Caryota mitis

Arecaceae (Palmiyegiller) familyasından Caryota mitis türü. İngilizcede fishtail palm yani balık kuyruğu palmiyesi derler. Çünkü yaprakları bakıl kuyruğuna benzer. Bazıları nedense Türkçeye balık yüzgeci palmiyesi diye çevirmiş.

Caryota mitis palmiye türü

Özellikleri

Balık kuyruğu palmiyesinin ana vatanı güneydoğu Asya’nın tropikal yağmur ormanlarıdır. Ama Akdeniz iklimine adapte olur. Kış soğuklarına en fazla -4C dereceye kadar dayanır. Florida’da istilacı türlerdendir.

Palmiyelerden iç mekan süs bitkisi olarak en uygun türlerden biri Caryota mitis’tir. Aşırı köklenmez. Çabuk büyür. Hiç güneş almayan gölgeli yerlere iyi uyum sağlar. Çok dekoratif ve egzotik görünümü vardır. ABD’de 10 yıldan fazladır süs bitkisi olarak ucuz fiyattan satışı yapılıyor. Palmiye tutkunları arasında popüler olmuştur. Ayrıca ortam havasını temizleyici bitkilerdendir.

Fazlaca asitli olmayan ve fazlaca alkalinli olmayan her toprakta yetişir. Suyu çok sever ama kuraklığa da oldukça dayanıklıdır. Hastalıklara ve parazitlere oldukça dayanıklı ve dirençli bir bitkidir.

Monocarpic bitkilerdendir. Yani çiçek açtıktan sonra tohumunu verip ölür. Ama dipten sürgünlerle devamlı ürediği için pek bir şey fark etmiyor. Sadece çiçek açan dallar ölür.

C. mitis

Yetiştirme, bakım

İçmekân süs palmiyeleri arasında bakımı en kolay olanı budur. Hiçbir müşkülpesentliği yoktur. Bir kenara koyun ve unutun kabilinden bir ev bitkisidir.

Düz yeşil yapraklısı koyu gölgeye, biraz güçsüz ışıklı dip köşe yerlere uyumludur. Fakat variegata çeşidi çok güçlü ışık ister. Yine de direkt güneşe gerek duymaz ama bir parça güneşte yapraklardaki renk farklılıkları daha kesindir. Işık yetersizliğinde variegata özelliği azalır. Hatta sırf düz yeşile bile döner.

Toprak olarak 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü poza taşı karışımı yapın. Bitki besini ise sadece ayda bir defa, genel amaçlı bitki esini vermek yeterlidir.

Sulamaları sakın düzenli gün aralıklarıyla yapmayın. Toprakta mutlaka biraz kuruma olması lazım. Bu şekilde, sadece gerekli olduğu zamanlarda, ama bol bol su dökerek sulayın.

Fidan üretimi

Caryota mitis üretimi hem tohumla hem de dip sürgünlerini ayırmakla yapılır. Dip sürgünlerini tek tek ayırırsanız kesinlikle tutmazlar. Sürgünler bir hayli artmış ve kendi köklerini iyice geliştirmek olmalıdır. Ayrıca, ayırırken en az üçlü gruplar halinde ayırmanız gerekiyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.