Callirhoe involucrata, mor gelincik ebegümeci

Halk arasında purple poppy mallow yani mor gelincik ebegümeci adı verilen Callirhoe involucrata tür uzun ömürlü bir bahçe süs bitkisidir. Ayrıca birkaç kültivarı vardır. Havası kuru ve az yağışlı iklimi olan bölgelere uygundur. İyi bir yer örtücüdür. Ebegümeci ile aynı cinsten değildir. Sadece aynı familyadandır.

Malvaceae (Ebegümecigiller) familyasının Callirhoe cinsi türler gelincik çiçeklerine benzer çiçek açarlar. Bazıları yıllık, bazıları uzun ömürlü dokuz türü var. Tümünün ana vatanı Kuzey Amerika kıtasıdır. Çayırlık ve bozkır benzeri araziler doğal yaşam alanlarıdır.

Callirhoe involucrata, mor gelincik ebegümeci bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı, özellikleri

Mor gelincik ebegümeci

Callirhoe involucrata ilkbahar – sonbahar arası çiçek açar. Çiçek rengi mor değil magenta rengidir. Boyu 30cm’yi aşmaz. Dip filizleriyle çevreye her yöne yere yatık dallar uzatarak gelişim gösterir. Yere yatık dalları toprağa değdiği yerlerinden köklenmez. Bir fide tek başına yarım m² kadar bir alan kaplar. Yaprakları parçalı, çiçekleri kadeh şeklindedir. Kazık köklüdür.

Callirhoe involucrata kış soğuklarına -40C dereceye kadar dayanır. Fakat yazın şiddetli sıcak olan yerleri sevmez. Daha doğrusu yazın ağır şiddetli sıcak ve hava nemi bir araya gelirse ya ölür ya da kötüleşerek yaz sonunda tekrar canlanır. Bu aslında bir problem değil. Çünkü bu tip türler Akdeniz ikliminde şubat sonu gibi çiçek açmaya başlar ve ağır yaz sıcakları bastırana kadar yaklaşık 4 ay süreyle çiçek açıp dururlar. Ama aslında karasal iklim daha uygundur. Ankara, Eskişehir, Kayseri ve benzeri iklime sahip iller için ideal bahçe bitkilerindendir. İlkbahar ortasından sonbahara kadar sürekli çiçek açar.

Tam gün güneşli yerlerde yetiştirmelisiniz. Zira güneş yetersizliğinde dallar çirkince uzar. Hafif asitli topraklarda daha iyi gelişir ama pek farketmez. Toprak seçmiyor. Tuzlu topraklara da uyumludur. Derinlere inen kazık kökü sayesinde uzun süre susuzluğa dayanır. Yaz boyunca hemen hiç sulama istemez. Gübre filan istemez. Hatta verimsiz topraklarda daha güzel yetişir.

Callirhoe involucrata fide üretimi tohumlarıyla, ilkbaharda çeliklerinin köklendirilmesiyle ve dipten geliştirdiği dallarını kış sonunda ayırmayla yapılır. Çevreye dökülen tohumlarıyla kendiliğinden çoğalma özelliği de var.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.