Civanperçemi, Achillea millefolium

En çok yetiştirilen civan perçemi türü Achillea millefolium’dur. Dünyanın çeşitli yerlerine özgü çeşitli varyeteleri vardır. Bunlardan ve diğer Achillea türlerinden melezlemelerle birçok hibrit ve kültivarlar türetilmiştir.

Asteraceae (papatyagiller) familyasının Achillea cinsinin türleri bizde civan perçemi olarak tanınıyor. İngilizcede yaygın adı ise yarrow’dur. Bütün dünyada kuzey yarım küresinde doğal olarak bulunurlar. İnsanlar güney yarımküresine de götürmüş ve böylece neredeyse dünyanın her yerine yayılmıştır.

Kış soğuklarına karşı dayanıklılığı çok yüksektir (-40C dereceye kadar).

Civanperçeminin başlıca kullanım amaçları

  • Eskiden beri şifalı bitki olarak büyük rağbet görür. Tıbbi alanda kullanılır.
  • Tuzlu, fazla kumlu ve kıraç topraklara tam uyumlu olması ve susuzluğa güçlüce dayanıklı olması civan perçemini önemli süs bitkilerinden etmiştir. Yaz aylarında renk renk güzel çiçekler açan hibrit ve kültivar çeşitleri türetilmiştir. Deniz kenarı yazlıkları için peyzaj işleri yapanların listesinde olması gereken bitkilerdendir.
  • Toprak erozyonu görülen arazilerde kullanılır. Susuzluğa dayanıklı ve toprağı tutuculuğu iyidir. Kumul göçü ve erozyon tehlikesi olan yerlere civanperçemi ve ayrık otu dikilmelidir.

Yetiştirilmesi ve bakımı

Civanperçemi uzun süre güneş alan yerlere dikilmelidir. En sevdiği şartlar tamamen doğal şartlardır. İnsan müdahalesini sevmez. Gübrelemek, düzenli sulamak civanperçemi için kaş yapayım derken göz çıkarmak anlamına gelir.

İyi verimli olmaması şartıyla her türlü toprakta yetişse de suyu iyi süzdüren ve asitli topraklarda çok daha iyi gelişir. Gübre istemez. Aşırı kumlu topraklarda yetişebiliyor ama kışın (ağır don olayları olabilen yerlerde) hayatta kalması zordur. Böyle yerlerde yaz sonunda hafif potasyum oranı yüksek besinden veya gübreden çok az miktarda verilmeli. Kasımdan itibaren dibi kat kat kuru yapraklarla örtülmeli.

Yaz ayları şiddetli sıcak olan bölgelerde her ilkbaharda civan perçemlerinin dipleri, toprak yüzeyi malç ile örtülmelidir.

Civanperçemi susuzluğa çok dayanıklıdır. Susuzluk zarar verici boyutlara gelmeye yakın sulayın.

İlkbaharda kökten ayırma ile veya tohum ekme yoluyla çoğaltılabilir. Yetiştirdiğiniz hibrit civanperçemi çeşitlerinden tohum alıp ekerseniz aynı özellikle aynı güzellikte bitkiler elde edemezsiniz. Hibritler kışın donmalardan iyi korunmalı ve baharda kökten ayırma ile çoğaltılmalı.

Kulleme hastalığına yatkındır. Civan perçemlerinizde külleme vb hastalıklar olursa Topas gibi bir ilaç kullanabilirsiniz.

FotoğraflarıSorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)