Pereskiopsis spathulata kaktsünün 20-30cm kadar uzunluktaki gövdesi üzerine aşılanabilirler. Böylece muhteşem bir güzellik ortaya çıkıyor. Fiyatı yüksek olsa bile satışları kolay olur. Amaç tijli formu olmasa bile yılbaşı kaktüsü Pereskiopsis spathulata üzerine aşılandığında çok büyük bir hızla büyüyerek bol bol çiçek açar. Düşünün belirli bir sürede ne kadar büyüyorsa o sürede normalinden en az 4 misli fazla gelişmiş olur.

Yetiştirilmesi, bakımı

Kışın soğuktan korumak şartıyla alelade bir bitki gibi yetiştirebilirsiniz. Uzun uzun anlatmaya hiç gerek yok.

Toprak seçmiyor. Gereksiz sulamalarda hemencecik çürümüyor. Az miktarda bitki besini vermek yetiyor hatta toprak az biraz besleyici ise besin vermek bile istemez.

Çoğaltılması da basittir. Dallarından çelik yapınca süratle köklenir. 3cm bir filizi bile ayırıp köklendirebilirsiniz.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |


'Pereskiopsis spathulata' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Mustafa Remzi M. dedi ki:

    Merhabalar, Ben İzmir’ de yaşıyorum ve aşağı yukarı 25 yıldır biriktirdiğim Kaktüs ve sukulentlerden 750-800 cinse sahip olan, küçük denebilecek bir kolleksiyona sahibim. İçinde çoğaltmak istediğim bazı değerli kaktüslerimde bulunmaktadır. Bahsettiğiniz bitki bazı cinsler için işime yarayacak diye düşünüyorum. Preskiopsis spathulata bitkisinin çok iyi neticeler verdiğini belirtiyorsunuz. Bu bitkiyi nereden temin edebilirim. Siz satış yapıyorsanız, fiyatı nedir? Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim..
    ***
    Bu bitkiden elimde olsaydı size gönderirdim ama maalesef yok. En önemli tarafı köklerinin özelliği. Aynı özelliğe sahip kaktüsleriniz varsa onlarla denemelisiniz. Köklerinin serin havada bile aktif olması, toprak seçmemesi, iyi saçaklanması, topraktan elementleri almada çok becerikli olması.. İşte bu özelliklere sahip olanlarda denemelisiniz bence.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)