kaktüslerde aşılama

Burada Bitkileri aşılama konularından kaktüslerin nasıl aşılanacağı, incelikleri ve püf noktaları anlatılıyor. Zor bir yönü yoktur.

Kesme işinde jilet ya da jilet gibi ince keskin bir kesme aleti (maket bıçağı, falçata) kullanılmalıdır. Kesiklerin dümdüz pürüzsüz olması lazım. Kesme aleti alkolle silinerek veya ateşe tutularak dezenfekte edilmeli.

Kaktüslerde aşılama diğer bitkilere göre daha kolaydır. Fazla bir şey gerekmez. Genelde parçalar birbirine tutturulur o kadar. Dikkat edilmesi gereken şey kaktüs gövdelerinin iç orta kısmındaki merkez vasküler bölgelerinin denk getirilmesidir (aşağıda sol resim). Sonra üstten biraz baskı gerekiyor ki dokular arasında herhangi hava veya kaktüslerin özsuları boşlukları olmasın. Bir paket lastiğiyle (aşağı sağ resimdeki gibi) halledebilirsiniz.

Kaktüs kesiti, vasküler bölge Kaktüs aşılama

Aşının tuttuğundan emin olana kadar hiçbir sulama yapmayın. Zaten en geç üç haftada sonuç belli olur. Bunun için herhangi bir gelişme görmeniz gerekmez.

Aşı tuttuktan sonra dikkat edilecek en önemli şey: Alt bitkideki filizlenmeleri derhal köreltmelisiniz.

Aşı ile büyütülmüş kaktüslerde bir püf noktası: Eğer aşılanmış kaktüs renk değiştirmişse ve zamanla normale dönmemişse, renkli kaktüsü ayırıp köklendiremezsiniz. Ya renginin yeşile dönmesini bekleyeceksiniz (belki bir iki yıl sürebilir) ya da eğer ayırmanız gerekiyorsa başka bir kaktüs üzerine aşılamak gerekir.

Pereskiopsis spathulata kaktüsü üzerine nasıl aşı yapılır?

Aşılama yapmadan önce toprağının tamamen kurumasını beklemelisiniz. Biraz susuz kalmalı. Yoksa kestiğinizde kesik yerden fazla özsu çıkar bu da yapıştırmaya çalışacağınız kaktüsü iter. Dokular bir araya gelemez kaynaşamaz.

Bu tür, kaktüs çoğaltmada çok önemli olduğu için elinizde daima çok sayıda bulunmalı. Bir dalı kesip köklendirmeniz bir haftalık bir iştir. Aşılamak için üç haftalık olması yeterli.
Kesitler

Bunlarda da kesik yerlerdeki vasküler bölge denk getirilmeli ama tam birebir eşleşmemeli. Yandaki şekli incelerseniz anlarsınız. Şekildeki halkalar kaktüs kesitlerinin tamamını değil, merkezdeki vasküler bölgeleri temsil ediyor. Yeşil halka kök kısım kaktüsün kesitinin merkez vasküler bölgesi, kırmızı halka aşılanacak kaktüsün merkez vasküler bölgesi. Kırmızı yeşilin tam ortasında olursa yanlış. Tam dışında olması da yanlış. Şekildeki gibi veya biraz daha dışa taşmış olsa doğru. Bu türe aşılamada üst paragrafta bahsettiğim üstten baskı gerekmiyor.

Aşılanan kaktüsPereskiopsis spathulata ortalama 12 cm boyunda olmalı. Bunun en üstten birkaç cm tepesini kesin (bu parçayı atmayın iki gün açıkta bekletin sonra dikin köklenip büyür). Aşılanacak minik parçayı yukarda anlattığım gibi vasküler kısımlara dikkat ederek tepesine oturtun. Aşı tamam.

Aşının tutması için ortam havasının bir hafta boyunca fazlaca nemli tutulması şarttır yoksa Pereskiopsis spathulata üzerine aşı tutmuyor (diğer kaktüsler üzerine aşılamada nemli hava gerekliliği yok). Yeni aşılanan kaktüsü hiç vakit kaybetmeden derhal hava geçirmeyen bir naylonla kapatmalısınız veya üzerine dar bir fanus geçirebilirsiniz. Sayı çoksa hepsini yeterli genişlikte şeffaf bir kutuya koyup kapağı kaparsınız. Bu bir haftalık süre içinde direkt güneş hiç almamalı. Daha sonra direkt güneş alması dört hafta içinde derece derece arttırılmalı.

Yılbaşı ve atlas kaktüslerinde aşı

Kök kısım bitkisinde dalın ucunda V şeklinde bir kesik yapılıp aşılanacak parçanın dibi ona uygun şekilde kesilerek iç içe oturtulur. Vasküler kısımları eşleşmelidir. Seloteyp ile yapıştırılır. Gölgeli ve nemli ortamda tutulur (hava sıcaksa 15 gün naylonla kapatmalısınız). Bunlarda aşının tutması diğerlerine göre biraz geç olabilir.

Yılbaşı, paskalya kaktüslerini bir atlas kaktüsü üzerine aşılarken yukardaki tarif geçerlidir. Eğer kuvvetli bir tijli formu oluşturmak için dimdik ve çok güçlü bir atlas kaktüsünün kalın dalı üzerine aşı yapacaksanız yukardaki tarif pek uymayabilir. Aklınızı mantığınızı kullarak bu sayfadaki bütün bilgilerin ışığında aşılama yapın. Kaktüslerde aşılamalar kolay tutuyor.

Ayrıca, yılbaşı kaktüsü aşılamalarında diğer türün ana vasküler sistemi önemli değil. Dış kenara yanaştırma aşılamasının bile tuttuğu çok görülen bir şey. Gerçi bunun da bir püf noktası var. Bir kaktüsün gövdesindeki herhangi bir dikenli düğmesinin ucunu keserek yılbaşı kaktüsü parçasının dip kısmını yaprağın tamamına paralel şekilde kazıyor gibi kesip vasküler kısmı düğmenin kesik yerine sapitleyin. Sonra seloteyple yapıştırarak ya da lastik bağlayarak tutunmuş kalmasını sağlayın. Bunun daha ince ayrıntıları kişiden kişiye değişir. Mesela köklü kaktüsün herhangi bir düğmesi ile yalbaşı kaktüsü parçasında oluşturacağınız V şekilli kesiklerin iç içe geçirilmesi gibi.

Çok önemli not:

Euphorbia (öforbiya) türlerinden bazılarını kaktüslerden ayırt etmek çok zor. Kaktüslerle öforbiyalar arasında aşılama tutmaz. Birbirleriyle hiçbir alakaları yoktur. Bitkiniz kaktüs mü öforbiya mı dış görünümlerinden anlayamıyorsanız yeşil bir yerine hafif bir çizik atın. Bembeyaz süt çıkarsa o bitki kaktüs değildir. Diğer bazı türlerden de kaktüslere benzeyenler var. Kaktüs olup olmadıklarını anlamak zor olabilir. Bu durumda o bitki hakkında iyi bir araştırma yapmalı ve hangi familyadan olduğunu öğrenmelisiniz. Eğer Cactaceae familyasından değillerse onlarla kaktüsler arasında aşılama denemelerine hiç girmeyin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |


'kaktüslerde aşılama' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Şems, Azerbaycan dedi ki:

    Ben birçok kaktüs aşıladım. Geçen yıl da kaynanadili ile yılbaşı kaktüsünü aşıladım. Bu yıl çiçek açtı. Herkese tavsiye ederim. Çok güzel bir şey.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)