Şeflera (Schefflera) beşparmak çiçeği

Şeflera cincinin 600’den fazla türü var. Araliaceae familyasındandırlar. Salon ve ofis iç kullanımda iki türü bütün dünyada yaygın yetiştirilir. Şeflera denince akla gelen tür, aynı zamanda en yaygın olan tür Schefflera arboricola’dır.

Şeflera bitkisi (Schefflera arboricola) özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı, üretimi konuları

Schefflera arboricola

Diğeri ise Schefflera actinophylla türüdür. Yaprakları daha büyük, daha geniştir. 6 metre kadar uzayan küçük bir ağaç halinde gelişir.

Schefflera actinophylla

Şeflera (Schefflera arboricola türü) özellikleri

Bu sayfanın konusu sadece Schefflera arboricola’ tüdürüdür. Yaprakları yaz kış dökülmez. Ayrıca krem rengi – yeşil karışık renkli yapraklı (variegata) bir çeşidi de oldukça yaygındır. Bizde beşparmak çiçeği, dışarıda şemsiye çiçeği (umbrella plant) derler. Boyu zamanla iki, üç metre kadar uzar.

İç ve dış mekanlarda kullanımları

Kışın don olaylarının hafif geçtiği (en fazla -7C derece) yerlerde bahçe dekorasyonu için uygundur. Yarı gölgeli yerlerde güzel bir görüntü sağlar. Bonsai için uygun bitkilerden biridir. Ofis bitkilerinden olarak da çok şık bir bitkidir. Büyük şeflera çok geniş salonlara. otel lobilerine ya da geniş bahçelere daha uygundur.

Yetiştirilmesi, bakımı

Şeflera için en başta gelen ihtiyaç hava hareketleridir. Odaların hava akımları olmayan dip köşe yerlerinde yaşayamaz. En sık açtığınız pencere hangisi ise onun yanında tutun. Mayıs ortası – eylül ortası arası dönemde dışarıda açık havada az güneşli bir yerde tutarsanız daha iyi gelişip serpilir.

Direkt güneşe uyum sağlar. Fakat daha güzel yaprak güzelliği için güneşin fazlasından korumalısınız. Koyu gölge yerlere de tamamıyla uyumludur. Küçük ve büyük şeflera türleri aşağı yukarı aynı şeylere ihtiyaç duyarlar.  Eğer dal uçlarını kırarsanız daha çok dallanıp budaklanırlar.

Yüksek hava nemliliğini çok sever ama kuru havalı memleketlerde de sorunsuz yetişir.

Toprak, gübre

3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapın. Toprak değiştirdikten iki ay sonra bitki besini vermeye başlayın. Salon bitkileri için olan sıvı bitki besininin genel kullanım çeşidinden. Sadece ayda bir defa verin.

Sulama

Kapalı mekanlarda toprak üst yüzeyinde ciddi bir kuruma olmadıkça sulamayın. Suladığınız zaman ise mutlaka saksı alt deliklerinden bir miktar su dışarıya sızmalıdır. Daha az su kullanırsanız toprağın kimyasal dengesi bozulur. Şeflera böylesi bozulmalara karşı çok hassastır. Kış aylarında eğer gelişim göstermiyorsa toprak kupkuru hale geldikçe yine aynı şekilde sulayın.

Budama

İlkbahardan yaz başına kadar istediğiniz gibi budayın. Budadıktan sonra şefleranın yerinin çok fazla havadar olması gerekiyor. Zamanlamada buna daha fazla dikkat edin. Fazla uzayan dalları mutlaka kısaltın. Çünkü ihmal ederseniz o dal fazla güç harcar. Yani şeflera dallarından bazılarının aniden bozulup kuruma özelliği var ve bu yüzden tek dal olarak uzaması risklidir. İki üç dal olsa bile ne zaman hangileri kurur bilemezsiniz. Bu yüzden Dipten çok dallı halde geliştirin. Zaten fazla uzayan dalları kısalttığınızda alttan yeni dallar gelir.

Şeflera nasıl çoğaltılır?

Dalları kolayca köklenir. Ama bunun için şartların dört dörtlük uygun olması lazım. İlkbahar ve yaz aylarında budadığınız dalları direkt köklendirme toprağına dikin. Kök salması için açık havaya veya ev içinde hava cereyanına ihtiyacı var. Ayrıca sabah veya akşam güneşi saksıyı ve toprağı günde en az üç saat ısıtmalı. Bu şartlarda kök ve filiz verme süresi en fazla 1,5 ay gibi kısa sürer.

Tek yaprak çeliği ile çoğaltılabileceğini söyleyenler var. Fakat detaylı bilgi bulamadım. Denemek isterseniz bir yaprağı, sapının ana dala birleştiği yerden kesip alın. Yukarıda anlattığım gibi köklendirmeye çalışın.

Bir başka yol da dalından kesmeden köklendirmektir. Bunun için, keseceğiniz parçayı mayıs – ağustos arası dönemde uygun yerinden pamuk ile gevşekçe sarıp bağlayın. Pamuk her zaman ıslak olmalı. Şeflera dalının ıslak pamukla sarılı olan yeri kolayca köklenir. Kökler en az 3 cm kadar uzayınca dalı köklendiği yerin 2 – 3 cm kadar aşağısından keserek alın. Toprağa dikince bunu 10 – 15 gün şeffaf naylon poşet içinde tutun ki yüksek hava nemliliği sayesinde kökler toprağa çabuk adapte olsun. İlk diktiğinizde toprak yeterince nemli olmalı yani dikince sulamayın. Naylonla kapalı olduğu sürece toprak kurumayacaktır zaten. Naylondan çıkarınca sulayın.

Problemleri

Havasız ortamlarda yapraklarını döker. Şeflera hava akımlarını çok sever. Buna ihtiyacı da çoktur. İç mekanlarda şefleralar için odaların en havadar yerlerini tercih etmek zorundayız. Yoksa yapraklarını döker. Yapraksız kalmışsa ve eğer mevsim uygunsa dışarıya çıkarın. Kısa sürede yeni yapraklar çıkaracaktır. Gereksiz yere sulamada ve yanlış usul sülamada kökler çürür ve bitki ölür. Buna dikkat edin. Aslında çok dayanıklıdır. İhmal edilmeye, unutulmaya uygun bir bitki türüdür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler:

'Şeflera (Schefflera) beşparmak çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema, İstanbul dedi ki:

  Şeflera bitkisi yapraklarının altında iki gündür siyah minik zannediyorum bitki biti var. Yapraklar büzüşmeye başladı. Bitki bitinden nasıl kurtulurum? Doğal bir çözüm önerebilir misiniz?
  ***
  En doğal ve en etkili yol bitleri yapraklardan sirkeli pamuk ile tek tek ayıklamak ve yaprakları haftada bir ıslak bezle güzelce silmek (alt ve üst taraflarını, yaprak saplarını ve dalları).

 2. Emine, İzmir dedi ki:

  Şeflera bebeğim var. Alt kısımlar kel. Şimdi dipten kesip çoğaltmak istemiyorum. O kel kalan yerlerden çoğaltma işlemi nasıl yapabilirim?
  ***
  Kel kalan yerlerden çoğaltma demekle galiba altta filizler çıkmasını kastediyorsunuz. Bebek dediğinize göre henüz çok küçük. Köklerinin iyice artmasını ve güçlenmesini bekleyin. Belki daha bir yıl kadar böyle devam edecektir. Yani altta yeni filizlenmeler dallanmalar bu yıl hiç olmayabilir.

 3. Doğukan, Eskişehir dedi ki:

  Yaklaşık 50 cmlik iki dallı bir şeflera bitkim var. Bol pomzalı ve perlitli bir torf karışımı ile geniş bir saksıya diktim. Tepeden uçlarını budasam yanlardan dallanma yapar mı?
  ***
  Perlit kullanmanız yanlış. Sadece çelik köklendirme gibi kısa vadeli kullanıma uygundur. Saksı bitkilerinin toprak karışımlarında asla kullanılmamalıdır. Ponza taşı en sağlıklısıdır. İstediğiniz gibi budayabilirsiniz. Ama bence bu yıl hiç dokunmayın.

 4. Semra O. -Ağrı dedi ki:

  Şeflera bitkisini alalı bir ay oldu. Aydınlık bir yerde bakıyorum. Yapraklarında kahverengi lekeler oluşarak yaprakları dökmeye başlıyor. Nedeni nedir?
  ***
  Hava akımlarına çok fazla düşkündür. Bu sebeple her evde sağlıklı gelişim gösteremez. Sık sık açtığınız bir pencerenin tam yanında bulundurun. Toprakta önemli bir kuruma olmadıkça sulamayın. Yaprak bitleri var mı iyice kontrol edin.

 5. Osman G. -Ankara dedi ki:

  Şeflere dalını suda bekletip köklendirdik ve saksıya diktik. Saksıya diktiğimizden bu yana 8 aydan fazla zaman geçti ve hiç büyümedi. Neden büyümediği konusunda bir fikriniz var mı?
  ***
  Oksin hormonu yetersizliği söz konusudur. Günün 12 veya 13 saati tam karanlık ama tüm gün oldukça havadar bir yerde tutun. Sık sık bol miktar su ile sulayın. 25 gün uzun gece uygulaması işe yarar.

 6. Gamze, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık bir ay önce şefleri aldım. Boyu 80-90cm arası. Geldiğinden beri yapraklarının üstünde beyaz lekeler vardı. Tüm yapraklarını tek tek temiz suyla sildim fakat hala gitmedi. Aynı zamanda benim şefleramda görsellerde görünen gibi sarılıklar yok. Tamamen yeşil. Daha sonra mı oluşuyor?
  ***
  Direkt musluk suyu ile ıslatılıp kurulanmazsa yapraklarda kireç lekesi oluşur. Bu lekeler çıkmaz. Yapraklarının beyazlı veya sarılı olan çeşidi ayrı, düz yeşili ayrı şeflera çeşitleri var. Sonradan değişmez.

 7. Saniye, İstanbul dedi ki:

  Benim çiçeğimde yapraklarında küflenme vardı. Güzelce sildim. Neden oldu anlamadım.
  ***
  Yapraklara asla su fısfıslamayın. Gece boyunca ortam hem kuru hem havadar olmalı. Buna göre bitkilerinizi topraklarında ciddi kuruma olduğu zamanlarda ama sadece sabah saatlerinde sulayın.

 8. Hilal, İstanbul dedi ki:

  Benim şefleram var 1 yıl oldu hala 4 yapraklı minik bir bitki. Canlı, renkleri güzel diri ama küçük. Yaprakları da küçük. Neden acaba? Ne sıklıkta yeni yaprak verir?
  ***
  10 yıldır yetiştirdiğim halde bu bitkiyi çözemedim. Dolayısıyla kesin bir şey diyemiyorum. Her yıl farklı zamanlarda gelişim gösteriyor. Mesela geçen yıl ilkbahar ve yazın hiç gelişmedi. Kış ortasında her yerinden filizlendi. Hızlıca yeni dallar uzattı. Hala durmuş değil. Bol bol yapraklı ve dallı. Sürekli bahçede duruyor. Size tavsiyem en sık açtığınız pencerenin tam yanında tutmanız. Hava akımları her tür bitkiyi canlandırır. Yerini severse çok hızlı büyür. Birkaç ayda 1 metreden fazla uzayabilir.

 9. Nedime, Şanlıurfa dedi ki:

  iki ay önce aldığım şefleramı kocamandı. Hiç bir sorun yoktu. Ne olsunda bu 10 gün içinde kararmaya ve tüm yaprakları dökülmeye başladı. Dalları kahverengiye dönüşüp kuruyor. Yapabilecek bir şey var mı?
  ***
  Dallarda da bozulmalar varsa artık çok geç. Dallarda sorun başlamadan önce acilen topraktan söküp kökleri yıkamanız lazımdı. Çünkü o toprak zehir haline gelmiş. Sebebi şurada yazılı: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 10. Hilal, İstanbul dedi ki:

  Şefleram iki buçuk yıldır çok güzel büyüdü ve gelişti. Altlardan yeni dallar verdi. Şimdi bazı yapraklar sararıp zayıf düşüp dökülmeye başladı. Mayısta toprak degişimi oldu..
  ***
  En eski yapraklar bozuluyorsa gayet normal bir şey. Siz yine de yaprakları bit var mı diye dikkatle kontrol edin.

 11. Sevda, Bursa dedi ki:

  1,5 metre uzunluğunda şeflera evde bakıyorum. Küçük kızım alttaki yaprakları hep koparttı. Sadece tepe kısmında yapraklar var. En alt kısımlarda 5-6 boğumluk küçük bir sürgün çıkmış. Koparılan yerlerden tekrar yaprak vermesini nasıl sağlarım? Sürgünü başka bir saksıya nasıl dikmeliyim?
  ***
  Sürgünü ayırırsanız yaşatamazsınız. Yaşasa bile bir şeye benzemesi 3-4 yılı alır. Şimdi bırakın o sürgün güçlensin. Başka dip sürgünleri de çıkacaktır. Eğer isterseniz gelecek yıl uzun dalı dipten kesersiniz. Eğer şimdi keserseniz gücü gider. Dipteki sürgün iyi gelişemez.

 12. Sevda, Kayseri dedi ki:

  Şefleramın yaprakları kahverengi olup dökülüyordu. Kökten yeni çıkan sürgünler bile çürüdü. Önce yerini değistirdim. Biraz iyi gibi oldu. Yeni dallar verdi ama sonra baktım kökü çürüyor. Toprağından çıkardım. Çürük kısmı kestim. Şimdi bir boğulma kadar az miktar bir suyun içinde balkonda bekliyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Kumlu toprağa dikin. Yukarıda çoğaltılması kısmında açıklaması var. Eğer tutarsa bundan sonra çok havadar ve biraz güneşli pencere önünde tutun. Sulamayı toprak iyice kuruduğu zamanlarda ama şurada anlattığım gibi yapmanız lazım: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 13. Merve, Aksaray dedi ki:

  Çok sağlıklı, 1 yılda 50cm kadar boy atan şefleramda yaprak altlarında bitlenme oldu. Tek tek sildim. Her şey yolundaydı. Şimdi özellikle üstteki yapraklarda sararma, ardından dökülme oluyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bitlenmelerin devam etmediğinden eminseniz sebep toprakla ve yanlış sulamakla ilgilidir. Köklerde bozulmalar başlamış. Evde mümkün olan en kuvvetli hava akımlarına sahip bir pencere kenarında tutmalısınız. Toprak adam akıllı kupkuru olmadıkça sulamayın. Bu şekilde kurtulabilir. Dallar tepelerden başlayarak kurusa bile dipten kuvvetli yeni dallar uzatır. Sulamaları ise bundan sonra mutlaka şu sayfada anlattığım gibi yapın: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 14. Büşra, Karabük dedi ki:

  Şubat ayında aldığım şefleram 120cm. Bir aydır gövde alt kısımları kahverengi olmaya başlıyor ve kuruyor. Üst dalları gayet güzel. Kurumasını engellemek için ne yapmam lazım? Saksı baya büyük ve torflu bitki toprağında besliyorum.
  ***
  Saksıda şeflera yetiştirmede dalların yenilenmesi önemlidir. Yani dipten yeni sürgünler gelip 30cm gibi güçlendikleri zaman eski dallardan kötüleşmiş olanları dipten kesmek lazım. Problemi iyi anlatamamışsınız. Yani anlamadım. Ana gövdenin alt yaprakları kuruyorsa çok ciddi bir sorun yoktur. Ama dipten gelen yeni dalların kuruduklarından bahsediyorsanız bu çok ciddi bir problem. Sebep sulamadaki hatalarınızdır. Evde mümkün olan en kuvvetli hava akımlarına sahip bir pencere kenarında tutmalısınız. Toprak adam akıllı kupkuru olmadıkça sulamayın. Bu şekilde kurtulabilir. Sulamaları ise bundan sonra mutlaka şu sayfada anlattığım gibi yapın: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 15. İbrahim, İzmir dedi ki:

  5-6 gündür şefleramın yaprakları aşağı bakıyor. Şimdi pencere önüne aldım ama gelişme yok.
  ***
  Yapraklarda cansızlaşma, pörsüme varsa köklerde çürüme başlamıştır. Acilen o topraktan kurtarmalı ve köklerini yıkıyarak zehirl topraktan iyice temizleyin. Yeni toprak hazırlayana kadar suda bekletin. Yeni toprağa dikince eğer dışarıda sabah veya akşam güneşi alan bir yerde tutarsanız çok çabuk canlanır. Bundan sonra şu sayfada anlattığım yanlış sulama hatasına düşmemeye gayret edin: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 16. İbrahim, İzmir dedi ki:

  Üstte olan yapraklar aşağı bakıyordu. Aşağıdakiler normal. Pörsüme yok. Şimdilik beklesem mi yoksa topraktan çıkartsam mı?
  ***
  Onların sağlığı çok iyi ise bekleyin. Çok havadar olan bir yerde tutun.

 17. Sevgi, İstanbul dedi ki:

  170cm üzeri on yaşındaki scheflera bitkimin orta bölümdeki yaprakları döküldü. diğer yapraklar oldukça sağlıklı görünüyor. üst ve alt kısım sürekli yaprak vermesine rağmen orta kısımda hiçbir hareket yok. üç yıldır aynı saksıda. yılda bir kez bir kısım toprağını alıp taze toprakla yeniliyorum. bugüne dek hiç budamadım. ne yapmalıyım?
  ***
  Herhangi bir problem yok. Bu şekilde hoşunuza gitmiyorsa uzun dalı dipten kesin. Dipteki diğer dallar gelişime devam eder.

 18. Eda, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 6 aydır ofisimde şeflera bakıyordum. Gayet güzel büyüyordu. Ancak son bir ayda tüm yaprakları karardı ve dalları düştü. Bu süre zarfında sulamasını başka biri yapıyordu. Sanırım çok fazla sulanmış. Çünkü toprağı çamur haline gelmiş. Çok az bir kökü kalmış. Şimdi çıkarttım toprağından kalan köklerini yıkadım ve kuruyan, düşen dallarını kopardım. Köklerini de suyun içine koydum. Nasıl bir yol izlemem gerek, kurtarabilir miyim bitkiyi ya da tamamen ölmüş müdür?
  ***
  Bir ay süresince bozulmalara seyirci kaldıysanız tamamen ölmüş olabilir. İlk bozulma alametlerinde hemen müdahale etmeniz gerekirdi. Toprak altında kalası gereken yerleri bir iki noktadan tırnağınızla kazıyıp kontrol edin. Canlı doku ile karşılaşırsanız ölmemiştir. Tamamen gübresiz toprağa dikip sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Bu sayede belki yeniden köklenip yapraklar verebilir.

 19. Yasemin, Kocaeli dedi ki:

  En az iki aydır şefleramin dalları sararıp dolmadan bir bir dökülüyor. Dalları derken yaprak dalları. Siyah küçük böcekten ilkbaharda beri kurtulamadı. Aslında ucundan yeni bebekler de geliyor ama resmen kel kaldı. Çok yeşilliydi. Sizce neden olabilir?
  ***
  Neden olacak, boş verdiğiniz içindir. Çünkü bitki bitleri her zaman her yerde olabilen bir şey. Anında çaresine bakmak lazım. Siz ilkbahardan beri var diyorsunuz. Ya ilaçlayacaktınız ya da her gördüğünüzü gördüğünüz anda yok edecektiniz. Böyle olmaz. Şimdi yaprak bitlerine uygun ilacınız varsa hemen ilaçlayın. Yoksa o bitleri tek tek temizleyip yok edin.

 20. Meral, Ankara dedi ki:

  Bizim sheflaramız tavana kadar büyüdü. fakat bir kök üzerinde. yani yanlardan yeni dallar vermedi. bir hat üzerinde büyüdü ve çok uzadı. yeni yapraklari yeşil ve güçlü. Yeni yapraklar çıkıyor, boyu uzamaya devam ediyor. Altlardaki yapraklar döküldü. Kökten kessek olur mu? Ne Önerirsiniz?
  ***
  Kökten değil toprak hizasından 15cm yukarısından kesin. Böylece birkaç filiz verir. En tepe kısmını atmayıp onu da 25cm gibi kesip köklendirebilirsiniz.

 21. Büşra, Balıkesir dedi ki:

  Şefleranın yaprak dökmesinin tek sebebi havasızlık mıdır?
  ***
  Elbette tek sebep o değil. En başta gelen sebep toprağının özelliğidir. Hava akımlarının sayesinde toprağın yanlış özelliği genelde zarar vermiyor. Dolayısıyla şeflera için hava akımları büyük önem taşır. Ama toprak fazla uygunsuz olursa hava akımları bile kurtaramaz. Yani bu durumda zarar sadece yaprakların dökülmesiyle sınırlı kalmaz, kökler ve dallar çürür, bitki ölür.

 22. Hülya, Kırklareli dedi ki:

  Bir hafta önce internetten şeflera bitkisi edindim. Acaba saksı ve toprak değişimi yapmalı mıyım? Hafiften toprağına baktığımda kökleri görünüyor.
  ***
  Az farkla biraz büyük saksıya aktarın. Şimdiki saksısından çıkarırken köklerini ve toprağını hiç dağıtmamaya çalışın. Sonra kalıp gibi o şekilde yeni saksıya torf toprak ilavesiyle yerleştirin. Toprağı kupkuru olmadıkça sulamayın. Sık sık hava alacağı bir pencerenin yanında tutun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.