Oğul otu – Melissa officinalis

Şifalı bitkilerin yurdumuzda ve bütün dünyada en çok bilinenlerinden biri olan melisa otunun bilimsel adı “Melissa officinalis”tir. Bu bitkiyi ayrıca oğul otu diye de tanıyoruz. İngilizce en yaygın adı: Lemon Balm.

Genel özellikleri

Oğul otu melisa Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasından çok yıllık bir bitkidir. Nane ile akrabadır. Ne gibi şifalılığı ve faydaları var yazımda bunları konu etmiyorum çünkü benim alanım sadece bitkilerin yetiştirilmesi ve bakımları hakkında bilgi vermek. Kısaca şu özellikleri var: Melisa çayı strese, uykusuzluğa, ufak tefek anksiyete bozukluklarına ve sindirim sıkıntılarına iyi gelir.

Dikkat: Süs bitkisi olan çiçeği kokulu melisa çalısı alakasız bir türdür. Sadece isim benzerliği var.

arıların çok sevdiği şifalı bitki melisa

Melisa (oğul otu)

Melisa bahçeleri sever. Yaz boyunca yağışlı olan bölgelerde bir defa bahçeye dikince oradan eksilmez: Hem kök sürgünleriyle hem tohumlarıyla devamlı çoğalır ve her yeri istila eder. Yazları kurak geçen bölgelerde düzenli sulamak gerekir. Soğuğa -35C dereceye kadar dayanıklıdır. Kışın soğuk ve kar yüzünden ortadan kaybolsa bile ilkbaharda kökler yeniden filizlenir hızla büyür. Karasal iklimli ve kışları çok ağır don olayları geçen yerlerde kışın bulunduğu toprağın yüzeyi kuru yaprak, saman vesaire karışımla örtülmeli ki kökler dondan fazla zarar görmesin.

Sebze yetiştirilen bahçelerde verimliliği arttırır. Çünkü ne kadar arı ve benzeri böcek varsa melisa o bölgeye çeker. Böylece sebzelerde polenleşme kesin garanti olur. Yalnız bunun için çiçeklenmede eşzamanlı sebzelerle düşünülmeli. Melisa baharda erkenden çiçeklenmez. Yaşına ve çeşidine göre bahar sonundan sonbahara kadar çiçeklenirler.

Melisa (oğul otu) yetiştirilmesi ve bakımı

Ne kadar çok direkt güneş alırsa o kadar iyi gelişim gösterir. Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu gibi aşırı sıcak olan yerlerde sadece öğleden önce güneş alan duvar dipleri daha uygundur ki gerektiği gibi gür büyüsün ve bol bol yaprak versin.

Toprak

Fazla asitli olmayan ve fazla alkalinli olmayan, pH 5,5 – 8 aralığında her türlü doğal toprakta melisa yetiştirilebilir. Doğal humuslu toprak en iyisidir. Çünkü hem organik besleyiciliği yüksektir hem pH nötr civarlarındadır. Hazır poşet topraklarda da yetiştirebilirsiniz.

Sulama

Yazın toprağının tamamen kuruması beklenmeden sulanmalı. Toprağı asla kupkuru kalmamalı. Çok da aşırı sıklıkta sulamak iyi değildir. Melisa aslında toprağa iyice kök saldıktan sonra kurak yaz aylarında susuzluğa iyi dayanır ama güzel bir gelişim için susuz bırakmayın.

Besin, gübre

Hiç gerekmez. İyi, sağlıklı bir toprak yeterlidir. Ama eğer melisanın daha gür daha hızlı gelişmesini istiyorsanız o zaman en iyi besin balıktan elde edilen bitki besinidir.

Ev içinde melisa yetişir mi?

Günde 4 saat kadar direkt güneş alabilecekse evde yetiştirilebilir. Saksıda evde yetiştirmek için hangi tip toprak olursa olsun toprağa dörtte bir oranında ponza taşı eklemelisiniz. Böylece ev içinde de yetiştirilebilir. Evde yetiştirilenler toprağı tamamen kurumaya yaklaştığında sulanmalı, daha sık sulanmamalı. Melisa büyüdükçe dallarını koparır aldığınızda yeniden filizlenip devamlı gelişir durur.

Çoğaltılması

Dallarından kırıp suda köklendirmeyle, kökten ayırmayla ve tohumlarıyla çoğaltabilirsiniz.

Melisayı tohumdan yetiştirmek biraz zor olsa da en bereketli çoğaltma yöntemi tohum iledir. Tohumlar bahçelerde ilkbaharda erkenden çimlenmez. Havaların ısınmasını bekler. Onun için tohumu ekmeye acele etmemeli, nisan ortasını veya mayıs başını beklemelisiniz. Tohumların ekildiği yer güneşin ısıttığı bir yer olmalı. Böylece sıcak etkisiyle tohumlar çabuk çimlenir. Veya sıcak iç mekânlarda mart sonuna doğru ekip çimlendireceksiniz. Sularken sisleme gibi toprağı karıştırmadan eşelemeden sulayın. Birkaç santim büyüyen fideleri söküp esas yerlerine dikin. Fideleri yeni yerlerine dikerken aralarında en az 20cm mesafe bırakmalısınız. Tohumdan yetiştirilen melisalarda iyi bir verimlilik sonraki yıl başlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Sebze - Bostan

Etiketler: |


'Oğul otu – Melissa officinalis' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Emir, Antalya dedi ki:

    Melisanin tohumunu nereden bulabiliriz?
    ***
    Geçenlerde Koçtaşta gördüm galiba. Emin değilim. Tohum paketlerine bakarken resmi gözüme ilişti. Yazısını okumadım. Yanılmış olabilirim. Resimli paketlerde tohum satılan yerlerden araştırın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)