Sikas (Japon sago palmiyesi)

Cycadales sınıfı bitkilerden bildiğimiz sikas‘tan daha dekoratifleri var. Onlar başka yazılarımın konusu olacak. Bu yazımda sadece Cycas revoluta türünü ele aldım. Anavatanı Japonya’nın güneyidir. ingilizcede yaygın olarak cycad ve sago palm isimleriyle biliniyor.

Palmiyelerle uzaktan yakından hiçbir ilgisi, akrabalığı olmamasına rağmen bu bitki sikas palmiyesi, sago palmiyesi gibi şekillerde adlandırılıyor. Cycadales sınıfı bitkilerden Cycadaceae familyasının Cycas cinsinin bütün dünyada bir süs bitkisi olarak en bilinen türü Cycas revoluta’dır. Bizim meraklıların ellerindeki de bundan. Yani sikas aslında farklı farklı türleri olan genel bir cins adıdır. Sikas bitkileri 300 milyon yıldır kayda değer bir evrim geçirmemiş. Bu yüzden fosil bitki deniyor. Diğer bitkilere göre ilkel kalmış olan bitkilerdendir.

Sikas palmiyesi

Sikas bitkisinin yaprakları

Özellikleri

Sikas palmiyesinin çok yavaş gelişim gösterdiği söylentisi çok yaygındır. Bu yanlış kanaatin sebebi sikasların iç mekan ortamlara uyum sağlayamamasıdır. Uzun süreli güneşe ve sürekli hava akımlarına ihtiyacı büyüktür. Dış mekanlarda, açık havada çok hızlı bir gelişim gösterir. Birkaç yılda adeta devleşir. Yavaş büyüme özelliği sadece ana gövdesinin uzaması ile ilgilidir. Ama bu bir problem değil. Zira yaprakları her yöne gelişerek hem boyca uzun hem alanca çok yer kaplayıcı olur.

Eğer köpeğiniz varsa ve bitkileri ısırmaya, kemirmeye meraklıysa dikkatli olmalısınız. Ayrıca bazı köpekler sikas kokusundan etkilenip yemek isterler. Sikas köpeklerin karaciğerlerine çok ciddi zarar verir. Yediği miktara göre ve köpeğin bünyesine göre öldürücü bile olabilir.

 

Sikas ağaçları dişileri ve erkekleri ayrıdır. Tohum oluşması için erkek ağaç yoksa dişi ağaç tohum vermez. Verse de koftur işe yaramaz. Çiçek açtıkları zaman dişi ağacın çiçekleri açtığında erkek ağacın polenli çiçekleri koparılıp alınır, dişi çiçeklerin üstlerine silkilir ki tozlar gereken yerlere ulaşsın tohum oluşumu mümkün olsun.

Kışın -11°C derece soğuğa dayanabilir deniyor fakat -5°C derece ve daha soğukta hava şartlarına göre donma ihtimali var. Tüm kıyı bölgelerimizin alçak kesimlerinde bahçelere sikas dikebilirsiniz. Yalnız, sikaslar toprağa ve iklime alışmaları için tedbir olarak ilkbaharda dikilmelidir. Zamanla boyu 3 metreyi geçebilir. Bu da uzun yıllar sürer.

Yetiştirilmesi, bakımı

Güneşe ihtiyacı vardır. Tam gün güneş (günde en az 6 saat) veya yarım gün güneş (günde en az 3 saat). Hafif gölgeli yarı güneşli yerler uygundur. Sikas deniz etkisindeki iklimde açık havada ilkbahardan yaz başına kadar çok hızlı gelişim gösterir. Bakımı doğru yapılıyorsa yeni yaprakları geçen yılınkine göre daha fazla, daha iri ve daha gösterişli olur.

Sikas nasıl toprak ister?

Toprağı hafif asitli olması pH 6 – 6,5 arası tavsiye edilir fakat çok da önemli değil. Toprağın çok iyi bir şekilde suyu süzdürebilir ve havadar olması çok önemlidir. Evlerde saksılarda sikas yetiştirmek için en iyisi güvenilir marka hindistan cevizi lifli toprağa 1/4 oranında ponza taşı karıştırmanızdır. Eski tip suyu emen toprak saksı tavsiye ederim (bu ayrıca uzmanların da tavsiyesi).

Sulama

Bahçelerde duruma göre (ağacın yaşına ve toprağın özelliğine göre fazla sulamayın).. İç mekânlarda saksılarda ise yazın gelişim devresinde toprak biraz nem kaybedince, kışınsa toprak iyice hissedilir derece nem kaybettikçe sulamak iyi olur. Aşırı sıklıkta sulamayın. Sikas çöl kaktüsleri gibi kodeks gövdeye sahip olduğu için suyu gövdesine depoluyor. Sulamasanız da olur ama sulama köklerinin taze oksijen alması için her zaman gereklidir. Bunun içinse çok havadar, suyu anında süzdüren, çabuk kuruyan toprak ve toprak saksı kullanılması sikas sağlığı için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Yeri de havadar, esintili olmalı.

Bitki besini ve gübre ihtiyacı

Sikasınız bahara eski yapraklarını kaybetmiş olarak girdi ise, yeni seri yaprakların gelişiminin tamamlanmasına yakın bir defa, iyice geliştiklerinde ikinci defa ve tam yaz ortasında olmak üzere yılda üç kez besin verilmeli. Salon süs bitkileri için olan genel kullanım (eşit ağırlıklı) bitki besini, orkide besini, afrika menekşesi besini bunların her biri uygundur. Eğer bahara yapraklı olarak girdi ise nisan ortasında bir defa, mayıs başında ikinci defa ve yeni yapraklar tam erginleştiklerinde son defa bitki besini verin. Topraktan aldığı maddelerle ve fotosentezle ürettiği besini bünyesinde depolayan bitki, o besini ve enerjiyi sonraki bahardaki yeni faaliyetleri için kullanır. Eğer akıllı gübre kullanıyorsanız sadece her kış sonunda tavsiye edilen miktarda verin.

Budama

Sikas budaması aslında eski yaprakları kesmekten ibarettir. Kışın yapraklar hastalıklanıp çok kötü bir hale gelirlerse kış sonunda – bahar başında tüm yaprakları tam dipten kesmelisiniz. İlkbaharda havalar ısındığında çok hızlı bir şekilde yeniden yapraklanacaktır. Eğer sikas üzerindeki geçen yılın yaprakları sağlıklı olarak bahara ulaşmışsa, yeni seri yapraklar gelişimini tamamladıktan sonra en eskilerden en kötülerini veya istediğiniz kadarını tam dipten kesin.

Sikas üretimi

Bazen kökten bir veya  iki – üç yavru oluşturur: Her biri yeterince geliştiğinde ayırabilirsiniz. Ancak ana bitkiye hiç zarar vermemeye çalışın. Kökler fazla iç içe geçmişse yavrunun köklerini kesebilirsiniz: böyle olunca yapraklarını  da kesip yumruya benzeyen gövdeyi bir hafta on gün kadar kuruttuktan sonra aşağıda anlattığım gibi küçük bir saksıya dikmelisiniz. Ana bitkideki kesik yer ise, eğer toprağın altına denk geliyorsa, orası 10 – 15 gün kapatılmamalı ve kesik yerin iyice kuruyup iyileşmesi beklenmelidir.

Yaşlı sikaslar gövdelerinde kendi fidelerini üretir (bunlara bebiş diyebiliriz). Ayrıca tohum verirlerse tohumla da çoğaltabilirsiniz. Bunların ayrıntılı açıklamaları aşağıda.

Sikasların bebişlerinin alınıp ayrı ayrı köklendirilmeleri

Hem kısa zamanda hem çok sayıda sikas üretimi sikasların toprak yüzeyine yakın gövde çevresinde ürettiği tohumdan daha işlevsel parçalarla yapılır. Böylece daha hızlı büyüyen sikaslar elde edilir. İngilizcede bunlara “pup” deniyor. Yavrucuk veya sikas bebişleri diye tercüme edebiliriz. Bebişler genelde toprak yüzeyine yakın, bazen de gövde üstünde oluşur. İkiz ve üçüz sikas bebişleri varsa bunları tutturmakla daha dekoratif sikaslarınız olur. Yaşlı sikas ağacınızda böyle ikiz veya üçüz bebişler oluşuyorsa büyük şans.

Sikas bebişleri

Sikas gövdesinde oluşan bebişler

Bebişler kış sonuna doğru, bitki uyku halindeyken alınmalıdır. Bazıları kolayca kopar. Bazılarını bağlantı yerlerinden kesmek gerekir. Sonra, topladığınız sikas bebişlerinin yaprakları ve kökleri varsa onları kesin. Sonra da on gün kadar açıkta bekleterek kurumalarını, sağlamlaşmalarını bekleyin.

Büyüklüklerine göre 10 – 15 cm çapındaki küçük saksılara resimdeki gibi dikilir. Nasıl toprağa? Perlit + saf torf karışımına ya da iyi kaliteli ve güvenilir marka Hindistan cevizi lifli süs bitkisi toprağını iyice eleyip tozundan arındırın ponza taşı veya perlit veya sıva kumu karıştırın.

sikas üretimi

Saksılar bebişlerden hafifçe geniş olmalı. Gereğinden fazla büyük olmamalı. Sikas bebişleri resimdeki gibi toprağa yarı gömülmeli. Daha fazla gömmek çürümeye sebep olur.

Bebişlerin sulanması, beslenmeleri

Toprak neredeyse kupkuru olacak kadar nem yitirmedikçe sulamamanız şarttır. İki üç ay içinde köklenme olunca kolayca görülür. İşte o zaman sulamayı arttıracaksınız. Toprağı üst yüzeyden yavaşça, alttan su akıp gidecek kadar bollukta sulayın. Beş on dakika sonra tekrar iyice sulayın. Daha sonra ne zaman toprağın elinizi ıslatıcılığı giderse (ama nemi gitmeden önce) o zaman aynı şekilde tekrar sulayın. Bebişlere besin vermek ise kesinlikle iyi bir köklenme ve iyi bir yapraklanma gerçekleştikten sonra yapılmalı.

Saksıda kök yumağı oluştuktan sonra çok az farkla büyük bir saksıya aktaracaksınız. Daha fazla büyük saksıya dikmek gelişimi yavaşlatır. Sikasların hızlı büyümeleri saksıda kök yumağı oluşturmasına bağlıdır.

Tohumdan sikas çoğaltmak

Tohum ceviz kadar olur (ama yuvarlak değil, hurma şeklinde). Sikas tohumları bekletmeye gelmez bozulabilir. Dikmek için acele etmek gerekiyor. Önce suda kontrol edin: Su yüzünde yüzen tohumlar koftur işe yaramaz. Toprağa yanlamasına dikilecek. Yerde yuvarlayın: en çok hangi pozisyonda duruyorsa ektiğinizde o pozisyonda olmalı. Üstü hafifçe toprak dışında kalmalı. Tohumlar için toprak güvenilir marka Hindistan cevizi lifli topraktan olmalı. Yarı yarıya ince ponza taşı karıştırmak iyi olur.
Tohumları ekince sulayın ve sonra bastırıp tekrar sulayın. Daha sonraki sulamalarise: Toprak nemini yarı yarıya kaybedince beş dakika ara ile, alt deliklerden su akıp gidecek miktarda iyice sulamalısınız.
Çimlenmeleri uygun ortamda üç ayı bulur. Sonraki bakımı yukarıda sikas bebişleri için anlattığım gibi olmalı. Yavaş gelişirler. İki yıl kadar tohuma bağımlı yaşarlar. Bebişlerle üretim tohumla üretime göre ortalama 5 yıl avantaj sağlıyor. Yani bir bebiş ikinci yılda ne kadar gelişmiş olursa, tohumdan yetişeninin o kadar olması ortalama 5 yıl sürer.

Kökten çürüyen sikasları kurtarmak

Sikasın gövdesi aslında her parçasından yeni bireyler üretebilme özelliğine sahiptir. Çürüyen sikasınızı hiç vakit kaybetmeden çürümüş kısımlarından temizleyin. Kalan temizlenmiş parçayı veya parçaları 3 – 5 dakika boyunca litresine bir tatlı kaşığı çamaşır suyu karıştırılmış suda bekletin. Sonra temiz su ile durulayıp havadar bir yerde 5 – 10 gün kurutun. Sonra ince ponza taşı doldurduğunuz bir saksı içinde, yarısından fazlası dışarıda kalacak şekilde dikip sulayın. Zamanla köklenip filizlenir. Kökleninceye kadar ponza taşları kurudukça bitkiyi ıslatmadan sulamalısınız. Daha sonra bunları çok havadar bir toprağa dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Sikas (Japon sago palmiyesi)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz – Aydın dedi ki:

  içeride sağlıksız yapraklar çıkaran sikasımı 4 gün önce balkona almıştım. Şimdi baktım, son kat yaprak uçlarında kıvrılmalar ve sararmalar başlamış. Geceleri soğuk hava hoşuna gitmedi sanırım. Ama üzerindeki yaprakları kurusa bile baharda daha sağlıklı yaprak çıkarması için şimdi dışarıda kalması ve gündüz güneşini de görmesi şart. O yüzden içeri almayacağım. Sorum şu, sizin yazınızdaki fotolarda görünen bebiş sikaslar gibi yapraklarının tamamını bağlantı yerlerinden keseyim mi, yoksa kuruyacaklarsa kendilerinin kurumasını bekleyeyim mi?
  ***
  Hiç kesmeyin. Bir kısmının enerjisi besini merkeze çekilmiş olur, bir kısmını baharda bünye onarır. Doğal yollardan kendi kendisini iyileştirir sonraki yapraklar daha sağlıklı gelişir. Siz yalnızca ‘eğer ısı sıfırın altına düşerse’ o günlerde dışarda tutmayın çünkü henüz hiç alışık değil. Yaz boyunca dış ortama alışsaydı şimdi hiç zarar görmezdi. İngiltere’nin güney kesimleri kışın bizim ege kıyıları gibi ılıman geçiyor (golf stream akıntısı sayesinde).. Oralarda bile sikasları bahçede yetiştirenler var.

 2. Havva, Kopenhag dedi ki:

  Merhaba, benim de bir sago cicegim var aksam gunesini alan salon penceremde duruyor. Ama yapraklari neredeyse tamamen sarardi. Ne yapmaliyim cok mu su verdim ya da azmi su verdim bilemiyorum.. belki havasiz kaliyor. Yardimci olursaniz sevinirim.
  ***
  Hava sirkülasyonları çok önemli. Ne zamandır aynı saksıda aynı toprakta? Bunu bilmeden bir cevap veremem. Eğer iki yıldır sizdeyse belki gıdasızlık başgöstermiş olabilir. Yeni aldıysanız bulunduğu ortamla ve/veya sulamayla ilgili problem yaşıyor olmalı.

 3. İlyas Fırtına dedi ki:

  Sikas için saksı boyu nasıl olmalı? Yani büyük boy saksılar mı olmalı? Köklerinin bunu ihtiyacı ne durumda? Yeni bir sikas aldım fakat oldukça küçük saksılarda satıyorlar. ilginç geldi bana. Bu arada 40 çeşidi geçkin çiçeklerimiz var sayenizde nasıl bakılacağını öğreniyoruz.
  ***
  Fazla büyük saksılar iyi değil çünkü kökler boğulur havasız kalır sonuçta ya sikasınız çürür ölür ya da gelişemez. Çok küçük saksılarda köklerinin fazlaca sıkışık olması da iyi değil. Şimdi ilkbaharı bekleyin ilkbaharda sökün kökleri inceleyin yeni toprakla çok rahat sığacağı ama fazla da rahat olmayacağı büyüklükte bir saksıya dikin. Toprak hakkında yazı içinde bilgi var. Sikas açık havayı seviyor yaz boyunca dışarda tutarsanız daha sağlıklı ve hızlı gelişir. Her yıl dediğim gibi ilkbaharda söküp kökleri kontrol edin saksı büyüklüğünü ona göre kararlaştırın. 40 çeşit bitki fazla. Az olsun ama en iyi şekilde yetiştirebilmeniz mümkün olsun.

 4. İlyas Fırtına dedi ki:

  Teşekkür ediyorum evet çiçeklerimiz fazla lakin çok beğeniyoruz. bir palmiye cinsimi tam bilmiyorum ama…
  ***
  Sorunuzun devamını sildim çünkü bu sayfadaki bitki ile ilgili değil. Hakkında henüz sayfa yok. Kısaca derim ki alkalinli toprakları pek sevmezler. Hafif asitli toprak olmalı. Yaprak sararması o yüzden. Çoğu çeşitleri tüm kıyı illerimizin kış şartlarına dayanıklıdır. Bir iki çeşidi kuzeyli rüzgarlarını hiç almayan kuytu yerlerde kışın zarar görmez. Karasal iklimli yerlerde ise kışın dışarda bırakılmamaları gerekiyor. Hangi şehirdensiniz bilmiyorum yazmamışsınız buna göre dikkatli olun. Ayrıca hepsi güneş istiyor gölgede sağlıklı olamazlar.

 5. Servet D. -İstanbul dedi ki:

  Yeni bir sikas aldım. Yazınızı okurken biraz korktum. Bitkinin çok zehirli olduğunu yazıyorsunuz. Kedi ve köpekler için öldürücü zehir etkisi var. Peki insan sağlığı açısından etkisi var mı? İnsani zehirler mi? Nasıl hangi durumlarda tehlikeli?
  ***
  Köpekler çiğneyip yemeye çalışırlarsa zehirlenirler. Kedilerin gücünün yeteceğini sanmam çünkü yapraklar çok sert, sağlam. Siz ise eğer yemezseniz hiçbir zararı olmaz.

 6. Servet D. -İstanbul dedi ki:

  Sikas bitkisini soroz kıyısındaki yazlıkta bahçeme dikebilir miyim? Kışın soğuktan nasıl koruyabilirim?
  ***
  -10C dereceye kadar dayanır ama ilkbaharda dikmek lazım ki kışa kadar sağlamlaşabilsin. Soros iklimini bilmiyorum siz onu ayrıca araştırın.

 7. Durmuş Toztoprak dedi ki:

  Benim cykas palmiyem var. 6 yılık. Yaprakları birkaç gün içinde yeni oldu nokta nokta benekler var. Kahverengi. Ne yapmalıyım?
  ***
  Şehrinizi yazmamışsınız. İzmir gibi görünüyor. Dışarı koyun. Güneşte değil, gölge ve soğuk bir yerde dursun. İki hafta sulamadan bekletin. Sonra yaprakların tümünü kesin, güneşli yere alın sulayın. İlkbaharda şaşırtıcı bir şekilde hızlı bir şekilde yapraklanır. Yıllardır aynı toprakta bulunuyorsa toprak değiştirmeyi canlandığı zaman yapmalısınız. Sikas açık havayı ve güneşi seviyor. Evlerde hem cılız hem sağlıksız olur. İzmir iklimi uygundur. Daha canlı görünmesi için haziran – eylül ayları arasında tam öğle vakti tepe güneşinden korumalısınız.

 8. Filiz, Aydın dedi ki:

  Benim sikasımda da aynı kahverengi lekeler var, bugün gördüm. Günlerdir burada sürekli yağmur yağıyor ve sikasın toprağı sürekli ıslak. Ben sebebin sürekli ıslak toprak olabileceğini düşünerek bügün saksıyı balkonun yağmur almayan bir köşesine koydum.

 9. admin dedi ki:

  Yapraklarda kahverengi noktalar ve bozulmalar
  Birçok sebepler bu bozulmalara sebep olabilir.
  1- Yaprak parazitleri (çeşitli bitki bitleri). En iyi mücadele nim yağı (neem oil) veya benzeri yağlı içerikli yaprak koruyucu maddelerden yaprakların hem altına hem üstüne bir aletle fısfıslamakla mümkündür.
  2- Yanlış toprak, devamlı kireçli suyla sulama sonucu toprağın pH seviyesinin yükselmesi ve bunun sonucunda bitkinin demir eksikliği çekmesi. Suyunuz kireçli ise iki gün bekletin tortusu dibe çöksün üst kısmıyla sulayın. Suyunuz aşırı kireçli ise yine böyle yapın ve ayda bir defa içine birkaç damla limon damlatılmış, kahve karıştırılmış çok demli çayla sulayın. Veya her üç sulamada bir çeşitli asitler içeren çiçekcoşturan marka gibi bitki besini verin.
  3- Bitkinin kaldıramayacağı dondurucu soğuk rüzgârlar.
  4- Toprağın güç kaybetmiş olması.
  5- Devamlı gölgede yetiştirilen bitkinin aniden direkt güneşli yere çıkarılması.. Aslında çok güneş ister. Güneş yetersizliğinden dolayı yapraklar her türlü hastalığa dirençsiz kalır. Günde iki üç saat direkt güneş bile yetersizdir. En az 4 saat olmalı. Bu durumda açık havad tutulması gerekir. Öyle olunca da saksısı kalın kenarlı toprak saksı olmalı ve sikas için kullanılacak toprak humuslu gerçek toprak olmalı.
  6- Yeterince esintili olmayan yerlerde devamlı yoğun nemli hava yapraklarda mantar hastalıklarına sebep olur. Kışın yeri yeterince esintili değilse kuru yer sağlamalısınız. Açık havanın esitisi kuytu yerlerde yeterli olmayabiliyor.
  7- Esintisiz yerlerde çevresinde geceleri ıslaklık olmamalı. Sulamaları ise öğleye doğru yapın.

 10. Zafer Avşar dedi ki:

  Elimizde 950 adet sikas var ve bunları satmak istiyoruz. Boyları 10 cm, 150cm kadar. Toptan satmak istiyoruz. Yaklaşık 3500 adet palmiye de var. Boyları 10 cm ile 300 cm… Almak işteyenler… …
  ***
  Zafer Bey, sayfalarıma her gün bir sürü ilan geliyor. Oysa burası bir ilan sitesi değil. Onun için daima telefon numaralarını adresleri silmek zorundayım. Özür dilerim.

 11. Taner A. -Sapanca dedi ki:

  2012 Mayısında yumrusunu diktiğim sikas temmuz ayında 5 yaprak verdi. Kasım sonunda yapraklar 20 cm. oldu. Halen çok sağlıklı görünüyor ama boyları hala 20 cm. Acaba büyüme bu mayısta filan mı tekrar başlar?
  ***
  Açık havada güneşli bir yerde tutarsanız nisan ayı içinde veya hava şartlarının durumuna göre mayısta başlar yeni çıkacak olan yapraklar daha büyük olur.

 12. Lale Vensürel, Bodrum dedi ki:

  İki kez kahverengi beneklerden söz edilmiş. Benim sikasımın yapraklarında da yine benekler var ancak sarı. Sarı renk değişik bir zafiyet belirtisi midir?
  ***
  Zafiyet dediniz de, evet bunu da düşünmek lazım (besinsiz kalmışlık). Sarı veya kahverengi aynı şey. Bitkinin dokularındaki birikime göre değişebilir. Önce sarı sonra kahverengileşebiliyor olabilir önemli değil. Önemli olan şey bitkilere gerekli bakımı yapmak. Sikas geceleri serin esinti istiyor. Yoksa hava nemliliğinin yoğunluğu yapraklarda hastalıklara yol açabilir. Ayrıca bünyesinin güçlü olması için iyi beslenmesi lazım. Yapraktan besleme de yapmalısınız. Ayrıntılar: https://azbitki.com/yapraklardan-besin-vermek

 13. Ayla, Atina dedi ki:

  Merhaba, Oncelikle hazirlamis oldugunuz site ve verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkur ederim. Benim iki yil once almis oldugum sikas bitkim genis plastik bir saksida iki yildir balkonda gayet iyi bir sekilde gelisim gosterdi ve her yil iki yeni yaprak cikartarak buyumeye devam etti. ancak son 15 gundur alt yapraklarinin hizla sararmaya ve kurumaya basladigini gozlemledim. Yaklasik iki aydir her 15 gunde bir balkonumdaki tum ciceklerime ve sikas bitkime sivi bitki gubresi veriyorum, bu fazla gelmis olabilir mi? Bir de sanirim son 1 aydir fazla sulamaya basladim. bu da bir sorun yaratmis olabilir belki diye dusunuyorum. cunku topragi gecirgen bir toprak degil, tam tersi goruntusu kuru colleri arindiran bir toprak turunde. Ne yapmami onerirsiniz? saksi degisimi ya da toprak degisimi gibi cozumler uygun mudur? Bir de sararip kuruyan alt yapraklarini kesmeli miyim?
  ***
  Saksıda yetiştirilen süs bitkilerinde sulama şekli çok önemli. En azından 2 ayda bir toprak yıkaması şart. Verdiğiniz besini karıştırdığınız su direkt musluk suyu ise tuzlaşma bazlaşma vb şeyler olur ve toprağın dengeleri bozulur. Kökler topraktan hiçbir madde alamaz. Ya da zararlı maddeler alırlar. Sikas biraz asitli toprak seviyor. Atina’da su fazla kireçli.. İki yıldır yavaş yavaş toprağın alkalin değeri birhayli yükselmiş olmalı. Bunun üzerine verilen bitki besini dediğim gibi tüzlaşmalara sebep olmuştur. Şimdi toprağını değiştirin ve bundan sonra sulamaya ve besin vermeye dikkatle devam edin. Sulama sayfasını da okuyun: https://azbitki.com/sulama

 14. Okan, Mersin dedi ki:

  Bahçede oldukça büyük bir Sıkasımız var. Tam ortasında yuvarlak meyve gibi bir şey oluştu. Acaba nedir?
  ***
  Çiçek açacak. Şimdi meyveye benziyor gibi görünebilir.

 15. Salih K. -İstanbul dedi ki:

  Benim sikasim her sene bir sıra yeni yaprak veriyor ama bundan hemen sonra geçen senenin yaprağı sararıyor. Yani hep tek sıra yaprak oluyor. Bu neden olabilir?
  ***
  Genelde sikasları öyle görüyoruz zaten. Toprağının humuslu olması ve düzenli aralıklarla bitki besini vermek lazım. Bitki besininde ve sulamada aşırılık yapraklarda bozulmalara sebep olur. besin vermeseniz yine aynı sorun. Dengede tutmak zor bitki. toprağı mutlaka çok havadar olmalı. gereğinden büyük saksıya dikmeyeceksiniz. gereğinden fazla derine gömmeyeceksiniz. Hatta bir kısımının dışarda kalması fazla derinde olmasından iyidir. Güneşte ısınmayı sever. Asitli toprak ister. Dolayısıyla doğal gübre vermeseniz daha iyi olur.

 16. Serdar, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar. Bende yaklaşık 8-10 yıllık, 1-1,5m boyunda sikas var, saksıda. Geçtiğimiz kış yapraklarının alt kısmında beyaz beyaz pamuk gibi birşeyler gördüm. Hastalık gelmiş dediler. Zinonla arada bir ilaçladım fayda etmedi. Daha sonra ıslak bezle tek tek bütün yaprakları sildim temizledim. 1-2 ay sonrasında da yapraklarda kurumalar başladı. Şuan kurumalar daha da arttı. Komple kuruyan yapraklar oldu onları kestim. 20den fazla yaprağı var ve hepsi yer yer kurumaya başladı. Bitkiyi kurtarabilir miyim? Yeni yaprak ne zaman verir? Ve şu durumda ne yapmam gerekir?
  ***
  Derhal dışarıya açık havaya çok güneşli bir yere koyun. Birkaç hafta içinde yeni yapraklar çıkarır. Evde yerini hiç sevmemiş. Eylül sonunda tekrar eve alın.

 17. Serdar, İstanbul dedi ki:

  Ev içinde değil zaten bahçede büyük saksı içinde. Ama kuytu ve gölge bir köşede duruyor. O zaman güneşli bir yere alırım, umarım işe yarar. Vitamin desteği gerekirmi ne dersiniz?
  ***
  Kızgın güneşte ısınmaya ihtiyaçları var. Bu kesin şart. Bitki besinini az oranlarda vermelisiniz bu da lazım.

 18. Mikail Uğuş dedi ki:

  Hep koçtaş veya pratikerden aldığımız sikaslar yerine geçtiğimiz gün Büyükşehir belediyesinin önündeki sikaslardan aldığım yavrularla farklı bir hal aldı. 9*10 a yakın bu bebişler, yumruk büyüklüğünde olan da var, daha büyük olan da var. bu bebişlerin üzerinde birkaç dalı olan da var.
  Benim sormak istediğim, bunları bir iki gün beklettikten sonra yaklaşık 10 gün önce toprağa diktim, dediğiniz üzere, torflu toprağa.
  fakat nasıl gözden kaçırdıysam, 15-20 gün bekletmedim, kurutmak için. şu an ne yapmalıyım? söküp gazeteye sarıp kuruması için beklemeli miyim yoksa bu şekilde devam mı edeyim?
  ***
  Sonbahara girdiğimiz şu günlerde elverişli şartlar oluşturamayacaksanız anasından ayırmakla yanlış yapmışsınız. Bekletmeyin dikin yukardaki bilgilere göre bakımını yapın.

 19. Oktay, Mersin dedi ki:

  Tam güneş goren yerde yaklaşık 30 saksi topladigım sikas yavrularım var. Ancak 2 senedir 2 yaprak verdiler. Buyumesini hizlandiracak bir yontem var mı? Ayrica topragin nasil olmasi ve sulamanin nasil olacagi konusunda goruntulu ogrenebilecegim bir adres..
  ***
  İlkbahar ve yaz boyunca açık havada olursa gece serin rüzgarlar alabilirse çok hızlı büyür. Diğer bakım bilgileri yukarda yazılı.

 20. Oktay, Mersin dedi ki:

  … Ancak ben hemen hemen hepsini okudum. ancak ph değeri yüksek toprak ve gübre konusunda hazırdan ziyade bizim sağlayabileceğimiz bir şey yok mu acaba? ayrıca zaten benim çiçekler hem güneşin altında. hem de rüzgar gören bir yerde olmasına rağmen iki yapraktan başka çıkmadı. eminim ki büyümesini hızlandıracak bir yöntem kullanılıyordur. yani hızdan kastım senede iki yaprak yerine bu sayıyı katlayacak vitamin yok mudur? bazı internet sayfalarını kontrol ettim ponza taşından bahsediliyor ama bulmak mümkün değil. bunun yerine ne yapılabilir normal taş olmaz mı? toprakları çok sıkı ancak sulandığında yumuşayabiliyor. eminim kökleri sıktığından dolayı bu sıkıntılarda oluyor olabilir. biraz daha açıklayıcı bilgiler ve başvurabileceğim sitelerle yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Toprağın pH derecesinin yüksek olması iyi değil. Belki Rhododendronlar için olan özel gübreden verirseniz sizinki gibi alkalinli yani pH derecesi yüksek topraklarda bitkilere iyi gelir.
  Killi topraklarda kökleri gerektiği gibi serpilemez ve topraktan gerektiği gibi faydalanamaz. Poşetlerde satılan hazır toprak almanız lazım.
  Sadece bunlara dikkat edin yeter. Sikas “açık havada tutulursa” hızlı gelişin bol yapraklanan bir bitkidir. Mersin gibi sıcak memleketlerde ilkbaharda çok hızlı gelişir.

 21. Esra, Antalya dedi ki:

  Merhaba annem als hastasi. Antalyada bu palmiyeyi aldiktan sonra basladi. bu konuda bilginiz var mi?

 22. Ebru K. -İstanbul dedi ki:

  2 yıl önce Sikas isimli bu bitkiden aldım. Aldığımda aynı merkezden çıkmış ve çember şeklinde yanyana sıralanmış 8 adet yaprağı vardı. Yeni yaprak vermesini ve ikinci sıranın oluşmasını hevesle beklerken, ortasından yukarı doğru uzayan 4 adet yeşil çubuk çıktı. Bunlar daha sonra gelişip açıldılar ve yaprak oldular. Ama diğer yapraklar gibi sert değil ve onlara benzemiyor, çok daha uzun ve büyük, dikenleri yumuşak ve yukarı değil aşağı dönük. Ve tam birbuçuk yıldır bu vaziyette. Ne o 4 yaprak diğerlerine benzedi, ne yeni yaprak verdi.. çok üzülüyorum.. Acaba o şeyleri kesmem mi gerekirdi, sanki onlar çıktıktan sonra bitkim neşesini canlılığını yitirdi.
  ***
  Ev ortamlarını pek sevmiyor. Dışarda açık havada rüzgar ve direkt güneş sayesinde çok güzel serpilir. Martın sonunda bir süre susuz bırakın ve nisanın girmesiyle beraber dışarı çıkarın. Dışarı çıkardıktan sonra bir hafta hiç sulamayın. Sonra sulayın. Gayet güçlü yeni yapraklar çıkaracaktır. Susuz bırakmak gerekmesinin sebebi, ev ortamından çok serin ortama çıkardığınızda topraktaki ıslaklık kökleri çürütebilir. Yoksa gerekli bir şey değil.

 23. Oktay, İskenderun dedi ki:

  Ben de iki sikas aldım. Şuan saksıdalar yarım gün direk öğle güneşi alan serin bi ortamda duruyorlar. Sikaslarımdan biri soğanlı şekilde. Tam ortadan sadece bir yaprak çıkmış şekilde. Diğerinde ise soğan görünmüyor. Sadece onda da tek yaprak var. Acaba sorun mu var? Bu soğansız olan normal mi? Ne yapmalıyım?
  ***
  Onu daha derine gömmüşlerdir ya da o daha küçüktür. Şimdi dışarda açık havada tam güneşte tutarsanız çok iyi serpilirler. Yaza doğru yarı güneşli yere almalısınız. Kapalı mekanlarda sağlıklı gelişim gösteremiyorlar.

 24. Ayşe, Ankara dedi ki:

  Bitkimin yapraklarının uç kısımları sararmaya basladı. Geçen hafta toprağını değiştirmiştim. Saksısı fazla büyük değil. Neden olmuştur acaba?
  ***
  Siz büyük olmadığını sanıyorsunuz. Köklerin zor sığacağı (hatta sığamayacağı kadar) saksıya dikmeniz lazım. Hem çok erken değiştirmişsiniz. Kökler daha fazla serin ortama ani geçiş yapınca şok oldular. Saksıyı güneşten ısınacağı yerde tutun ki kökler büsbütün çürümesin.

 25. Efsane, Azerbaycan dedi ki:

  Kasım ayının sonlarında bahçeme küçük bir sikas diktim. Soğuklar düştüğünde donmasın diye beyaz naylon poşetle sardım. Mart aynda naylonu çıkardım ama yaprakları sararmış. Ne yapabilirim? Kurtarma şansın olabilir mi?
  ***
  Peki yaşadığınız şehirde kış soğuklarının derecesi sikasların dayanabileceği sınırlarda mı? Eğer değilse donup ölmüştür. Eğer uygun olsa bile kasımda dikmeniz yanlış. İlkbaharda dikmeliydiniz ki kışa kadar kökler toprağa sıkıca tutunsun, iyice alışsın. Şimdi eğer ölmemişse sararmış yaprakları dipten kesin. Yakınca çok hızlı bir şekilde yeniden yapraklanır. Eskisinden çok daha güzel olur.

 26. Bora T. -Bodrum dedi ki:

  Geçen sene 70cm boyunda bir sikas aldım. Bahçeye torflu toprağa dıktim. Bu sene yapraklar sarardı ve ve üzerlerinde beyaz pamuksu şeyler oluştu. Hangi ilacı kullanmalıyım? Bana korban4 tavsiye ettiler. Siz ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Benim tavsiyem bitkilerin istediği şartları bilmek ve bahçelerin özelliklerine göre bitki tercih etmektir. Sikas esintili, bol güneşli bahçe istiyor. Bu şartlar yerinde ise, toprak fazla alkalinli değilse, şimdiki hastalık o yaprakların kof olmasındandır. Eğer şimdi henüz hiçbir gelişim olmadıysa yeni yapraklar sağlıklı çıkacaktır ve bahçenizin doğal şartlarına adapte olmuş olarak gelişeceklerdir. Hastalıklı yaprakları dipten kesip atabilirsiniz.

 27. Oktay, Mersin dedi ki:

  Etrafımızda gördüğüm cycasların ortalarında kırmızı renkli yumrular goruyorum. Bunları alıp ekip yetiştirebilir miyim? Ayrica bunun zamanı ne zamandır. Bazen de cycasların ortalarında kocaman bir kalın sap gibi veya sanki çicek acacakmış gibi uzun bir şey oluyor. Sizce bu ne olabilir? Acaba bu çiçeğin erkeği dişisi mi var?
  ***
  Sikaslarını erkeğinin dişisinin ayrı olduğunu yukarda yazmıştım. Ortadan çıkan şeyler ise çiçek tomurcuğudur ya da içinde tohumlar olan meyvesidir. Tohumdan yetiştirebilirsiniz. Yukarda tohumlarını nasıl ekeceğinize dair bilgi var.

 28. Onur, Antalya dedi ki:

  Bahçede büyüttüğüm sikas imin yapraklarının ortasında sarı yaklaşık 70cm uzunluğunda bitkinin gövdesiyle aynı dokuda fakat daha yumuşak bir şey çıktı. Bunu ne yapmam gerekir? Koparırsam sorun olur mu? Ya da bununla üretim yapabilir miyiz?
  ***
  Çiçek açacaktır. Ondan üretim yapılamaz.

 29. Birkan, İzmir dedi ki:

  15 yaslarında sikasım var toprak sevıyesınden 15 cm gibi alttan yanlarından yapraklar çıktı. Bunlar bebişlermiş. Dikkatlice onları ana gövdeden ayırdım. 5-6 tanesi sadece soğan şeklinde. Diğer 7-8 tanesi de yapraklı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Soğan gibi kök oluşturmamışları ayırmakta acele etmemeliydiniz. Küçük saksılarda canlandırmak için hem benim yukarda yazdığım yolu hem başka yolları deneyin. Her birine başka usul kullanarak en iyi yolu bulabilirsiniz. Böylece ilerde sikasınızın oluşturacağı bebişlerden daha iyi üretim yapabilmeyi öğrenirsiniz.

 30. Adnan, İzmir dedi ki:

  Bahçemde yaklaşık 15 yaşında hayli gelişmiş bir skasım var. Yaz aylarında yapraklarının ortasında (yaprak boyunca) bir sararma oluyor ve kışın yeniden yeşile dönüyordu. Bu yaz hazirandan başlayarak daha belirgin bir biçimde sarardı. Skasım çim alandaki bahçe toprağına gömülü ve akşam 5’e kadar güneş altında. Bulunduğu yer yeterince esintili. Bu sararmanın nedeni ve alabileceğim önlemler konusunda bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  ***
  Kireçli sulama suyunun da etkisiyle yılllarca toprağı bir hayli yüksek alkalinli olmuştur. Dibinden (en az 30cm kadar derin) ve 1m’ye kadar çevresinden (daha az derin) biraz toprak eksilterek boşalan yeri pH 5,5 – 6 civarlarında asitli toprakla doldurmanız gerekiyor. Bunu 3-4 yılda bir tekrarlamalısınız. Ya da bölge ziraaat ofislerne başvurup bitkilere zarar vermeden toprağın asitliliğini arttıracak ve demir eksikliğini giderecek en sağlıklı çözümü bulmaya çalışın. Rhododendron bitkileri için hazırlanmış kuru özel gübreden de kullanabilirsiniz ama belki riskli olabilir.

 31. Sikasımız yıllardır 50 santimlik plastik saksıda duruyor. Bütün yaz bahçede. Bahçemizde ağaç çok. Bu yüzden çok güneşli değil. Günde en az dört saat güneş istediğini bilseydim başka bir köşeye çekerdim. İki kışı, üzeri naylonla örtülmüş olarak bahçede geçirdi. Geçtiğimiz kış içeri almıştım ama dediğiniz gibi havadar bir ortam değil. Kışın oturulmayan bahçe katıydı burası. Genel olarak pek bir gelişim göstermiyor. Bozulmuyor da. Sitenizi keşfettikten sonra toprak karışımlarına dikkat etmeye başladım. Ponza taşı, kuartz kumu, perlit edindim ve bunları kullanıyorum. Böylesi çok daha zevkli yani ne yaptığını bilmek. Sikas için toprak saksı demişsiniz. Bir yerde de yine sikasın toprağını, saksısını değiştimek için ilkbaharı bekleyin demişsiniz. İlkbaharı beklemesem de havaların sıcak gittiği şu günlerde toprak saksıya alıversem. Bahçede kompost oluşturduğum köşeler var. Mis gibi toprak. Hindistan cevizi liflisi yerine ondan koysam, sığır gübresi ve ponza taşı da var. Ne dersiniz?
  ***
  Bahçelere bile dikiyorlar. Her ilkbaharda yaz ortasına kadar hızlı bir serpilme gösterir. Toprak saksıyı ya kışın biraz don olayları olan yerlerde ya da yazın Adana gibi aşırı sıcak olan yerlerde tavsiye ederim. Bahçede kompost oluşturduğum köşeler var mis gibi toprak diyorsunuz. O toprak tek başına yeterli olabilir. Ama sırf kompost ise belki geçirdiği aşamaların yetersizliği ya da yanlış karışımlar yüzünden zararlı olabilir.

 32. Demek ki toprak saksı tavsiye etmiyorsunuz Adapazarı’nda…
  Kompostun önemli bölümünü bahçe çimleri ve dökülen yapraklar oluşturuyor. Bunun dışında budanan çiçekler ve mutfak atıkları var. Karışımlara biraz bahçe toprağı ve işlenmiş sığır gübresi de katıyorum zaten.
  Sikas’ın saksısını aşırı büyük buluyorum. Zaten siz de kökleri sıkışık olmalı demişsiniz… Genellikle bir boy büyük saksıya geçirilir ya; ben tam tersi küçültsem bana küsmez değil mi?
  ***
  Yıllardır gelişmiyorsa, sebep fazla büyük saksıda olup köklerinin hep serinde kalmasıdır. Güneşten de mahrum.. Ve Adapazarı’nda aşırı sıcak pek olmuyor ki sıcaklık köklere ulaşabilsin.. En iyisi saksıyı küçültün ya da saksının güneşten ısınacağı bir yere koyarsanız, toprağı da iyi ise saksı değiştirmeye gerek kalmayacak.

 33. Alp, izmir dedi ki:

  İzmir’de Bahçemde 8-10 yıllık 1,5 metre sikasımı saksıya alıp Urla’daki yeni evimin bahçesine taşımak istiyorum. Saksıda 1 ay bekleyebilir mi?
  ***
  Yine açık havada tutmanız kaydıyla devamlı saksıda da olabilir. Fakat bahçeye dikili olan ve yıllarca kökleri serbest olarak toprağa dağılmış olan sikası köklerine en az zararı vererek sökmeniz zor olacak.

 34. Oktay, Mersin dedi ki:

  Yaklaşık Bir sene önce mahalledeki cycas’ın dibindeki hentbol büyüklüğündeki iki yavrusunu koparıp evde saksıya diktim. 2-3 ay kadar sonra iki saksıdan da çok güzel yapraklar çıktı. Ancak 1 ay önce saksının birindeki yaprakları sararmaya başladı. Hemen yaprakları kesip toprağını kontrol ederek tekrar diktim. Dikkatimi çeken hiç kökü oluşmamıştı. Şimdi de ikinci saksım aynı şekilde yaprakları sarardı. Bu kadar sürede neden kök oluşmamış? Neden yapraklar sarardı? Ne yapabilirim?
  ***
  Köklenmesi açık havada güneşin ısıttığı toprakta sağlıklı bir şekilde gerçekleşir. İki yıl evde ve anlaşılan güneşten mahrum bırakarak yetiştirmeye çalışmışsınız. Zaten sikaslar ev ortamlarını sevmiyor.

 35. Oktay, Mersin dedi ki:

  Yukarıdaki yazımda ben iki yıl gibi bir süreden bahsetmedim. Bir yıl önce yumruları söktüm ve getirdikten 2-3 ay kadar sonra yaprak verdiler demiştim. Ayrıca evin balkonunda 20 saksının üzerinde tam güneşi gören ve rüzgarı da çok narin bir şekilde esen yerde besliyorum. Yani güneşsiz bırakmadığım gibi evin içinde de beslemedim. Bu kadar sürede yani bir yılda kök almaması normal midir? Yaprak verdi ve uzun suredir yemyeşil canlı bir vaziyetteydi. Acaba hastalandı mı? Kurtulma şansı var mıdır?
  ***
  En geç 4 ayda köklenmeleri gerekirdi. Bunu sağlayan şey çok küçük saksı, az toprak, güneşin ısıtması (ya da sıcak ortam) ve çok havadar yer. Sizinkiler köklenmedi ise: Muhtemelen saksılar büyüktü. Ya da sulamada hatanız olmuş olabilir. Toprak ya devamlı fazlaca ıslak kalıyordu ya da yaş/nemli kaldığı zamanlar çok az idi. Bu gibi hatalarınız olmuş olabilir. başka sebep düşünemiyorum. Kurtulma şansı var mı bu konuda bir şey diyemeyeceğim. Saydığım köklenmeme gerekçelerini düşünün. Eğer haklı isem gerekeni yapın.

 36. Mehmet K. -Adana dedi ki:

  4 yıldır evimin balkonunda (güney cepe) iki cycasım var. Her yıl iki kere yaprak açıyordu. Bu yıl bir sefer açtı. Acaba bir sorun mu var? Her yıl en alt sıradaki dalları buduyorum.
  ***
  Dört yıldır aynı toprakta aynı saksıda duruyorsa sorun bundan kaynaklanıyordur.

 37. Canset Canset dedi ki:

  Cycas meyvesini ilk gördüğümüzde hayecanlandık ve ailecek bir kaç tane yedik. Hiçbirimize bir şey olmadı. Bir hafta sonra bu gün yine birkaç tane yedim. Ve şu an sitenizden bitkinin zehirli olduğunu öğrendim. Kafam karıştı. Tadı aynı avokadoya benziyordu oysa. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Bilmiyorum. Meyvesi hakkında bir şey duymadım. Bildiğim bir şey, mesela devetabanı kendisi de meyvesi zehirlidir ama meyveleri tam olgunlaşınca zehirlilik kalmıyor. Bazı tropikal iklimli yerlerde meyvesi satılır, yenir. Ama sikas meyveleri için henüz bir şey bilmiyorum.

 38. Hakan, Ayvalık dedi ki:

  125cm boyundaki sikasımda soğuk geçen bu kış yüzünden yapraklarda kahverengi yuvarlak lekeler oluştu ve bazı yaprakların belli bölgelerinde yanma oldu. Bitki baharda tekrar canlanmış yapraklar daha koyu yeşil olmuş ve dikleşmeye başlamıştı. Göbekten 13-14cm e ulaşan yeni yapraklar da vermeye başladı hatta dibinde 4 tane de yavrusu var. Ancak iki hafta kadar önce yapraklar yavaşca sararmaya başladı, bazıları diğerlerinden daha fazla sarılaşıyor. Sitenizdeki tavsiyenizden köklerini böcek mi yiyor endişesiyle 3 gün önce neem yağı 1lt ye 5g karıştırarak dibinden suladım. Sararma nedeni ne olabilir ve ne yapabilirim? (3m yakınında aynı boyda başka bir sıkasım daha ver ama onda sararma yok.)
  ***
  Demir zengini kırmızı doğal toprak ile asitli (pH 5.5 – 6 cıvarlarında) hazır toprak ve kuvars kumu veya saf kum karıştırıp dibindeki üst yüzey toprağı her kış sonu boşaltarak bu karışım ile yeniden doldurun. Böylece hiçbir sorun kalmaz.

 39. M.Özkan KARASU Balıkesir dedi ki:

  Yaklaşık 2-3 ay önce aldığım 8 yapraklı sıkasım 1 gün içinde 15 cm. kadar tam gövde merkezinden çıkan 3 adet sürgün verdi, bu sürgünler 10 gün içinde 70 cm. yi geçti.
  Sıkasım ev ortamında, toprak saksıda, direk güneş görmeyen ama sanırım yeteri kadar ışık alan bir yerde duruyor.
  Bu sürgünler nedir, yaprak olma ihtimali var mıdır, çok fazla hızlı gelişiyorlar.Yardımcı olursanız sevinirim.

 40. Birsel ünlü dedi ki:

  Merhabalar. Benim de skas çiçeğim var. 3 yıl önce saksısını ve toprağını yenilemiştim fakat o sene yaprakları sarardı. Yeşil yapraklı bitkiler için satılan besleyicilerden aldım. Bir faydasını göremedim. Yaklaşık 8 ay önce 4 tane yeni dal çıkardı ama onlar da sarardı. Ne yapmam gerekiyor? Atmaya kıyamıyorum.
  ***
  Çok kişiden şahit oldum ki ev ortamını hiç sevmiyorlar. açık havada kuvvetli güneşte çok iyi serpiliyorlar. Evlere uygun değil. Ancak devamlı açık tutacağınız bir pencerenin hemen yanında evlere uyum sağlar.

 41. Erhan. Büyükçekmece dedi ki:

  Kasım ayında 40cm bir sikas bahçeye dikdim. Govdesini sardılar ama bütün yapraklar sarardı. Ne yapmam lazım?
  ***
  Yapraklarının sararması problem değil. Hepsini dipten kesin. Yeni yapraklar çıkarır. Hızla büyürler. Sizin hatanız kasımda bahçeye dikmek. Saksısında bekletip şimdi bahçeye dikmeliydiniz. Çünkü kökleri ve bünyesi yaz boyunca toprağa ve doğal hava şartlarına iyice adapte olup kışa kadar güzelce direnç kazanır. Yani kasımda diktiğiniz için kış soğuğuna direnememiş ve ölmüş olabilir. Neyse şimdi sararmış yaprakları dipten kesin. Eğer ölmemişse yakında hızlıca yapraklanır.

 42. Burak, İstanbul dedi ki:

  Aralık ayında İzmir’den Sikas aldım. İstanbul’da büyük bir saksıya ektim. Büroda odamda yetiştiriyorum. 2 ay önce yaprakların altında beyaz beyaz örümcek ağı gibi şeyler belirdi ve son 1-2 haftadır yapraklarının yarısı sapsarı oldu. Ayrıca yapraklar yapış yapış. Bunun sebebi nedir ve nasıl bir çözüm üretmeliyim? Bitkimi kaybetmek istemiyorum.
  ***
  Sikas zaten içmekanlara pek uygun değildir. Açık havaya büyük ihtiyaç duyan bitkilerdendir. Şimdi yapacağınız şey yaprakları tam dipten hepsini kesmek ve dışarıya güneşli bir yere koymak. Korkmayın bir ay içinde hızlı bir yenilenmeye girişir. Eskisinden daha güzel yapraklar çıkarır. Ama bazı parazitler fena halde musallat olmuş. Yaprakları dipten kestikten sonra güzelce yıkayın. Her sulamak gerektiğinde bol su ile yıkayarak sulamalısınız. Yeni gelişimlerde tekrar parazit olmasının önüne böylece geçebilirsiniz.
  Ayrıca şu sayfadaki parazitleri okuyarak sikasınıza örümcek bitler mi yoksa unlu bitler mi musallat olmuş, çaresi nedir öğrenebilirsiniz:
  https://azbitki.com/bitler

 43. Önder Y. -Adana dedi ki:

  Bu bitki bahçemde ekili. Çocukların erişmesi durumunda yani yapraklarını yemeleri durumunda zehirlenme gibi olumsuz bir durum oluşur mu?
  ***
  İnsanlara zehirli etkisi olabileceğini hiç duymadım ama köpekler için çok zararlıymış. Zaten bize zararlı olmayan çok şey köpeklere zararlıdır (soğan, sarımsak, çikolata ve şeker). Yani sikasın köpeklere zehirleyici etkisi olması insanlar için delil değildir. Ayrıca çocuklar için sikaslarınızı yok etmek istemeniz doğru değil. Yapmanız gereken şey çocuklarınıza bilmediği bitkileri yememelerini öğretmenizdir. Mesela diyelim sikasları söktünüz attınız. Ama çocuklar eğer yeşillikleri yeme eğiliminde ise her yerde pekçok zehirli otlar var. En zehirlisi de her yerde en çok bulunanı :sütleğen otu. Sonra, sanıyorum siz sadece sikasın zehirli olabileceğini duymuşsunuz. Süs bitkilerinin nerede ise yüzde doksan dokuzu zehirlidir. Dediğim gibi en doğru hareket çocukları eğitmek olur.

 44. Mustafa, İzmir dedi ki:

  Ben sıfırdan sikas üretimi yapmak istiyorum da izleyeeğim yol nedir acaba? Tohumdan üretmek baya zaman alıyormuş. O yüzden bu sikas bebişlerini nerden temin edebilirim?
  ***
  İzleyeceğiniz yol zaten yukarda yazılı. Bebişler satılmaz. Yaşlı sikasların üzerlerinde oluşur. Mersin, Antalya gibi illerde kim bilir kimlerin bahçelerinde yaşlı sikaslar varsa onlara ulaşıp istemeniz gerekir. Belki İzmir’de bile vardır. Zira iklimi sikasların kışı sağ atlatabilmelerine uygun.

 45. Fettah Gürpınar dedi ki:

  Bahçemizde toprakta çok şık, bakımlı, bol yapraklı 1.20cm sikasımız var. Yerini değiştirmek istıyoruz. Topraktan toprağa yer değişimi olur mu? Olursa mevsim ve şartları nedir?
  ***
  Kış sonunda, henüz hiçbir canlanma olmadan önce söküp yeni yerine dikmelisiniz.

 46. Işıl, Bodrum dedi ki:

  Bahçedeki sikasım bu yıl yaprak vermedi ama ortasında sarı kocaman top şeklinde bir şey oluştu. Artık yaprak vermeyecek mi acaba? Ağacım 10 yıllık.
  ***
  Çiçeklenmiş. Bu artık yapraklanmayacağı anlamına gelmez. Tekrar yapraklanır.

 47. Olcay, Bursa dedi ki:

  Merhaba. Bahçede yetiştirdiğim sikas ortadan yeni sürgün verdi. Eski sürgünler sararmaya başladı. Acaba eski sürgünler budanıyor mu? Budanıyor ise ne zaman?
  ***
  Galiba sürgün demekle yaprakları kastediyorsunuz. Eski yapraklar budanabilir ama şart değil. Zamanı da önemli değil. Mesela kış sonunda kışın hastalıklanmış yapraklar tümü dipten kesilebilir (ilkbaharda hızlıca yeni yapraklar gelecektir). Ya da isterseniz sonradan yeni yapraklar çıkarken ya da daha sonra kesebilirsiniz. Hiç kesmeseniz de olur ama görsellik açısından çirkinlik olur. Bir de gereksiz kalabalıkta eski yapraklarda hastalıklar artabilir. Temiz ve düzenli tutmak iyidir.

 48. Taner A. -Sapanca dedi ki:

  40 cm.saksıda, 50 cm. yapraklı sikasımın yaprakları sararıyor. Dışarda bol güneşli güney yönde. Suyuna dikkat ediyorum. Çaresini özetlerseniz sevinirim.
  ***
  Toprağın beslemesi yeterli değilse uygun bitki besini vermek lazım. Ama eğer toprağın kimyasal dengesi bozulmuşsa bu fayda etmez yeni toprak ister.

 49. Öner H. -Antalya dedi ki:

  Sikas ile ilgili sayenizde hayli bilgi sahibi oldum. Bahçemizde bir metre boyunda sağlıklı bir sikasımız var. Gövdeye çok yakın ancak toprakta 10-15 civarında bol yapraklı yavruları ayırmak için zamanlama ve hatasız ayırmanın nasıl yapılacağını bildirirseniz çok sevineceğim.
  ***
  Antalya’da şubat sonu iyi bir zamandır. Nasıl ayıracağınızı yukarda yazmıştım. Talimatlara göre devam edin. Açık havada güneşte mayısa kadar yeni yaprakları çıkmış olur.

 50. Mustafa, Bodrum dedi ki:

  Bahçemizdeki sikasımız tohum verdi. Tohumları olgunlaşmadan koparmak zararlı mı? Şimdi kesersem tekrar yaprak açar mı?
  ***
  Tohumları ekerek değerlendireceksiniz üzerinde olgunlaşmasını bekleyin. Kullanmayacaksanız kesebilirsiniz bir zararı olmaz.

 51. Funda M. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Antalya’dan bir sikas aldım. İstanbul’da bu mevsimde hemen camın önüne koyabilir miyim? Yoksa bir süre içerde mi bakmalıyım?
  ***
  Dışarda yeri kuzey rüzgarlarına açık değilse ve deniz seviyesine göre çok yüksek olmayan bir ilçede iseniz devamlı dışarda tutsanız daha iyi olur.

 52. Elif Ç. -Gerede dedi ki:

  Sikas yaklaşık 2.5 yıldır bende. Sikasın üç kökü var bunlar nasıl ayrılır bilirim. Toprağın üzerinden kökler çıkıyor. Acaba toprağı değiştirmek mi lazım?
  ***
  Kış sonunda az farkla biraz daha genişçe bir saksıya aktarmalısınız.

 53. Tülin, Bodrum dedi ki:

  Küçücükken diktiğim sikasım çok güzel gelişti. Şimdi duvar kenarında diger ciceklerimle cok yakın durumda. Bu kadar büyüyeceğini düşünmeden dikmistim. Şimdi bahcemin daha göz önünde etrafı açık bir yerine taşımak istiyorun. Bu arada dipten bir de yavru verdi. Ne önerirsiniz? Bir de bitkimi ekerken toprağın üzerine ahşap çit gibi bir sey yapıp saksı gibi yükseltmiştim.
  ***
  O şekilde toprağı saksı gibi yükseltmeniz çok iyi olmuş çünkü yere çukur açıp dikseydiniz yerini değiştirmek istediğinizde kökleri rahatsız etmeden sökmeniz mümkün olamazdı. Yerini değiştirmek için Bodrum iklimine göre, mart sonu veya nisan ortasına kadarki dönem iyi bir zamandır. Ama dikmek istediğiniz yer fazla güneş almıyorsa nisan sonunu beklemeniz daha iyi olur.

 54. Deniz N. -Denizli dedi ki:

  Antalya’da bir otelden 15 eylül gibi sikas tohumlarını şekli güzel olduğu için aldım. Sonra üretebileceğim söylendi. Şimdi 10 gündür çimleme yapmak için nemli bezde bekletiyorum. Kabuğun çatlaması kolay olur dendi. Çimlenme oluşunca 2 nolu perlit olan saksıda 3cm kadar bir derinlikte dikmem ve perliti fısfısla devamlı nemli tutmam söylendi. 7 cm olunca saksıyı sera yaparak filizin korunması ve gelişmesi sağlanması önerildi. Sizin bu yaptığım çimleme şekli ve perlitli saksı konusunda ilave edeceğiniz yada şu hatalıdır dediğiniz bir konu var mıdır?
  ***
  Bunlar yanlış. Ben yukarda tohumla çoğaltma yöntemini anlatmıştım. Tohumun bir kısmı (yukarda anlattığım gibi) toprak dışında kalmalı ve güneş ışınları direkt olarak üzerine gelmeli. Sırf perlit hiç tavsiye etmem. Perlit+torf yarı yarıya karışım yapsanız iyi olur. Saksı sera yapma fikri hiç olumlu değil. Sikas hava akımlarına çok fazla ihtiyaç duyar. Bezde çimlendirmek de yanlış. Tohumdan çıkacak kök ilk çıktığında toprakla temas etmeli ve hiç rahatsız edilmeden toprağına alışarak ilerlemeli.

 55. Niyazi, Bodrum dedi ki:

  Merhabalar,
  Sikas agacimiz 1m. civarında. Üzerinde kestane şeklinde pembe rengine benzeyen tohumlar var. Ne zaman hangi ayda toplayıp toprağa dikmeliyiz?
  ***
  Lütfen yukarda tohumdan yetiştirilmesi hakkındaki bilgileri okuyun.

 56. Taner, Adapazarı dedi ki:

  Geçen yaz alıp bahçeme koyduğum sikasın yapraklarında sanıyorum donlardan sararmalar oluştu. Havadar ve yazın güneş alan bir yerde saksıda. Mart ayında dipten budamalı mıyım?
  ***
  Olur ama daha iyisi nisan ortasına kadar bir süre su sıkıntısı yaşatmanız. Yapraklardaki birikimleri biraz olsun geri çekebilmesi bünyeyi ve kökleri güçlendirir. Sonra havalar yeterince ısınacağından dolayı gelişim başlar. O günlerin hemen öncesinde yaprakları dipten kesmeniz daha iyi olur. Veya anlattığınıza göre fazlaca soğuğa şimdiye kadar birkaç defa maruz kalmış. Böyle olunca yapraklardaki birikimler bünyeye kısmen de olsa geri çekiliyor ve başka bir şey yapmaya gerek kalmıyor. Sadece gelişimin başlayacağı günlere yakın bir zamanda yaprakları dipten kesersiniz. Yeni yapraklar daha güçlüce çıkarak sikasınız yaz ortasına kadar eskisine göre bir iki misli daha büyük ve daha gösterişli hale gelir.

 57. Atamurat, Aşkabat dedi ki:

  Merhaba ben askabattan sizin yazinizi okuyorum. Yeni sikas aldim. Bakimi zor ama nasil cogaltilir ne zaman koklerden yeni sikas cikar yardim eder misiniz?
  ***
  Önce doğru bakım yapmanız şartıyla birkaç yıl güçlenmesi lazım. Yani birkaç yıl bekleyeceksiniz. Yukarıda üretimi başlığı altında gerekli bilgiler var.

 58. Fazlı, Fethiye dedi ki:

  Bahçemde 8-10 sikas ağacı var. Gelişimleri çok iyi. İkisinin yaprakları diğerlerine göre çok küçük. Sebebi nedir?
  ***
  Köklerle ilgili.. Onların kökleri daha fazla alkalinlileşmiş toprağa maruz kalmıştır. Diplerinden biraz toprak eksiltip onun yerine bolca bitkisel çürüntü veya belki daha iyisi marketlerde satılan hafif hazır poşet topraklardan yayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)