Vinca, Cezayir menekşesi

Vinca major ve Vinca minor birbirlerine çok benzeyen, aynı cinsten iki tür. Neredeyse sıfır bakımla yetişebiliyor. Yeter ki güneşten, sudan mahrum kalmasın. Genelde yer örtücü süs bitkisi olarak kullanılır. Mor çiçekli.

Vinca major, cezayir menekşesi

Apocynaceae familyasının Vinca genel cinsinin Vinca major ve Vinca minor türleri mavimsi mor tonunda çiçekler açar. En çok ilkbaharda.. Bazı yerlerde duruma göre hiç durmadan çiçek açar.

Mevsimlik çiçeklerden  rozet çiçeğine çiçek benzerliğinden dolayı yanlışlıkla vinka denir. Aynı familyadan ama tamamen ayrı cinsten bir türdür.  Burada konu o değil, gerçek vinka. Bunun ise birbirinden ayırt edilmesi zor iki türü var.

Vinca major ile Vinca minor arasındaki fark: V. major’a dikkatle bakarsanız yaprak kenarlarında ince tüyler var. V. minor’da hiçbir tüylülük yok. Ayrıca, adlarından anlaşılacağı gibi Major büyük, Minor küçük. Bu kelimeler özellikle yapraklarda, sonra çiçeklerde iki tür arasında değişen özellikleri simgeliyor.

Vinca major (ve nimor) sarmaşık gibi uzayıp gitme özelliğine rağmen, eğer yeri fazlaca güneşli ise diğer bitkilere tırmanmaz, güneşten kaçacak yer arar şeklinde yerlerde sürünmeyi tercih eder. Bu sebeple fazla güneşli yerlerde, gül bahçelerinde çok iyi bir yer örtücüdür. Her yeri kaplar. Ama eğer güneş yetersizliği varsa aşırı uzama göstererek diğer bitkilere hızla tırmanır arsızca gelişir. Balkonda iyi güneş alan yere koyduğum zaman yeni filizler güneşten kaçmak için aksi yöne yöneliyor. Çok ilginç.

Her iki türün kendi alt çeşitleri var. Yaprak ve çiçekleri hem şekil hem renkleriyle farklı farklı.

Kış soğuklarına dayanıklılıkları: V. major -23°C,  V. minor -35°C soğuğa dayanır. Hafif donlarda her iki türde de yapraklar zarar görmez.

Toprak: Aşırı asitli ve aşırı kireçli olmayan her türlü toprakta gayet iyi gelişir. En büyük ihtiyacı güneş ve sudur.

Sulama: Toprak kumlu ise yazın düzenli sulama ister. Bunun dışında pek su istemez. Susuzluğa oldukça dayanıklıdır. Elbette susuz bırakırsanız iyi bir gelişim göstermez, o başka.

Çoğaltılması: Kökten ayırmayla ve çelikle çoğaltılır. Her iki durumda da köklenmeleri, tutmaları kesindir diyebiliriz. Kökten yeni çıkan sürgünler köksüz bile olsalar ayırıp tutturabilirsiniz. Çelikler tam olgunlaşmış genç dallardan olmalı (yani birkaç aylık veya bir yıllık dallardan). Pek bir şey yapmaya gerek yok. Dallarını alın dikin o kadar. En iyi zaman ilkbahar başıdır. Sonbaharda da kolayca köklendirebilirsiniz. Direkt olarak toprağa dikmelisiniz. Köklenmenin garanti olması için toprağın ağır killi olmaması gerekiyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Vinca, Cezayir menekşesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Bahçedeki otların yok olabilmesi, biçilmesine gerek görülmemesi için hep böyle bir bitki arayışındayım. Mümkün müdür?
  ***
  Evet, aynen bu özelliğinden de bahsediyorlar. Ama bu özelliği ancak fazlasıyla güneş alan yerler içindir. Bunlar seyrek dikilmiş güneşli gül bahçeleri için uygundur. Gölgede kalırlarsa diğer bitkilere sarılırlar onları rahatsız ederler kısaca baş belası olurlar.

 2. Özge, KKTC dedi ki:

  Bahçemdeki Vinca’larım geçen seneden. Ancak bu sene yaprakları sarardı. Çiçekliler ancak sarı yapraklılar. Ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Benim balkondakinde de kış sonunda bazı yapraklar sarardı ama yepyeni filizler canlı yapraklarla gelişiyor. Yeni filizler varsa normaldir diye düşünün. Yeni filizler yoksa ya fazla susuz bırakıyorsunuz ya da toprağı hiç sevmemiş. Muhtemelen aşırı kireçli bir toprak. Vinkalar çok dayanıklı çok güçlü bitkilerdir. Biraz asitli, biraz demir zengini gübre bulup toprağa karıştırın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)