Euphorbia milii (dikenler tacı)

Evlerde yetiştirilmeye çok uyumludur. Güneşli pencere önlerinde sürekli güzel çiçekler açtığı için eskiden beri halk arasında yaygın olarak yetiştirilen içmekan süs bitkilerindendir. Türkiye’de ve diğer ülkelerde  Çin gülü, gelin kaynana çiçeği, dikenler tacı, dikenli taç gibi çeşitli yöresel adlara sahiptir.

Euphorbiaceae familyasının Euphorbia cinsine bağlı, anavatanı Madagaskar olan Euphorbia milii türü.. Birçok hibrit ve kültivarlarıyla önemli süs bitkilerinden biri haline getirilmiştir.

Genel Özellikler

Çalı formunda, tırmanıcı ve sürünücü özellikli, çok dikenli bir bitkidir. Dikenleri korunma amaçlı olmaktan ziyade su depolama ve ağaçlara tırmanma amaçlıdır. Diğer bitkilerin arasında güneşsiz kalırsa kuvvetsiz ve çelimsiz olup dikenleri sayesinde çevredeki bitkilere tutunarak dik durabilir ve yukarı güneşe doğru uzayabilir. Gövdesi pek fazla kalınlaşmaz. Zamanla boyu 2 metreyi bulabilir. Güneş yetersizliğinde hızlı ve çelimsiz uzama gösterir ki bu özelliği daha güneşli bir yere ulaşma çabasıdır. Yaprakları pek uzun ömürlü değildir. Bu yüzden yapraklar gelişmekte olan kısımlarda görülür.

Habitat

Madagaskar’ın endemik türlerinden olup çoğunlukla granit kayalıklarda ve ayrıca çalılıklarda ve orman alanlarında görüldüğü söyleniyor. Fakat iki bin yıl önce Ortadoğu’da yetiştirildiği ya da kullanıldığı tespit edilmiş. Ayrıca Hindistan’ın Kerala bölgesinde de bulunuyor. Rivayetlere göre Filistin’den göç eden bazı Yahudiler Euphorbia milii’yi Kerala’ya beraberinde götürmüşler.

Çiçeklenmesi

Euphorbia milii’nin devamlı çiçeklenmesi ya da yılda en az iki defa çiçeklenme dönemine girmesi genel olarak, günde en az 4 saat kesintisiz direkt güneş görmesine ve 14C derece üstü yeterli ısıya bağlıdır. Yeterince güneş alamazsa çiçek açma girişimi yılda bir defa olur veya hiç olmaz. Bazı kültivarları daha az güneş süresinde de bol bol çiçeklenip durur. Ama ne kadar uzun süre direkt güneş alırsa o kadar iyidir.

Süs bitkisi olarak tarihçesi

Gül ve birçok süs bitkisi gibi bunun da çok eskilere dayanan bir geçmişi var. Avrupa’da değer görmesi ise ancak 1821’de Fransa’da başlamış. Böylece gelişmiş batı ülkelerinde süs bitkileri sektöründe kalıcı yerini almış.

Kullanım

Devamlı çiçeklendiği için E. milli dikenler tacı çiçeği bir ev süs bitkisi olarak evlerde güneşli pencere önlerinde yetiştirilir. İklimi uygun yerlerde bahçelerin en fazla güneş alan yerlerine dikilir. Kayalıklı bahçe dekorasyonuna uygun bitkilerdendir. Fazlaca güneş alan bahçelere uygundur.

Euphorbia milii – Dikenler Tacı çiçeğinin bakımı, yetiştirilmesi

Hem ev hem bahçe süs bitkilerinden olup evlerde bakımı başka, bahçede başkadır. Ev, ofis vb iç mekanlarda mutlaka havadar ve süzek toprak istiyor.

Güneş ve sıcaklık ihtiyaçları

Dikenler tacı çiçeğinin güneşe fazlaca ihtiyacı var. Tam gün güneş (en az 6 saat), yarım gün güneş (3-4 saat), en az günde iki saat güneş.. Daha az güneş pek bir şey ifade etmez olur. Gün içinde ne kadar fazla güneş alırsa Euphorbia milii’nin yan filizler geliştirmesi ve sık sık yeni tomurcuklar çıkarması da o kadar fazla olur. Yazları aşırı sıcakların görüldüğü memleketlerde tam öğle vakti ve cıvarı saatlerde güneşi %30 filtreleyen sera örtüleri kullanılsa iyi olur. Kış soğuklarına dayanıklılığı -7°C derecedir fakat bitkinin yaz boyu güç toplama durumu, toprağın yapısı ve kışın dondurucu soğuğun gün içinde devamlı gibi uzun sürmesi gibi faktörler karşısında bazen -2C dereceyi bile kaldıramayabilir.

Sulama

Yapraklarıyla havadan nem almada ve bu şekilde susuzluk ihtiyacını kısmen bile olsa gidermede başarılı olabilen bitkilerden biri de Euphorbia milii dikenler tacı çiçeğidir. Onun için Euphorbia milii bitkisini havası yüksek nemli olan bölgelerde toprağında kaydadeğer bir kuruma olmadan sulamamak gerekir. Havası kuru memleketlerde ise toprak hafifçe kurudukça fazla bekletmeden sulayın.

Yapraklarının uzun süre sağlıklı kalabilmesi

Euphorbia milii her ne kadar succulent bir tür olsa da tam tamına succulent sayılmaz. Bu aslında tartışılır bir mesele. Yapraklarının uzun süre sağlıklı durabilmesi için her zaman succulent muamelesi yapmamalısınız. Örneğin kışın bile toprağı uzun süre kupkuru kalmamalı. Susuzluk çekerse yaprakları dökülür kel kalır. Ayrıca şöyle bir özelliği var: Yapraklarının uzun süre sağlıklı, yemyeşil kalabilmesi toprağında bor elementinin biraz az olmasına bağlıdır.

Toprak

Köklerinin sağlıklı gelişebileceği ortam önemlidir. Bu türde en önemli şey budur. Kökler kuvvetli geliştikçe dallar da ona göre kuvvetli gelişir. Sağlıklı kök ortamından sonra, zengin element ve mineral çeşitliliğine ihtiyacı var.
− En ideal toprak karışımı aşağıdaki gibi olmalı:
Kırmızı killi toprak – 1 ölçü
Kuvars kumu – 1 ölçü
Humus katkılı kompost toprak 2 ölçü
İnce ponza taşı – 2 ölçü (pirinç, leblebi taneleri kadar irili ufaklı)
Eski koyun veya keçi gübresi – 3 veya 4 ölçü
Kalker taşı kırpıntıları – 1 litre toprak başına yarım çorba kaşığı

Yukardakilerden, humus katkılı kompost ve koyun gübresi hiç kullanmayıp o ikisinin yerine 5 ölçü solucan gübresi kullanabilirsiniz. Ponza taşı (iç mekanlarda yetiştirilenlere) kesinlikle şart, olmazsa olmaz. Kalker taşı kırpıntılarına bu karışımda pek gerek yok ama olsa iyi olur.

Toprak (pH derecesi açısından) asitliliği fazla yüksek olmamalı. Yoksa köklerde kolayca çürümeler başgösterir. Hafif asitli, nötr ve hafif alkalinli topraklar uygundur.

İkliminiz elverişliyse bahçeye dikebilirsiniz. Daha sağlıklı yetişir. Dikeceğiniz yerin toprağı fazla killi ise oradan yeterince toprak boşaltarak yukardaki karışım tarifine uygun süzek bir toprakla doldurup sonra Euphorbia milii çiçeğinizi dikin.

Saksı / toprak değiştirme

İki üç yılda bir veya dört beş yılda bir.. Yazın en hızlı büyüme zamanında (İstanbula göre haziran sonu) söküp kökleri eski topraktan temizleyin. Sağlıksız ve eski köklerde azaltma yapın. Sonra uygun bir toprak karışımı ile gereği kadar genişlikte bir saksıya dikin. Yeni diktiğinizde sulamayıp toprağın kurumasını bekleyin. Toprak yeterince havadarsa biraz derine gömebilirsiniz bir sakıncası yok. Daha sağlam durur.

Bitki besini takviyesi

Yukarda tarif ettiğim toprakta ilk iki yıl besine gerek yok. Toprak değiştirmeyecekseniz üçüncü yıl başlayın. Sık kullanıma uygun hafif dozajlı bitki besinlerinden, tavsiye edilen ölçüyü dörtte bir düşük dozajlı yapıp her iki sulamada bir vermelisiniz. Çünkü bitki besinlerinde bulunan ve çok gerekli olan bor elementi sorunlara yol açabiliyor. Ayrıntılı bilgi: ⇒ Bor elementi ve Euphorbia türleri.

Budama

Makasla değil, çok keskin bıçakla budayın ki keserken dokular ezilmesin (çünkü dalları biraz kofçadır ve makasla kesilirken fena ezilir). Baharda, uyanma zamanında yakın günlerde budayın. Fazla sık, bir arada gelişmiş dallarda seyrekleştirmeler yapın. Fazla uzamış dalları istediğiniz gibi kısaltın. Ağır budama yani uç gelişim yerleri kalmayacak şekilde fazlaca kısaltarak budama tehlikelidir. Yanlardan hiçbir filizlenme, hiçbir gelişme olmayıp bünyede fazla su birikir bitki tamamıyla çürür gider. Mutlaka dalların en az üçte birinin uç gelişim yerleri kalacak şekilde budama yapmalısınız. Budadığınız dalları aşağıda çoğaltma kısmında anlattığım gibi çelik yapmak veya aşı parçası almak amacıyla kullanabilirsiniz.

Dikkat: Dal kesme ve budama işlerini gece en serin saatlerde yapmalısınız. Kestiğinizde beyaz süt akar. Kesik yerleri soğuk suyla ıslatılmış çok ıslak bezle silerseniz akıntı durur. Kesip aldığınız parçaları da muslukta yıkarsanız soğuk suyun etkisiyle süt akımı fazla sürmez. Süt elinize yüzünüze bulaşmamalı. Bazı insanlara zarar veriyor. Kesmek için kullandığınız aleti hemen yıkamalısınız. Süt kurursa kolay kolay çıkmaz.

Dikenler tacı çiçeği Euphorbia milii’nin çoğaltılması

Çelikle, havai daldırmayla ve aşıyla çoğaltma yöntemleri var. En iyisi aşılamadır ama aşılanacak kök bitkisi olarak uygun tür bir Euphorbia bulabilirseniz.

Çelikle çoğaltma

Önce suyu çok iyi süzdürücü ve organik maddelerce fakir bir toprak karışımı yapın ve sulayın. Çelikleri dikeceğiniz güne kadar ıslaklığı kurumuş ama orta nemlilikte kalmış olmalı. Bulunduğunuz yerin iklimine göre ilkbaharda sıcaklar başladığı zaman (İstanbulda Mayıs başı) dallarından kesip alın. 3-4 gün açık havada açıkta bekletin ki kesik yer sağlam bir şekilde kabuk bağlasın. Sonra önceden hazırladığınız orta nemli toprağa dikin. Sulamayın, can suyu vermeyin. Güneşli ve daimi esintili bir yere koyun. Toprak iyice kurudukça toprak yüzeyinin iyice ıslanacağı kadar az su ile sulayın. Bu durumda saksı içinin üst yarısı ıslanmış olur. Tamamı ıslanmadığı için çabucak kurur ve 3-4 günde bir sulama yapmanız gerekir. Böylece, sık sulamalar sayesinde Euphorbia milli çeliklerinin toprak altı kısmı sık sık taze oksijen alır ve çabucak köklenirler. Bir buçuk, iki ay böyle devam edin. Güneşin ısıtmasıyla ve devamlı esinti sayesinde köklenme gerçekleşir. İki ay geçince normal sulamaya geçin. İki hafta da böyle geçsin. Kökler iyice güçlenmiş olur. Sonra esas saksılarına dikin.

Aşılamayla çoğaltma

Özellikle hibritlerde aşı ile üretim tercih edilir. Çünkü Euphorbia milii hibritleri köklenmede pek başarılı değildir. Çoğu çürür. Köklenip gelişim gösterseler bile fazlaca köklenmezler ve dolayısıyla topraktaki elementlerden gerektiği gibi yararlanamazlar. Sonuçta gelişim vasatın altında, çiçek verimi ise çok daha düşük olur. Bundan dolayı en iyisi bunları aşı ile çoğaltmaktır.

Hibritleri aşı ile çoğaltmak için öncelikle yeterince güçlenmiş fideler lazım ki onlara aşılama yapılsın. Hibrit olmayan has türünden çelikler köklendirebilirsiniz. Bunlar iyice hayata tutunduklarında üzerlerine hibrit Euphorbia milli çeşitlerini aşılayabilirsiniz.

Kök bitkisi olarak has türünü kullanın dedim ama daha iyisi şudur: Kökleri her toprağa uyumlu ve hastalıklara karşı dayanıklı olan başka bir Euphorbia türüne aşılamaktır. Meselâ kolay bulunan ve çok uygun türlerden biri Euphorbia pseudograntii’dir. Sadece hibritleri değil has türü de böyle güçlü köklenen Euphorbia türlerine aşılamanızı tavsiye ederim. Böylece dikenler tacı Euphorbia milii çiçeğiniz bol bol dallanıp bol bol çiçeklenir. Hem bahçeye dikerken daha rahat olursunuz zira toprak seçmez.

Hastalıkları, zararlıları

Bu konularda pek sıkıntısı yok ama yine de bitlenmelere karşı dikkatli olun. Yaprak bitleri her yaprağa gelebiliyor. Yukarıda anlatıldığı gibi bakımına ve bulunduğu yerin şartlarının uygun olmasına dikkat etmezseniz çeşit çeşit sıkıntılar baş gösterebilir. Bu da Euphorbia milii’nin müşkülpesentliği değil sizin hatanızdır. Ayrıca bakımdaki hatalarınız yüzünden çok zayıf düşerse bağışıklık sistemi de çok zayıflar ve her çeşit hastalıklara açık olur.

Fotoğraflar

Kaynaklar

Euphorbia milii – plantsrescue.com
Euphorbia Milii Propagation – tropicanursery.com
Euphorbia milii – wikipedia.org


'Euphorbia milii (dikenler tacı)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Çok uzun zaman önce bizim vardı. Japon Gülü diye biliyorduk o zamanlar, sonradan bu ismin başka bir çiçeğe ait olduğunu öğrendim. Ama bu hoş çiçeğin adını hep merak edip durmuşumdur. Bizden başka ilk defa burada gördüm, teşekkürler…
  ***
  Ben çocukken bizim bir komşumuzda vardı o da Çin gülü derdi. Bitkilerin yöreden yöreye değişen adları olabilir. Bunda bir sakınca yok. Yalnız haklarında doğru bilgi bulmak için bilimsel adlarını bilmek lazım.

 2. Asuman dedi ki:

  Ben bu çiçeği Konya’daki bildiğim hiçbir çiçekçide bulamadığım gibi (hatta hiç görmemişler!), nette de yerli ve yabancı isimleriyle aratmama rağmen satan bir yer bulamadım. Satışını yapan bir yer ya da site vs. biliyor musunuz acaba?
  ***
  Ege civarında çok var. Oralara tatile giden tanıdıklarınız varsa onlara rica edin mutlaka bir yerde görürler alırlar. Ben de (İstanbulda) geçen yıla kadar hiçbir yerde görmemiştim. Tam hevesim geçti o zaman birkaç farklı yerde gördüm. Zaman zaman karşıma çıkıyorlar. Acele etmeyin. Zaten bu zamanda bitkilere yer değiştirmek pek iyi olmuyor işiniz şansa kalır. Yeni bitkiler almak için en iyi zaman mayıs ayıdır.

 3. Dilbeste, İstanbul dedi ki:

  Ben de çiçeğimin adını “Yılbaşı dikeni” biliyordum. Bir hafta önce saksısını değiştirdim. Önceki saksı küçük ve yayvandı yıkılır kaygısıyla biraz daha yüksek bir saksıya taşıdım. Ama şimdi yaprakları sararmaya başladı. çok üzülüyorum. Yukarıda okuduğum bilgilere göra suyu sevmezmiş. Fazla sulama yaprakların sararmasına sebep olur mu acaba?
  ***
  Problem sadece su ile ilgili değil. Çok yanlış zamanda kökleri rahatsız etmişsiniz. Sonra toprak uygun muydu, sağlıklı mıydı, o da problem olabilir. Artık bilemiyorum. Ölmüşse zaten yakında anlaşılır. Dalların içi boşalıyor o zaman anlarsınız ki çürümüş, yapacak bir şey yok.

 4. Fatma, Bilecik dedi ki:

  Çiçeğim dikenli taç. yanlara doğru dalları uzadı. budamayı şimdi yapabilir miyim? nasıl budama yaparım?
  ***
  Budama konusu yazı içinde ayrıntılarıyla ve incelikleriyle mevcut. Lütfen oradan okuyun.

 5. Ömer, Konya dedi ki:

  Ben de yeni buldum adını bu çiçeğin. Asuman hanım Konyada yok demiş ama bizde mevcut.

 6. Murat, İstanbul dedi ki:

  Euphorbia milii arıyorum. Yardımcı olabilecek kimse var mıdır acaba?
  ***
  Bu mevsimde hiç aramayın bulsanız bile almanızı tavsiye etmem. Bu zamanda yer yadırgaması çok tehlikeli. İki günde çürür. Mayıstan itibaren fidanlıklarda arayın mutlaka bulursunuz.

 7. Nermin A. -Bursa dedi ki:

  Bende bu çiçeğin hem kırmızı hem de beyaz açanı var. İkisini de bu son baharda aldım. Kırmızı çiçekli olan beni çok şaşırttı. Çiçek sapında karşılıklı iki yaprak halinde çiçek açtı, sonra da o çiçeğin içinden tekrar tomurcuklanarak bir kat daha çiçek açtı. Şimdi çiçekleri iki katlı. İnanılmaz geldi bu bana. Sizce de şaşırtıcı değil mi?
  ***
  Daha önce de duymuştum. Bu türde bazen olabiliyor. Hatta nadiren de olsa çiçek içinden minik bir fide bile oluşabilir.

 8. Nesrin G. -Bolu dedi ki:

  Dikenli japon gülünden cok istiyorum ama bulamıyorum. Beyaz ve kırmızısını nasıl temin edebilirim?
  ***
  Şimdi zaten zamanı değil. Yaz aylarında fidanlıklardan aramalısınız.

 9. Nagihan, Tekirdağ dedi ki:

  Bende bu çiçek mevcut fakat 6 ay kadar bir zaman oldu çiçek açmasını kesti. ne yaptıysam açmadı. nasıl çiçek açmasını sağlayabilirim?
  ***
  Yanlış zamanda almışsınız. Bu sebeple yerine adapte olamayıp ölebilirdi. Ama iyi bakmışsınız tebrik ediyorum. Kış boyunca çiçek açmaması gayet normal. Anlaşılan evinizde sıcaklık ve yaprakların güneşte ısınabilme süresi kış boyunca hiç yeterli değil. Önümüzdeki haftalarda veya en geç üç aya kadar çiçek açar.

 10. nagihan tekirdağ dedi ki:

  bulunduğu yer sürekli sıcak ve güneş gören bi yer üstelik sürekli köküne doğru yavrular çok patladı uç kısmından sürekli yaprak çıkartıyo ama açmıyo konuşuyorum belki açar diye oda olmuyo :)
  ***
  Öyleyse gündüz süresi yetmemiştir ama şimdiden sonra artık problem olmaz. Yakında çiçeklenir merak etmeyin. Yerini çok sevmiş.

 11. nagihan tekirdağ dedi ki:

  küçük yavruları eksem tutarmı kökündekiufak dalları ve yapraklarıda çok sık küçük bi orman gibi tıpkı çiçeğim
  ***
  Tutar ama şimdi değil haziran başında dışarda açık havada tutmaları kesindir.

 12. Nesrin G. -Bolu dedi ki:

  Dikenli japon gülü yaprağından tutar mı?
  ***
  Olabiliyormuş ama zor. Her yapraktan olmuyor. Ben denedim olmadı. :) Sanıyorum sıcak ve yoğun hava nemi gerekiyor.

 13. Kadir M. -İstanbul dedi ki:

  Benim millim bana bir buçuk sene önce ocak ayında geldi. Giriş kattaki evimin en verimli yeri olan güney cepheye bakan, kışın hemen hemen sıfır güneş, yazın ise 10, 11, 12 gibi en fazla 2 saat güneşe maruz kalan bir yere yerleştirdim onu mecburen. Buna rağmen her ay 1 cm gibi uzadı ve bir, ik tane de olsa hiç çiçeksiz kalmadı ve çok az yaprak döktü. Ona çok iyi baktım. Şu an teras katına taşındım. Tterasta 11den akşam 6ya kadar güneş alan bir bölüme yerleştirdim. İlk etapta sanırım yer değişikliğinden dolayı alttan bir iki yaprak döktü. Hemen ardından iki tane çiçek açtı. Çiçekleri güneş etkisiyle daha koyu renkte oldu. Şu an durumu iyi gibi görünüyor. Fakat bu sefer güneşten yaprakları da hafif kızarmaya başladı. Yapraklardaki bu kızarma normal midir? Bu bir tehlike oluşturur mu?
  ***
  Eski eviniz güneyli değil kuzeyli cepheye bakıyormuş. Güney cepheler kışın sabahtan akşama kadar güneş alır. Şimdiki yerinde güneşten kızarmasının bir sakıncası yok ama tam öğle vakti güneşini almazsa daha iyi olur.

 14. Gül, İstanbul dedi ki:

  Acaba eminönünde bu çiçekten var mıdır? Almak istiyorum.
  ***
  Var olmasına var ama fiyatlar kazık. Eminönü çiçek pazarı esnafları esnaf değil haydut. Aynen bildiğiniz şişe kapağı kadar yüksük saksılarda tam serçe parmağı kadar mini minnacık fideler için bir dükkak 7,5 lira diyor diğer dükkan 10 lira diyor. Boşverin almayın. İzmirde, Aydında semt pazarlarında kocaman saksıda 5 lira – 10 lira arasında fiyatlardan satıyorlar yani taşıyamazsınız bile, o kadar büyük, dallı budaklı. Ondan çıkar 200 tane yüksük saksılık fide. :)

 15. Osman, Samsun dedi ki:

  Çiçek açmasında herhangi bir sıkıntı yok fakat yapraklarının nerdeyse tamamında yaprak çevresinde şerit şeklinde kırmızılık var. Acaba neden olmuş olabilir? Çiçekle birlikte açan ilk yaprak yeşil daha sonra kırmızılaşıyor. Neden böyle oluyor? Normal midir yoksa herhangi bir besin noksanlığından mı kaynaklanıyor? Öğleden sonra saat 3 gibi güneş alıyor.
  ***
  Gelişimde hiçbir kusur yoksa bu sadece sağlıklılık alameti. Hem daha güzel. Bir problem yok. Yerini sevmiş. Kırmızılık yaprak sağlığını bozuyorsa evet toprakta bazı elementler eksiktir. Bitki besini vermek lazım. Önerilen dozajın yarısını her üç sulamada bir verin.

 16. Gülşen, Bursa dedi ki:

  Çiçeklerinin üzerinde çam sıvısı gibi yapışkan parlak bir sıvı bulunuyor. Bu normal mi? Daha önce yoktu yoksa hastalık belirtisi mi?
  ***
  Tam olarak bilemeyeceğim. Büyüteçle iyice inceleyin. Bitki bitleri filan yoksa normaldir. Belki çiçeklerde oluşan nektar olabilir. Fakat evde yetiştiriyorsanız yeri havadar değilse o sızıntılardan hastalık oluşabilir. Özellikle geceleri yerinin esintili olması lazım. Hem gelişimi de bu sayede hızlanır.

 17. Kadir Murat dedi ki:

  Daha evvel burada anlatmıştım evim çok az güneş alıyordu. Bu vakte kadar E.miliim hep iç mekandaydı. Günde en fazla 1 saat güneş ışığına maruz kalıyordu. Şu an dış mekanda günde an az 4 saat direkt güneş ışığı altında. 2 ayda inanılmaz bir gelişme kaydetti. Sürgünler verdi. Ve hatta 4 adet açan bir çiçeğinde 8 tohum belirdi. Onların tohum olduğunu düşünüyorum. Bana bu süreçte ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız memnun olurum.
  ***
  Tohum vermiş olabilir. Olgunlaştıklarında ekebilirsiniz. Saklayıp ilkbaharda ekebilirsiniz. Her şey güzel. Söylenecek bir şey yok.

 18. İbrahim, Bursa dedi ki:

  Bana hediye olarak bu çiçekten geldi. Odanın camı hep açık. Sabah güneşi görüyor. Öğle, akşam görmüyor. Acaba sabah güneşi uygun mudur? Daha minnacıklar 3cm ama bu boyda bile çiçeklenebiliyorlar, ilginç.
  ***
  Bütün şartlar dört dörtlük uygun. Güneşi, sıcağı çok seviyor ama sadece sabah güneşinde daha canlı yeşil yapraklı olur. Her şey tam yerinde.

 19. Topkara dedi ki:

  Ben bu çiçeği epeydir büyütüyorum. adını sonradan japon gülü diye öğrendim sanırım değilmiş. güneşi çok seviyor. güneşsiz ortamda çiçekleri beyazlıyor. konyada kışları pek büyümüyor ve çiçek açmıyor. sürekli haşladığımız yumurtanın suyunu döküyoruz faydasını gördük. kokusu yok güzel görünüyor. ayrıca güzel bilgiler verdiğiniz için teşekkürler öğrendik.

 20. Ramazan G. -Düzce dedi ki:

  Bu çiçek gövdesi uzayıp gidiyor. en tepeden kessem yan dallanma olur mu? çiçekçilerde görüyorum birçok şekilde dallanmış. benimki dümdüz uzuyor.
  ***
  Şimdi kesseniz zararı olabilir. Mayıs sonuna doğru kesmek daha iyi. Tek dal uzayıp gitmesi aslında güneşe ulaşma ihtiyacından kaynaklanır. Daha fazla güneş istiyor galiba.

 21. Aylin, Balıkesir dedi ki:

  Çok sevdiğim bir çiçek. geçen sene çelikleme yoluyla diktim. 2 -3 ay geçtikten sonra çiçeklendi. şimdi ise çiçeksiz. nerdeyse her dalından yeşil yaprak fışkırıyor fakat çiçek açmaya niyeti yok.
  ***
  Dönem dönem çiçeklenir. Güneşten mahrum etmeyin sabredin.

 22. Canan, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 70-80 cm 2 dal şeklinde uzadı. başka dalı yok. budama yapamıyorum, çoğaltamıyorum. 2 katlı çiçekleri 12 ay boyunca açıyor. Dallanma olması için ne yapabilirim?
  ***
  İstanbul iklimine göre çoğaltmak için ilkbahar ikinci yarısı iyi zamandır. Mayıs ortasında budayın. Dalları üç gün açıkta bekletin kesik yerler tamamıyla kurusun. Sonra çok havadar toprağa dikin, dışarda rüzgarlı güneşli yerde tutun. Yaza kadar köklenir sonra hızlı gelişim gösterir.

 23. Fahriye, Konya dedi ki:

  Bendeki yapraklarını tamamen döktü şu anda. bu durum normal midir? Ayrıca güney cephe kapalı balkonda kalacak. kışın sulamak gerekir mi?
  ***
  Normal değil. Ancak çok soğuk yerde kalırsa normaldir (ilkbahara kadar toprak kupkuru oldukça az miktarda su ile sulamak gerekir). Ayrıca şiddetli don olaylarında tamamen ölür. Sizinki pek soğuk görmemişse muhtemelen köklerden çürümüş olabilir. Dallar yumuşak ve içi boşalmış gibiyse ölmüştür.

 24. Nesrin G. -Bolu dedi ki:

  Japon gülünün dikensizi yok mu?
  ***
  Bildiğim kadarıyla bu türün (yani Euphorbia milii türünün) dikensiz çeşidi yok.

 25. Sahadettin, Tokat dedi ki:

  Dalından keserek direkt toprağa dikiyorum. Her seferinde de tutuyor. Güneş gördükçede 12 ay çiçek açıyor.

 26. Uğur, İzmir dedi ki:

  Bugün semt pazarından aldım. Küçük poşetlerde satıyorlardı. 30 cm boyuna gelmiş, 6-7 dallı ve üzeri çiçekli. Ne kadar diye sorarsanız 3 tl.
  ***
  Olması gereken fiyat diyeceğim ama biraz fazla ucuz galiba. İstanbulda yüksük kadar saksılarda serçe parmağından küçük fidelerini 10 liraya satan paragözlere bakınca, sizin orada bedava adeta.

 27. Ramazan Gel dedi ki:

  Öğleden sonra direk güneş görüyor. Sürekli boya gidiyor. Dallanmıyor. Ama çok güzel çiçekler açıyor. Tepesini kessem dallanır mı? Çok aydınlık ve iyi güneş alan yerde camekanlı balkonda duruyor.
  ***
  Zaten şimdi çoğaltmak için en uygun zaman. Tepesini kesip ayrı dikin. Üst tarafı kesilen ana bitki de böylece yanlardan filizlenir birkaç dal uzatır.

 28. Fatih dedi ki:

  Benim çiçeğim çok iyi durumdaydı. Ancak iki hafta önce yapraklarında çok sayıda benek oluşmaya başladı. Bunun sebebi nedir?
  ***
  Yerinin havadar olmaması, hava akımlarının olmamasıdır diye düşünüyorum. Eğer dışarda ise ya da içerde yeri çok havadar ise o zaman toprakta problem vardır.

 29. Nurgül dedi ki:

  Üç yaşındaki dikenli taç çiçeğimin çiçeklerinin rengi açıldı. Acaba guneşi yetersiz mi geliyor? Daha fazla yapraklanması için ne yapabilirim?
  ***
  İyi bakarsanız, yerini de severse bol bol yapraklanır. Çiçek renginin daha açık veya daha koyu olarak zaman zaman değişmesi 1- mevsimlerin sıcaklık farklarına göre, 2- toprağının pH derecesine göre değişir. Fazla sıcakta ya da pH yüksek toprakta çiçek rengi daha açık olabiliyor. Birçok bitki türleri için geçerli bir özellik (sardunyadan antoryuma). Bazı bitkiler ise fazla serinde daha açık renk çiçek açar (örnek afrika menekşesi).

 30. Emine, Bursa dedi ki:

  Benim de dikenli taç çiçeğim var. Bana 4 sene önce hediye gelmişti. Şu an çok güzel büyüdü. Sürekli başka kökler verdi dibinden. Şimdi saksısı küçük geliyor. Büyütmek istiyorum ama doğru zaman mı acaba? Balkonumda duruyor. Yerini cok sevdi. Yeşil yaprağı da kırmızı çiçekleri de cok fazla. Hatta dibinden kök cıkarıyor. Yeni bir tane daha çıktı. Sanırım 5 olacak.
  ***
  Tam bugünlerde olabilir. Kökleri dağıtmadan, zarar vermeden saksısındankalıp gibi çıkararak az büyük bir saksıya genişliğe göre alttan ve kenarlardan toprak ekleyerek aktarabilirsiniz. Ya da mayıs ayını bekleyin. Bu daha güvenli olur bence.

 31. Aylin, Balıkesir dedi ki:

  Benim milii çiçeğim tomurcuk yapıyor fakat çiçek açmadan hemen kurutuyor. Sebebi nedir?
  ***
  Soğuktandır sanıyorum. Önemli değil. Şartlar uygun değilse bahara kadar böyle devam edecek ya da gelişimi tamamen durur. Sonra düzelir.

 32. Elif, Rize dedi ki:

  Yaklaşık 50 cm. boyundaki çiçeğin büyümesi çok iyi. Yalnız boyu uzadıkça belini büküyor. Yanına düz durması için çubuk diktim. Yanlarında beş dalı daha var. Bu durumda tepe budaması yapabilir miyim? Toprağında ince beyaz minik böcekler var. Geçen yıl bu nedenle toprağını değiştirmiştim. Kurtulmam için ne yapmalıyım? Toprağı ölmüş bir kestanenin etrafındaki topraktan ve parçalarından, kuru çürümüş yapraklardan ve bir yıllık ahır gübresinden yaptığım karışımdır. Ayrı bir saksı da bir tane daha büyütmeye çalışıyorum. Şu anda 10 cm. büyüklüğünde ve büyümesinde hiçbir sorun yok ama çiçek açmıyor. Neden?
  ***
  Evet budayabilirsiniz. Toprak bitlerini gözünüzde büyütmeyin. Zararı yok. Kurtulmaya çalışırsanız bitkiye zarar verirsiniz. Diğeri çiçek açmıyorsa ilkbahardan itibaren çiçeklenmeye başlar merak etmeyin.

 33. Derya, İstanbul dedi ki:

  E. milii annemde 18 senedir var. Boyu 1,5 metreyi geçti. Yavrularından bana da vermişti. 10 yıldır sağlam olan, yaz kış açan çiçeğim 3 ay önce oğlumun aşırı su dökmesi sonucu tüm yapraklarını eğdi ve dökülmeye başladı. Saksıyı değiştirip toprağını artırdım. Sadece bazı dallarında çok küçük yeşiller gördüm. Sizce canlanır mı? Kurtarmak çok istiyorum. Daha başka neler yapabilirim?
  ***
  Anlattığınıza göre siz o değişiklikleri yaptıktan sonra filizlenmeler başlamış. O halde problem yok. Güneşli pencere önünde bulundurun. Sağlıklı olduğundan emin değilseniz her ihtimale karşı en sağlıklı iki üç dalını kesip mayısa kadar suda bekletin (köklenmeleri için değil). Mayısta küçük bir saksıya dikerek açık havada ve iyi güneş alabileceği bir yerde tutun. Bu şekilde kolayca kökleniyorlar.

 34. Derya, İstanbul dedi ki:

  Dallarının uç kısımları tamamen buruştu. Uç kısımlarını keseyim mi? Yaşama ihtimali olabilir mi?
  ***
  Sanmıyorum. Kesebilirsiniz. En uçtan kesmeye başlayın. Süt çıkan yerde bırakın.

 35. Erol K. -İzmir dedi ki:

  Aynı çiçekten 5 senedir bakıyorum.. Üstünden çiçek eksik olmuyor. 12 ay çiçek var. Kökten çoğalttım. Aldığım kişide dallı budaklı iken bende palmiye şeklinde uzadı. Sadece tepelerinde yaprak ve çiçek bırakıyorum.

 36. Volkan Erikçi dedi ki:

  Merhaba. Dikenler tacından 10 cm’lik bir düz bir dal parçasını arkadaşım getirdi. Köklendirdim ektim. Ancak çıkan yaprakları sürekli sararıyor. Dökülenin yerine yenisi çıkıyor onlar da sararıyor. Bir türlü gelişemedi. Evin batı cephesindeydi. Güneş batarken 1-2 saat güneş alıyordu. Sayfanızda görünce güney cepheye aldım. Ancak gördüğüm kararıyla sararma devam ediyor. Sorun ne olabilir?
  ***
  Sararmadan önce yapraklar biraz zayıf, cılız görünümlü ise toprak sıkıntılı. Belki gerekli elementler yeterince yok. Bitki besini vermelisiniz. Ama yapraklar ilkin gayet sağlıklı oluyorsa bu takdirde problem bor elementinin fazlalığı ile ilgilidir. Zaten besleyici yani gübre gerektirmeyen toprağa bitki besini verip durmaktan kaynaklanır.

 37. Ferda dedi ki:

  Bu çiçeği eşim bana fide olarak getirdi. Yaklaşık bir parmak boyundaydı. Çok sevmiştim. Toprağa ektim. 3-4 günde 2 yaprak verdi. Fakat bugün oğlum onu ortadan kırmış. Acaba ne yapabilirim? Kırılan yerden toprağa iyice ektim ama pek umudum yok. Sizce çillendirsem tutar mı?
  ***
  Gerekeni zaten yapmışsınız. Eğer açık havada, sabah veya akşam güneşi alan bir yerde tutarsanız kesin köklenir. Umutsuz olmayım. Yılın bu zamanı dallarından direkt toprağa dikerek köklendirmenin en uygun zamanı.

 38. Emre, Manisa dedi ki:

  İyi günler iki aydır bende. Boyu çok az uzadı. İlk geldiğinde çiçeği vardı. Bir daha da çiçek açmadı fakat tepede 8 tane yaprağı var.
  ***
  Şimdi güneşli ve havadar bir yerde tutmalısınız. Az büyüse bile kökleri güçlenir. Bünyesi güç toplar. Gelecek kış sonunda daha güzel gelişip daha çok çiçek açar.

 39. İhsan, İstanbul dedi ki:

  Çorum’dan getirdiğim çiçeğimle iş yerinde her gün konuşuyor ve çok seviyorum. Henüz 3 santim yüksekliğinde bir fide. Çorum’dan getirirken çiçeği vardı. İki haftadır bol güneş alan cam kenarında duruyor. Bugün yanlışlıkla tek dal üstünde olan iki çiçeği kırıldı. Tekrar açması zaman alır mı? İki hafta içinde 3-4 adet yeni yaprak filizlenmiş durumda.
  ***
  Hangi çeşit E. milii ise çiçeklenmesi ona göre değişir. Yani kış sonuna kadar hiç çiçek açmayabilir sadece güzelce serpilir.

 40. Hatice, Kocaelı dedi ki:

  Benim taç çiçeğim güzel çiçekleniyor ama çiçek sapları yapışkan sıvı ile kaplandı. Zararlıların varlığını düşünerek birkaç çiçeği kırdım. Büyüteçle baktım herhangi bir şey göremedim. Yapışkan şey çiçeğin ortasında oluşmuş meğer. Annem bu çiçeklerden şerbet akar demişti. Hastalık mı şerbet mi anlayamadım. Ayrıca çiçeklerin ortasından ikişer daha sap ve uçlarında çiçek çıkarıyor.Bu hal verdiğim bitki besininden mi kaynaklanıyor acaba?
  ***
  Sanıyorum anneniz haklı. Bendeki de çiçeklendi ama öyle bir şey yok. Belki böcekler sıvıyı emiyor olabilir. Biraz da rüzgar kurutuyordur. Çünkü dışarıda bahçede. Çiçeğin içinden çiçek çıkması ise kendi özelliği. Bazen olur. Bitki besiniyle alakası yok.

 41. Gönül, Erzincan dedi ki:

  Ben fidelemek için arkadaştan küçük bir dal aldım. Suda köklendirmek istiyorum. Acaba yanlış bir işlem mi yapıyorum? Nasıl dikmem gerekli yardımcı olur musunuz?
  ***
  Aslında direkt olarak toprağa dikmek iyidir. Ama bunu yaza doğru ve dışarda açık havada yapmak lazım. Siz şimdilik suda bekletin. Mayıs sonuna kadar kumlu, suyu iyi süzdüren bir toprak bulun ya da toprak karışımı yapın. Hazır poşet topraklar genelde uygun olmuyor çürütüyor. Mayıs sonunda saksıya dikin. Dışarda güneşli bir yerde bir ay içinde köklenir ve büyümeye başlar. Ağustos başında eve alın. Dışarsının yaz sonu gece serinlerine alışmaması lazım. Yoksa mevsimsel serin soğuk günler gelene kadar dışarda durursa sıcak eve aldığınızda çok kötü etkilenir.

 42. Nazlı, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, dikenler tacını nisanda aldım. Toprağı değiştim. Canlandı filizlendi çiçek açtı. Çok mutlu görünüyordu. Çiçekler kısa bir süre sonra büzüştü sapları kurudu döküldü. Ancak yaprakları iyi durumda. Yeni yapraklar çıkartıyor. Çiçekler neden dökülmüş olabilir? Sabah güneşi alıyor. Pencere önünde.
  ***
  Maalesef bu bitkinin çiçekleri çabuk soluyor. Yani hiçbir sorun yok üzülmeyin. Sizinki yeni hibritlerden ise yakın zamanda tekrar bol bol çiçeklenir. Eski tiplerden ise çok sık çiçek açmaz. Kış sonunda ve yaz sonunda açarlar genelde.

 43. Ankara, Ceren dedi ki:

  Benim 3 adet milim var. Sabahtan 3e kadar güneş gören bir yerdeydi ama yaprakları güneşte aşırı ısınıyordu. Akşam güneşi alan bir yere taşıdım. Sizce hangisi daha iyi? Aslında 3e kadar güneş alan yerde tek sorun sarı olanın cicekleride güneş yanığı gibi bir şey olması idi. Kırmızı ve pembede sorun yoktu.
  ***
  Eski yerleri daha iyiymiş bence. Evde pencere önünde iseler, öğle vaktinde pencere tülü ile güneşin etkisini azaltırsınız daha iyi olur. Yeni yerleri ise, akşam güneşini en az 3 saat direkt alabiliyorlarsa ve yer çok havadar ise burası da gayet iyi olur.

 44. Duygu, İstanbul dedi ki:

  Üç tane miliim var. Ev içinde, pencere kenarında, nispeten havadar bir ortamda sabahtan öğleye kadar güneş alıyorlar, ancak son birkaç aydır çiçeklerin rengi açılmaya başladı. Bunun fazla sıcak hava ya da yüksek pH kaynaklı olabileceğini yazmışsınız. Toprağın pH’nı azaltmak mümkün müdür acaba?
  ***
  Evet mümkündür. Çok demli çay içine biraz kuru kahve karıştırıp birkaç damla limon sıkın bu çayla sulayın.

 45. Yusuf, İstanbul dedi ki:

  Milimin toprağında böcek var. Toprağını değiştirmem için uygun zaman mı? Bir de toprak için kumlu toprak mı var diyeceğim? Dökülen yaprakların yerine yaprak çıkar mı yoksa sopa gibi kalır mı?
  ***
  Toprakta böceklerin olması problem değil. Benimkilerde de binbir çeşit böcekler oluyor. Bu yüzden toprak yenilemeniz bitkiye zarar verir. Kumlu toprak satmazlar boşuna sormayın. Ancak kaktüsler için özel toprak bazı yerlerde paketlerde satılıyor. Aslında karışımı kendiniz çevreden bularak yapsanız daha iyi olur. Yapraklar dökülür normaldir ve yapraklı olarak birçok yan filizler çıkar.

 46. Şükran, Edirne dedi ki:

  Benim pembe, kırmızı ve beyaz olmak üzere 3 çeşit çiçeğim var. Yorumları okudum herkes çiçek açmadığından şikayetçi. Yıllardır bu çiçeklere sahip biri olarak çok da bilimsel konuşmadan kısaca söyleyebilirim ki sabah güneşi alan cam önüne koyun. Çiçeklerin coştuğuna inanamayacaksınız ama asla dışarı değil içerde konumlandırın. Çelikle çoğaltmak için normal toprağa parmakla bir yuva hazırlayıp o yuvaya bir tutam kum atın ve bitkiyi yerleştirin. Dibine sıkıca bastırın. Sakın hava almasın. Sulamayı az az kontrollü yapın. Kolay gelsin.

 47. Sevda, İstanbul dedi ki:

  Bana bu bitkinin tohumu geldi. Tohumları havaya fırlatıyormuş. Mermi gibi havada uçuyormuş. Oğlum isviçre’de görmüş ve toplayıp getirmiş. Nasıl dikeyim?
  ***
  Çiçekçilerde satılan hazır poşet topraklardan kullanmayın zira genelde tohumları öldürüyor. Çevrede bahçe veya parklardan bir parça doğal toprak alın. Tohumları tam gömmeyin. Üzerleri belli belirsiz toprakla örtmek yeter. Güneş ışınlarından ısınacağı bir pencere önünde tutun. Ayrıca ilkbaharı beklerseniz tohumlar belki ölebilir. Bu bitkinin tohumları fazla bekletilmeden ekilmelidir.

 48. Burcu, Konya dedi ki:

  Dikenler tacı nerede bulabilirim? Hiçbir çiçekçide yok.
  ***
  Her bitki her mevsimde bulunmaz. Dikenler tacı genellikle yaz aylarında satılıyor.

 49. Seher, Konya dedi ki:

  Merhabalar, benim çiçeğim bana geldiğinde çok yapraklı ve her yerinde çiçekleri vardı. Yaklaşık 1 senedir benimle ama şimdi çiçekleri hep ucundan çıkıyor ve yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Aşağı kısmında dikenli kökü kaldı. Uç tarafı yapraklı ve çiçekli. Boyu da fazla uzun değil. Gövde kısmından dallanıp yapraklanması için ne yapmam gerekiyor? Camın önünde ve sabah güneşini alıyor. Aydınlık bir ortamda. Toprağı kumlu. Haftada 1 kez suluyorum. Yapraklı kısmını kessem tekrar diksem tutar mı? Gövdesinden dal verip yapraklanır mı?
  ***
  Anlattıklarınıza göre hiçbir problem yok. Yerini de çok sevmiş. Yazın alt kısımdan yan filizler verir. Bunun için pencereye daha fazla yaklaştırın ki daha fazla güneş alsın. Eğer saksısı da güneşten ısınırsa çok fazla filizlenir. Üst kısmı sakın kesmeyin.

 50. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Benım çiçeğımın topragı epeyce azaldı. Sizin yukarıda belırttiginiz toprak karısımı bana pek zor gorunuyor. Bunları nerelerden temın edeblırım? Ayrıca besın olarak ne verebılırım. Sıradan torf topragı hepten uygunsuz mu duşer?
  ***
  Parklardan bahçelerden yumuşak ve koyu renkli toprak bulun. İnşaat malzemesi satılan yerlerden bir miktar sıva kumu alın. Üç ölçü toprak + 1 ölçü kum karışımı yapın. Bu gayet iyi gelir. Bitki besini istemez.

 51. Ayşenur, Edirne dedi ki:

  Çiçeğin dikeni elime battı. Elimi direkt ağzıma götürdüm dikeni çıkarttım. Ancak dilimde ve dudağımda hafif uyuşukluk oldu ve ağzımın içini çok acı bir tat kapladı. Zehirli olup olamayacağı hakkında bir bilginiz var mı?
  ***
  Evet Euphorbia milii gibi tüm Euphorbia türlerinin özsuyu biraz zehirlidir. Sizdeki gibi zerre miktar özsuyunun zararlı etkisi tarif ettiğiniz kadar ve geçici olur endişelenmeyin.

 52. Nergiz A. -Aydın dedi ki:

  Dikenler tacı çiçeğinin tohumunu nereden bulabilirim?
  ***
  Bunun tohumu satılmaz. Zaten tohum yapmıyorlar. Fidelerinden bulup almanız lazım.

 53. Cemil, Samsun dedi ki:

  Yaprakların üzerinde siyah lekeler var. Önce yaprakların çevresinden küllenme gibi renk oluşup zamanla siyah noktalar belirginleşip yaprakları sararıyor. Ben de en son öyle olan yaprakları kendim kopardım. ne yapmam gerekiyordu? bundan sonra ne yapmalıyım?
  ***
  Bitki besini veriyorsanız bir daha vermeyin. Yerini değiştirin. Çok havadar ve daha fazla bir yere alın. Zaten bitki besini vermemişseniz ve yeri de havadar ve güneşli ise o zaman problem toprağıyla ilgilidir. Hemen toprağını değiştirin. Belirli bir zamanı beklemenize gerek yok şimdi yapabilirsiniz.

 54. Nazilli, Kezban dedi ki:

  Ben bugun yumurta kadar saksıda aldım ve saksıyı degistirdim. Evde pencere onu yerim yok. Sabah gunesi alan geceleri kapattıgım balkon uygun olur mu?
  ***
  Kapalı balkon bile olsa eğer kışın orası çok soğuk oluyorsa Euphorbia trigona sıfır derece soğuğa bile dayanamaz haberiniz olsun. En azından ısının sıfırın altına düşeceği günlerde geçici olarak içeriye alın.

 55. Eda, İstanbul dedi ki:

  Bir tanidiğimdan dikenler taci aldim. Kendisi disarida cam önünde bakmis. Kışın da üstünü sera ile kapatmiş. Gayet iyi durumda. 50 cm cıvarı. Balkon da bir sıkinti olmiyacağini belirtti ama yine de karar veremedim. Balkon da mi içeride mi bakmaliyim?
  ***
  Eylülden şimdiye kadar yavaş yavaş serin ve soğuk havaya adapte olmuş. Aniden sıcak ve havasız eve aldığınızda kökler çürür. Dışarıda kalırsa ne olur hiç bir garantisi yok. En iyisi şimdi toprak iyice kuruyana kadar dışarıda bekletin. Sonra içeriye alın ve ilk onbeş gün hiç sulamayın. Böylece kuru toprak sayesinde kökler çürümeden içeriye adapte olabilir.

 56. Nazılli, Kezban dedi ki:

  İki ay önce ithal olduğu söylenen yumurta kadar saksılı bir milli aldım. Gelişimini, bakımını yaşayarak, arastırarak öğrenmeye çalışıyorum. Evde Pencere önünde sabah güneşi alıyor. Bir çiçek açtı ama renksiz. Hafiften pembe yerleri var. Sonradan mı renkleniyor? Boyları çok uzamayan türleri var mı?
  ***
  Çiçek yeni açarken ve genişliği artarken biraz daha renklenir. Boyları uzar. Mini mini bitkilerden değiller. Ama budayarak kısa boylu tutarsanız uzayıp gitmek yerine daha fazla dallı olur ve bu sayede daha fazla çiçekleri olur.

 57. İzmir, Fatma dedi ki:

  Ben yılbaşı çiçeklerini kaktüse aşılamayı öğrendiğim (15 yıl) zamandan bu yana çok güzel başarılar yakaladım. 2m boyunda 3-4 ay çiçek açan güzellikler elde ettim. Milii çiçeğini aşı ile üretilebileceği yazıyor sayfanızda. Nasıl yapıldığı konusunda yardımcı olursa çok sevinirim.
  ***
  Hibritlerden bazıları (çelikle üretimde) ya iyi köklenmiyor ya da her toprağı beğenmezler. Onun için bizde yanlış olarak yerli denen yani eski tip ve aslında doğal gerçek E. milii türü üzerine aşı yapılır. Böylece o hibritler esas türün kökleri sayesinde gayet güzelce serpilip bol bol çiçek açar. Yerli denen tipten bulursanız her dalına başka bir hibrit E. milii aşılayabilirsiniz. Ne teknik kullanılıyor şimdilik bilmiyorum. Birkaç aşı tekniğini deneyin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)