Pereskiopsis spathulata

Pereskiopsis spathulata bitkisi Cactaceae (Kaktüsgiller) familyasından, Pereskiopsis cinsinin bir türü. Kaktüslere benzemese de gerçek kaktüslerdendir. Çalı şeklinde olup succulent yapraklıdır. Amerika ve Avrupa’da yaygın isimleri Alfilerillo ve Patilón.. Anayurdu Meksika’nın güneybatı cıvarları. Sıfırın altında soğuğa direnci pek yok. En fazla -1C derece, eğer kısa sürerse.

Pereskiopsis spathulata kaktüs türü

Önemi

Pereskiopsis spathulata zor kaktüslerin çabuk geliştirilmesinde geçici olarak aşı kök bitkisi olarak kullanılır. Kaktüslerin taşıyıcı annesi diyebiliriz. Bakınız: » Kaktüslerde aşılama.

Üretimi, çoğaltılması zor olan kaktüs türlerinin kısa sürede çok sayıda üretilmesinde annelik yapması, onları çok kısa sürede büyütmesi büyük önem taşıyor. Yavaş büyüyen, kolay köklendirilemeyen değerli kaktüslerden kuru nohut kadar minik bir parça bu bitkiye aşılanırsa çok hızlı büyür. Büyüme hızı kaktüs türünün gerçek hızına göre en az 4 misli hızlanır. İşte Pereskiopsis spathulata’nın büyük önemi budur. Üzerine aşılanan kaktüs iyice büyüdüğünde ayırıp köklendirmek ya da uygun büyüklükte başka bir kaktüse aşılamak gerekiyor. Çünkü Pereskiopsis spathulata dalları incedir. Genelde kurşun kalem kalınlığında olur. Sonradan da pek kalınlaşmaz.

Gelişim göstermesi için fazla sıcak şart değil. Isı 10C derecenin altına düşmedikçe gelişimine devam eder. Kaktüslerin çoğu direkt güneş ister ama bu tür kuvvetli aydınlık yerlerde de güzelce yetişebilir. Fazla sulamada çürümez. Kökleri farklı topraklara uyumludur. Topraktan besinleri almada kabiliyeti yüksektir. Üzerine aşılanan kaktüsleri çabuk büyütmesinde bu faktörler rol oynar.

Mesela sizde tek olan ve kolay kolay bulamayacağınız bir kaktüsünüz çürürse, onun sağlıklı bir tane noktasını (ingilizcede areole denen dikenli düğmeciklerden birini) bile bu ilginç kaktüse aşılayarak ondan 6 ayda kocaman bir kaktüs elde edebilirisiniz. Halbuki o türün o büyüklüğe gelmesi en az 2 yıl ister.

Ayrıca yılbaşı ve paskalya kaktüslerinin tijli formunda geliştirilmesi için Pereskiopsis spathulata kaktsünün 20-30cm kadar uzunluktaki gövdesi üzerine aşılanabilirler. Böylece muhteşem bir güzellik ortaya çıkıyor. Fiyatı yüksek olsa bile satışları kolay olur. Amaç tijli formu olmasa bile yılbaşı kaktüsü Pereskiopsis spathulata üzerine aşılandığında çok büyük bir hızla büyüyerek bol bol çiçek açar. Düşünün belirli bir sürede ne kadar büyüyorsa o sürede normalinden en az 4 misli fazla gelişmiş olur.

P. spathulata

Yetiştirme, bakım

Kışın soğuktan korumak şartıyla alelade bir bitki gibi yetiştirebilirsiniz. Uzun uzun anlatmaya hiç gerek yok.

Toprak seçmiyor. Gereksiz sulamalarda hemencecik çürümüyor. Az miktarda bitki besini vermek yetiyor. Hatta toprak az biraz besleyici ise besin vermek bile istemez.

Çoğaltılması da basittir. Dallarından çelik yapınca süratle köklenir. 3cm bir filizi bile ayırıp köklendirebilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.