Yakup merdiveni (Polemonium)

Sıcak memleketlere uygun olmayan, rüzgarı seven, şiddetli kış soğukları görülen yerlere uygun bir süs bitkisi.

Polemoniaceae familyasının Yakup merdiveni (Polemonium) cinsi bitkileri orta ve güney Amerika kıtaların yüksek dağlarına aittir. Dolayısıyla rüzgarı, esintiyi, serin havayı severler. Aşırı sıcakları ve kuytu yerleri sevmeyen bitkilerdir. Gösterişli türleri iklimi uygun memleketlerde esintili açıklık bahçelerde yarı güneşli köşelerde iyi bir dekorasyon bitkisi olarak yetiştirilir. Mavimsi çiçekleri önemsizdir. Kış soğuklarına dayanıklılıkları -40C derece dolaylarındadır. Türkiye’nin yazları fazla sıcak olmayan her yerinde ve yaylalarda bir bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Polemonium caeruleum 'Brise d'Anjou'

Polemonium caeruleum ‘Brise d’Anjou’

Polemonium caeruleum türünün ‘Brise d’Anjou’ adlı kültivarı yeşil – beyaz variyegata yapraklıdır. Enine boyuna ortalama yarım metre yer kaplar. Polemonium caeruleum ‘Snow & Sapphires’ kültivarı ise ona çok benzer. Biraz daha küçük yapılıdır.

Polemonium reptans türünün Stairway to Heaven kültivarının yaprakları yeşil, beyaz, pembe karışık olup mavi çiçekleri kokuludur.

Yakup merdiveni asitli ve nötr toprakları sever. Alkalinliliği fazla topraklara uygun değildir. Sulama yaz boyunca toprak fazla kurumadan yapılmalıdır. Kökte oluşturduğu yavruları ayırmakla kolayca çoğaltılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)