Euphorbia myrsinites ve E. rigida

Bu sayfada Euphorbiaceae (Sütleğengiller) familyasından iki ayrı türü ele aldım. Euphorbia myrsinites ve Euphorbia rigida. Her ikisi de Akdeniz ve Karadeniz çevresi ülkelerinde yabani ot gibi bulunur. Ama ikisi de yaz kuraklığına uyumlu bahçe süs bitkisi olarak bütün dünyada özel yetiştirilir. Her mevsim yapraklıdırlar. Aralarındaki ufak tefek farklar var. E. myrsinites yaprakları daha geniş yapılıdır. Dalları pek dik duramaz. E. misida türünün yaprakları dar yapılı, dalları ise daha dik duruşludur. Ayrıca bu türlerin çeşitli hibrit ve kültivarlarını türetmişler.

Euphorbia myrsinites

Euphorbia myrsinites – Fotoğraf: Colorado Springs Gazette

Mavimsi yapraklarıyla bu iki türün bahçe dekorasyonunda önemli yerleri var. Susuz bahçe tasarımları için ideal yer örtücü bitkilerdendir. Kayalıklı bahçe tasarımlarında taşların arasında yaşamaya uyumlulukları iyidir. İlkbahar ortası ile yaz ortası arasında dal uçlarından Antep fıstığı yeşili renginde çiçek açarlar.

Diğer bir kullanımları, gül ve yıldız çiçeği gibi toprağı ısınmaması gereken ama uzun süre direkt güneş isteyen bahçe bitkilerinin hemen diplerinde yer örtücü amaçlıdır. Bunların sayesinde güneş ışınları toprağı ısıtmaz. Fakat bu kullanımda Euphorbia rigida sulanan yerlerde ortalama yarım metre uzun ve dik duruşlu olduğundan pek uygun değildir. E. myrsinites yerde sürünücüdür ve yerden yüksekliği 15cm’yi geçmez.

Zehirli bitkilerdir. Öldürücü etkisi yok ama yendikleri takdirde ciddi rahatsızlıklar verirler. Beyaz süt öz suları cilde zarar verir ve gözleri kör etme riski var. Budama yaparken öz suyunun gözlerinize sıçramaması için tedbirli olun.

Euphorbia myrsinites kış soğuklarına en fazla -30C dereceye, Euphorbia rigida ise en fazla -20C dereceye kadar dayanır.

Bahçelerde uzun süre güneş alan yerlerde yetiştirin. Pek sulama istemez, toprak seçmezler.

Üretimleri genellikle tohumlarıyladır. Tohumları en geç kış sonunda ekmek gerekiyor. Kökten ayırmayla da çoğaltabilirsiniz. Ayrıca dallarını en dipten koparıp köklendirmek mümkündür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.