Koklayınca çiçek solar mı?

Bazı çiçekler koklandığında kötü etkilenebiliyor. Asılsız bir söylenti değildir. Doğru ise sebebi nedir? Ayrıntılı açıklamalar aşağıda.

Halk arasında manolyaları koklamayın yoksa hemen solar diye bir söylenti var. Bu söylenti birçok çiçek için geçerli olmuştur ve her bitki için doğru olmasa bile genelde doğrudur. Çiçeklerin özelliklerine, hassaslıklarına göre değişir.

Çiçek koklamak

Peki koklamakla bazı çiçekler niçin kötü etkilenir ve solar ya da rengi ve güzel görünümü biraz çirkinleşir?

İnsan derisi çevreye ısı, nem, koku ve ışın salar (mikroskopla bakıldığında salınım sürekli fışkırma halinde görülür). Salınım devamlı olduğundan dolayı insan derisinin üzerinde ince bir ılık ve nemli hava tabakası gibidir. Buna aura denir. Aura tabakası bazı insanlarda 1cm kadar, bazı insanlarda daha geniş olabilir. Etkisi de farklı farklı olabilir. Kiminde ısı fazla, kiminde koku, kiminde ışın. Bunlar gibi pH derecesi farklılıkları, asitlilik özellikleri de var. Söz konusu özellikler insandan insana değiştiği gibi aynı insanda günün çeşitli vakitlerinde farklı da olabilir.

İşte bu sebeplerden dolayı siz bir çiçeği koklarken çiçeğin hassas yapısı auranızın özelliğine göre mutlaka etkilenir. Solabilir. Hatta bazı bitkilerin yaprakları çok hassastır ve dokunmanızla derinizin aurası yaprağa fazlaca etki eder ve yaprak zarar görür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani, Püf Noktaları

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)