Aklimatizasyon, sera bitkilerinin ev-ofis adaptasyonu

Aklimatizasyon (Acclimatization) canlı varlıkların bir yerden başka bir yere nakledilmelerinde onları yeni yerin iklimine ve şartlarına uyum sağlattırma çalışmalarıdır. Burada bizi ilgilendiren yönü evlere yeni aldığımız süs bitkileri ile ilgilidir.

Süs bitkileri üretim seralarında mümkün olan en kısa zamanda mümkün olan en hızlı gelişmenin sağlanması için gereken her şart mevcuttur. Fakat seradan çıkmış bir orkide veya bir antoryum ana rahminden çıkmış bir bebek gibidir. Yani önceki ve sonraki ortamlar arasında çok büyük farklılıklar var. evlerde, ofislerde kısa sürede bozulurlar. Bozulmamaları için satışa sunulmadan önce aklimatizasyon evresinden geçirilmiş olmaları zorunlu bir gerekliliktir. Maalesef bunu yapan satıcılar yok denecek kadar az.

Nasıl yapılır?

Aklimatizasyon için gerekli şartlara sahip bir sera olmalıdır. Yetiştirme-geliştirme serasından sonra aklimatizasyon serasına alınan bitkiler için birkaç hafta içinde derece derece, aşama aşama hızlı gelişim şartları azaltılır. Işıklandırma, ısı, nemlendirme şartları en sonunda ev-ofis şartlarına yakın hale getirilir. Ama havalandırma her zaman büyük önem taşıyor. Biraz azaltılsa da sürekliliği önemlidir.

Gece – gündüz ısı farklılığını aşama aşama artırmak, farklılığı 10 derecenin de üzerine yükseltmek gerekir. Başlangıçta 20C – 26C derecelerde ise, sonuçta 17C – 30C dereceler aralığına çekilmeli. Serin aylarda ve kışın ise bitkiler 14C – 24C derece aralıklarında daha serine aşama aşama alıştırılmalılar. Bu ısı adaptasyonları özellikle köklerin hassaslığını, kofluğunu azaltmak için faydalı olur.

Aklimatizasyon öncesi ve sonrası

A) Sera şartlarından çiçekçilere direkt gelmiş bitkilerde şu özellikler hakimdir: Yapraklar olması gerektiğinden biraz daha küçük ama çok daha sağlam görünüşlü, kalın (etli gibi).. dimdik yukarı bakar vaziyette.. Dümdüz açık değil, biraz kıvrık gibi (özellikle kauçuklarda ve difenbahyalarda).. Hızlı gelişim halinde gibi bir izlenim bırakır.. Yaprak sapları kısadır.. Dallarda boğum araları kısadır.. Yaprak uçları darca.. Dallar biraz kalınca.. Bitkide dallar ve yapraklar sık, gürbüz, sağlık fışkırıyor gibi.. Yeni gelişmekte olan yaprak sayısı çok..

B) Aklimatizasyonu tamamlanmış bitkilerin özellikleri: Yapraklar geniş, düz, muntazam gelişmiş, yorgun gibi ama mutlu ve sağlıklı görünümde, yukarı yönelik değil, yere paralel, hafif aşağı yönelik.. Yukarı değil çevreye yönelik.. birbirlerinden uzak.. her bir yaprak daha iyi ışık alabilmek için kendi pozisyonunu almış, hiçbiri bir diğerinin ardında veya altında kalmamış.. yaprak yapısı pek etli değil, ince.. yaprak uçları genişçe.. yeni dallarda yaprak boğum araları biraz uzun, yeni yaprakların sapları daha uzun.. Yeni gelişmekte olan yaprak sayısı oldukça az..

Aklimatizasyon daha büyük önem taşıyan bir faktör

Saksılardaki toprağın niteliğidir. Maalesef buna sera üreticileri hiç önem vermiyor. Seralarda kolaylık olsun diye fazlaca su tutucu özellikli tuhaf şeyler toprak diye kullanılıyor. Özellikle serin aylarda satın alınan süs bitkileri sera ortamına göre daha serin olan ev-ofis ortamlarına geldiklerinde kısa sürede yapraklarda adeta makasla kesilmiş gibi yırtılmalar veya büyük çapta kararmalar, bazı türlerde ise hızlı yaprak dökülmeleri oluyor. Sebep o toprakta köklerin erimeye başlamasıdır. Yani bitki kesin bir ölüm sürecine girmiş, verilen para boşa gitmiştir.

Seralardan salon-ofis süs bitkileri alıp dükkanlarında satan çiçekçiler (eğer kalıcı müşterilerinin olmasına önem veriyorlarsa) mutlaka küçük bir adaptasyon serası oluşturmalı ve o bitkilerin topraklarını ev bitkileri için satılan hazır poşet toprak + ponza taşı karışımı ile değiştirmeleri gerekir.

Aklimatizasyon ve adaptasyondan sonra fiyat farkı

Bu bitkilerin fiyatları daha yüksek olur. Örneğin bir bitki 30 liradan satılıyor diyelim. Eğer bir çiçekçi aklimatizasyon ve toprak değişimi yapmışsa, köklerin doğru toprağa tutunmuş olmasından emin olarak satışa çıkardığında 70 lira isteyebilir. Hak ediyor mu? Kesinlikle hak ediyor. Fiyata itiraz edip başka yerlerdeki düşük fiyatı söyleyen müşterilere durumu anlatmalı ve delillerle ispatta bulunmalıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani, Püf Noktaları, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)