Euphorbia milii (dikenler tacı)

Euphorbiaceae familyasının Euphorbia cinsine bağlı, anavatanı Madagaskar olan Euphorbia milii türü.. Birçok hibrit ve kültivarlarıyla önemli süs bitkilerinden biri haline gelmiştir. Çin gülü, gelin kaynana çiçeği, dikenler tacı, dikenli taç gibi çeşitli yöresel adlara sahiptir.

Euphorbia milii (dikenler tacı) bitki türü

Genel Özellikler

Çalı formunda, tırmanıcı ve sürünücü özellikli, çok dikenli bir bitkidir. Dikenleri korunma amaçlı olmaktan ziyade su depolama ve ağaçlara tırmanma amaçlıdır. Diğer bitkilerin arasında güneşsiz kalırsa dalları kuvvetsiz ve çelimsiz olup dikenleri sayesinde çevredeki bitkilere tutunarak dik durur ve yukarı güneşe doğru uzar. Gövdesi pek fazla kalınlaşmaz. Zamanla boyu 2 metreyi bulur. Güneş yetersizliğinde hızlı ve çelimsiz uzama gösterir ki bu özelliği daha güneşli bir yere ulaşma çabasıdır. Yaprakları pek uzun ömürlü değildir. Bu yüzden yapraklar dalların gelişmekte olan uç kısımlarda görülür.

E. milii

Habitat

Madagaskar’ın endemik türlerindendir. Çoğunlukla granit kayalıklarda ve ayrıca çalılıklarda ve orman alanlarında yaşarlar. Fakat iki bin yıl önce Ortadoğu’da yetiştirildiği tespit edilmiş. Ayrıca Hindistan’ın Kerala bölgesinde de bulunuyor. Rivayetlere göre Filistin’den göç eden bazı Yahudiler Euphorbia milii’yi Kerala’ya beraberinde götürmüşler.

Çiçek açması

Euphorbia milii’nin devamlı çiçek açması ya da yılda en az iki defa çiçeklenme dönemine girmesi genel olarak, günde en az 4 saat kesintisiz direkt güneş görmesine ve 14C derece üstü yeterli ısıya bağlıdır. Yeterince güneş alamazsa çiçek açma girişimi yılda bir defa olur veya hiç olmaz. Bazı kültivarları çok daha az güneş süresinde bile bol bol çiçek açar durur. Ama ne kadar uzun süre direkt güneş alırsa o kadar iyidir. Çiçek açmada nazlı olması yerli denen has türünün özelliğidir. Genelde ilkbaharda (bazen sonbaharda da) bir iki ay süreyle çiçek açar.

Pembe çiçekli bir E. milii kültivarı çiçeklerinin görünümü

E. milii veya dikenler tacı bitkisinin çiçek açma tarzı ilginçtir. Önce bir çiçek sapının ucunda iki mini yaprakçık gelişir. Rengi ilkin açık, sarımsı bir tonda olup birkaç gün sonra ise çiçek rengiyle aynı hale gelir. Sonra onun içinden iki ayrı çiçek sapı ucunda esas çiçeklerini genelde dördü bir arada açar.

Süs bitkisi olarak tarihçesi

Gül ve birçok süs bitkisi gibi bunun da çok eskilere dayanan bir geçmişi var. Avrupa’da değer görmesi ise ancak 1821’de Fransa’da başlamış. Böylece gelişmiş batı ülkelerinde süs bitkileri sektöründe kalıcı yerini almış.

Kullanım

Euphorbia milii evlerde yetişmeye çok uyumludur. Güneşli pencere önlerinde sürekli güzel çiçekler açtığı için eskiden beri halk arasında yaygın olarak yetiştirilen içmekan süs bitkilerindendir.

İklimi uygun yerlerde bahçelerde güneş alan yerlere dikilir. Kayalıklı bahçe dekorasyonuna uygun bitkilerdendir. Fazlaca güneş alan bahçelere tam uygundur.

Euphorbia milii yetiştirme, bakım

Hem ev hem bahçe süs bitkilerinden olup evlerde bakımı başka, bahçede başkadır. Ev, ofis vb iç mekanlarda direkt güneş, hava akımları ve havadar süzek toprak istiyor.

Güneş ve sıcaklık ihtiyaçları

Dikenler tacı çiçeğinin güneşe fazlaca ihtiyacı var. Tam gün güneş (en az 6 saat), yarım gün güneş (3-4 saat), en az günde iki saat güneş.. Daha az güneş pek bir şey ifade etmez olur. Gün içinde ne kadar fazla güneş alırsa Euphorbia milii’nin yan filizler geliştirmesi ve sık sık yeni tomurcuklar çıkarması da o kadar fazla olur. Yazları aşırı sıcakların görüldüğü memleketlerde tam öğle vakti ve civarı saatlerde güneşi %30 filtreleyen sera örtüleri kullanmak iyi olur. Hatta o saatlerde hiç güneş almasa da olur.

Kış soğuklarına dayanıklılığı -7C derecedir fakat bitkinin yaz boyu güç toplama durumu, toprağın yapısı ve kışın dondurucu soğuğun gün içinde devamlı gibi uzun sürmesi gibi faktörler karşısında bazen -1C dereceyi bile kaldıramaz. Ayrıca sıcak yere alışık bir bitkiyi nasıl olsa şu kadar soğuğa dayanıklı diye soğuk günlerde aniden dışarı çıkarırsanız köklerden hemen çürüme başlar. Dikkatli olun.

İklimi uygun yerlerde Euphorbia milii bahçede uzun ömürlü bir bitki olarak yetiştirilebilir.

Fotoğraf: plantsrescue.com

Sulama

Yapraklarıyla havadan nem almada ve bu şekilde susuzluk ihtiyacını kısmen bile olsa gidermede başarılı olan bitkilerden biri de Euphorbia milii dikenler tacı çiçeğidir. Onun için Euphorbia milii bitkisini havası yüksek nemli olan bölgelerde serin aylarda toprağında tam bir kuruma olmadan sulamamak gerekir. Havası kuru memleketlerde ise toprak biraz kurudukça fazla bekletmeden sulayın.

İç mekanlarda ise toprak kupkuru oldukça sulamalısınız. Sularken suyu bol tutun. Yani mutlaka saksı alt deliklerinden bolca su süzülüp gideceği miktarda su ile sulamak gerekiyor.

Yapraklarının uzun süre sağlıklı kalması

Euphorbia milii her ne kadar sukulent bir tür olsa da tam tamına sukulent sayılmaz. Bu aslında tartışılır bir mesele. Yapraklarının uzun süre sağlıklı kalması için her zaman sukulent muamelesi yapmamalısınız. Örneğin kışın bile toprağı uzun süre kupkuru kalmamalı. Ayrıca şöyle bir özelliği var: Yapraklarının uzun süre sağlıklı, yemyeşil kalması toprağında bor elementinin biraz az olmasına bağlıdır.

Toprak

İkliminiz uygunsa ve Euphorbia milii bitkinizi bahçeye dikecekseniz toprak seçmiyor. Sadece toprağın çok aşırı ağır killi olmaması yeterli. Ama eğer saksıda olacaksa durum değişir.

Saksıda, sürekli dışarda yetiştirecekseniz: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli temiz dere kumu karışımı yapın.

İç mekanda yetiştirecekseniz: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü iri taneli temiz dere kumu. Bu karışım son derece güvenlidir.

Saksı / toprak değiştirme

İlkin yukarıdaki gibi doğru toprak karışımına dikmiş olmanız şartıyla üç yılda bir yapmanızı tavsiye ederim. Saksıdan toprağıyla kalıp gibi çıkarın.  Yanlardan ve alttan eski toprağını biraz azaltın. Bunu yaparken köklerinin tamamını eski toprağından arındırmamaya özen gösterin. Sonra yeni toprak ilavesi ile yeni saksısına aktarın.

E. milii, dikenler tacı çiçeği için kocaman saksı gerekmez.

Bitki besini

Sık kullanıma uygun hafif dozajlı bitki besinlerinden, tavsiye edilen ölçüyü 3 misli düşük dozajlı yapıp ayda bir defa vermelisiniz. Çünkü bitki besinlerinde bulunan ve çok gerekli olan bor elementi Euphorbia türlerinde sorunlara yol açıyor. Ayrıntılı bilgi: ⇒ Bor elementi ve Euphorbia türleri. Ayrıca üç ayda bir toprak yıkama sulaması yapılmanız iyi olur.

Budama

Euphorbia milii’nize en iyi budama zamanı mayıs ortasıdır. Makasla değil, çok keskin bıçakla budayın ki keserken dokular ezilmesin. Çünkü dalları biraz kofçadır ve makasla kesilirken fena ezilir. Fazla sık, bir arada gelişmiş dallarda seyrekleştirmeler yapın. Fazla uzamış dalları istediğiniz gibi kısaltın. Budadığınız dalları aşağıda çoğaltma kısmında anlattığım gibi çelik yapmak veya aşı parçası almak amacıyla kullanabilirsiniz.

Dikkat: Dal kesme ve budama işlerini gece en serin saatlerde yapmalısınız. Kestiğinizde beyaz süt akar. Kesik yerleri soğuk suyla ıslatılmış çok ıslak bezle silerseniz akıntı durur. Kesip aldığınız parçaları da muslukta yıkarsanız soğuk suyun etkisiyle süt akımı fazla sürmez. Süt elinize yüzünüze bulaşmamalı. Bazı insanlara zarar veriyor. Ama gözlere kesin zarar verir. Çok dikkatli olun. Kesmek için kullandığınız aleti hemen yıkamalısınız. Zira süt kurursa bıçaktan kolay kolay çıkmaz.

Dikenler tacı çiçeği Euphorbia milii’nin çoğaltılması

Çelikle, havai daldırmayla ve aşıyla çoğaltma yöntemleri var. En iyisi aşılamadır ama aşılanacak kök bitkisi olarak uygun tür bir Euphorbia bulmalısınız.

Çelikle çoğaltma

Önce ⇒ köklendirme toprağı hazırlayın. Çelikleri dikeceğiniz güne kadar ıslaklığı kurumuş ama orta nemlilikte kalmış olmalı. Bulunduğunuz yerin iklimine göre ilkbaharda sıcaklar başladığı zaman (İstanbulda Mayıs başı) dallarından kesip alın. 3-4 gün açık havada açıkta bekletin ki kesik yer sağlam bir şekilde kabuk bağlasın. Sonra önceden hazırladığınız orta nemli toprağa dikin. Sulamayın, can suyu vermeyin. Güneşli ve daimi esintili bir yere koyun. 7 gün sonradan itibaren artık normal bir bitkiymiş gibi sulamalara devam edin. Güneşin ısıtmasıyla ve devamlı esinti sayesinde köklenme gerçekleşir. 7-8 hafta sonra yeterince köklenmişlerdir. Şimdi köklerini tutunduğu topraktan hiç arındırmadan alıp esas saksılarına uygun toprak karışımı ile dikin ve sulayın.

Aşılamayla çoğaltma

Özellikle hibritlerde aşı ile üretim gerekir. Çünkü Euphorbia milii hibritleri köklenmede pek başarılı değildir. Çoğu çürür. Köklenip gelişim gösterseler bile fazlaca köklenmezler ve dolayısıyla topraktaki elementlerden gerektiği gibi yararlanamazlar. Sonuçta gelişim vasatın altında, çiçek verimi ise çok daha düşük olur. Bundan dolayı en iyisi bunları aşı ile çoğaltmaktır.

Hibritleri aşı ile çoğaltmak için öncelikle yeterince güçlenmiş fideler lazım. Hibrit olmayan has türünden (yerli denen türden) çelikler yukarıda anlattığım gibi köklendirin. Bunlar iyice hayata tutunduklarında üzerlerine hibrit Euphorbia milli çeşitlerini aşılayın.

Hastalıkları, zararlıları

Bu konularda pek sıkıntısı yok ama yine de bitlenmelere karşı dikkatli olun. Beyaz sinek zararlısı Euphorbia türlerinin yapraklarını çok sever. Yanlış toprak kökleri çürütür. Güneşsiz yerlerde sağlığı bozulur.

Kaynaklar

Euphorbia Milii Propagation – tropicanursery.com
Euphorbia milii – wikipedia.org

'Euphorbia milii (dikenler tacı)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nazmiye dedi ki:

  Dikenler tacımdan çelik aldım ve diktim. Aldığım çelik gayet güzel büyümeye başladı. Çiçek de veriyor ama ana gövdede hiç bir gelişme yok. Neden acaba?
  ***
  Galiba yan dallar vermediğini anlatmak istediniz. Bunun ilacı güneş ve rüzgardır. Gelecek yıl haziran başında üst kısmı budayın. Yeri hem güneşli hem havadar olursa birkaç yan dal uzatacaktır. Şu an için hiç rahatsız etmeseniz daha iyi olur.

 2. Ayten dedi ki:

  Çiçeğim arkadaştan aldığımda canlıyı. Fakat şimdi yaprakları sarardı. Çiçekleri kuruyor. Balkonda güneşte duruyor.
  ***
  Yaz aylarının şiddetli güneşinde durmaya alışık değilse ani yer değişikliği sonucu böyle olması normal. Daha da kötüsü, güneşte ısınan toprağı sulamak kökleri çürütür. Sulamayı bırakın. Güneş altından çekin. Toprak adam akıllı kupkuru olmadıkça sulamayın. Eğer ani bir kök ve dip çürümesi olmadıysa bu sayede kurtulması mümkün.

 3. Şanlıurfa dedi ki:

  Bana suya koyun dediler. Ben de dalını suya koydum. Köklenmedi fazla. Ne yapmalıyım? Şimdi toprağa diksem olur mu?
  ***
  Fazla köklenmedi diyorsunuz. Zaten suda sadece birkaç gün bekletmek lazım. Köklenmeyi beklemek yanlış. Sonrasında toprağa dikeceksiniz. Suda köklenirse ondan sonra toprağa diktiğinizde suya alışık kökler toprakta ilk günden çürür gider. Genelde böyle oluyor. Zamanla yeniden köklenirler. Herkes sanır ki sudaki kökler sayesinde tuttu. Gerçi çoğunlukla komple ölmeleri daha yaygındır.

 4. Ece, Bolu dedi ki:

  Dikenler tacım küçük yapraklı ve küçük çiçekli olan türden. Çok dalı ve çok çiçeği olmasına rağmen yapraklarının üzeri sürekli beyaz beyaz nokta seklinde lekeler oluşuyor. Un biti ya da bir böcek olmadığına eminim. Bir mantar türü müdür bilemiyorum. Ne yapmam gerektiğiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?
  ***
  Bir etki ile yapraklar kendi dikenlerine değerse mini darbeler sonucu öz su sızar. Öz suyu süt gibi beyazdır. Çıktıkları anda kurur ve beyaz leke gibi görünürler. Yapraklara diken batmasına neler etki ediyordur? Rüzgar etkisiyle veya kedilerin oynamasıyla ya da insanların dikkatsiz dokunuşlarıyla.. veya pencere kenarında rüzgardan uçuşan pencere tülünün çarpmasıyla. Yok diyorsunuz ama bitki bitlerinin ısırıkları da aynı etkiyi yapar.

 5. Ümit K. -İzmır dedi ki:

  Üç renk bu çiçekten var. Günde 2-3 saat güneş alıyor. Aldığımda çiçekliydi. Artık çiçek açmıyor. Devamlı çiçek açması için ne yapabilirim?
  ***
  Eski tip veya esas tür olanı yazın ve kışın çiçek açmaz. Genelde ilkbaharda çiçek açıyor. Siz üç farklı çeşidinden almışsanız ve hiç biri çiçek açmıyorsa bir sorun vardır. Bu tip sorun ise genellikle kapalı, havasız ve sıcak odalardan kaynaklanır. Özellikle gece saatlerinde ya serinliğe ya da hava akımlarına ihtiyacı var. Yoksa gelişim durur. Çiçek açmaya yeltenmezler.

 6. Naz, İstanbul dedi ki:

  Birkaç haftadır bu bitkiye bakıyorum. Bir problem yoktu. çiçek açıyor yeni yaprak veriyor hala. Toprağı da yazıdaki önerilere uyarak suluyorum. Sadece 1 yaprakta kahverengileşme (kurumaya başlamış gibi) gözlemledim. Batı cephesindeki penceremin önünde direkt güneş alıyor. Acaba güneş fazla mı geldi? Güneşi sevdiği söylendiği için emin olamadım. 2 metre kadar odanın içerisine aldım gözlemlemek için, ama acaba başka bir sebepten yaprak kahverengileşmeye başlamış olabilir mi?
  ***
  Tek yapraktaki sorun hiçbir şey değil. Yerini sevmiş. Eski yerine alın. Bir veya birkaç yapraktaki bozulmalar hiçbir şekilde problem değildir.

 7. İzmir dedi ki:

  Dikenler tacı çiçeğimi yazın sabah güneşi alan balkonumda baktım. Acaba kışın içeri almasam mı diye düşünüyorum. İzmir’de pek sert bir kış olmuyor. Ne dersiniz? Yağmur suyu ile arada bir yıkanması doğru olur mu? Solucan gübresi kullanılabilir mi?
  ***
  Evet kışın dışarıda kalması kuzey cephede olmadıkça hiçbir sakınca yok. Benimkiler (Didim’de) sürekli bahçede. Kışın yağmur ve dolu yağışları altında. Gayet iyiler. Solucan gübresi veya diğer gübrelerden kesinlikle vermeyin.

 8. Meltem, Adana dedi ki:

  Benim 2 tane dikenler tacım var. İkisinin de çiçek sapları yapış yapış? Neden böyle acaba? Ne yapmam gerek? Yoksa normal mi?
  ***
  Evet normal ve özelliği öyledir. Çiçeklerin ince sapları daima yapış yapış haldedir. Yani bir problem yok.

 9. İzmir dedi ki:

  Dikenler tacı çiçeğinin sulaması nasıl olmalı? Çok az mı sulamalıyım?
  ***
  Az sulamak sözü yanlış ve hatalı biri tavsiye. Bunu herkes az miktar su kullanın diye anlıyor. Bu yüzden sonuçta toprak zehir haline gelir ve bitkiyi öldürür. Bu bitkiye gelince, toprakta çok ciddi kuruma olduğu zamanlarda sulayın. Ama bol bol su dökerek sulayın. Saksı alt deliklerden mutlaka su dışarı çıkacak. Şu sayfadaki bilgi tüm bitkiler için geçerlidir ve lütfen baştan sona dikkatle okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 10. Şükran, Kütahya dedi ki:

  Dikenler tacı çiçeğimin yapraklarında marul gibi kıvrılmalar var ama görünüşte çok canlı ve çiçekli. Böcek bit türü bir şey yok. Yaprakları niye kıvrılmaya başladı merak ettim doğrusu.
  ***
  Kış döneminde eskisi gibi pencereleri açmadığınız için, fazla hava akımlarının olmayışı yüzünden olabilir. Kışın yaprakları sararabilir. Ev şartlarına göre değişiyor. Gözünüzde büyütmeyin. Birkaç ay sonra ilkbaharda havalar ısındığında her şey normale döner. Kış aylarında olan ufak tefek aksaklıklar normaldir.

 11. Kezban, Gaziantep dedi ki:

  Eşim çiçekçiden aldı. Geldiğinde iki tane çiçeği vardı soldu döküldü. Bir ayın içinde yapraklarında iki renkli açık ve koyu renkten. Nasıl bakmalıyım? İçeride bakıyorum.
  ***
  Kezban Hanım nasıl bakmalıyım diye sormuşsunuz. Bu sayfada zaten bakımı bütün ayrıntılarıyla yazılı. Şimdi yukarıdaki bakım bilgilerini burada yazarsam sayfayı iki misli uzatmış olurum. Yukarıda her şey yazılı. Lütfen oradan okuyun.

 12. Kezban, Gaziantep dedi ki:

  Yaprakları sararıyor ve şu an çiçekli değil. Önce çiçekliydi.
  ***
  Bulunduğu yerin özelliğine göre sonbahar ve kış aylarında yapraklarının sararması, çiçeksiz kalması gayet normaldir. Güneşli pencere önünde tutun.

 13. Serpil.. dedi ki:

  Sorum kalmadı cevabımı sorularda buldum.. Güzel dönüşleriniz için teşekkür ediyorum.

 14. Ferhat Ç. -Amasya dedi ki:

  7 aylık oğlum çiçek yaprağını kırıp çıkan sütü emmiş ne gibi bir zararı olur?
  ***
  Bilmiyorum ama bu bitkinin sütü zehirli. Çocuk olan evde bitki bulundurmanız yanlış.

 15. Sunay, Manisa dedi ki:

  Dikenler tacına kuru maya ve solucan gübresi verilir mi? Ne aralıklarla?
  ***
  Vermeyin. Kesin ölür.

 16. Büşra, Konya dedi ki:

  Çiçeğimin renkleri soluk yaprakları sarı üzeri yapışkan yapışkan. Ne yapmam lazım?
  ***
  Kışın yaprak sararması normaldir. Toprağı tamamıyla kupkuru olsa bile sulamada acele etmeyin. Çiçeklerinin mini saplarının yapışkanlı olması ise doğal özelliğidir. Yani sorun yok. Ama eğer yapraklarda yapış yapış olma hali varsa örümcek bitler istila etmiştir. İlaçlamak gerekir. Ya da yapraklar tamamıyla kupkuru olana kadar sulamayın. Bu arada dalları dikenlerinin aralarından arada sırada ıslak bezle silerek bitleri yok etmeye çalışın.

 17. Mahmure, Ankara dedi ki:

  Dikenler tacımı annem vermisti. Bana vermeden önce yan dalını köklendirmeye çalışmış. Bir daha dal vermemiç. Bana geldikten sonra bir yan dal verip kurudu. Sonra ikincisini verdi. Onda sorun yok. Boyu uzadıkça sallanması budama kısmını tam anlamadım. Gelişmekte olan tam tepesinden mi keseceğiz? Pomza ile karistirmamizi söylediğiniz tüm topraklara dere kumu da eklesek ölçüye göre zararı olur mu?
  ***
  Anlamadıysanız zaten hiç önemli değil. Ben 7 yıldır hiç budamadım. Yazın 40C derece sıcakta sürekli kızgın güneş altında yanıp kavrulunca her yerinden filizleniyorlar. Birsürü dallar verdi. Neredeyse bir adam boyuna yaklaşmış olan dalları ve o dalların yan dalları bile var. Çok dal olunca çiçekleri de çok oluyor. Güneşten mahrum etmeyin. Perdelerin arkasına saklamayın. Eşe dosta köklendireceğim diye dallarını kesip durmayın. 7 yıldır tek dalını bile kesmedim. Bu sayede gücü hiç azalmadan bomba gibi sağlıklı olarak hayatına devam ediyor. Torf toprağa ponza taşı karıştırıyorsanız dere kumu gerekmez. Sadece kaktüs ve sukulentler için ikisini de kullanın.

 18. Çiçek H. -İstanbul dedi ki:

  Benim dikenli tacım 1 metreyi geçti ama hiç yanlardan filiz vermiyor. Nedenini merak ediyorum.
  ***
  Saatlerce güneş altında kalır ve günün çoğunluk saatlerinde ılık-sıcak hava akımları alırsa her yerinden filizlenir. Özelliği böyledir. İşte o zaman tepesini keserseniz yan filizler hızlıca uzar.

 19. Hilal, Manisa dedi ki:

  Dikenler tacım yapraklarını dökmüştü. Yeni yeni filiz vermeye ve yaprak çıkarmaya başladı. Filizlerin ucunda küçük küçük tomurcukları var fakat tomurcuklar açmadan üzerinde kuruyup dökülüyor. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Bitlenme var mı büyüteçle dikkatle inceleyin. Güneş ışınlarını direkt alması lazım. Kış boyunca bitki besini vermemelisiniz.

 20. Hilal, Manisa dedi ki:

  Hayır bitlenme yok. Gündüzleri Camın önüne koyuyorum güney yönüne, akşam içeri alıyorum.
  ***
  İşte bu yaptığınız çok zararlı bir şey. Bitkinizin ölmemesi mucize gibi. Bir daha yapmayın. Güneşi evin içinden almalı. Yerini asla hiçbir zaman değiştirmeyin. Eve güneş gelmiyorsa en kuvvetli, ışıklı pencere hangisiyse onun tam yanında tutmalısınız. Veya sürekli güney cephede dışarıda açık havada tutun.

 21. Arif C. -Ankara dedi ki:

  Yapraklarda lekeler oluşmakta, sonrasında yaprak sararıp düşmekte. 10 yıldır bakıyorum ve son bir senedir ilk defa böyle birşey gördüm. Eskidende var mıydı hatırlamıyorum ama olsa hatırlardım. Sizce nedeni nedir?
  ***
  Daha öce ufak tefek şeyler olmuştur. Her yıl aynı hareket etmiyorlar. Benim bir tanesi geçen kış çiçekliydi. Bu kışı çiçeksiz geçirdi ve yapraklarının yarısı gitmiş durumda. Bir başkası tamamen yapraksız kaldı. Oysa geçen yıl yapraklıydı. Öldüğünü düşünüyorken son günlerde uçlarda filizler çıkmakta olduğunu gördüm. Kısaca kış aylarında her şey normaldir.

 22. Ayşe, Kıbrıs dedi ki:

  Bahçemde güney cephede sabahtan akşama full güneş alan bir yer var. Yazın orası fazla sıcak oluyor. Oraya bu bitkiyi dikmek uygun olur mu?
  ***
  Evet uygundur. Şiddetli sıcaktan saatlerce güneşten zarar görmez. Benim de üç yıldır bahçeye zemin toprağa dikili var. Üstelik kuzey, doğu ve batı yönlerden güçlü rüzgarlar almasına rağmen Didim’de kışın olan hafif donmalardan zarar görmüyor. Sadece yaprakları donup kuruyor o kadar. Şu anda filizlenmeye başlamış durumda. Bir körpe dalı bu geçtiğimiz kış soğuğa dayanamayıp kurumuş. Başka zarar yok. Saksıdakiler kuzeyli rüzgar almadıkları için onların durumları biraz daha iyi. Bu kış fazla uzun süreli soğuk olmasına rağmen.

 23. Hatice, Tekirdağ dedi ki:

  Güneş alan kapalı balkonunda tutar mı dışarı mı çıkarsam bilmiyorum..
  ***
  Dışarıda veya kapalı balkonda değil sürekli ev içinde güneşli pencere önünde durması lazım. Yeri sürekli sabit olsun.

 24. Funda A. -İst dedi ki:

  Diken tacım gövdesinde kenarları kırmızı delikler oluştu. Neden acaba? Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Çok dallı olunca birbirlerine dikenler batması sonucu oluyor. Dalların pozisyonlarına dikkat edin.

 25. Nur, İstanbul dedi ki:

  Çiçeğim ithal olanlardan son baharda almıştım. Üzeri hep kocaman bol çiçekliydi. Bir ay kadar oluyor çiçekleri küçüldü. Yapıları bozuldu. Bazı yaprakları kızardı. Çok yorulduğunu düşünüp bütün bozuk çiçekleri koparıp temizledim ve daha az güneş gören bir yere aldım. Yardım ederseniz sevinirim.
  ***
  Güneşi sever ama saksısı küçük ise ve toprağı güneşten ısınıyorsa işte bunu sevmez. Ya saksısının /toprağının ısınmaması için çare bulun ya da daha büyük bir saksıya uygun toprak ilavesiyle aktarın. Kökleri serinde kalmayı seviyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.