Kaktüs çürümesi, yeni alınca yapılması gerekenler

Çok kişi çiçekçilerden aldığı kaktüslerin çürüdüğünden şikâyetçi. Bu tür şikâyetler aşırı yoğun. Çürüme sebepleri ise yüzde doksan dokuz üretici ve satıcı kişilerin hatalarıdır. Peki kaktüs çürümesi karşısında neler yapabilirsiniz? Yeni satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekir? İlk günlerde nasıl bakım yapacaksınız? Burada detaylarıyla anlatılmıştır.

Kaktüs kök çürüme problemleri, tedbirler ve tedavi yolları

Kaktüs çürümesi şikayetleri

Bunları başlıca üreticilerin ve satıcıların hataları ve satın alan kişilerin hataları olmak üzere başlıklar altında inceleyelim.

Yılların birikimi tecrübelerimden ve araştırmalarımdan çıkardığım sonuçlara ve çeşitli sayfalara gelen on binlerce şikayetlere göre kaktüs vb sukulent bitkilerin satın alındıklarından hemen sonra çürümelerindeki başlıca sebebin onları üretenlerin üretim metotları olduğundan emin oldum. Ve toprak yerine kullandıkları akıllara zarar çörçöp şeyler.

Üreticilerin hataları

Kaktüslerin hızlı ve kof gelişmelerini sağlamak. Sera şartları mükemmel olunca uydur kaydır besleyici toprak karışımlarının kaktüslere zararı olmuyor. Bazıları fırça kılı gibi salt lif kullanıyor. Liflere tutunmuş bitki besini / gübre artıkları başka ortamlarda lifler ıslandığında hemen anında kaktüsü çürütüyor. Diğer tuhaf toprak karışımları da aynı etkiyi yapıyor. Her şeyleri sadece kaktüsleri hızlıca büyütüp satmak için. Başka şeylere hiç önem vermezler. Kaktüsler o ortamdan çıkıp başka yerlere gittiklerinde, bir de hava biraz serinse toprak da ıslak ise hemen kök çürümeleri başlıyor. Hiç gecikmez. Bünye kof olunca köklerdeki çürüme hemen bütün bünyeye geçer.

Satıcıların hataları, satıcılara tavsiyeler

Toptancılardan veya üreticilerden kaktüsleri alırken topraklarının kupkuru olduğundan emin olun. Aldıktan sonra sulamayın. Bir damla su bile vermeyin. Müşterilerinize de (eğer mevsim yaz değilse) sulamamaları gerektiğini sıkıca tembih edin. Sonra gelip başınızı ağrıtmasınlar. Hem güven kaybına uğramayın.

Kaktüs alan müşteriler olarak sizin hatalarınız

Toprağı kupkuru bile olsa serin ve soğuk mevsimlerde kaktüs almayın. Eğer alırsanız mutlaka toprağı kupkuru olanlarından alın. Yaza kadar sulamamalısınız. Yılbaşı kaktüsü olsa dahi bu şartlara uyun. Daha aşağıda gerekli açıklamalar var.

Kaktüs çürümesi problemine karşı önlem ve tedavi

Kaktüs almak için en iyi zaman yaz başıdır (haziran ayının ikinci yarısı). Yukarıda dediğim gibi maalesef kaktüsleri hiç olmaması gereken çörçöp şeylerde yetiştirip satışa çıkarırlar. Eğer kaktüs toprağında olduğundan eminseniz ona bile güvenmeyin. Alır almaz acilen saksıdan çıkarın. Kökleri yıkayın. Sonra kurulayın ve serince havadar bir yerde bekletin. Kökler biraz kuruyacak olsa bile önemli değil. Çürümesinden bin kat iyidir. O sırada toprağını en sağlıklı şekilde hazırlayın.

Sonra yeni toprağına güzelce yerleştirin. İlkin sulamayın. Birkaç gün kaktüsünüzün istediği güneş vb şartlar ne ise tam öyle bir yerde dursun. Sonra günün sıcaklığı saksıdan tam gittiği vakitte (mesela güneş battıktan birkaç saat sonra veya sabaha karşı) saksı alt deliklerinden bol miktarda su dışarı çıkacağı kadar su dökerek sulayın.

Çürüme başlamışsa

Kaktüs çürümesi problemlerini kök çürümesi ve gövde çürümesi olarak ikiye ayırmak lazım. Buna göre yapmak gerekenleri ilgili başlıklar altında yazdım.

Kaktüs köklerinin çürümesi, sebepler ve gerekenler

Sebepler çok. Özellikle yeni satın alınan kaktüslerin kökleri hemen çürüyebilir. Yukarıda gereken önlemleri yazdım. Yeni alınanlardaki sebep genellikle üretilirken verilen bitki besinlerinin köklere ve saksı içindeki toprak vb maddelere yapışıp kalması, değişime uğramasıdır. Sonra suladığınızda o maddeler kökleri hemen çürütür.

Diğer etkenlerin başında sizin yanlış sulama tarzınız gelir (⇒ bakınız). Kullandığınız yanlış toprak, üç dört yıl toprak değiştirmemek vesaire hatalarınız da kökleri çürütür. Bununla kalmaz, gövdesinde ve varsa dallarında da çürümeler yapar ya da ölümcül yaralar açar.

Kök çürümesini nereden anlarız? Ne yapacağız?

Tür özelliğine göre değişir. Yumruk kaktüslerde anlamak pek kolay değil. Diğer çoğunlukta dış derinin buruşması gibi bir hal, gövdenin dik duramaması gibi semptomlar, daha ciddi vakalarda ise kaktüs üzerinde yer yer siyah noktalar, kahverengi noktalar oluşması köklerin çürüdüğünü gösteren alametlerdir.

Kaktüsünüzü topraktan sökün. Tüm köklerini tam dipten kesin. Havadar bir yerde açıkta 10-15 gün bekletin. Doğru toprak karışımı hazırlayın. Yeniden dikin. Toprak ilkin kuru olsun. Kaktüsünüzü türün göre gereken şartlarda tutun. Hava sıcaksa 5-6 gün sonra, serinse duruma göre 1-2 ay sonra sulayın. Veya birkaç ay hiç sulamayın.

Kaktüs çürümesinin gövdede ve dallarda olması

Bu da iki kısma ayrılır: Çürümenin en dip kısımda olması ve üst kısımlarda olması. Duruma göre gereken tedaviyi yaparsınız.

Dip çürümesi

Gövdeyi çürük yerin bir iki santim yukarısından, en sağlıklı yerinden kesin. Kesik yer iyice kuruyana kadar açıkta çok fazla havadar bir yerde 15-20 gün bekletin. Sonra uygun toprak karışımına dikin.

Üst kısımlarda çürüme

Gövdeyi çürük yerin birkaç santim alt tarafından en sağlıklı yerinden kesin. Havadar bir yerde tutun. Bir iki ay hiçbir şekilde sulamayın. Mümkün olan en yakın uygun bir zamanda mutlaka toprağını değiştirin.

Kaktüs çürümesi ile ilgili son söz

Hevesinize hakim olun. Her zaman kaktüs almayın. Her gördüğünüz kaktüsü almayın. En baştaki tavsiyelerimi hiç aklınızdan çıkarmayın.

Kaktüs toprağı diye satılan mamüllere asla güvenmeyin. Fayda umarken kaktüsünüzün çürümesi ile karşılamanız mümkündür. Kendiniz en sağlıklı toprak karışımını hazırlayın. Sukulent türlere özel toprak sayfasında bu konuda birçok ip uçları var.

Kaktüs denen her türün kaktüs olmadığını, farklı şartlarda farklı usullerde bakım istediklerini, hatta Kaktüsgiller familyasından bile her türe farklı şartlar, farklı bakım gerekiğini bilin. Buna göre elinizdeki türlerin gerçek bilimsel adlarını öğrenin ve yetiştirme, bakım, üretim işlerini en doğru bilgilerle sürdürün.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler: |

'Kaktüs çürümesi, yeni alınca yapılması gerekenler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Aras, Adana dedi ki:

  Merhaba haziran ayinda avmden bir kaktüs aldim. o gunden bugune kadar zaten bir gelisme gostermedi. geçen gün de fazla suladim diye güneşe çıkardım toprağı kurusun diye. fakat yumuşadı. anlamadim. kuru bir topraga gömdüm. şimdi ölmesini istemiyorum. lütfen yardımcı olur musunuz…
  ***
  Nereden yumuşadığına bağlı. Komple haşlanmış gibi olmuşsa yapılacak hiçbir şey yok. Kesin ölmüştür. Eğer sadece alt kısmı yumuşamışsa üst sert ve sağlıklı kısmını kesip kurtarabilirsiniz.

 2. Şuşu, Gümüşhane dedi ki:

  Merhabalar yeni kaktüs aldım. Henüz çok küçükler ve küçük saksıdalar. Hemen saksısını büyütmeli miyim? Başlangıç aşamasında ne yapacağım hiç bir fikrim yok.
  ***
  Önce temiz dere kumu ve kaktüsün saksısından biraz büyük ama yine küçük olan bir saksı bulun. Kaktüsleri hemen saksılarından söküp köklerini yıkayın. Kağıt havlu üzerinde köklerdeki ıslaklık tamamen kuruyana kadar bekletin. Artakalan toprağı bir miktar hazır poşet toprak ile akarıştırın. Bu karışımı kendisi miktarında dere kumu ile iyice karıştırın ve kaktüsleri tekrar dikin. Dere kumunu kullanmadan önce eleyip tozundan ve ince tanelerinden arındırmalısınız.

 3. Merve, Bursa dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık bir sene önce Ikea’dan kaktüs aldım. Hala ekili olduğu kaplarında duruyorlar. Haftada bir suluyorum. Maşallah bu zamana kadar büyüdüler. Ama artık yavaş yavaş ya kenardan çıkan yavruları büyüyüp toprağa yakın kısmından çürüyor ya da pamuk gibi bir şey sarıyor etrafını. Pamuklu olanlar hemen yanındakine zarar vermiyor ama sadece kendi çürüyor. Hepsi için ideal boyutta saksı aldım. Kaktüs toprağı alıp hepsinin saksılarını büyütmeyi düşünüyorum. Sizin öneriniz nedir?
  ***
  Evet iyi düşünmüşsünüz ama çok da geç kalmışsınız. Zararın neresinden dönerseniz kârdır. Pamuk benzeri şeyler unlu it ise bunları ilk gördüğünüz zaman sirkeli kulak temizleme çubuğu ile hemen temizleyin. Veya küf olabilir. Çürümelerde beyaz küf oluşması bitkilerin ciddi anlamda ışık yetersizliği çektiklerini gösterir. Sulama tarzınız da gayet zararlı. Toprak yarım günde kuruyorsa buna rağmen haftada bir suluyorsanız yanlış. Tam tersi toprak yeterince kurumadığı halde bir hafta doldu diye sulamanız yine yanlış.

 4. Dilara Gökbel dedi ki:

  Merhaba, ben soğuk bir ilde yaşıyorum. Bir arkadaşım bana hediye olarak kaktüs almış. Yeni toprağa geçirmek istiyorum fakat anladığım kadarıyla yanlış bir zamanlama. Ama kabın altında delikler yok saksı değiştirme işlemini yapabilir miyim? Yapabilirsem nasıl?
  ***
  Gerçekten kaktüs ise yaza kadar hiç sulamamakla hayatta kalabilir. Şimdi başka saksıya geçirmekle uğraşmayın.

 5. Ayşe, Ankara dedi ki:

  Maalesef sitenizi görmeden önce iki kaktüs aldım. Durumları iyi görünüyor. Şu an onları güneşte mi tutmalıyım yoksa serin bir yerde mi emin olamadım. …
  ***
  Fotoğrafını gönderdiğiniz kaktüslerin her ikisi de çok kuvvetli güneş ışınlarıyla günde en az 4-5 saat iyice ısınması gereken türlerden. Ayrıca renkli olanı kış boyunca oldukça soğuk bir yerde susuz bırakılarak dinlendirilmesi gereken kaktüslerden. Diğerine de gerekir elbette ama ona çok önemli değil. Her ikisi için de esas gereken şey saatlerce tam direkt güneş ışınları. En önemli şey bu. Güneş yoksa diğer sorularınızın da bir anlamı yok. Bu yüzden onları sildim. Diğer adını yazdığınız tür kaktüs değil. Onunla ilgili sorularınız varsa lütfen kendi sayfasına yazın. O tür için güneşin azı çok fark etmiyor. Hiç güneş almasa bile sadece bulunduğu yerin çok güçlü ışıklı olması yeter.

 6. Nuray, Trabzon dedi ki:

  Daha dun aldım. Toprağını hemen değiştirmeli miyim?
  ***
  Şimdi toprağını değiştirip bir de sularsanız hemen çürürler. Kışın hiçbir tür yeni bitki almamalısınız. Yaza kadar susuz bırakmakta yarar var. Sonra toprağını değiştirin.

 7. Pınar, Mersin dedi ki:

  Kaktüse sadece torf toprak kullanılmaz değil mi? Kırmızı toprak kullamsam olur mu?
  ***
  Duruma göre torf topraklar tek başına olabiliyor ama yine de öyle tavsiye etmem. Kırmızı toprak için de aynı şey geçerli. En güvenlisi en iyisi şu sayfadaki bilgiler ışığında kaktüsünüzün tür özelliğine göre uygun toprak karışımını yapın: Succulent türlere özel toprak

 8. Sümeyye, Edirne dedi ki:

  Bir hafta önce kaktüs aldım aldığımın ertesi gün saksı değişimi yaptım. Değiştirirken çok az miktarda can suyu vermemi söylediler öyle yaptım. Ama toprak hiç suyu çekmedi ve sukulentimde beyazlık ve çürümeler oluşmaya başladı. Ne yapmalıyım bir fikrim yok. Ayrıca geçen seneden kalan bir kaktüsüm var o da cansızlaşmaya başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kaktüs olmayan türleri bile kış zamanında almak büyük hata. Kaktüsünüzü topraktan söküp kök kısmını yıkayın. Çürük yerleri kesin. Kurulayın. 10 gün açıkta bekletin. Sonra “kaktüslere uygun kupkuru toprak karışımı“na dikin ve havalar iyice ısınana kadar sulamayın. Bir daha sadece kaktüs değil hiçbir bitkiden kış aylarında almayın diye herkese tavsiye ediyorum. Bu kim bilir kaç yüz bininci oldu. Her yıl kış aylarında binlerce aynı şikayetler her tür bitki hakkında gelir. Her kış aynı şey.

 9. Ayşe, Ankara dedi ki:

  Dün bir kaç tane kaktüs aldım ve saksıları değiştirdim. Bugün çok az su verdim. Bu safayı keşke önce bulup okusaydım. Şimdi tekrar çıkartıp kurutsam mı acaba? 1-2 tanesi toprağı ıslak, diğerleri kuru idi. Bir tanesi çiçekli. Onları diktiğim yerden çıkartayım mı? Birkaç kaktüsü biraz yayvan saksıya bir arada ektim. Bir problem olur mu?
  ***
  Her ihtimale karşı söküp kuru toprağa dikmek iyi olur. Birkaçını aynı saksıya dikmek daha iyidir. Tek tek saksılarda uğraşmak ayıptır söylemesi pek akıllıca değil. Her yıl mayıs sonu gibi söker ve tekrar yeni aranjmanlar yaparsınız. Hem toprağını da yenilemiş olursunuz.

 10. Ece, Kastamonu dedi ki:

  Ben kaktüs alalı bir hafta oldu. Üzerinde ip gibi pamuk dolalı. Onu koparsam bir şey olur mu? Çok kötü duruyor.
  ***
  Ne olduğunu bilmiyorum ama kendi tüy vs uzantıları olsa bile madem beğenmiyorsunuz dikkatlice makasla kesin. Koparmaya çalışırsanız kaktüse zarar verirsiniz.

 11. Handan, Ankara dedi ki:

  İnternet üzerinden 10 tane sukulent ve kaktüs aldım. Oldukça sağlıklı ve sağlam bir şekilde geldiler. Toprağı çok ıslak. Hemen saksısını ve toprağını değiştirmeli miyim yoksa kurumasını mı beklemeyim? Daha büyük bir saksıya mı geçirmeliyim?
  ***
  Ne gibi türler olduğunu bilmeden kesin bir şey diyemem ama gerçekten sukulent ve kaktüs iseler her kim size ıslak toprakta onları göndermişse anlaşılan satış yapmaktan başka hiçbir şeyden anlamayan biri. Siz onları hemen ıslak topraktan kurtarın ve kuru bir toprağa dikin. Çok havadar bir yerde tutun. İlk 12 gün hiç sulamayın.

 12. Ayşen, Gaziantep dedi ki:

  Dün üç kaktüs aldım. Minik saksıdalar. Hemen saksılarını değişmeli miyim? Aldığımda iki tanesi toprakla birlikte saksıdan çıkmıştı. Kuruluktan olduğunu düşünüp biraz su verdim. Çürümemesi için ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Saksı değiştirmekten daha önemlisi önce doğru toprak karışımı yapmanızdır. Acele etmeyin. Diğer sorunuz zaten bu sayfanın konusu. Yazı içinde “Kaktüs çürümesi problemine karşı önlem ve tedavi” başlıklı kısıma bakım.

 13. Havva, İzmir dedi ki:

  Merhaba ben arkadaşlarımdan aldığım köksüz kaktüs ve sukulentleri bir hafta kadar önce dikmiştim ama toprağım kötüydü çatlıyordu hoşuma gitmedi bu toprak . Şimdi zeytinlikten içinde zeytin çekirdekleri, kurumuş yapraklar, ağaç yanıkları kurumuş otlar olan ve 15-20 yıl önce yangın geçirmiş bir toprakla değiştirdim. Toprak çok kuruydu ben de suladım. Yanlış mı yaptım acaba. Ayrıca dere kumu da koymadım. Oysa bahçemizde o da vardı. Endişeliyim şimdi çok yanlış şeyler yaptım galiba ben öyle değil mi?
  ***
  Hayır. Hiç belli olmaz. Esas tehlike eğer toprak gübreli ise o zaman endişelenin. Anlattığınıza göre kuma gerek yok çünkü kömürleşmiş ağaç parçaları, kuru ot lifleri ve kuru yaprak lifleri fazlasıyla var.

 14. Beyza, Ordu dedi ki:

  Elimde kaktüs var. Türü nedir bilmiyorum. Aldığım günden bu yana boy attı fakat iki gün önce üstten siyahlaşmaya ve çürümeye başladı. Çürük kısmı kestim ve kaktüsü balkona koydum. Bundan sonra yapılması gereken nedir? Ve kesik kısma bir şey yapmam gerekiyor mu?
  ***
  Kesik kısma bir şey yapmayın. Şu iki sayfayı mutlaka okumanız lazım:
  1- Yazın sıcakta sulama peşinden ölen bitkiler
  2- Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 15. Gönül K. -Çanakkale dedi ki:

  Kaktuslerim sinekliydi. Toprak değişimi yaptım ama aldığım toprak çok ıslaktı artık ektim. Kaktuslerim çürür mü? Ne yapmalıyım?
  ***
  Yapmanız gereken şey hiç sulamamak olmalıydı. Böylece sinek filan kalmazdı. Büyük hata yapmışsınız. Çürüyebilirler. Hepsinin sökün. Bir kenarda kökleri açık beklesinler. Toprağı geniş bir leğene yayın. Kupkuru olunca kaktüsleri tekrar ekin ve sulamayın.

 16. Bülent, İstanbul dedi ki:

  Kaktüsler için sıvı yarasa gübresi yararlı mıdır?
  ***
  Hayır, sadece öldürür. Kaktüsler için özel bitki besini var. Ama kaktüs türüne göre kullanımı farklı farklıdır. Her kaktüse aynı bakım uymaz.

 17. İlknur, Sakarya dedi ki:

  Ben kaktüsümü soğukta bırakmışım sanırım. Çürüme dipe kadar oldu. Sadece kökler sağlam kaldı. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Kökleri de hızla çürüyebilir. Toprağı ıslaksa hemen sökün. Çürük yerlerin tamamını kesip iyice temizleyin. Sonra kuru toprağa ekin.

 18. Helen, Ankara dedi ki:

  Birkaç gün önce yavru bir peri kalesi kaktüsü aldım. Güneşi seven ve toprağın içi kurumaya başlayınca sulanması gerektiğini biliyorum. Ancak ilk aldığımda kendisinin dalları solmuş bir kahveydi, iyileştirmek için aldım. Alır almaz direk bir tık büyük bir saksıya diktim, suladım ve güzelce güneş alan bir yere koydum. Ancak pek gelişme göstermedi. Bu yüzden soluk olan küçük dalları kestim. Kaktüsün kendisi gayet yeşil ve iyi bir formda. Kestikten sonra da köklerini tamamen yıkadım ve şu anda peçetede bekletiyorum. Sizce şu an direk saksıya dikebilir miyim?
  ***
  Toprak kupkuru ise hemen dikin. Değilse toprağı önce tamamen kurutun. Diktikten sonra hiç sulamayın. Mayısa kadar bekletin. Bir daha kış aylarında hiçbir salon bitkisi ve kaktüs almamanızı tavsiye ederim. Genellikle çürüyüp gidiyorlar.

 19. Helen, Ankara dedi ki:

  Toprak kuru değil, ancak dediğim gibi kaktüs gayet iyi durumda ve sağlıklı. Bu kaktüs türü suyu seven bir tür olduğu için güneşli havalarda mecburen azda olsa sulayacağım. Toprak kuruyana kadar bekletirsem kurumaz değil mi?
  ***
  Kurumaz merak etmeyin. Suyu seven kaktüs ifadesi yanlış. Mecburen demeniz yanlış. Kaktüsler gelişiminin çok hızlı olmasını sağlayan her şart yerinde olunca tamamıyla susuz kalsalar bile gelişime devam ediyorlar. Bunu çürüsün diye bahçemin kupkuru köşesine attığım farklı farklı türlerden kaktüslerden biliyorum. Hatta geçtiğimiz yaz (tarihte görülmemiş sıcak günlerde 2021 yaz aylarında Didim’de balkonumda) kırılıp düşen kaktüs parçalarıyla ilgilenememiştim. Tamamen susuz, 45C derece sıcak ve öğleden itibaren güneş altında kalmasına rağmen o parçalar yeni dallar geliştirmişti. Yani kaktüsler hakkında yanlış bilgilere aldanmayın. Suyu sever ifadeleri hangi bitki türüyle ilgili olursa olsun onlar da pek doğru değil.

 20. Esmagül, İstanbul dedi ki:

  Yumru kaktüsüm bir karış boyunda. Koyu yeşil renkli. Boyunun alt yarısı açık yeşil renge döndü. Acaba çürüme olabilir mi. Daha önce kökünden çürüme oldu ve sizin tarif ettiğiniz şekilde tekrar ektim ve tuttu. 6 aydır sağlıklı idi. Bir anda rengi böyle oldu. Sebebi nedir?
  ***
  Çürüme yumuşama ile birlikte olur. Yani yumuşama yoksa çürüme de yoktur. Kaktüslerin alt kısmında zamanla renk değişmesi doğaldır. Ayrıca kış boyunca hiç sulamamanız gerekir.

 21. Sena, Bursa dedi ki:

  Tam ismini bilmediğim top kaktüsümün renginde bozulmalar meydana geldi. Beyazlık ve kahverengileşmeler gibi. Toprağı kaktüse uygun geçirgen kaliteli bir toprak. Kışın başka bir şehirdeyken annem sanırım 1 2 defa sulama yapmış. Çürüme başlangıcından şüpheleniyorum. Bariz bir yumuşama mevcut değil daha. Kökler yumuşamış değildi. Size resimler linkliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Sizin bilgilerinize ve bu bilgileri paylasmalarınıza hayran olduğumu bildirmek isterim. Güzel günler dilerim. https://r.resimlink.com/wEAlLdjT.jpg https://r.resimlink.com/9bARNrTB.jpg
  ***
  Teşekkür ederim Sena Hanım. Çürümeye pek benzemiyor. Anlamanın yolu dokunup bastırmaktır. Gayet sert durumda ise korkacağınız bir şey yok. Dip kısımların renginin gitmesi her zaman olan normal bir şeydir.

 22. Nazlı, İzmir dedi ki:

  Birkaç saat önce küçük bir kaktüs aldım. Birkaç damla su verip güneşli bir kısma koydum. Bu kadarı yeterlimi? Yeni toprak alıp saksı değiştirmesem kötü bir şey olur mu?
  ***
  İstisnasız her sukulent bitki türüne kaktüs denmesi çok yaygın. Kaldı ki gerçek kaktüs türlerinin dahi her birinin istediği şartlar, istediği toprak ve sulama aynı değil. Binlerce farklı tür sukulentler var. Size tavsiyem hangi türden aldıysanız o tür hakkında bakım bilgilerini bulup o türe uygun bakım şartlarını öğrenin. Genel/ortak bir sukulent-kaktüs bakımı diye bir şey yok. Var diyenler varsa yanılıyorlar, hiçbir şey bilmedikleri kesindir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.