Polemonium, Yakup merdiveni

Polemoniaceae familyasının Yakup merdiveni (Polemonium) cinsi bitkileri orta ve güney Amerika kıtaların yüksek dağlarına aittir. Uzun ömürlü bitkilerdir.

Polemonium caeruleum 'Brise d'Anjou'

Gösterişli türleri iklimi uygun memleketlerde esintili açıklık bahçelerde yarı güneşli köşelerde iyi bir dekorasyon bitkisi olarak yetiştirilir. Mavimsi çiçekleri önemsizdir. Ama bir yandan da hoş kokuludurlar. Kış soğuklarına dayanıklılıkları -40C derece dolaylarındadır. Türkiye’nin yazları fazla sıcak olmayan her yerinde ve yaylalarda güzel ve şık bir bahçe bitkisi olarak uygundur.

P. caeruleum türünün ‘Brise d’Anjou’ adlı kültivarı yeşil – beyaz variyegata yapraklıdır. Enine boyuna ortalama yarım metre yer kaplar. Polemonium caeruleum ‘Snow & Sapphires’ kültivarı ise ona çok benzer. Biraz daha küçük yapılıdır.

P. reptans türünün Stairway to Heaven kültivarının yaprakları yeşil, beyaz, pembe karışık olup mavi çiçekleri kokuludur.

Bahçelerde yetiştirme

Bu cinsten bitki türlerini az güneşli yerlerde yetiştirmeyi tercih etmeniz gerekiyor. Zira sıcağı ve kuytu yerleri hiç sevmez. Yani rüzgarlı, esintili, serin havalı yerleri sever ve oralarda çok iyi gelişim gösterir. Fakat havasız yerlerde hava biraz da nemli ise yapraklarından külleme vb mantar hastalıkları türer.

Toprak ve sulama

Yakup merdiveni asitli ve nötr toprakları sever. Alkalinliliği fazla topraklara uygun değildir. Bir yere fidesini ekmeden önce toprağı derinden çapalayın. Sonra leonardit veya torf toprak oradaki toprağa iyice karıştırın. Ve Polemonium bitkinizi dikin ve sulayın.

Sulamaları yaz boyunca toprak fazla kurumadan yapmaya gayret edin.

Üretimi

Kökte oluşturduğu yavruları ayırmakla kolayca çoğaltılır. Ayırmayı kış sonunda yapmalısınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.