Solenia Begonia

Begonia × hiemalis (elatior begonya) hibritinin özel seri kültivarlarındandır. Kırmızı, sarı, pembe, turuncu ve kavuniçi renklerde çeşitleri ayrı ayrı kültivar çeşitler olarak Begonia Solenia® … olarak isimlendirirler. Örneğin fotoğrafta gördüğünüzün ticari adı Solenia® Velvet Red Begonia şeklinde yazılır. Bilimsel olarak ise Begonia × hiemalis ‘Solenia Velvet Red’ diye yazarlar. Diğer renk çiçekli olanlara renklerine göre buna benzer şekilde isim verirler.

Solenia begonya çeşitlerinden

Solenia begonyalardan bir örnek. Fotoğraf: Dutch Growers

Kullanımı en çok parkları ve bahçeleri çiçeklendirme amaçlıdır. Aynı bildiğiniz mevsimlik güzel çiçekli dış mekan süs bitkilerinden olarak. Ayrıca küçük saksılarda bolca çiçekli halde hediyelik amaçla satışları da vardır. Uzun ömürlü değil mevsimliktirler. Çünkü uzun ömürlü tutmak çok zordur. Yani sürekli seralarda özel şartlarda türetir ve satışa çıkarılırlar.

Ev içinde hava akımları olan pencere yanında yetişebilir. İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açar. Solenia begonyalar direkt güneşe tam uyumludur. Aslında gölgede de yetişir. Fakat yaz ayları şiddetli sıcak geçen yerlere pek uygun değildir.

Balkon ve verandalarda büyük saksılarda diğer mevsimlik çiçekli bitkilerle karışık, aranjman tarzında bulunduğu yere güzellik katar.

Saksıda alırsanız toprak değiştirmeyin ve açık havada tutun. Evde tutmak istiyorsanız mutlaka sık sık hava akımları alacağı bir pencere yanında tutmalısınız. Eğer sonraki bahara sağ salim çıkarsa o  zaman saksı ve toprak değiştirin. Yalnız, eskisi gibi bol bol çiçek açmayacaktır. Bunun için gerekenleri elatior begonya sayfasından okuyabilirsiniz.

Solenia begonyaların tüm bakım incelikleri ve üretimleri için ⇒ Elatior begonya (Begonia x hiemalis) sayfasına bakın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.