Bodrum papatyası (African daisy) Osteospermum

Renk renk papatyalar açan, uzun ömürlü ama kış soğuklarına pek dayanıklı olmayan bir park-bahçe süs bitkisidir. Balkonlarda saksılarda da yetiştirilir.

Asteraceae (papatyagiller) familyasındandır. Bu cins papatyaların bilimsel adı: Osteospermum. Çiçek açma özellikleri türüne göre değişir. Yeni kültivarları daha uzun süreli (aylarca) çiçek açmaya devam edebilir. Eski esas türlerse soğuğa dayanıklı olmayanlar ilkbaharda ve sonbaharda, soğuğa dayanıklı türler sadece ilkbaharda çiçeklenir.

Özellikleri

Kış soğuklarına pek dayanıklı olmayan, uzun ömürlü, güzel çiçekli bir park / bahçe / balkon bitkisidir. Güneşi, gevşek toprağı sever. Beyaz, pembe, mor, eflatun, mavi, sarı, turuncu ve çeşitli renklerde çiçek açan yeni yeni çeşitleri zamanla türetiliyor. Ayrıca yer örtücü özelliği var. Güney Ege kıyı kesimleri ve Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerinde kış soğuklarına tam dayanıklıdırlar. Buralarda sonbahar ve kış boyunca pekçok güçlü yan dallar verir. İlkbaharda diktiğiniz küçük bir fide 1 yıl sonraki ilkbaharda tek başına 1 metrekare alan işgal eder ve bol bol çiçek verir. Ama yer işgaline karşı kış boyunca budamalar, ayıklamalar yapmanız iyi olur.

En gür çiçeklenme dönemleri kış sonu / ilkbahar başıdır. Çiçek açma dönemi karasal iklimli yerlerde daha uzun sürebilir çünkü gündüze göre fazlaca serin geceler çiçek açmasını sağlıyor. Mesela İstanbuldakiler çiçek açmayı bırakmışken Ankaradakiler çiçek açmaya devam edebilir. Yani bodrum papatyası iyi bir çiçeklenme göstermek için serin gecelere, güneşli gündüzlere ihtiyaç duyar. En çok ilkbaharda ve sonbaharda çiçek açarlar. İklimi uygun yerlerde kış boyunca çiçeklenmeye devam edenleri de var.

Yaprakları tek parçalı, dar, uzuncadır (yapraklar ve dallar aynısafa papatyasına çok benzerler).

Renk renk bodrum papatyaları

Bodrum Papatyası

Güneşi çok seviyorlar. Buna dikkat edin. Saksılarda balkonlarda yetiştirilmeye uygundur. Fakat bir defa toprak tamamen kurursa (yaz sıcakları da baş göstermişse) çiçek açmayı bırakır. Üstündeki çiçek tomurcukların gelişmesi tamamen durur. Sulamaya tekrar özen göstermek bir şey değişmez.

-1°C derece, en fazla -3°C derede soğuğa dayanıklı türleri çoğunluktadır. Bunların genellikle yaprak kenarları düzdür. Bazı türleri, özellikle çiçeklerinin ortasında lacivert hale olanları ve yaprak kenarları dişli olanları kışın -7°C dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır.

Bazı türlerinin dalları fazlaca uzar. Bunları bahçelerde kenar çitlerine tırmandırabilirsiniz.

Bakımı, yetiştirilmesi

Yukarda özelliklerini okuyarak bakımına dikkat etmelisiniz. Toprak seçmez ama sulama dengeleri büyük önem taşıyor. Bu müşkülpesent papatyalara en iyi alternatif Çeşme papatyalarıdır.

Toprak: Suyu iyi geçiren olması koşuluyla pek fark etmez. Fakir ve tuzlu topraklarda bile güzelce gelişir.

Sulama: Çiçeklenme dönemlerinde aşırıya kaçmayarak sık sulanmalı. Toprağın tamamıyla kupkuru kalmamasına dikkat edin. Yazın çiçek açmıyorsa sulama pek önemli değildir. Susuzluğa, kuraklığa dayanıklıdır. Saksılarda yetiştiriyorsanız ayda bir defa bitki besini verin.

Çoğaltılması

Bodrum papatyalarının çoğu türleri hibrittir melezdir. Tohumlarını ekseniz aynı özellikte bodrum papatyaları elde edemezsiniz (zaten kolay kolay tohum da vermezler). Onun için aynen devam ettirmek istediğiniz sevdiğiniz türleri çelikle çoğaltmalısınız. Tohumdan yetiştirecekseniz tohumlar serin havada çimleniyor. İlkbaharda fazla gecikmeden tohumları ekmelisiniz. Ya da kışın pek don olayı görülmeyen yerlerde tohumları yaz sonuna doğru ekeceksiniz. Tohum ektiğiniz kasaları (yaz sonuna doğru ekmişseniz) ilkin kuzeyli serin yüzgarları alan bir yerde tutun. Tohumlar çimlenmeye başlayınca güneşli yere alın.

Çelikle çoğaltılması: En iyi köklenme zamanı İstanbul için nisan sonu veya eylül sonudur – havaların gün içi çoğunluk saatlerde 16 – 23°C olduğu, daha fazla sıcakların olmadığı günlerde çelikle üretmeye başlayacaksınız. Tomurcuklu olmayan yan dallardan alın. İnce bir makasla alt yapraklarını kesin. En üstte iki yaprak kalsın. Bunları » tepe çeliği yazımda anlattığım gibi kapalı tutmalısınız. Yeri direkt güneş almamalı ama kuvvetli aydınlık olmalı. Bir ayda köklenirler. Yeni yerlerine diktikten sonra tuttuklarından emin olduğunuz zaman, ayrıca birkaç santim uzamışlarsa tepelerini koparın ki birkaç yan dallar çıkarıp daha çok çiçek açabilsinler. Sonbaharda diktikleriniz, bölgenizde fazla soğuk oluyorsa, esas amacınız baharda çiçeklenmesi ise zaten hava soğudukça gelişmeleri yavaşlar. Onlarda tepe budaması yapmayın. Bodrum papatyalarınızı kışın don olaylarından korumalısınız.

Daldırma ile çoğaltmak: Siz bir şey yapmasanız da kendiliğinden olması sık görülür. Yani uzayan dallar toprağa sıkıca temas ederse kök salar ve o kökler toprağa işler. Kendi haline bırakmayıp bu işi siz daha garantili yapabilirsiniz. Uzun dallarının bir kısmını 5cm derinliğe toprağa gömün. Dalın ucunu gömmeyin. Dal topraktan rüzgar vs etkenlerle çıkmasın diye üzerine yeterince ağır bir taş koyun. İki ay kadar sonra yeterince köklenmiştir. Dalı ana bitkiden kesin ve topraktan sökerek başka yerlere dikin. Bu usul ile köklendirdiğiniz dalları anadan kesip ayırmak için en iyi zamanlar kış sonu ve sonbahar başıdır.


'Bodrum papatyası (African daisy) Osteospermum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan dedi ki:

  Sardunyalarla birlikte Bodrum papatyalarım da dondular ki upuzun karman çorman olmuşlardı. Öğrenmek istediğim budamam mı gerekli yoksa sarkan çiçek gibi mi kullanmalıyım idi. Ama dondular. Öylece bıraktım belki bahara yeşillenirler inşallah.
  ***
  Budamak, yaz ortasında bozulan dalları, kış sonunda tüm dalları budayabilirsiniz. Ayrıca solan çiçekleri hemen keserseniz diğer tomurcukların gelişmelerinde iyi etki sağlar. Sizinkileri kış sonunda diplerinden kesin. Kökleri kontrol edin donmamışlarsa baharda filizlenirler.

 2. Sema Ercan dedi ki:

  Sardunyaları kestim zaten evet papatyaları da daha sonra keseceğim. Yazın budanacak dalları yoktu ki hepsi çiçekli upuzun ve karman çorman olmuşlardı. İnşallah filizlenirler tekrar.
  ***
  İnşallah kökler sağlıklı kalabilmiştir. Merak ettim ne zaman dikmiştiniz, bütün yaz çiçekli miydiler?

 3. Sema Ercan dedi ki:

  Sanırım Haziranda diktim ve sonbaharda bile çiçekleri vardı üzerinde. Hatta bunlar çok çirkin oldu hepsi birbirine karıştı budasam mı diye düşündüm ama üzerlerinde çiçekleri vardı. Vazgeçmiştim budamaktan.
  ***
  Yine de budayabilirdiniz daha iyi olurdu. Biraz araştırdım deniyor ki tam dipten değil, eski dalların tümü değil, ama önemli bir kısmı budanmalı. Geniş alanlara dikilmişse, çim biçer gibi uygun bir makinayla belli bir boyda tutmak için ara sıra toplu budama yapılabilirmiş.

 4. Hatice, Bursa dedi ki:

  Yaklaşık 1 ay önce bodrum papatyası aldım balkonda bakıyorum. Toprağını değiştirdim ama saksıdan tamamen topraklı şekilde çıkardım. Az bir toprak ilavesiyle daha güzel ve hafif daha büyük bir saksıya aldım. Başlarda çiçek çok güzeldi. Yarı gölge yerde duruyordu. Güneşi seviyor diye sabah güneşi alan yere koydum. Akşama bir baktım ki çiçeğin bütün dalları solmuş çiçekleri kurumak üzere. Hemen tekrar gölgeye koydum toparlanmaya çalışıyor. Ama durumu pek iyi görünmüyor. Sizce ne yapabilirim tekrar canlanması için? Bütün çiçeklerimin sulamasını da sizin önerdğiniz şelilde yapıyorum, toprağın nemlilik durumuna bakıp gerekiyorsa, alt deliklerden boll su akana kadar suluyorum
  ***
  Gölgede olmaz. Sabah güneşinin hiçbir zararı yok hatta az bile. Sizinkinin problemi başka. Belki gölgeye alıştırdınız sebep odur. Bırakın güneşe alışsın. Sabah güneşi alan yerde tutun. Zamanla alışır.

 5. Murat Tarhan dedi ki:

  Bodrum papatyasının çiçekleri soldu diye tam çiçegın bittiği yerden makasla solan çiçegini aldım. Yanlış mı yaptım ya da çeçegğe faydalı mı oldu bilmiyorum. Çiçekler açtıktan sonra 10 – 15 gunde solar mı eğer soluyorsa sorun ne olabilir? Çözümü nedir?
  ***
  Çiçeklerin solması kadar doğal ve normal bir şey yok. Bunun için çözüm aramak yanlış. Solduklarında solanlar kesebilirsiniz. Veya her bir çiçek dalında en az iki yaprak kalacak şekilde üstten kesebilirsiniz. Daha iyi olur.

 6. İrem, Adana dedi ki:

  Bahçede yetişmiş olan mor papatyaları saksıya almak istedim. Çiçek açmış olan bir tanesini kökleriyle alıp topraktan çıkardım. Şimdi saksıya ekip tutmasını bekleyeceğim.

 7. Gülcan, Kocaeli dedi ki:

  Benim papatyamın açan tüm çiçekleri soldu. Üzerinde tomurcuklar var fakat kurular. Yaklaşık 2 haftadır çiçek açmıyor. Yaprakları yeşil ve sağlıklı. Sabahtan 2 buçuğa kadar güneş görüyor. Ne yapmam gerekir tekrar çiçek açması için?
  ***
  Susuz bırakmayın. Tomurcuklar birkaç günde büyümüyor. Sabredin.

 8. Pınar, İstanbul dedi ki:

  Beyaz çeşme ve bodrum papatyalarımın bütün çiçekleri kurudu. Bir daha hiç çiçek vermedi. Neredeyse her gün suluyorum. Çalıları hala yeşil ama hiç çiçekleri yok. Gündüz güneşi alan balkonumda duruyorlar. Bodrum papatyası çiçek açmayabilir demişsiniz. En azından beyaz çeşme papatyamın açması için ne yapmalıyım?
  ***
  Çiçekleri solunca hemen kesmeliydiniz. Suyu da çok seviyor. Susuz bırakmamanız gerekirdi.

 9. Selma, İstanbul dedi ki:

  Pınar hanımla aynı dertten muzdaribim. Kimisi saksıda kimisi bahçede dikili olan bodrum papatyalarım aldıktan sonra bir süre daha çiçeklendiler ve şimdi hiçbirinin üzerinde çiçek kalmadı. Yaprakları gayet yeşil ve sağlıklı olmasına rağmen hiç çiçek açmıyorlar. Susuz da bırakmadım ayrıca. Şimdi bu durum çiçeklerimin tamamen bir ota dönüştüğünü mü gösteriyor?
  ***
  Hayır. İstanbul’da yazın gece ısısı pek düşmediği için böyle oluyor diye düşünüyorum.

 10. Selma, İstanbul dedi ki:

  Haklıymışsınız. Sizin cevabınız gelmeden yağmurlar yağdı ve geceler serinledi ve benim bodrum papatyalarımdan biri bir kaç tane birden çiçek açtı. Diğerlerinin de gözlerinin içine bakıyorum şimdi, açsınlar diye :)

 11. Aynur, İstanbul dedi ki:

  Benim papatyalarım hala çok güzel açıyor ama böceklendiler. Yapraklarının araları pamuk gibi beyaz yapışkan yapışkan oldu. Ne yaptıysam düzelmedi. Ne yapabilirim?
  ***
  Ucu pamuklu kulak temizleme çubuklarını kolonya veya ispirtoda ıslatıp o beyazlıkları onunla temizleyin. Zamanla kaybolurlar.

 12. Ali, Fransa dedi ki:

  Tohumdan yetiştirmek için en uygun ay hangisidir? Şimdi eksem çiçeklerini ne zaman görebilirim?
  ***
  Şimdi ekseniz de olur ama yaz sonuna doğru ekseniz belki daha iyi. Fransa’nın neresindesiniz bilmiyorum kesin bir şey diyemiyorum. Bulunduğunuz yerin iklimi kışın İstanbul’dan daha soğuk olmuyorsa kışın ölmezler. Sonbahar boyunca hızlı, kışın yavaş bir gelişim göstererek ilkbaharda çiçeklenirler. Kışın ısı sıfırın altına düştüğü günlerde üzerlerine naylon örtün ki dondurucu soğuk rüzgarlar yakmasın.

 13. Nilay Ulusu dedi ki:

  Benim bodrum papatyalarım çok güzel gelişti, çiçek açtı. Fakat şimdi çiçek açmıyor ve yaprakları solgun ve kuru duruyor. Alt yapraklarda sararmalar oldu. Tek bir dal var sağlıklı ve iyi olan tomurcuk veriyor, çiçek açıyor. Ama çiçeğin geneli cılız ve solgun duruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yaz sıcakları başlayınca böyle şeylerin olması normaldir. Çeşidine göre değişiyor. Bazıları sıcak uyumludur. Bazıları serin aylarda güzel oluyor.

 14. İrem Ordu dedi ki:

  Çiçekler solduktan sonra tekrar açmadı. Budamam gerekir miydi? Birkaç gündür üstünde ufak tozlar oluştu. Altta kalan yapraklardan kurumaya başladı. Nasıl bakım yapmalıyım düzelmesi için?
  ***
  Hastalıklanmaya başlamış. Sanırım yapılacak bir şey yok. Bu bitkinin çok farklı çeşitlerine aynı ad verilir. Bazıları dayanıksızdır. Yaz sıcaklarında kötüleşirler ve yerini sevmezse ölürler. Bakım bilgileri ise yukarda yazılı.

 15. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Yukarıda sulama ile ilgili verdiğiniz bilgide çiçeklenme döneminde sık sulanmalı ama toprak kupkuru olmamalı yazıyor. Bunu anlayamadım sulama konusunda biraz daha bilgi verebilir misiniz?
  ***
  Yani toprak çamur halinden kurtulup rahatça eşelenebilir hale geldiğinde sulayacaksınız. Daha fazla beklemeyeceksiniz ki toprak adamakıllı kurumasın. Solmuş çiçekleri eğer dalında yeni filiz, tomurcuk yoksa dalıyla kesin. Varsa tepeden kesin. Yaz sıcaklarında çiçeklenmeyi bırakırlarsa boylarını kısaltarak hafif bir budama yapın ve sulamayı artık zaman zaman ihmal edebilirsiniz. Yaz sıcakları diner dinmez tekrar ciddi bir budama yapın (tüm dalları dipten kesin) ve düzenli sulamaya başlayın. Hemen canlanıp birsürü dallar çıkarırlar. gelecek kış sonundan itibaren daha fazla çiçeklenirler.

 16. Recep, İstanbul dedi ki:

  Balkon saksılarına beyaz bodrum papatyaları diktik. Üstünde her zaman çok çiçek oluyor. Lakin ilk başlarda çiçekler gayet diri dururken son birkaç haftadır çiçekler boynunu büktü. Çiçek açıyor gayet güzel ama hep boynu bükük duruyorlar. Güneşi gayet iyi (öğleden sonra). Sulanması da gayet düzenli hep hafif nemli oluyor toprağı. Acaba rüzgardan olabilir mi? Gayet çiçekli yeşil çünkü.
  ***
  Sanıyorum sulamaları azıcık suyla yapıyorsunuz. Saksının alt deliklerinden bolca su akıp gideceği kadar su ile sulamanız lazım.

 17. Hande, Bodrum dedi ki:

  Merhabalar benim bodrum papatyalarım sarkar şekilde yaklaşık 25m boyunca kenar bitkisi şeklinde. Kışın burada yoktum. Bahçıvan hiç bakmamış. Dalları alttan ve yanlardan hep sararmış kurumuş ama yeşil yaprakları ve çiçekleri de var bazı yerlerde. Sulama kış boyunca yapılmadı belki. Sanırım budama da yapılmadı. Şimdi budasam tüm kuru kısımları dibinden sadece yeşilleri bıraksam olur mu?
  ***
  Şimdi sadece kuru kısımları kesin. Bol bol sulayın güç toplasınlar. Yaz sıcaklarında çiçeklenmeyi bırakırlarsa boylarını kısaltarak hafif bir budama yapın. Sonbahar başında ise tüm dalları dibe yakın keserek ciddi bir budama yapın.

 18. Bilal, Çanakkale dedi ki:

  Afrika papatyası tohumu ektim iki haftaya yakın oldu ama hiç bir şekilde gelişme ya da filizlenme yok. Ne yapmam lazım?
  ***
  Süs papatyaları çeşitleri çok. Bazıları yaz sıcaklarında çimlenmeyebilir. Veya tohumlar eski ve dolayısıyla işe yaramaz olabilir. Toprak tohumları çürütmüş bile olabilir. Kesin bir şey demek mümkün değil.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)