Euphorbia milii (dikenler tacı)

Euphorbiaceae familyasının Euphorbia cinsine bağlı, anavatanı Madagaskar olan Euphorbia milii türü.. Birçok hibrit ve kültivarlarıyla önemli süs bitkilerinden biri haline gelmiştir. Çin gülü, gelin kaynana çiçeği, dikenler tacı, dikenli taç gibi çeşitli yöresel adlara sahiptir.

Genel Özellikler

Çalı formunda, tırmanıcı ve sürünücü özellikli, çok dikenli bir bitkidir. Dikenleri korunma amaçlı olmaktan ziyade su depolama ve ağaçlara tırmanma amaçlıdır. Diğer bitkilerin arasında güneşsiz kalırsa dalları kuvvetsiz ve çelimsiz olup dikenleri sayesinde çevredeki bitkilere tutunarak dik durur ve yukarı güneşe doğru uzar. Gövdesi pek fazla kalınlaşmaz. Zamanla boyu 2 metreyi bulur. Güneş yetersizliğinde hızlı ve çelimsiz uzama gösterir ki bu özelliği daha güneşli bir yere ulaşma çabasıdır. Yaprakları pek uzun ömürlü değildir. Bu yüzden yapraklar dalların gelişmekte olan uç kısımlarda görülür.

Habitat

Madagaskar’ın endemik türlerindendir. Çoğunlukla granit kayalıklarda ve ayrıca çalılıklarda ve orman alanlarında yaşarlar. Fakat iki bin yıl önce Ortadoğu’da yetiştirildiği tespit edilmiş. Ayrıca Hindistan’ın Kerala bölgesinde de bulunuyor. Rivayetlere göre Filistin’den göç eden bazı Yahudiler Euphorbia milii’yi Kerala’ya beraberinde götürmüşler.

Çiçek açması

Euphorbia milii’nin devamlı çiçek açması ya da yılda en az iki defa çiçeklenme dönemine girmesi genel olarak, günde en az 4 saat kesintisiz direkt güneş görmesine ve 14C derece üstü yeterli ısıya bağlıdır. Yeterince güneş alamazsa çiçek açma girişimi yılda bir defa olur veya hiç olmaz. Bazı kültivarları çok daha az güneş süresinde bile bol bol çiçek açar durur. Ama ne kadar uzun süre direkt güneş alırsa o kadar iyidir. Çiçek açmada nazlı olması yerli denen has türünün özelliğidir. Genelde ilkbaharda (bazen sonbaharda da) bir iki ay süreyle çiçek açar.

E. milii veya dikenler tacı bitkisinin çiçek açma tarzı ilginçtir. Önce bir çiçek sapının ucunda iki mini yaprakçık gelişir. Rengi ilkin açık, sarımsı bir tonda olup birkaç gün sonra ise çiçek rengiyle aynı hale gelir. Sonra onun içinden iki ayrı çiçek sapı ucunda esas çiçeklerini genelde dördü bir arada açar.

Süs bitkisi olarak tarihçesi

Gül ve birçok süs bitkisi gibi bunun da çok eskilere dayanan bir geçmişi var. Avrupa’da değer görmesi ise ancak 1821’de Fransa’da başlamış. Böylece gelişmiş batı ülkelerinde süs bitkileri sektöründe kalıcı yerini almış.

Kullanım

Euphorbia milii evlerde yetişmeye çok uyumludur. Güneşli pencere önlerinde sürekli güzel çiçekler açtığı için eskiden beri halk arasında yaygın olarak yetiştirilen içmekan süs bitkilerindendir.

İklimi uygun yerlerde bahçelerde güneş alan yerlere dikilir. Kayalıklı bahçe dekorasyonuna uygun bitkilerdendir. Fazlaca güneş alan bahçelere tam uygundur.

Euphorbia milii yetiştirme, bakım

Hem ev hem bahçe süs bitkilerinden olup evlerde bakımı başka, bahçede başkadır. Ev, ofis vb iç mekanlarda direkt güneş, hava akımları ve havadar süzek toprak istiyor.

Güneş ve sıcaklık ihtiyaçları

Dikenler tacı çiçeğinin güneşe fazlaca ihtiyacı var. Tam gün güneş (en az 6 saat), yarım gün güneş (3-4 saat), en az günde iki saat güneş.. Daha az güneş pek bir şey ifade etmez olur. Gün içinde ne kadar fazla güneş alırsa Euphorbia milii’nin yan filizler geliştirmesi ve sık sık yeni tomurcuklar çıkarması da o kadar fazla olur. Yazları aşırı sıcakların görüldüğü memleketlerde tam öğle vakti ve civarı saatlerde güneşi %30 filtreleyen sera örtüleri kullanmak iyi olur. Hatta o saatlerde hiç güneş almasa da olur.

Kış soğuklarına dayanıklılığı -7C derecedir fakat bitkinin yaz boyu güç toplama durumu, toprağın yapısı ve kışın dondurucu soğuğun gün içinde devamlı gibi uzun sürmesi gibi faktörler karşısında bazen -1C dereceyi bile kaldıramaz. Ayrıca sıcak yere alışık bir bitkiyi nasıl olsa şu kadar soğuğa dayanıklı diye soğuk günlerde aniden dışarı çıkarırsanız köklerden hemen çürüme başlar. Dikkatli olun.

Fotoğraf: plantsrescue.com

Sulama

Yapraklarıyla havadan nem almada ve bu şekilde susuzluk ihtiyacını kısmen bile olsa gidermede başarılı olan bitkilerden biri de Euphorbia milii dikenler tacı çiçeğidir. Onun için Euphorbia milii bitkisini havası yüksek nemli olan bölgelerde serin aylarda toprağında tam bir kuruma olmadan sulamamak gerekir. Havası kuru memleketlerde ise toprak biraz kurudukça fazla bekletmeden sulayın.

İç mekanlarda ise toprak kupkuru oldukça sulamalısınız. Sularken suyu bol tutun. Yani mutlaka saksı alt deliklerinden bolca su süzülüp gideceği miktarda su ile sulamak gerekiyor.

Yapraklarının uzun süre sağlıklı kalması

Euphorbia milii her ne kadar sukulent bir tür olsa da tam tamına sukulent sayılmaz. Bu aslında tartışılır bir mesele. Yapraklarının uzun süre sağlıklı kalması için her zaman sukulent muamelesi yapmamalısınız. Örneğin kışın bile toprağı uzun süre kupkuru kalmamalı. Ayrıca şöyle bir özelliği var: Yapraklarının uzun süre sağlıklı, yemyeşil kalması toprağında bor elementinin biraz az olmasına bağlıdır.

Toprak

İkliminiz uygunsa ve Euphorbia milii bitkinizi bahçeye dikecekseniz toprak seçmiyor. Sadece toprağın çok aşırı ağır killi olmaması yeterli. Ama eğer saksıda olacaksa durum değişir.

Saksıda, sürekli dışarda yetiştirecekseniz: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli temiz dere kumu karışımı yapın.

İç mekanda yetiştirecekseniz: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü iri taneli temiz dere kumu. Bu karışım son derece güvenlidir.

Saksı / toprak değiştirme

İlkin yukarıdaki gibi doğru toprak karışımına dikmiş olmanız şartıyla üç yılda bir yapmanızı tavsiye ederim. Saksıdan toprağıyla kalıp gibi çıkarın.  Yanlardan ve alttan eski toprağını biraz azaltın. Bunu yaparken köklerinin tamamını eski toprağından arındırmamaya özen gösterin. Sonra yeni toprak ilavesi ile yeni saksısına aktarın.

Bitki besini

Sık kullanıma uygun hafif dozajlı bitki besinlerinden, tavsiye edilen ölçüyü 3 misli düşük dozajlı yapıp ayda bir defa vermelisiniz. Çünkü bitki besinlerinde bulunan ve çok gerekli olan bor elementi Euphorbia türlerinde sorunlara yol açıyor. Ayrıntılı bilgi: ⇒ Bor elementi ve Euphorbia türleri. Ayrıca üç ayda bir toprak yıkama sulaması yapılmanız iyi olur.

Budama

Euphorbia milii’nize en iyi budama zamanı mayıs ortasıdır. Makasla değil, çok keskin bıçakla budayın ki keserken dokular ezilmesin. Çünkü dalları biraz kofçadır ve makasla kesilirken fena ezilir. Fazla sık, bir arada gelişmiş dallarda seyrekleştirmeler yapın. Fazla uzamış dalları istediğiniz gibi kısaltın. Budadığınız dalları aşağıda çoğaltma kısmında anlattığım gibi çelik yapmak veya aşı parçası almak amacıyla kullanabilirsiniz.

Dikkat: Dal kesme ve budama işlerini gece en serin saatlerde yapmalısınız. Kestiğinizde beyaz süt akar. Kesik yerleri soğuk suyla ıslatılmış çok ıslak bezle silerseniz akıntı durur. Kesip aldığınız parçaları da muslukta yıkarsanız soğuk suyun etkisiyle süt akımı fazla sürmez. Süt elinize yüzünüze bulaşmamalı. Bazı insanlara zarar veriyor. Ama gözlere kesin zarar verir. Çok dikkatli olun. Kesmek için kullandığınız aleti hemen yıkamalısınız. Zira süt kurursa bıçaktan kolay kolay çıkmaz.

Dikenler tacı çiçeği Euphorbia milii’nin çoğaltılması

Çelikle, havai daldırmayla ve aşıyla çoğaltma yöntemleri var. En iyisi aşılamadır ama aşılanacak kök bitkisi olarak uygun tür bir Euphorbia bulmalısınız.

Çelikle çoğaltma

Önce ⇒ köklendirme toprağı hazırlayın. Çelikleri dikeceğiniz güne kadar ıslaklığı kurumuş ama orta nemlilikte kalmış olmalı. Bulunduğunuz yerin iklimine göre ilkbaharda sıcaklar başladığı zaman (İstanbulda Mayıs başı) dallarından kesip alın. 3-4 gün açık havada açıkta bekletin ki kesik yer sağlam bir şekilde kabuk bağlasın. Sonra önceden hazırladığınız orta nemli toprağa dikin. Sulamayın, can suyu vermeyin. Güneşli ve daimi esintili bir yere koyun. 7 gün sonradan itibaren artık normal bir bitkiymiş gibi sulamalara devam edin. Güneşin ısıtmasıyla ve devamlı esinti sayesinde köklenme gerçekleşir. 7-8 hafta sonra yeterince köklenmişlerdir. Şimdi köklerini tutunduğu topraktan hiç arındırmadan alıp esas saksılarına uygun toprak karışımı ile dikin ve sulayın.

Aşılamayla çoğaltma

Özellikle hibritlerde aşı ile üretim gerekir. Çünkü Euphorbia milii hibritleri köklenmede pek başarılı değildir. Çoğu çürür. Köklenip gelişim gösterseler bile fazlaca köklenmezler ve dolayısıyla topraktaki elementlerden gerektiği gibi yararlanamazlar. Sonuçta gelişim vasatın altında, çiçek verimi ise çok daha düşük olur. Bundan dolayı en iyisi bunları aşı ile çoğaltmaktır.

Hibritleri aşı ile çoğaltmak için öncelikle yeterince güçlenmiş fideler lazım. Hibrit olmayan has türünden (yerli denen türden) çelikler yukarıda anlattığım gibi köklendirin. Bunlar iyice hayata tutunduklarında üzerlerine hibrit Euphorbia milli çeşitlerini aşılayın.

Hastalıkları, zararlıları

Bu konularda pek sıkıntısı yok ama yine de bitlenmelere karşı dikkatli olun. Beyaz sinek zararlısı Euphorbia türlerinin yapraklarını çok sever. Yanlış toprak kökleri çürütür. Güneşsiz yerlerde sağlığı bozulur.

Kaynaklar

Euphorbia Milii Propagation – tropicanursery.com
Euphorbia milii – wikipedia.org

'Euphorbia milii (dikenler tacı)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nermin U. -Samsun dedi ki:

  Çok güzel açan bir çiçek ama 6 aydan beri yapraklarında küf gibi beyaz elimle sildiğim zaman altı kahvesi bir renkli bir hastalık. Küf ilacı aldım. Biraz iyi geldi ama tekrar başladı. Bir sitede arap sabunu onermişlerdi. Onu da yaptım ama istediğim sonucu alamadım. Küf ilacının ismi insect x 18 p.
  ***
  Küf değil yaprak biti ilacı almışsınız. Belki de problem yaprak bitleridir. Mümkünse dışarıda tutun. Dışarıda küf gibi hastalıklar kaybolur. Sorun yaprak biti ise o ilacı haftada iki defa kullanın. Bitler yok oluncaya kadar devam edin.

 2. Şura, Afyon dedi ki:

  Çiçeğimi yaklaşık 2 buçuk ay kadar önce almıştım. Bu sure zarfında 3 defa çiçek döküpp yeniden açtı. Bugün toprağında beyaz solucan gibi tırtıl tarzı böcek gördüm. Yaprakları da sağlıksız görünüyor. Toprak değişimi yapmalı mıyım? Nelere dikkat etmeliyim? Arada aspirin ve muz kabuğu suyu gibi evde hazirladığım bitki besini veriyorum. Çiçeğimi kaybetmek istemiyorum.
  ***
  İnternette dolaşan zırva bilgilere inanıp toprağı mahvetmişsiniz. Solucanlar değil ama o muz kabuğu, aspirin vesaire işleriniz yüzünden bitki zehirlenmiş ve ölüm sürecine girmiş. Acilen o topraktan sökün ve kökleri yıkayın. Sonra gübresiz, temiz, aynen yukarda anlattığım özellikte bir toprağa dikin. İlk 6 gün boyunca hiç sulamayın.

 3. Şura, Afyon dedi ki:

  … bahsettiğiniz özelliğe yakın menekşe toprağına diksem olur mu? Elimde sadece o toprak var.
  ***
  Evet olur. Gayet uygundur.

 4. Elvan, Bursa dedi ki:

  Ben komşumdan aldım çelikten kırdım. Baya süt aktı. Direkt ektim. Ne boy veriyor ne de köklendi. Ne yapmalıyım? Çok güzel çiçek ama ben köklendiremedim. Saksıdan çıkardım. Köklenmemişti. Koyduğum gibi duruyor.
  ***
  Yaz sıcakları başlarken dışarıda yarı güneşli bir yerde tutarsanız çabucak köklenir ve çok hızlı uzamaya devam eder. Sonra en geç ağustos sonunda içeriye güneşli pencere önüne almalısınız.

 5. Nurhan A. -Edremit dedi ki:

  Dikenler tacım uzadı ve yanlardan iki filiz verdi. Uzun süre sonra onlar kesip ektim tutmadı. Boyu uzun. Devamlı uzuyor. Hiç çiçeksiz kalmıyor. 8 yıldır aynı. Hiç çoğalma yok. Ne yapabilirim?
  ***
  Yan dallarını kesince küsmüş. Bir daha yan dal vermemeye karar vermiş. Aslında siz yan dalları değil yukarı uzayan dalı kesmeliydiniz. Şimdi de yapabilirsiniz. Dipten 15cm yukarısını kesin. Dışarıda güneşli bir yerde tutarsanız birkaç yeni dal verecektir. Sonbahara doğru tekrar içeri alırsınız.

 6. Sema, İstanbul dedi ki:

  Oğlum dikenler tacı yaprağı yedi. Bir şey olur mu?
  ***
  Ne kadar miktar yediğine göre değişir. Aşırı derecede zehirli olmadığından dolayı tek yaprak yemesi belki sadece karın ağrıtır ve kusturur. Veya hiçbir etkisi olmaz.

 7. Serpil, Karaman dedi ki:

  Bu sene 1. ayda dört yapraklı bir çelikten köklendirdiğim dikenler tacım tam dokuz sürgün verdi ama çiçekleri hep bir dalda yalnız bir tane çiçek veriyor. Gayet sağlıklı yemyeşil gözüküyor. Öğlene kadar güneş görüyor. Günde iki kere su püskürtüyorum. Neden tek dalda tek çiçek açıyor acaba?
  ***
  Ev içinde ise su püskürtmek gereksiz. Anlaşılan hem iyi bakıyorsunuz hem de toprağını ve yerini çok sevmiş. Köklerinin coşkunlukla gelişim gösterdiği toprak şartlarında çiçeklenme az olur. Bu bir problem değil. Gelecek yıl veya kökler biraz yer darlığı çektiği zaman daha iyi çiçek açacaktır. 4 yıl kadar saksı değişimi istemez. Fosfor oranı hafifçe yüksek bir bitki besini ayda bir defa tavsiye dozajın yarısını uygularsanız bunun tomurcuklanmaya çok iyi etkisi olur.

 8. Derya, Bursa dedi ki:

  Dalından akan sütü ve çiçeğin ortasındaki kısmı yaladım. 5 dk sonra boğazım yanmaya başladı. Tehlikeli bir durum mu?
  ***
  Bir damladan bu kadar zararı olur. Daha fazlası daha feci etki eder.

 9. Nalan, İstanbul dedi ki:

  Çok güzel aydınlatmışsınız herkesi. İlaveten ben de bir şey söylemek istiyorum. Çoğaltmak için suda köklendiriyorum. Hele yanlarda filiz varsa hem filiz büyüyor hem kökleniyor. 9 saksı var bende. Hepsi de değişik renk ve çeşit.

 10. Sibel, Eskişehir dedi ki:

  7 ay önce internetten diken tacı fidesi aldım. Yaprakları ince ve uzun. Çiçek açıyor ama dal vermiyor. Son günlerde yaprakları büzülmeye başladı. Neden böyle oldu bilmiyorum.
  ***
  Dallanma olması güneş ve hava akımları sayesinde mutlaka olur. Bunlardan mahrum etmeyin. Yaprak bozukluğu ise yaprak bitleri yüzünden olabilir. Büyüteçle incelemeniz lazım. Ayrıca güneşsizlik ve toprağın besleyiciliğinin bir hayli azalması gibi etkenler söz konusu olabilir.

 11. Hatice Ö. -Denizli dedi ki:

  Dikenler tacım son zamanlarda yaprakları sürekli sararıyor ve dökülüyor. 1 ay önce şehir değişikliği yaptım. Öncesinde çiçekleri ve yaprakları gayet güzeldi. Yeni durduğu yer güneşi fazlaca görmüyor. Bundan mı kaynaklı acaba?
  ***
  Belki ama esas faktör hava akımlarının yeni yerinde daha az olmasıdır sanıyorum. Daha fazla hava akımları olan bir pencere yanında tutun. Ayrıca taşınma esnasında toprağı kupkuru olması gerekirdi. Islak toprakta taşınma veya yer değişimi bitkileri çok kötü etkiliyor.

 12. Nazmiye dedi ki:

  Dikenler tacımdan çelik aldım ve diktim. Aldığım çelik gayet güzel büyümeye başladı. Çiçek de veriyor ama ana gövdede hiç bir gelişme yok. Neden acaba?
  ***
  Galiba yan dallar vermediğini anlatmak istediniz. Bunun ilacı güneş ve rüzgardır. Gelecek yıl haziran başında üst kısmı budayın. Yeri hem güneşli hem havadar olursa birkaç yan dal uzatacaktır. Şu an için hiç rahatsız etmeseniz daha iyi olur.

 13. Ayten dedi ki:

  Çiçeğim arkadaştan aldığımda canlıyı. Fakat şimdi yaprakları sarardı. Çiçekleri kuruyor. Balkonda güneşte duruyor.
  ***
  Yaz aylarının şiddetli güneşinde durmaya alışık değilse ani yer değişikliği sonucu böyle olması normal. Daha da kötüsü, güneşte ısınan toprağı sulamak kökleri çürütür. Sulamayı bırakın. Güneş altından çekin. Toprak adam akıllı kupkuru olmadıkça sulamayın. Eğer ani bir kök ve dip çürümesi olmadıysa bu sayede kurtulması mümkün.

 14. Şanlıurfa dedi ki:

  Bana suya koyun dediler. Ben de dalını suya koydum. Köklenmedi fazla. Ne yapmalıyım? Şimdi toprağa diksem olur mu?
  ***
  Fazla köklenmedi diyorsunuz. Zaten suda sadece birkaç gün bekletmek lazım. Köklenmeyi beklemek yanlış. Sonrasında toprağa dikeceksiniz. Suda köklenirse ondan sonra toprağa diktiğinizde suya alışık kökler toprakta ilk günden çürür gider. Genelde böyle oluyor. Zamanla yeniden köklenirler. Herkes sanır ki sudaki kökler sayesinde tuttu. Gerçi çoğunlukla komple ölmeleri daha yaygındır.

 15. Ece, Bolu dedi ki:

  Dikenler tacım küçük yapraklı ve küçük çiçekli olan türden. Çok dalı ve çok çiçeği olmasına rağmen yapraklarının üzeri sürekli beyaz beyaz nokta seklinde lekeler oluşuyor. Un biti ya da bir böcek olmadığına eminim. Bir mantar türü müdür bilemiyorum. Ne yapmam gerektiğiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?
  ***
  Bir etki ile yapraklar kendi dikenlerine değerse mini darbeler sonucu öz su sızar. Öz suyu süt gibi beyazdır. Çıktıkları anda kurur ve beyaz leke gibi görünürler. Yapraklara diken batmasına neler etki ediyordur? Rüzgar etkisiyle veya kedilerin oynamasıyla ya da insanların dikkatsiz dokunuşlarıyla.. veya pencere kenarında rüzgardan uçuşan pencere tülünün çarpmasıyla. Yok diyorsunuz ama bitki bitlerinin ısırıkları da aynı etkiyi yapar.

 16. Ümit K. -İzmır dedi ki:

  Üç renk bu çiçekten var. Günde 2-3 saat güneş alıyor. Aldığımda çiçekliydi. Artık çiçek açmıyor. Devamlı çiçek açması için ne yapabilirim?
  ***
  Eski tip veya esas tür olanı yazın ve kışın çiçek açmaz. Genelde ilkbaharda çiçek açıyor. Siz üç farklı çeşidinden almışsanız ve hiç biri çiçek açmıyorsa bir sorun vardır. Bu tip sorun ise genellikle kapalı, havasız ve sıcak odalardan kaynaklanır. Özellikle gece saatlerinde ya serinliğe ya da hava akımlarına ihtiyacı var. Yoksa gelişim durur. Çiçek açmaya yeltenmezler.

 17. Naz, İstanbul dedi ki:

  Birkaç haftadır bu bitkiye bakıyorum. Bir problem yoktu. çiçek açıyor yeni yaprak veriyor hala. Toprağı da yazıdaki önerilere uyarak suluyorum. Sadece 1 yaprakta kahverengileşme (kurumaya başlamış gibi) gözlemledim. Batı cephesindeki penceremin önünde direkt güneş alıyor. Acaba güneş fazla mı geldi? Güneşi sevdiği söylendiği için emin olamadım. 2 metre kadar odanın içerisine aldım gözlemlemek için, ama acaba başka bir sebepten yaprak kahverengileşmeye başlamış olabilir mi?
  ***
  Tek yapraktaki sorun hiçbir şey değil. Yerini sevmiş. Eski yerine alın. Bir veya birkaç yapraktaki bozulmalar hiçbir şekilde problem değildir.

 18. İzmir dedi ki:

  Dikenler tacı çiçeğimi yazın sabah güneşi alan balkonumda baktım. Acaba kışın içeri almasam mı diye düşünüyorum. İzmir’de pek sert bir kış olmuyor. Ne dersiniz? Yağmur suyu ile arada bir yıkanması doğru olur mu? Solucan gübresi kullanılabilir mi?
  ***
  Evet kışın dışarıda kalması kuzey cephede olmadıkça hiçbir sakınca yok. Benimkiler (Didim’de) sürekli bahçede. Kışın yağmur ve dolu yağışları altında. Gayet iyiler. Solucan gübresi veya diğer gübrelerden kesinlikle vermeyin.

 19. Meltem, Adana dedi ki:

  Benim 2 tane dikenler tacım var. İkisinin de çiçek sapları yapış yapış? Neden böyle acaba? Ne yapmam gerek? Yoksa normal mi?
  ***
  Evet normal ve özelliği öyledir. Çiçeklerin ince sapları daima yapış yapış haldedir. Yani bir problem yok.

 20. İzmir dedi ki:

  Dikenler tacı çiçeğinin sulaması nasıl olmalı? Çok az mı sulamalıyım?
  ***
  Az sulamak sözü yanlış ve hatalı biri tavsiye. Bunu herkes az miktar su kullanın diye anlıyor. Bu yüzden sonuçta toprak zehir haline gelir ve bitkiyi öldürür. Bu bitkiye gelince, toprakta çok ciddi kuruma olduğu zamanlarda sulayın. Ama bol bol su dökerek sulayın. Saksı alt deliklerden mutlaka su dışarı çıkacak. Şu sayfadaki bilgi tüm bitkiler için geçerlidir ve lütfen baştan sona dikkatle okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 21. Şükran, Kütahya dedi ki:

  Dikenler tacı çiçeğimin yapraklarında marul gibi kıvrılmalar var ama görünüşte çok canlı ve çiçekli. Böcek bit türü bir şey yok. Yaprakları niye kıvrılmaya başladı merak ettim doğrusu.
  ***
  Kış döneminde eskisi gibi pencereleri açmadığınız için, fazla hava akımlarının olmayışı yüzünden olabilir. Kışın yaprakları sararabilir. Ev şartlarına göre değişiyor. Gözünüzde büyütmeyin. Birkaç ay sonra ilkbaharda havalar ısındığında her şey normale döner. Kış aylarında olan ufak tefek aksaklıklar normaldir.

 22. Kezban, Gaziantep dedi ki:

  Eşim çiçekçiden aldı. Geldiğinde iki tane çiçeği vardı soldu döküldü. Bir ayın içinde yapraklarında iki renkli açık ve koyu renkten. Nasıl bakmalıyım? İçeride bakıyorum.
  ***
  Kezban Hanım nasıl bakmalıyım diye sormuşsunuz. Bu sayfada zaten bakımı bütün ayrıntılarıyla yazılı. Şimdi yukarıdaki bakım bilgilerini burada yazarsam sayfayı iki misli uzatmış olurum. Yukarıda her şey yazılı. Lütfen oradan okuyun.

 23. Kezban, Gaziantep dedi ki:

  Yaprakları sararıyor ve şu an çiçekli değil. Önce çiçekliydi.
  ***
  Bulunduğu yerin özelliğine göre sonbahar ve kış aylarında yapraklarının sararması, çiçeksiz kalması gayet normaldir. Güneşli pencere önünde tutun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.