Echinocereus pentalophus

Cactaceae (kaktüsgiller) familyasından Echinocereus pentalophus parmak benzeri gövdeler geliştiren bir türdür. İngilizcede lady finger cactus derler. Yani hanım parmağı kaktüsü anlamına geliyor.

Hızlı gelişip çoğalarak 100m kadar çevreye yayılma potansiyeline sahiptir. Ama 20cm’den pek fazla yukarı uzamaz. Parmak gövdeler ancak 2,5cm kadar kalınlaşır. Ana vatanı Kuzey Amerika kıtasında Meksika’nın kuzeydoğusu ve Teksas’ın güneyidir. Deniz seviyesinden rakım 1400m yükseltilere kadar yerlerde yaşar.

Echinocereus pentalophus kaktüsü hakkında yetiştirme ve bakım bilgileri

Hanım parmağı kaktüsü

Echinocereus pentalophus güzel ve iri çiçekleri için yetiştirilir. Çiçek açması genelde ilkbahar ortalarında olur. Pembe, leylak rengi ve magenta renklerinde çiçek açan çeşitleri var. İri çiçekleri dalların üstünü tamamen kapatır. Yaklaşık 4 ayda olgunlaşan meyveleri yenir. Dikenleri kısa, düz ve oldukça serttir.

Yetiştirme, üretim ve bakım açısından hanım parmağı diğer gerçek kaktüslerden çöl tipi kaktüslerde olduğu gibidir. Fakat Echinocereus pentalophus daha besleyici ve hafif asitli toprak ister. Yani mesela özel kaktüs toprağına bir miktar torf toprak karıştırın.

Günde en az 5 saat direkt güneşe ihtiyacı var. Fakat yaz aylarında öğle saatlerinin tepe güneşinden korumak iyi olur.

Çiçek açması için iyi bir kış üşümesi geçirmelidir. Kışın fazla uzun sürmemesi şartıyla -5C dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır. Ancak toprak ıslaklık olmamalıdır. Yani Echinocereus pentalophus susuz ve soğuk bir kış dinlenmesi istiyor. Kış soğuklarında kızarıp morarır. İlkbaharda tekrar normal rengini alır. Sonra nisan ortasından mayıs ortalarına kadar bol bol çiçek açar. Yaz sıcaklarında fazla güneş etkisiyle de rengi bronzlaşır. Ev içinde yetişenler ise eğer kışın yeterince soğuk bir yerde susuz kış dinlenmesine bırakılırlarsa ilkbahar geldiğinde evde olsa bile çiçek açacaktır.

Kullanım açısından Echinocereus pentalophus sarkıcı bitki olarak askılı saksılarda ve normal bir saksı bitkisi gibi yetişebilir. Kışları kurak geçmeyen memleketlerde bahçe bitkisi olamaz. Zira soğuk ve ıslaklık bir araya gelince çürür gider.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.