Aloe arborescens

Hafifçe maviye çalan yeşil yapraklarıyla dev rozetler oluşturması ve kırmızı – turuncu arası canlı renkte kış çiçeklerinin güzel görünümü dolayısıyla Aloe arborescens iklimi uygun yerlerde çok kullanılan bir bahçe süs bitkisidir. Çit bitkisi olarak da kullanılır. Variegata (beyaz çizgili) kültivarı daha fazla önemli tutulur.

Asphodelaceae familyasından Aloe arborescens 3 metre civarlarında tek gövdeli veya 2-3 dallı küçük bir ağaç haline gelebilir (bu sebeple arborescens demişler). Afrika’nın güney-doğu bölgelerine endemiktir (Güney Afrika, Malawi, Mozambik ve Zimbabwe dolayları). Doğal yaşam alanları yüksek kayalıklı tepeleri ve boş yamaçları kapsayan dağlık arazilerdir.

Aloe vera gibi Aloe arborescens de tıbbi önem taşır. Yaralara sürüldüğünde ittihaplanmayı önleyici ve çabuk iyileştirici etki sağlar.

Dışmekan süs bitkilerindendir. Evlere, salonlara uygun değildir. Saksılarda en yaygın yetiştirilen Aloe türü olan testere çiçeği ile karıştırılmamalıdır. Aloe arborescens soğuğa onun kadar dayanamaz. En fazla -4C derece soğuğa dayanabilir. Bir bahçe bitkisi olarak sadece Güney Ege’nin ve Akdeniz bölgesinin kıyı kesimlerinde yetiştirilebilir. İklimi uygun olmayan yerlerde saksıda yetiştirilmeli, sürekli dışarıda tutulmalı ve çok soğuk günlerde geçici olarak kapalı, serin bir yerde bekletilmelidir. Küçük bir bitki olarak kalmaz: Zamanla enine boyuna gelişip fazla yer kaplar.

Fazla güneşli yerleri sever. Yazın şiddetli sıcak olan yerlerde yarı gölgeli yerlere dikilmesi daha iyi olur.

Toprak seçmez. Sadece toprağının yeterince süzek ve havadar olmasına dikkat edin. Sık sulama istemez. Yazın ara sıra sulayın. Toprak iyice kurumamışsa sulamanız gerekmiyor. Diğer serin ve soğuk aylarda daha az sıklıkta sulayın.

Aloe arborescens’ın çelikle üretilmesi basittir ve köklenme neredeyse yüzde yüz garantidir. Nisan sonu ile eylül başı arasında herhangi bir zamanda dallarını veya dip yavruları kesip alın. Kesik yerin kuruması için 3 – 4 gün açıkta bekletin ve toprağa dikin.

Tohum ile çoğaltılmasına gelince: Biraz kış üşümesi istiyor. Tohumları kış sonunda (mart başı gibi) ekmelisiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)