Filbahri, Philadelphus coronarius

Büyük çalı formunda, sık dallı ve çiçekleri güzel kokulu bitkilerdendir. Şimdi modası geçmiş olsa da arayanlar çok.

Hydrangeaceae familyasından olan filbahrinin eski bir adı limon çiçeğidir. Gerçekte limon ile hiçbir alakası yok. Bilimsel adı genel cins adı olarak: Philadelphus’dur. İngilizcede yine genel cins adı olarak mock-orange derler. Yalancı portakal anlamına gelir.

Filbahri / Limon çiçeği

Filbahri (Philadelphus coronarius)

Filbahrinin birçok türü, hibritleri ve kültivarları var. Safkan türlerinden bahçe süs çalısı olarak yüzyıllardır en yaygın olarak Philadelphus coronarius türü yetiştirilir. Kışın yapraklarını döker.

Kışa dayanıklılıkları türüne ve kültivarlara göre -15C derece ile -35C derece arasında değişir. Yerli denilen eski tip filbahri (Philadelphus coronarius) kış soğuklarına -35C dereceye kadar dayanıklıdır.

Pek toprak seçmez. Fazla asitli fazla kireçli olmamak kaydıyla her toprağa uyar.

Fazla güneşe ihtiyacı yoktur. Günde iki üç saat direkt güneş alması yeterli. Aşırı güneş çiçek tomurcuklarını bozarak çiçeklenmeyi azaltır.

İlkbaharda çiçek açar. Çiçekler solduğu zaman hiç vakit kaybetmeden kuvvetlice budanmalıdır. Yanlış zamanda yanlış budama yaparsanız gelecek baharda yeterince çiçek açmaz. Ya hiç budamayın ya da zamanında budayın. Zaten filbahri çiçeğinden ziyade zarif dalları ve güzel yapraklarıyla güzel bir çalı formu görünümünde olduğu için yetiştirilir.

Philadelphus coronarius, filbahri şu yollarla çoğaltılabilir:

1- İlkbaharda ilk çok serin haftalar geride kaldığı zaman tepe çeliği yöntemiyle. Çelikle tepe yapraklı dallardan alınır ama çok körpe yerlerinden alınmamalıdır.
2- Olgun dal çeliği yöntemiyle çoğaltılabilir (kasım sonundan şubat başına kadar). Bunda alınacak çelikler son yıl gelişmiş ama tam olgunlaşmış olmalıdır.
3- Basit daldırma yöntemi.. Bunun zamanı ilkbahar ortasından yaz başına kadardır. Geçen yıldan kalma genç dallarda uygulanır.
4- Kök sürgünlerinden (piçlerinden) köklenmiş olanlarını ilkbahar başında ayırmayla da çoğaltabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Filbahri, Philadelphus coronarius' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan dedi ki:

  Çok eskilerden tanıyorum bu bitkiyi. Keşke tekrar bulabilsem.

 2. Kadir D. -Eskişehir dedi ki:

  Bu bitki uzun yıllardır bahçemde yaşıyor ama adını bilmiyordum. Tesadüfen şimdi öğrendim. Şu sıralar çiçekleri açmaya başladı. Harika kokusu var. Özellikle akşam ve geceleri sanki daha bir başka kokuyorlar. Gelip geçerken durup çiçeklerini kokluyorum. Ama uzun süreli kalmıyor çiçekleri. Geçen yıl sonbaharda, anlayamadım ama, bir dali 2. kez tekrar çiçeklendi bir hafta kadar sürdü. Güzel bir bitki.

 3. L. A. -Hakkari dedi ki:

  Adem (a.s.) bir filbahri ağacının altında yaratılmış.

 4. Herbert M. -Ankara dedi ki:

  Bu yazı bana çok yardımcı oldu. Teşekkür ederim.

 5. Resul, Trabzon dedi ki:

  Gerekli istifadeyi sağladım. Teşekkür ederim. Bu ağacı veya tohumunu nasıl edinirim?
  ***
  Ticari yetiştiriciliği yapılmadığı için bulabilmeniz çok zor olur.

 6. Nesli, Tekirdağ dedi ki:

  Ben Filbahri çiçeğini çok seviyorum. Bir yerde gördüm hemen istedim sağ olsun insandan verdi. Köklü kısmından kürekle sökerek çıkardık ama çok köklü gelmedi. Köksüzdü çoğu. Ve aralık ayindayız. Hemen evde bahçede kocaman bir bidona diktim. Tutar mı acaba? Veren teyze tutar demişti. Tutması için ne yapmalıyım?
  ***
  Bence de tutar. Özel bir şey yapmak gerekmiyor. İlkbahar geldiğinde filizlenir.

 7. Sinem, İstanbul dedi ki:

  Bugün çiçekçiden filbahri satın aldım. Dalları zayıf. Ayrıca yapraklarında delikler var. Aşısı yapılmış küçük bir saksıda. 10 taneye yakın çiçekler var. Sizce yaşayabilir mi? Seramik büyük saksı aldım. Saksının delikleri yok sizce uygun mudur? Güneye bakan cam balkonum bolca güneş ve kuvvetli rüzgar alıyor. Buraya uygun olur mu?
  ***
  Günde 3-4 saat kadar sabah veya akşam güneşi alsa daha iyi olurdu. Bitkileri dibi delik olmayan saksılara dikmek yanlış. Zamanla içinde su birikir ve bitkinin kökleri çürür.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)