Yabani telgraf çiçeği, Commelina communis

Bütün dünyada yabani ot kabul edilir ama göz alıcı güzel mavi çiçeklerinden dolayı süs bitkisi gibi yetiştirilmesi de dünyada ve Türkiye’de yaygın.

Yabani telgraf çiçeği

Çocukluğumda bir ara telgraf çiçeğine heveslendiğimde elime bu türden geçmişti. Baktım aynı değil. Yapraklarının inceliği hoşuma gitmemişti. Hayal kırıklığına uğramıştım. Süs bitkisi değil de bir ot gibi gelmişti bana. Meğer zaten öyleymiş. Rize’ye gittiğimde yol kenarlarında yabani telgrafın yabani ot olarak bol bol yetiştiğini görmüştüm.

Bilimsel adı Commelina communis. Telgrafçiçeğigiller (Commelinoideae) familyasının ve Commelina cinsinin örnek türüdür. Anavatanı Doğu Asya olup dünyanın birçok yerine yayılmış, dünyanın birçok yerinde doğal yerleşik hale gelmiş. İngilizcede yaygın adı Asiatic dayflower = Asya günlük çiçeği. Günübirlik çiçek açanlardan. Aslında çiçeği yarım gün bile dayanmaz solar gider.

Kısa ömürlüdür. İlkbaharda tohumlardan kendiliğinden yetişir kışın ölür (sanıyorum dallarından yenileri köklendirilir kışın korunursa uzun ömürlü olur). Yağışlı, nemli iklimi sever. Kışın kuruyup yok olsalar bile her yaz daha fazlalaşırlar. Çünkü tohumları her tarafa yayılır uygun şartlarda kolayca çimlenir hızla büyürler. İklimini sevdiği yerlerde çevreyi istila eder. Sulak ve verimli topraklarda 1m uzayabilir. Dalları toprağa değdiği yerden köklenir ve köklendiği yerden dallanıp budaklanır.

Bu tür telgrafı süs bitkisi olarak yetiştirecekseniz en iyi açık havada yetişir. Tam gün güneşi çok sevse de yazın güneşin fazlasından koruyun. Sık sık sulayın. Yazın durmadan çiçek açar. Etrafa bol bol tohum saçar durur.

Tohumundan yetiştirmek için bir şey yapmaya gerek yok. Yetiştiği yerde dibine ve çevreye yaydığı tohumlar ertesi baharda kendiliğinden çimlenir çok büyük bir hızla büyürler. Bir bahçede bir defa yetişir çiçeklenirse artık oradan eksik olmaz.

Yenebilir: yemeği, salatası yapılır. Eski Çinlilerin tıbbi / şifalı bitkilerinden.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yabani ot-çalı

Etiketler: |


'Yabani telgraf çiçeği, Commelina communis' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Elif O.D. -İstanbul dedi ki:

    Bende bundan var. Beşiktaş’ta yol kenarından koparmıştım. saksıda ekili. Balkondaki naylon örtülü serada duruyor. Yapraklarının bir kısmı bozuldu. dallarının da tamamını dökmedi ama yazınki gibi canlı ve sağlıklı görünmüyorlar. umarım ilkbaharda yeniden filizlenir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)