Caladium x hortulanum (renkli kaladyum kültivarları)

Caladium türleri üzerinde melezleme çalışmalarıyla yaprakları renk-desen farklılıklarına sahip binin üzerinde kültivarlar türetilmiştir. Bunların tümüne ortak olarak Caladium x hortulanum denir. Bazı kültivarlarda yaprak renkliliği ve desenliliği bizim ebru sanatı motiflerini andırır.

Zengin çeşitlilikteki kaladyum kültivarları normal büyük ve bodur tip olarak ikiye ayrıldığı gibi yapraklarının genişçe veya darca olmaları açısından da ikiye ayrılır. Kültivarların çoğunluğu Caladium bicolor türü ile oluşturulmuş. Yaprakları dar-uzun yapılı olanlarında ise Caladium schomburgkii türü kullanılmıştır. Kaladyumlara fil kulağı diyenler var. Fakat esas fil kulakları ayrı cinslerden türlerdir. Karıştırmamak için Caladium x hortulanum kültivarlarına kısaca kaladyum veya en azından renkli fil kulağı demek gerekir.

Özellikleri

Araceae familyasından olan Caladium cinsinin tür sayısı kesin belirli değildir. Zaman zaman bir tür başka cinse bağlanır ya da esas tür değil alt tür diye kabul edilir. Böylece tür sayısının en az yedi olduğu kesin gibi görünüyor. Bunlar Güney Amerika kıtasının güneyi dışında ve batısındaki And dağları civarları dışında çok yerinde bulunur. Ormanların açıklık yerlerinde ve akar su kenarlarında yaşarlar.

Caladium bicolor

Caladium bicolor

Yaprakları dalsızdır. Direkt toprak altı yumrularından çıkarlar. Boyları (yaprak saplarıyla beraber) 15cm ile 1m arasında, genişlikleri 15cm – 50cm aralarında olur. Bulundukları yerlerin iklimine göre yağışsız dönemde yaprakları kuruyarak uyku haline girerler.

Renkli bir kaladyum

Kaladyumlar büyük ve göz alıcı çeşit çeşit renk ve desenlerde yaprak güzelliklerine sahip oldukları için yetiştirilir. Maalesef iç mekanlarda sağlıklı yaşayamazlar. İklimi elverişli yerlerde çok güzel bahçe dekorasyon bitkisi olurlar. Ayrıca veranda ve balkonlar için genellikle büyük saksılarda diğer bitkilerle bir arada aranjmanlı yetiştirilir.

Çeşitli kaladyum kültivarları

Kaladyum yaprakları hassas yapılıdır. Rüzgarda kolayca kırılır. Dolu yağışlarında fena hasar görürler. Öğle civarı güneşi uzun süreli gelirse yapraklarda ağarmalar, yanıklar oluşur. Koyu gölgede yapraklar sağlıksız ve soluk renkte gelişir.

Yetiştirilmesi, bakımı

Güneşin fazlasını istemiyor. Yüksek ağaç gölgelerini sever. Yani yapraklara güneş ışınlarının sürekli değil kesik kesik, hafifçe ısıtır şekilde filtrelenmiş olarak gelmesi gerekir. Veya sabahleyin erken saatlerde öğle vaktinin üç saat öncesine kadar güneş. Ya da ilkindiden üç saat sonra başlayan akşam güneşi.

Beyazlı kaladyum

Kışın -7C dereceden daha fazla soğuk olmayan yerlerde (Ege, Akdeniz ve Doğu Karadeniz kıyı kesimlerinde) uzun ömürlü bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir. Kışın yaprakları kurur. Don olaylarından zarar görmemeleri için üzerleri kuru yapraklar ve toprak karışımıyla örtülmelidir. İlkbaharda havalar ısınınca yumrular yeniden filizlenir. Sıcağın derecesine göre hızla büyürler.

İlkbahar ayları Caladium x hortulanum yumrularının satış zamanıdır. Fakat kaladyum sıcak hava istiyor. Geceleri hava serinliği en kötü ihtimalle 12°C olmalıdır. Buna göre bekleyerek yumruları uygun zamanda dikin.

Toprak

Killi, kireçli ve fazla kumlu topraklarda yumruların pek yaşama şansı yok. Bahçede kaladyum yumrularını dikeceğiniz yerde 25cm kadar derin ve yeterince geniş çukur açın. 5 ölçü humus katkılı hazır poşet toprak + 2 ölçü kuvars kumu + 2 ölçü solucan gübresi + 2 ölçü ponza taşı karışımı ile çukuru doldurun. Sonra yumruları 6-7cm derine gömün.

İlk yıl iyi gelişmesi, sonraki yıl küçük yapraklı olması sorunu

Büyük ve güçlü yumrulardan büyük yapraklar olur. Zayıf topraklarda yumru güç kaybeder. Bir sonraki yıl için iyi bir yapılanma gerçekleştiremez. Dolayısıyla sonraki yıl toprak iyi olsa bile çelimsiz olabilir. Bundan dolayı kaladyum yumrularını her yıl sökerek yukarıda tarif ettiğim gibi yeni toprak hazırlayarak yeniden dikin.

Sulama

Yaz sıcaklarında çok fazla sulamalısınız. Toprak daima fazlaca nemli kalabilmeli. Daha serin zamanlarda o kadar sulamamalısınız.

Çoğaltılması

Kaladyum yumruları her yıl biraz daha genişlemiş olur. Birbirine bağlı yumrular sistemidir aslında. İşte bunları bölmekle çoğaltılır. Ayrılacak kısımlarda yapraklanma gözleri olmalıdır. Merkez kısmını yandaki yumrulardan onlara zarar vermeden ayırın. Merkez kısmı yine kocaman yapraklı olur. Diğerlerini olgunlaşana kadar ayrı yerde besleyip büyüteceksiniz. Caladium çoğaltılması bu şekildedir.

Faydalanılan kaynaklar

Caladium bicolor — missouribotanicalgarden.org
Caladium — wikipedia.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Caladium x hortulanum (renkli kaladyum kültivarları)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Zühtü Zilayaz dedi ki:

  Bu bitkiyi nereden temin edebiliriz?
  ***
  Dışarıdan getirtmek gerekiyor galiba. Hiçbir yerde satıldığını görmedim.

 2. İsimsiz dedi ki:

  Eskiden büyük marketlerde satılırdı. Benim de 3 tane vardı. Ama artık hiçbir yerde göremiyorum. Tohum satılıyor ama bu doğru mu yoksa aldatmaca mı? Tohumla çoğalır mı?
  ***
  Elbette tohumla çoğalır ama kaladyum bitkisinin genellikle çok gösterişli hibritleri satılır. Bunlar ya tohum vermez ya da tohum verseler bile yeni nesil bitkiler çok alakasız özelliklerde olurlar. Kısaca inanmayın derim. Tohumla çoğaltılamayan veya tohumla çoğaltılması son derece zor olan türlerin bile tohumları satılır oldu. O tohumları alıp ekenler maydanozlarla ıspanaklarla karşılaşıyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)