Çiçekçi dükkanı şartları

Gelen sorulardan biri salon ve ofis bitkileri satışı amaçlı çiçekçi dükkanı içinde bitkilere gereken ısı derecesi ve havalandırmalar hakkında. Soru şöyle:

Yaklaşık 150m² içinde saksı çiçeği satıcılığı yapıyorum. Yeni Başladım. Üç cephe cam yeterince aydınlık. Oda sıcaklığı ne kadar olmalı? Günlük havalandırma yapmam gerekir mi ve ne kadar havalandırmam gerekir? (Yucca, Dieffenbachia, marganita, benjamin, kauçuk, areca, zamia, lyrata, massengena vb.)

Saydığı tüm bitkiler için ortalama ayarlamalar yapması lazım. Ama daha ciddi bir mesele var. Yani seradan yeni çıkmış bitkiler için aklimatizasyon gerekiyor (gerçi bunu kimse yapmaz). Yoksa özellikle serin ve soğuk aylarda bitkiler yeni gittikleri mekanlarda birkaç günde köpük gibi söner giderler. Yani hızla çürüyerek bozulurlar. Ciddi bir aklimatizasyon yapma işi bitkilerin topraklarını bile değiştirmeyi gerektirir. Ve bu bitkiler normal ederinin iki üç misli daha fazla para eder. Çünkü gittikleri mekanlarda yer yadırgaması ve serinlik yüzünden kök çürümesi gibi sorunlar olmayacaktır.

Bir çiçekçi dükkanı içi

Bir çiçekçi dükkanı içinden bir görünüm. Fotoğraf: Los Angeles Times

Burada aklimatizasyon konusuna girmiyorum. Seradan gelen bitkileri satacağınız güne kadar alışık oldukları sıcaklıkta tutmanız yeterli olur. Serin, soğuk aylarda dükkanınızın sıcaklık şartları ciddi önem taşır. Bir çiçekçi dükkanında gündüz sıcaklık 24C ile 27C dereceler arasında olmalı. Gece ise 19C ile 23C dereceler arasında olmalı. 18C dereceden daha fazla serinlik seradan yeni çıkmış bitkilerin köklerini çürütür. Hatta çok değil, mesela 15C derece biraz serinlikte toprağın 4-5 dakikalığına soğuması bile köklerde çürümeyi hemen başlatır. Çünkü yapay sera şartlarında hızlı geliştirilmişlerdir. Ani ısı değişikliklerinde fena zarar görürler.

Çiçekçi dükkanında havalandırma ayrıca önemlidir. Bir pencereye sabitlenmiş, içerinin havasını sürekli dışarı üfleyen bir aspiratör lazım. En basiti, mutfak pencerelerindeki küçük aspiratör tipi. Bunun yanısıra dükkan içinde hava akımları sürekli olmalıdır. Küçük dükkanlarda havayı dışarı üfleyen pencere aspiratörü yeterli olabilir. Büyük dükkanlarda ise sürekli çalışan klima varsa genelde yeterlidir. Yoksa bir vantilatör, bir pervane aralıklarla, mesela her saat başı 10 dakika çalışacak şekilde ayarlanmalıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.