Seracılıkta jeotermal ısıtma avantajı

Şimdi Denizli’de jeotermal ısıtmalı seraların arttırılması için 60 milyon liralık yatırım yapılmış. Jeotermal ısı ile seracılık sadece Denizli’de değil, Türkiye’nin birkaç yerinde daha yapılıyor.

Sıcak su kaynakları sayesinde ısıtılan seralarda kışın ısıtma masrafı olmaması çok büyük bir avantaj. Jeotermal enerjiyi değerlendirmek için çok geç kalmışız. Jeotermal ısı ile seracılık Türkiye’nin birkaç yerinde daha yapılıyor.

Jeotermal enerjili seracılıkta topraksız üretim

Jeotermal enerji ile ısıtılan yeni tesislerde topraksız tarım su kültürü tekniğiyle perlit, kaya yünü, kokopit yani Hindistan cevizi lifleri (cocopeat) vb. maddeler kullanılarak sebze yetiştiriliyor. En çok domates. Bu yeni seralarda ısı kontrolü, havalandırma ve sisleme (havayı nemlendirme) otomatik ayarlarla bilgisayar sisteminde gerçekleştiriliyormuş. Domates çiçeklerinin polenleşmesi içinse bambus arıları çalışıyor.

Türkiye’de bitkiler üzerinden kazanç kapıları çok. Avantajlarsa binbir türlü. Sebzecilikte rekabet artarken zamanla süs bitkileri yetiştiriciliği bazı kişilere daha cazip olacaktır diye düşünüyorum. Sebzecilikte rekabet yükselince rekabet edemeyenler çiçekçiliğe yönelecektir. Hazır sera tesisleri varken yavaş yavaş geçişler olabilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ekipman, Ekosistem, Meyve-Yemiş, Sebze - Bostan, Üretim / Çoğaltma

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)