Seracılıkta jeotermal ısıtma avantajı

Önce jeotermal nedir bilmeyenler için kısa bir açıklama. Doğal yer altı sıcak su kaynakları ve sıcak gazlar vardır. Bunların suyu, buharı ve diğer sıcak gazlar ısıtma amaçlı kullanıma uygundur. İşte bu yer altından gelen ısı enerjisi jeotermal enerjidir.

Jeotermal enerji sayesinde ısıtılan seralarda kışın ısıtma masrafı olmaması çok büyük bir avantaj. Fakat bu doğal enerjiyi değerlendirmek için çok geç kalmışız. Hala da gerektiği gibi fayda sağlamıyoruz. Jeotermal ısı ile seracılığı Türkiye’nin birkaç yerinde yapanlar gerçi var. Ama şu an için söz konusu enerji kaynağını ne yazık ki seracılıkta gereği kadar değerlendirmemiz söz konusu bile değildir.

Jeotermal enerjili seracılıkta topraksız üretim

Jeotermal enerji ile ısıtılan yeni tesislerde çok şey yeni usullere göredir. Mesela su kültürü ve topraksız tarım tekniğiyle perlit, kaya yünü, Hindistan cevizi lifleri yani cocopeat vb. maddeler kullanımı ile sebze yetiştiriliyor. En çok domates. Bu yeni seralarda ısı kontrolü, havalandırma ve sisleme (havayı nemlendirme) her şeyi otomatik ayarlarla bilgisayar sisteminde gerçekleştirirler. Domates çiçeklerinin polenleşmesi içinse bambus arıları çalışıyor.

Türkiye’de bitkiler üzerinden kazanç kapıları çok. Avantajlar ise binbir türlü. Sebzecilikte rekabet artarken zamanla süs bitkileri yetiştiriciliği bazı kişilere daha cazip olacaktır diye düşünüyorum. Sebzecilikte rekabet yükselince rekabet edemeyenler çiçekçiliğe yönelecektir. Hazır sera tesisleri varken yavaş yavaş geçişler olabilir. Zamanla jeotermal enerji kullanımının yayılmasıyla birçok yerde süs bitkiciliği ile yeni iş gücü / istihdam alanları açılacaktır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.