Şeflera (Schefflera) – Beşparmak Çiçeği

En sevimli içmekân süs bitkilerinden biri Schefflera’dır. Araliaceae familyasından olup başlıca iki türü çok yaygındır. İki tür şeflera hakkında bakımı, yetiştirilmesi vs. bilgileri aşağıda okuyabilirsiniz.

Özellikleri

Şefleranın en çok cüce türü biliniyor Schefflera arboricola. Bizde beşparmak çiçeği, dışarıda şemsiye çiçeği (umbrella plant) diyenler var. Bunların yaprakları diğer türüne göre biraz daha küçük olur. Bunun ayrıca krem rengi – yeşil karışık renkli yapraklı (variegata) bir çeşidi var. Şefleranın bu cüce türü zamanla iki metre kadar uzayabilir.

Schefflera arboricola

Cüce şeflera Schefflera arboricola

Diğer türü Schefflera actinophylla (eş anlamlı adı Brassaia actinophylla) bir diğer adı Octopus Tree ‘ahtapot ağacı’) yaprakları daha büyük, daha geniştir. Ağaç 6 metre kadar uzayabilir.

Schefflera actinophylla

Büyük tür şeflera (Schefflera actinophylla)

İç ve dış mekanlarda kullanımları

Her iki türü de ılımlı iklime sahip yerlerde bahçe dekorasyonunda kullanılabilir. Yarı gölgeli yerlerde güzel bir görüntü sağlarlar. Cüce şeflera bonsai için en uygun bitkilerden biridir. Ofis bitkilerinden olarak da çok şık bir bitkidir. Büyük şeflera çok geniş salonlara. otel lobilerine ya da geniş bahçelere daha uygundur. Cüce şeflera İstanbul, İzmir, Trabzon gibi illerimizin iklimlerinin kışlarına dayanıklıdır (-6°C). Diğer büyük türü sadece İzmir’den daha güneyde alçak kıyı kesimlerinde kış soğuklarına dayanabilir (-4°C). Her iki tür şefleralar bu ılıman bölgelerde biraz uzun süreli don olaylarında tüm yapraklarını ve taze dallarını kaybedebilirler. Bahçeye dikecekseniz her ihtimale karşı kuzeyli rüzgarları almayan yerlere dikmelisiniz.

Yetiştirilmesi, bakımı

Küçük ve büyük şeflera türleri aşağı yukarı aynı şeylere ihtiyaç duyarlar. Mayıs ortası – eylül ortası arası dönemde dışarıda açık havada az güneşli bir yerde tutarsanız daha iyi gelişir serpilirler. Eğer dal uçlarını kırarsanız daha çok dallanıp budaklanırlar.

Yüksek hava nemliliğini çok sever ama kuru havalı memleketkerde de pek zarar görmez. Yaşadığınız yerin havası fazlasıyla kuru ve şiddetli sıcak ise gelişim zamanlarında hava nemliliğini arttırmak için çareler düşünmelisiniz ve yaz boyunca her gün yapraklarını yıkamalısınız.

Toprak, gübre

Şefleralar besleyiciliği iyi olan toprak istiyor. Doğal besleyiciliği olan doğal toprak en iyisidir: 3 ölçü kırmızı toprak + 3 ölçü humus katkılı özel toprak + 2 ölçü sıva kumu + 1 ölçü ince ponza taşı karışımı bu bitki için idealdir. Karışıma ayrıca eski sığır veya koyun gübresi ekleseniz iyi olur. Eğer şefleranız için sadece hazır poşet toprak kullanacaksanız kış haricinde her üç sulamada bir bitki besini karıştırılmış su ile sulamalısınız. Toprağın pH derecesi pek önemli değil. Sadece fazlaca asitli veya fazlaca kireçli olmamalı.

Işık ihtiyacı

Schefflera kuvvetli aydınlık istiyor. Ayrıca sabah veya akşam güneşi alabilirse daha iyi olur. Öğle civarı güneşini direkt almamalı. Bu durumda güneş filtrelense iyi olur.

Sulama

Cüce şefleraları, yazın eğer açık havada tutuyorsanız toprağı biraz nem kaybettikçe fazla kurumadan sulayacaksınız. Kışın ya da kapalı mekânlarda toprak birazcık daha fazla nem kaybedince sulamalısınız. Büyük tür şefleraya gelince: Yazın toprağı yarı yarıya kuruduğu zaman, kışın ise toprak neredeyse kupkuru olunca sulamalısınız.

Budama

İlkbahardan yaz başına kadar istediğiniz gibi budayabilirsiniz. Budadıktan sonra şefleranın yerinin çok fazla havadar olması gerekiyor.

Çoğaltılması

Şeflera dallarının kolay köklenme özelliği var. İlkbahar ve yaz aylarında budadığınız dalları bir gün açıkta bekletin. Kesik yer kuruduktan sonra direkt toprağa dikin. Köklenmesi için (istanbulda) açık havaya veya ev içinde hava cereyanına ihtiyacı var. Ayrıca toprağı sabah veya akşam güneşiyle günde en az üç saat ısınmalı. Bu şartlarda köklenme ve filizlenme süresi en geç 1,5 aydır.

Tek yaprak çeliği ile çoğaltılabileceği de söyleniyor fakat nasıl yapılacağına dair bilgi bulamadım. Denemek isterseniz bir yaprağı, sapının ana dala birleştiği yerden koparıp alın. Yukarıda anlattığım gibi köklendirmeye çalışın.

Bir başka yol da dalından kesmeden köklendirmektir. Bunun için, keseceğiniz parçayı mayıs – ağustos arası dönemde uygun yerinden pamuk ile gevşekçe sarıp bağlayın. Pamuk her zaman ıslak olmalı. Şeflera dalının ıslak pamukla sarılı olan yeri kolayca köklenir. Kökler en az 3 cm kadar uzayınca dalı köklendiği yerin 2 – 3 cm kadar aşağısından keserek alabilirsiniz. Toprağa dikince bunu 10 – 15 gün şeffaf naylon poşet içinde tutun ki yüksek hava nemliliği sayesinde kökler toprağa çabuk adapte olabilsin. İlk diktiğinizde toprak yeterince nemli olmalı yani dikince sulamayın. Naylonla kapalı olduğu sürece toprak kurumayacaktır zaten. Naylondan çıkarınca sulayın.

Problemleri

Yeterince aydınlık olmayan ve havasız ortamlarda yapraklarını dökebilir. Şeflera hava akımlarını çok sever. Buna ihtiyacı da çoktur. İç mekanlarda yetiştirilen şefleralar için odaların en havadar yerleri tercih edilmelidir. Yoksa yapraklarını döker. Yapraksız kalmışsa ve eğer mevsim uygunsa dışarıya çıkarın. Kısa sürede yapraklanacaktır. Gereksiz yere sulamada kökler çürüyebilir buna dikkat edin. Aslında çok dayanıklıdır. İhmal edilmeye, unutulmaya uygun bir bitki türüdür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |


'Şeflera (Schefflera) – Beşparmak Çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  benim cüce sefleramı aldıktan sonra çok güzel büyümüştü sonra birden durdu ve yaprakları dökülüyor haftada bir kez su veriyorum acaba bitki besini vermeli miyim?
  ***
  Gelişim durmuşsa besin vermenin faydası değil, zararı olur. Problem havasız esintisiz kalması ve sizin toprak ıslak olduğu halde duzenli olarak sulamanızdır. Bu gidişle kökler çürüyecek. Sorduğunuz diğer bitki hakkında yakında yeni sayfa olacak – zaten sıradaydı unutmuşum. Sorduğunuz için teşekkür ederim.

 2. Yasemin, Bilecik dedi ki:

  Benim iki kök şefleram var bir senedir hiç büyümüyor.Yazın üç beş yaprak çıkardı şimdi de yapraklarını döküyor. Bir köküne havai daldırma yaptım inşallah bitkimi kurtarabilirim. Havai daldırmayı bir hafta oldu. Ne zaman köklenir yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.
  ***
  Yasemin Hanım bilmiyorum bu sayfadaki bakım bilgilerini okudunuz mu.. Belki evin şartlarını sevmemiştir. En azından kışın evin havasından fazlaca rahatsız olmuş olabilir. Birkaç hafta sonra havalar ısındığında dşarı çıkartın kısa bir süre içinde ne kadar canlı bir şekilde yeni yapraklar çıkarmaya başladığını göreceksiniz. Havai daldırma hakkında bir şey diyemiyorum. Normalde havai daldırmada en kolay bitkilerden biridir ama duruma göre hiç işe yaramayabilir. Havasız evlerde hayatına küsmüş bitkilerde hiç işe yaramayabilir.

 3. Yasemin, Bilecik dedi ki:

  Evet dediğiniz gibi şefleram sanki hayata küsmüş bugün gördüm hava daldırması yaptığım yerden değilde biraz aşağısından çürümüş sağlam yerinden kestim ve suya koydum inşallah köklenir Bu aylarda köklenir mi?
  ***
  Suda bekletmeyin. Toprağa dikin ve güneş alan bir yerde bulundurun. Toprak kurumadıkça sulamayacaksınız. Güneşin ısıtmasıyla mayısa kadar köklenme ihtimali var.

 4. Özlem Erzincan dedi ki:

  Schefflera ya nilfra yada nilfa adida ilaç veriyorum. Yapraklari sanki susuz birakırsınız ya solgun görünürya aynı o şekil oldu. Yaklaşık 20 gün oldu. Bu sürede ikinci sulamayı yaptım yapraklar biraz daha iyi görünüyor acaba devam etmeli miyim? Cicek yaklaşik bir metre kadar gövdesi cıplak tepesi yapraklı acaba normal mi?
  ***
  İlaç besin filan vermeyin. Daha önceki sorunuza cevapta yazmıştım. Bitkide gelişim olur o zaman ayda bir az miktarda verilebilir. İyi bir toprakta yetiştirirseniz besine filan hiç gerek bile yok. Böyle şeyler bilinçsizce kullanıldığında toprağın dengelerini bozuyor bitkileri zehirliyor. Şu sayfayı baştan sona dikkatle okuyun: https://azbitki.com/bitki-besinleri-suni-gubreler

 5. Hamide, İstanbul dedi ki:

  Şeflera çok aydınlık bir yerde mi yoksa yarı gölge bir yerde mi olmalı?
  ***
  Bu tabirler eksik ve hatalı. Yeri çok iyi aydınlık olmalı ve az da olsa sabah veya akşam güneşi alabilmeli, en iyisi budur. Daha dazla güneş daha iyi. Tam gölgede hiçbir bitki sağlıklı gelişim göstermez. Yeri güneş almasa bile çok kuvvetli aydınlık olması şart.

 6. Şerife Güneş Yeşiller, İstanbul dedi ki:

  Şefleram benim için çok önemli manevi değeri çok yüksek onu yaşatabilmek için çok uğraştım. Şu an 170 cm falan ama yaprakları biraz seyrek. Yaprakları yapış yapış sanki şeker sürülmüş gibi ve yaprakların üzerinde kahverengi nokta gibi lekeler var. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Yaprakların yapış yapış olması bitki bitlerinden kaynaklanıyor. Dikkatle bakın veya büyüteçle bakın göreceksiniz. Arapsabunlu su ile özellikle yaprak altlarına fısfıs yapın bir iki saat bekletip sonra temiz suda ıslattığınız bezle güzelce silin. Üç günde bir tekrarlayın. Zamanla sorun kalmaz. Yapraklarının sıklaşması için biraz budayın, daha iyi esintili bir yere koyun. Balkon varsa balkonda tutun. Öğle civarı güneşi değil sabah veya akşam güneşi alabilmeli. Bu şekilde temiz hava esintileri sayesinde çok gür bir şekilde yeniden yapraklanacaktır. Sonbahara kadar ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verin.

 7. Şerife Güneş Yeşiller, İstanbul dedi ki:

  Bir de kolonya ya da ispirto ile sulu boya fırçalarıyla yaprakları fırçalayın yazıyordu.
  Budamayı ise yapamıyorum kıyamam.
  ***
  Şerife Hanım budarsanız daha sağlıklı olacak. Hem temizlemek için daha az uğraşacağınız dal kalır. Her açıdan avantaj.
  Alkollü fırçalı uygulama kuvvetli yapışmış bitler için yapılmalı. Bilmiyorum ama bunun yaprakları dayanırsa alkollü veya ispirtolu suyu bitlere fısfıslamak da işe yarar. Mevcut yapışkanlıklar da artık sile sile zamanla gidereceksiniz.

 8. Feride, Bilecik dedi ki:

  Aldığımdan beri dipteki yaprakları dökülüyordu. Su verdim aynı devam etti. Sonra yapraklarına su fışkırttım ertesi gün baktığımda yaprakları dik durmuyordu. Özellikle üsttekiler boyunlarını bükmüşlerdi.. Yaprakları ıslattığım için mi böyle oldu yoksa daha sık ve çok mu su vermeliyim? Oda çok ışık almıyor ve biraz serin. Yerini mi değiştirmeliyim ne yapmalıyım?
  ***
  Düşündüğünüz tüm çözümler şeflerayı öldürmeye yönelik. Havasız esintisiz ortam. Güneşsizlik. Çorba gibi çamur gibi toprak. Sonuçta kökler çürümüş. Sağlam dallarından kesin temiz bir toprağa dikin. Balkonda veya pencere dışında açık havada güneşli bir yere koyun. Toprak kurumadıkça sulamayın. Bir iki ay içinde köklenir filizlenirler. Filizler göründüğünde eve alabilirsiniz ama yeri pencere yanı olmalı sık sık pencereyi açacaksınız dışardan üstüne esinti gelecek. O dallar sonbahara kadar epeyce yaprak geliştirmiş olurlar.

 9. Şerife G. Yeşiller, İstanbul dedi ki:

  Peki şimdi budasam olur mu?
  ***
  Olur. Önce toprağının biraz kurumasını bekleyin sonra budayın. Sonra esintili yerde tutun. Üç dört gün geçmeden önce sulamayın.

 10. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Benim şefleram çok yamuk, çirkin görünüyor. Dalın ortasından kesip üst kısmını diksem tutar mı? Üst kısmı çok hızlı yaprak çıkartıyor kesersem ona zararı olur mu?
  ***
  Üst kısmı iki parça yapıp dikebilirsiniz. Güneşli ve esintili yerde çabuk köklenir. Suda bekletmeye hiç gerek yok. Bu durumda üst kısmın gelişim göstermesi bir iki ay duracaktır o da normal. Ama ana kısım yeniden filizlenip açığı kapatır.

 11. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Şefleramı kesip dikmiştim, kestiğim üst kısmının yeni yaprakları solmuş. Kuruyup gitmez değil mi? Korkuyorum.
  ***
  Büyük bir ihtimalle onlar kuruyacak. Ama hiç korkmayın eski yapraklara bir şey olmaz. Yakında köklenir tekrar yeni yapraklar çıkarmaya başlar.

 12. Fatma, Kavacık dedi ki:

  Şefleramı budamak istiyorum ama nasıl budanacağını bilmiyorum yardımcı olur musunuz?
  ***
  İlkbahardan yaz başına kadar istediğiniz gibi budayabilirsiniz. Budadıktan sonra yerinin çok fazla havadar olması gerekiyor.

 13. Fatma, Kavacık dedi ki:

  Nasıl yani istediğim dallarını kesebilir miyim?
  ***
  Evet kesebilirsiniz. hiçbir sakıncası yok. Eliniz varıyorsa, kıyabiliyorsanız. Kestiğiniz dalları dikin iki ayda köklenirler eşe dosta dağıtırsınız.

 14. Nurhayat, İzmir dedi ki:

  Şeflera ile ilgili bütün yorumlarınızı okudum. Fakat benim bitkimde farklı bir durum var. güneş ve hava akımı aldıgı bir ortamda, son iki haftadır yapraklarının arkasında kahverengi lekeler (büyük-kücük) oluşmaya basladı. Her gün yeni ve eski yapraklarından 5-6 yaprak dökülüyor. Acilen bu duruma ne yapmalıyım?
  ***
  Gereğinden fazla sulama yüzünden ya da sizin yörenin musluk suyu kötü ise böyle sebeplerden dolayı bahsettiğiniz sorun her bitkide görünebilir. Bir diğer sebep toprağın besleyiciliğinin hiç kalmamış olmasıdır. Bu durumda ya toprak değiştireceksiniz ya da düzenli aralıklarla bitki besini vereceksiniz.

 15. Hakan Bağkaran dedi ki:

  Şeflera bitkim çok uzadı neredeyse tavana değecek. üst kısmından kesip diksem bu zamanlarda uygun olur mu? teşekkürler.
  ***
  İstanbulda oluyor direkt toprağa dikmekle kısa zamanda kökleniyor. ama daha sıcak yerlerde bu zamanda olur mu bilmem. köklenmesi için hem yeri esintili olacak (mesela balkonda ya da açık pancere önünde tutmak lazım) hem de sabah veya akşam güneşinin ısıtması lazım.

 16. Hakan Bağkaran dedi ki:

  ben antalyada bulunuyorum. üstten kesip söylediğiniz gibi nemli bir toprağa dikip poşetle bağlayıp, tülden gelen güneş ışığını görecek şekilde koysam uygun olur mu?
  ***
  İsterseniz bekleyin ağustosun ortasında yapın. Yaz sıcaklarının şiddeti dinmiş olur. Şeflera açık havada çok kolay kökleniyor. Naylonla kapatmaya filan hiç gerek yok. Üstelik kesik dalın yaprakları açık havada bozulmaz. Sabah güneşinin veya ilkindi vakti sonrası akşam güneşinin ısttığı toprakta köklenme kesindir. Esintisi devamlı yer ve güneşin ısttığı toprak önemli. Ben istanbulda tam yaz ortasında denemiştim. Bu usul benim denememe göre yüzde yüz garanti. Kesmeden de çok kolay bir şekilde köklendirebilirsiniz: Keseceğiniz kısımda yaprak boğumu, filizlenme gözü olan bir yerine gevşek dokulu pamuk bez dolayın. Bez devamlı nemli ıslak kalmalı. Bu şekilde (yine esintili ortamda) hemen kökleniyor. Sonra kesip dikersiniz. İstediğiniz usulü deneyin. Esinti olmayan kapalı mekanlarda köklenme zor bunu unutmayın.

 17. Fahriye, Şanlıurfa dedi ki:

  Şefleram çok güzel görünüyordu ama şimdi solgun ve bitkin görünüyor. Toprağı kum ve kırmızı toprak karışık. güneşi de iyiydi. ne yaplıyım?
  ***
  Yanlış toprakta ve esintisiz evlerde kökler yok oluyor sebep budur. Hemen toprak değiştirin. Koçtaş gibi yerlerden humus katkılı özel toprak alın. Bir ölçü bundan, bir ölçü kırmızı toprak, bir ölçü eski sığır gübresi ve yarım ölçü dere kumu.. hepsini karıştırın. Böyle bir toprakta daha iyi gelişir. Yeri ise esintili olmalı ki nefes alabilsin.

 18. Fatma Aktan dedi ki:

  kılıç çiçegimden sonra bir de şefleram oldu. komşum sıkılmış bana verdi. 2 metreye yakın boyu var. pek razı degildim ama şimdi içim ısındı. pek uzun sevmiyorum. dalının birini budadım. hemen saksıya ekecegim. saksıyı bu sekilde budayıp ayrı ayrı gençleştirmeyi düşünüyorum. fazlasını hediye edecegim. bir sorun çıkmaz herhalde. ayrıca kayınvalidemin çelikleme yontemiyle ektiği kılıçlar filizlenmedi diye yazmıştım, yer esintili, balkon kapısının önünde, acaba topragı mı sevmedi? çünkü topragı sulanınca kurudugu zaman sertleşiyor. bahçe topragı büyük ihtimalle.
  ***
  Biraz geç oldu. Gelecek yıl mayıs veya haziran ayında yapsanız daha iyi olur. Kılıç çiçeğinizin toprağı elverişsiz olsa bie havadarlık yüzünden gelişim gösterirdi. Belki güneş almıyor. İyi esinti ve güneşin ısıttığı toprak lazım. Fazla değil, sabah veya akşam güneşi bile yeterli ama öyle birkaç dakikalık güneş değil, adamakıllı ısıtsın. İki üç saat kadar devamlı. Hangi şehirdesin yazmadığınız için bir fikrim yok. Fazla sıcakta birçok bitki gelişime ara verir. Kılıçlar sonbaharda ve ilkbaharda daha iyi gelişim gösterir yeni başlangıçlar yapar.

 19. Güneş, Kavacık dedi ki:

  Yeni evime taşındım. Şefleram sürekli fakat bir yandan minik yaprakları da büyüyor. Sıkıntı olur mu?
  ***
  Yeni gelşimlerin olduğundan eminseniz sorun yok denebilir. Ama yeni gelenler sağlıklı mı? Eğer yeri yeterince kuvvetli aydınlık değilse onlar da dökülür ve bitki ölür. Yer değişikliklerinde elinizden geldiğince aynı şartları oluşturmaya çalışın. Yoksa yer yadırgamalarında zamanla düzelmeyecek yıpranmalar çöküşler olur.

 20. Yagmur, Istanbul dedi ki:

  Benim sefleram gayet iyi buyuyordu. boyu 170 cm. bulmus ve saglikliydi. 3 hafta kadar su veremedim. geldigimde buyumeye devam ediyordu. sorun olmadini dusundum. Sonrasindaysa felaket geldi. yaklasik 1 aydir surekli yapraklarini dokuyor, bir yandan buyumeye devam ediyor ancak asagi kisimda neredeyse hic yaprak kalmadi. Ayni kosullar, ayni sulama ve gunes alma sekli.. Sorun ne olabilir? Gizli bir boceklenme olabilir mi?
  ***
  Benimkinde de aynı şey olmuştu. Balkona güneşli yere koydum çok sağlıklı yapraklar çıkardı. Yani sebep güneşsizlik ve havasızlık. Güneş alan bir pencere yanına koymalısınız. Yazın açık havaya çıkarın daha kuvvetli gelişir.

 21. Ebru, Balıkesır dedi ki:

  Şefleram aldığımdan beri yapraklarını döktü, iki sap kaldı. hiç yaprak yok.
  ***
  Havasız odalarda daima olabilen bir şey. Balkon varsa balkona koyun. Balıkesirde eğer kuvvetli kuzey rüzgarları almayan bir cephede bulunursa kışın soğuktan hiç zarar görmez. İlkbaharda hızlı bir şekilde muhteşem bir güzelliğe kavuşur. Ağustos sonunda eve almalısın. Yeri sık sık açık tuttuğunuz bir pencerenin yanı olmalı. Böylece eve alışır ve kışın hiç bozulmaz.

 22. Merve, İstanbul dedi ki:

  Benim şefleram boyu çok uzadı ve başında meyve gibi bir şeyler çıktı. Acaba bunlar ne?
  ***
  Çiçek tomurcukları olsa gerek.

 23. Merve, İstanbul dedi ki:

  Tatlı bir meyve gibi kiraza benziyor.
  ***
  Öyleyse çiçek açmış görmemişsiniz. şimdi de tohum oluşturuyor.

 24. Aysun Buyaci dedi ki:

  Ben bu bitkiki cok seviyorum. annem cok güzel cogaltır herkese verirdi ama ben komsumdan iki kere aldım ilki bir müddet sonra soldu. ikincisi de 2 ay oldu dikeli yavas yavas yaprakları boyun bükmeye basladı. o da mı köklenmedi acaba? ilkini suya koydugum halde köklenmemişti. buna ragmen diktim. ikincisini direkt topraga diktim. ek besin mi versem yerini mi degiştirsem? salonda komsumun koydugu yerin aynı yerinde ama erzurumda yasıyorum ve evim biraz soguk onun etkisi var mıdır?
  ***
  Ben istanbuldayım. İki yıl önce yaz başında bir dalını suda köklendirmeye çalışmıştım. iki ay geçti hiçbir şey olmadı. sonra toprağa diktim balkona güneşli esintili yere koydum. orada köklendi filizlendi. güneşin ısıttığı ve esintili yerde çabucak kökleniyor. sağlıklı gelişim göstermesi de buna bağlı. yaza kadar hayatta tutabilirseniz yazın benim yaptığım gibi yapın. olmazsa komşunuzdan yeni bir dal daha alırsınız.

 25. Murat Yılmaz, İzmir dedi ki:

  Değerli dostum sitedeki açıklayıcı bilgilerin için çok teşekkürler. Benim sıkıntım ise bitkimin alt dallarında yapışkan maddeler. sanırım böceklenmeye karşı bir savunma mekanizması olsa gerek. bu arada yaprak dökmesi de arttı. cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  ***
  Tam emin değilim ama sanıyorum eski dallarda bazen reçine sızıntısı olabiliyor. Benimki henüz çok küçük. Minik bir daldan köklendirmiştim. Bu yaz epeyce yapraklandı. Son günlerde istanbulda fazla soğuk olmasına rağmen balkonda gayet sağlıklı duruyor. Hiçbir yaprakta bozulma yok. Sizinkinin yaprak dökme sorunu esintisizllik, havasızlık olabilir. Geçen kış evde tutmuştum evi hiç sevmedi. Yeni yapraklar büyürken dökülüyordu. Bu kış balkonda çok sağlıklı.

 26. Esra, Adana dedi ki:

  Şefleramı iki ay önce aldım. bir metre boyunda. ama yaprak dökmeye basladı. evim en alt kat olduğu icin günes almıyor günün belli saatlerinde dışarı cıkarsam ise yarar mı? hangi saatlerde ne kadar cıkarmalıyım?
  ***
  Ya devamlı dışarda tutun ya da pencere günün çoğu zamanında açık olmalı şefleraya dışardan direkt esinti gelmeli. Şeflera ev ortamlarını hiç sevmez evlerde yetiştirmek çok zor.

 27. Sümeyya, Adana dedi ki:

  Benim cicegim gün boyu acik olan bir pencerenin önünde ama hala yaprak dökmeye devam ediyor ne yapmalıyım?
  ***
  Balkon veya bahçe varsa dışarı koyun. Adanada kışın bile gelişime devam eder. Galiba şeflera evlere hiç uygun değil. Ben de ne yaptıysam olmadı. Balkona koydum canavar gibi büyüyor.

 28. Sumeyya, Adana dedi ki:

  Peki güneş ışığı zarar vermez mi ya da toz? Ben 1. Katta oldugum için toz çok.
  ***
  Haftada bir yıkayın temizleyin. Güneşi sever. Adanada yaz boyunca sadece öğle vakti güneşinden korumalısınız.

 29. Medine G. -Çorum dedi ki:

  Bir aydır suda köklenmesini bekliyorum. 2-3 kök de saksıya diktim hiç büyümüyor. Yarısı çürüdü attım. Acaba köklendi mi nasıl anlarım? Nasıl bir vitamın verebilirim?
  ***
  Şeflera ev ortamlarını hiç sevmiyor. Neredeyse bütün gün esinti rüzgar ister. Köklenmesi de yazın güneşin ısıttığı toprakta rüzgarlı bir yerde çok kolay olur. Vitamine gelince, bitkilerinize genel amaçlı bitki besini almalısınız. Ev bitkilerine en iyisi budur. Kışın gelişim yoksa vermeyin.

 30. Münevver, Muğla dedi ki:

  Benim şefleram çok güzel ve sağlıklı idi. Hiç yerini değiştirmedim. Hep aynı düzenli su ve bakımını yapıyorum. Alt ve yeni uç yapraklarını döküyor. salonumda daha başka çiçeklerim de var. Onların keyfi yerinde. Işık sorunum yok. Gören gübre veriyor musun diye soruyorlar. Kesinlikle suni gübre vermiyorum. Topraklarını kendim hazırlıyorum. Çiçeklerimi çok seviyorum. Şefleramın durumuna çok üzülüyorum. Ben de budasam acaba nasıl olur?
  ***
  Bu problemde budamak asla çözüm değil. Şeflera kolay koaly ev beğenmez. En iyi açık havada yetişir. Ben de ne yaptıysam bizim salonu sevmedi. Penceresi daima açık olan camekanlı balkona koydum gayet sağlıklı büyüyor. Kışın soğuğa rağmen bozulmadı hatta çok yavaş gelişime devam etti. Muğla’da bütün yıl açık havada hiçbir zarar görmez. Evde boşuna bekletmeyin.

 31. Buket A. -Makedonya dedi ki:

  Benim cicegimin de yapraklari yapis yapis ve uzerinde kahverengi yapisik benekler var. Arap sabununu burada bulamiyorum. Onun yerine ne kullanmaliyim?
  ***
  Zirai mücadele ilaçları satan yerlere danışın uygun bir ilaç verirler. En kolayı bu. Ayrıca ilaç bulana kadar ıslak bezle silin. Dalları da sileceksiniz. bastıra bastıra silin. Kabartı benekleri kazıyın. Uğraşılmayacak derecede fazla hasttalıklı yaprakları kesip atın.

 32. Aziz U. -Ankara dedi ki:

  Şefleram önce çiçek açtı, sonra da çiçekler meyvemsi tohuma dönüştü (küçük kiraz gibi meyveler). Bunları direkt toprağa gömersem işe yarar mı?
  ***
  Evet ama önce bekleyin meyveler kurusun. Sonra tohumları ayırın ekin.

 33. Sevim, İstanbul dedi ki:

  Taş yünü varmış benim bu konuda bilgim yok ama siz biliyorsunuzdur tek şeflera yaprakları taş yününde köklendiriliyormuş paylaşmak istedim.
  ***
  Hayır, yanlış bilgi. Şeflera dallarını herhangi bir toprağa direkt olarak dikerseniz güneş ve ılık / sıcak rüzgar alabilen yerde çok çabuk kökleniyor. Köklenmesi en kolay bitkilerdendir. Mayıs – eylül arasında deneyin. Sonuç yüzde yüz kesin.

 34. Sevim, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, çiçekler hakkında ne çok sorum varmış benim. iyi ki varsınız, iyi ki bilgilerinizi bizimle paylaşıyorsunuz. Bende çok güzel gelişen bir şeflera var. kapalı balkonda duruyor. Haklısınız ev içinde kesinlikle olmuyor. Hiç gelişme göstermeyen şefleram balkona çıkarınca coştu. Ana gövde pek büyümedi. yan dallar özellikle bir tanesi aldı başını gidiyor. yönünü çevirdim arkada kalan dallara faydası olur umarım büyüme açısından. Benim sormak istediğim şey (korkarak soruyorum, inşallah yanlış yaptınız, gitti sizin şeflera demezsiniz) Şefleram yıllardır aynı toprağın içinde. 4-5 yıl önce saksı değiştirdim sadece. Besin falan vermiyorum. toprağı çok güzel bahçe toprağı yumuşacık. Ben geçen hafta şeflera saksısındaki toprağı üstten epeyce aldım. yeni aldığım hazır toprakla karıştırıp yeniden doldurdum. Sanki o canlılık gitti çiçekte. süzgün duruyor. Ben ona zarar mı verdim acaba, yoksa yeni toprağına alışmaya mı çalışıyor?
  ***
  Öyle bir şeyin zarar vereceğini sanmam. Belki size öyle gelmiştir. Belki de havalar ısındığı için sonbaharda beri gelişen sıcakla ilk defa karşılaşan yapraklar sıcağa alışmaya çalışıyordur. Eğer üst kısma daha fazla toprak doldurup kökleri boğduysanız işte bunun zararı kesin olur.

 35. Mustafa, Kocaeli dedi ki:

  Çiçeği Ankara’da ki evimizden Kocaeliye getirdim. 6 ay içerisinde 2 katına çıktı. Ancak son günlere üzerinde beyaz uyuşuk böcekler oluşuyor. Yapraklarını su ile yıkadım. Ama tekrar oluştular. Bir çiçekçi toprağını değiştirmemi tavsiye etti, toprağı aldım ama henüz değiştirmedim. Zirai ilaç satan yer de çok pahalı bir ilaç söyledi. Arap sabunu ile yıkayıp duruladığımda toprağa giden sabun bitkiyi öldürmez mi? Yıkama işini nasıl yapacağım.
  ***
  Toprak değiştirmek yanlış. Çiçekçilere danışmakla hata ediyorsunuz. Kesin çözümleri şu sayfada bulabilirsiniz: https://azbitki.com/bitler

 36. Ayça, Ankara dedi ki:

  Bir arkadaşımın şeflerasının bir dalını koparıp suya koydum. Bu şekilde köklendirmem mümkün mü? Ne kadar zamanda kök verir?
  ***
  Ben de aynen o şekilde denedim köklenmiyor. Ama toprağa dikip güneşten günde birkaç saat ısınacağı ve rüzgarlı bir yerde birkaç haftada köklenip hızla büyümeye başlıyor.

 37. Emel, Bursa dedi ki:

  Bir hafta kadar önce ikili şeflera bitkisi aldım. İki kök aynı saksıda. Saksı sanki biraz küçük gibi. Ancak şimdilik -yerine alışabilmesi için- değiştirmedim. Havadar, esintili, sabah ve akşam güneşini 2 saat kadar alabilen aydınlık balkonumda muhafaza ediyorum. şu an bir değişiklik yok. Saksı değiştirirken dikkat etmem gereken noktalar var mı? Aldığım yerde yapraklarına su fısfıslamamı tavsiye etmişlerdi. Bunu ne sıklıkta yapmalıyım?
  Yapraklarında su lekeleri var. Banyoda duşun altında yıkasam zarar verir miyim?
  ***
  Şeflere çok dayanıklıdır. Korkacak bir şey yok. İstediğiniz gibi yıkayabilirsiniz. Yapraklarına su fısfıslamak pek önemli değil ama sıcak günlerde akşam olunca yapmanızı tavsiye ederim (günün ısıtmasından hemen kurtulmaları iyi olur, gelişim yavaşlamaz). Saksı/toprak rahatça değiştirin. Hiçbir özel ayrıcalıklı uygulama gerekmiyor. Yalnız saksı fazla büyük olmasın. Kökler büyük saksıda fazla toprakta boğulmasın. Hatta kökler aşırı sıkışık görünmüyorsa bu yıl saksı değiştirmeyin.

 38. Mücahit, Antalya dedi ki:

  Deneme amaçlı bir dal kesip suda beklettim ve iki haftada 3cm kök saldı. Bence dikmek için yeterliydi. Diktim ve minik minik yaprak çıkarmaay başladı. Özellikle sabah güneşini çok seviyor. Bir de denemedim ama kül şeflera hastalıklarına iyi geliyormuş bilmem ne kadar doğru..
  ***
  Suda bekletmeye gerek bile yok. Sabah veya akşam güneşinin ısttığı toprakta dışarda açık havada çok çabuk kökleniyor. Kül meselesini bilmiyorum. Benim şefleram hiç hastalıklanmaz. Bu arada, deneyimizini yazdığınız için size çok teşekkür ederim. Bu tür deneyimlerin anlatılması benim için çok önemli.

 39. Ekmel, Adıyaman dedi ki:

  Çoğaltmak için dal kesin derken yaprağı tutan tek bir dalı mı kastediyorsunuz?
  ***
  Yaprağın sapı dal gibidir ama dal değil. Ona yaprak sapı denir. Dal nedir bilirsiniz.

 40. Şems, Azerbaycan dedi ki:

  Benim de buna oxshar bir bitkim var ama onun yapraklari sarili yeşilli bene hediyye edildiyinde tek bir daldi. 2 yila boyudu 2 dal da verdi. sizce o başqa bir bitki midir?
  ***
  Bunun sarılı yeşilli çeşidi de var. Muhtemelen sizinki ondandır. Aynı bitki.

 41. Medine, İstanbul dedi ki:

  Benim bitkimde renk bozarması ve tozlanmış gibi görünüyor ve yapraklarında yapışkan böcekler çıkıyor , ayrıca yeni yapraklarda bozuk ve yamuk küçük çıkıyor ne yapmalıyım?
  ***
  Ya her gün ıslak bezle silin ya da ilaçlayın. Haftada en az bir defa yıkayın. Evlerde havasız esintisiz yerlerde sağlığı bozulur buna da dikkat edin.

 42. Selim, Aydın dedi ki:

  Bundan 2 hafta önce şeflera aldım ve bakımını öğrenmeye çalışıyorum. Boyu yaklaşık yarım metre. Haftada ortalama ne kadar su vermeliyim? Suyu hangi aralıklarla vermeliyim?
  ***
  Toprak elinizi ıslatmayacak kadar ıslaklığını yitirdikçe, saksı altından su çıkacak miktarda su ile sulayın. Bakım bilgilerini iyi okuyun.

 43. Özcan, Samsun dedi ki:

  Merhaba. Şeflara bitkim çok uzadığı için yaprak veren kısımlarını en üstten 3-4cm kadar kestim. Fakat pişman oldum. Şİmdi kestiğim yerler kapandı. Yeniden yukarı doğru yaprak çıkarmaya başlar mı? Ne yapmalıyım? Ayrıca kökleri saksıdaki toprağın üstünde görünüyor. Toprak ilavesi yapılmalı mı?
  ***
  O kadar keseceğinize hiç kesmeseydiniz daha iyi.. Ama merak etmeyin yakında filizlenir. Köklerin üstünü iki parmağı geçmeyecek şekilde toprakla kapatabilirsiniz.

 44. Selda, Balıkesir dedi ki:

  Eşim 15 gün oluyor şeflera eve getirdi. Evdeki yeri güneye bakan cam yanı. Fakat güneşden dolayı güneş perdesi sürekli kapalı ama cam açık. Şefleram hızlı bir şekilde yaprak döküp görünümü bozulmaya başladı. Çiçekçiye sorduğumda cereyanda bırakmamamı söyledi. nekadar doğru bilmiyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Bir de eylülde gece ayazında dışarıda etkilenir mi?
  ***
  Benim şeflera 7/24 hava cereyanında. Bütün bitkilerim hava cereyanında. O söz yanlış. Belki havası kuru ve soğuk ya da kuru ve çok sıcak yerlerde hava cereyanı zarar verir. İstanbulda, Balıkesirde hiç zararı yok. Sizinkindeki bozulma yer değişikliği şoku yüzündendir. Yeri yeterince havadarsa yakında yeniden filizlenir. Soğuğa dayanıklılığı ve diğer bakım bilgilerini yukardan okuyabilirsiniz.

 45. Serkan, İstanbul dedi ki:

  25 gün önce tatile çıktım. şeflora ma su verdim. azcık da tabagına koydum. 10 gün sonra yanlışlıkla tekrar su vermişler. ben geldiğimde solmuş, yapraklarındaki yeşilliği gitmiş ve dallarını eğmişti. hemen topragındaki suyunu değiştirdim. yeni toprak koydum. az güneşli havadar bir yere (balkonuma koydum). ama 4-5 gündür hiç canlanmadı bile. Acaba daha ne yapabilirim?
  ***
  Kökleri çürümüştür. Dallar çürümemişse açık havada, dışarda günde en az iki saat güneşten ısınacağı bir yerde tutun. Böylece yeniden köklenir.

 46. Seyhan, Ankara dedi ki:

  Şefleramı cam balkona koysam soğuktan etkilenir mi? Hiçuzamadı. iki senedir aynı boyda. Ne yapsam uzar?
  ***
  Ankara’da dışarda açık havada kış soğuğuna dayanamaz. Şefleranın büyümesi bol bol esinti alabilmesine bağlıdır. Mayıstan ağustos sonuna kadar dışarda tutmalısınız.

 47. Neci M. -Baki dedi ki:

  Sefleram koridorda idi yapraklari saralirdi. zenn etdim soyukdadi. odaya koydum yene saralir ve dokulur. hafdada 1 litre su verirem. ne yapabilirim?
  ***
  Şeflera çok havadar yer ister. Evleri pek sevmiyor her evde sağlıklı kalamıyor.

 48. Gülşen, İstanbul dedi ki:

  Ben de yeni aldım. 1 metreden daha uzun, bol yapraklı 4 dal var. bana evde daha iyi olur dediler. hatta evin havasını temizlermiş. uçlarda siyah böcekler var ve beyaz uçuşan tüycükler. bazı yapraklar da yapışık yapışık.
  ***
  Haftada en az iki defa görebildiğiniz böcekleri ıslak bezle alın, yaprakları silin. Böyle devam ederseniz bir ay sonra hiçbir böcek kalmaz. Evde yeri havadar olursa bozulmaz korkmayın. Bütün mesele bu bitkinin havadar yerleri sevmesidir. Havasız esintisiz yerlerde yapraklarını döküyor kel kalıyor.

 49. Kübra, Erzincan dedi ki:

  Benim sefleramın yapraklarında da kahverengi lekelenmeler var. Ayrıca ara ara kırmızı örümcekler görüyorum. sık sık yıkayıp temizlemeye çalışıyorum. Ancak son günler de lekeli yapraklarda dökülme olmaya başladı. Acaba kırmızı örümcekler mi sebep oluyor bu yeni çıkan yaprakların dökülmesine?
  ***
  Onlardan olabilir de olmayabilir de. Şeflera havadar ortama, esintiye çok ihtiyaç duyar. Yoksa hem eski yapraklar hem henüz yeni çıkan yapraklar sap uçlarından tane tane dökülür. Bunun çaresi yok. Kuvvetli güneş alan pencere varsa oraya koyun. Belki güneşin etkisiyle daha iyi olabilir.

 50. M.KILIÇASLAN / KOCAELİ dedi ki:

  Merhabalar. Faydalı bilgileriniz için çok teşekkürler. Bende bugün bir arkadaşımdan çoğaltmak amacı ile şeflera çiçeğinden bir dal kesip aldım. Ve dediğiniz gibi 1 gün dışarıda kökleri kurusun diye bekleteyim dedim. Bir kaç saat olmasına rağmen yaprakları solmaya başladı. Bu şekilde 1 gün sonra yukarıda bahsedilenler gibi nemli bir toprağa eksem tutar mı acaba?
  ***
  Güneşte ısınan toprak ve devamlı esinti lazım. Şimdi evlerde pek mümkün değil. En iyisi suda deneyin. Bir çay bardağının yarısı kadar az su olmalı. az su gerekmesinin açıklamaları için şu sayfaya bakın: https://azbitki.com/suda-koklendirme

 51. Hanife, Samsun dedi ki:

  Şefleramın ucunda yaprak açan kısmında küçük siyah böcekler oluyor, o kısmını yiyorlar. Su ile yıkıyarak temizliyorum yine oluyor. Ne yapıyım?
  ***
  Daha yakından daha sık takip ederek, hatta büyüteçle inceleyerek hep temizlik yapın. Zamanla tamamıyla kaybolurlar. Ya da ilaç kullanın diyeceğim ama bu bitler nedir bilmiyorum. Yani her ilaç fayda etmeyebilir.

 52. Hanife, Samsun dedi ki:

  Şeflera çiçek açıyor mu? Eğer açarsa nasıl bir bakımla çiçek açabilir?
  ***
  Çiçekleri önemsizdir, gösterişsizdir. Yaprak güzelliği için yetiştirilir. Kış sonunda çiçek açar. Bunun içinse kışın biraz üşümesi ve susuz kalması gerekir ama uğraşmaya hiç değmez.

 53. Serap, Kırşehir dedi ki:

  Şefleramın üzerinde yanik gibi izler var. Alalı iki hafta oldu. Yazınızı okuyunca balkona koydum. Sadece öğlen güneşi değiyor. Mart ayındayız. Bu havalarda gece bile olsa balkonda durur mu?
  ***
  Dışarı alışık olmadığı için şimdi belki 8C dereceden daha soğukta yapraklar dökülebilir ama tehlike yok. Esas tehlike köklerde. Soğuğa alışık olmadığı için ıslak toprakta soğukta kökler çürüyebilir. Şimdilik dışarı koymayın. Yapraklardaki kararmalar da köklerin rahatsız olmasını yüzünden oluyor. Üstten biraz toprak azaltın. Bir süre sulamayın. Evde yeri çok iyi havadar ve güneşli olmalı. Yoksa şefleralar havasız ev ortamlarında yapraklarını döküyor.

 54. Ahmet, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 6 ay önce ana bir bitkiden üç ayrı dal şeflera aldım ve köklendirmeyi başardım. üçünü de aynı saksıya diktim. Fakat o gün bu gündür yapraklarına fısfısla su vermeme ve düzenli sulamama, sabah ve akşam güneşi alan tül arkası güzel bir konumda olmasına rağmen yeni bir yaprak vermedi. Saksısı da 12 cmlik ufak sardunya saksısı. Yani o da büyük değil. Öneriniz var mı?
  ***
  Su fısfıslamanızın bir faydası olmaz. Direkt güneşte ısınmalı ve açık pencereden rüzgar alabilmeli. Benimki bu şartlarda çok sağlıklı gelişip yaprakları çok uzun ömürlü oluyor. Üzerinde 3 yıllık yapraklar var hâlâ.

 55. Fatih Çiftçi dedi ki:

  Benim Scheffleramın üst kısımlarında dalları ve yaprakları yoğun ama bitkinin alt kısımlarındaki dallar döküldü. Saksısını büyüttüm. Kökleri genişlemişti. Alt taraftaki dallar yeniden çıkar mı?
  ***
  Galiba yaprak saplarına dal diyorsunuz. Dipten yeni filizler çıkarsa olur ama pek sanmıyorum.

 56. Arif, Ankara dedi ki:

  Salonum da yetiştirdiğim Şeflera’nın oprağını değiştirdim. En kalın köklerden bir tanesi saksıyı komple yuvarlak çizerek dolaşmış. Toprağı değiştirirken o uzun kökü kısalttım. Toprağını da yukarıdaki gibi güzel bir karışım yaparak değiştirdim. Uzun kökü kısalttığım için veya toprak değiştirme ayını yanlış seçtiğim için sorun yaşar mıyım?
  ***
  Hayır herhangi bir sorun olmaz. Ama eğer yeni saksı gereğinden fazla büyük ise (dolayısıyla kökler şimdi çok fazla toprak içinde kalmıştır) ve yeri pek sıcak değilse kökler çürüyebilir. Başka problem yok.

 57. Vesile B. -Diyarbakır dedi ki:

  Şefleram koridorda büyütmekte idim. Bir hafta içerisinde bütün yapraklarını döktü. 1m çiçeğim elden gidiyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Devamlı ya da sık sık açık tutacağınız bir pencere yanında olması şart. Şeflera her evde olmuyor. Yerinin çok iyi havadar olması lazım. Diğer ev bitkileri gibi değil.

 58. Şule, Bolu dedi ki:

  Bende bir sefleradan yaprak kopartip suya koydum sitenizden suda koklenebilecegini okumustum ama su anda goremiyorum herhalde yanlis okudum 2 haftadir koklenmedi topraga diksem koklenir mi acaba tek yaprak?
  ***
  Bilmiyorum. Denemek lazım. Ben dalını bile köklendirememiştim. Son umut balkondaki bitkilerden birinin yanına diktim. Sıcağın ve devamlı esintinin sayesinde çabucak köklendi.

 59. Begüm, İstanbul dedi ki:

  Benim şefleramın yaprakları solmaya başladı ve çok cansız görünüyor. Ne yapmalıyım? Neden olmuştur çözemedim.
  ***
  İç mekanları pek sevmiyor. Yeri kesinlikle çok havadar olmalı. Ben evde hava cereyanı olan yerde tutuyorum. Çok sağlıklı gelişiyor.

 60. Hafize, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Şefleram kökten yukarı doğru esmerleşmeye başladı. Yapraklarında da esmer lekeler var ve dökülüyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Muhtemelen dip kısmı ve kökler çürümüştür. Sebet havasız ve ışıksız yerde tutmak. Şeflera ev ortamlarını pek sevmez. Yeri kesinlikle esintili olmalı. Güneşli de olursa daha iyi.

 61. Hafize, İstanbul dedi ki:

  Evet kökleri çürümüş. Toprağına baktım çok ıslaktı. Daha kuru bir toprakla değiştirdim ve çürüyen yaprakları kopardım. Güneşe koydum dışarıya. Tekrar canlanır mı? Canlanması için ne yapabilirim?
  ***
  Dip kısmında ana gövde çürümüşse hiçbir şey işe yaramaz. Sağlıklı dallarını kesip dikin. Sabah güneşi ya da ilkindi sonrası güneşi alan rüzgarlı bir yerde tutun. Kısa sürede köklenir yapraklanmaya başlar.

 62. Elif dedi ki:

  İş nedeniyle yer değiştireceğiz. Şeflera’mı götürmek istiyorum. Gideceğim yerle bulunduğum yer arası 140 km. Şeflera’mı nasıl zarar görmeden götürebilirim malum havalar çok sıcak araç içinde olacağı için sıcaktan etkilenmemesi için ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Ben de İzmir civarına taşınacağım. Belki 100 kadar değerli bitkilerim var. İstanbul’dan oraya bitkilerimi nasıl taşıyacağımı inanın bilmiyorum. :(

 63. Anonim dedi ki:

  Yeni aldım. Tek kök ve tepesi kırık. Bu durumda ne yapmam lazım?
  ***
  Şartlar sevdiği şartlar ise yakında yanlardan filizlenecektir.

 64. Macide, Ankara dedi ki:

  Dün akşam arkadaşlarım bana schefflera almışlar. Yukarıda yazılanları okudum. Benim cam balkonum var. Sabahtan 14.30a kadar güneş alıyor ve çok aşırı sıcak oluyor. Havadar yer olsun derken zarar görsün istemem. Manevi değeri yuksek. MUtfak camım hep açık ve daha az güneş alıyor. Ne önerirsiniz?
  ***
  Şeflera için yerinin çok havadar olması, hava sirkülasyonlarının çok sık olması hayati önem taşır. Bir de koyu gölge olmasın. Az güneş veya güneş olmasa bile yerinin kuvvetli aydınlık olması lazım. Sıcak veya serin pek önemli değil. Bunlara dikkat edin. Bu şartlar mümkün olursa gelişime sağlıklı bir şekilde devam eder. Ama uygun şartlar olmazsa yapraklarını döküp kel kalacaktır.

 65. Şule, Bolu dedi ki:

  Şefleram yapraktan koklenmiş ama iki buçuk aydır yaprak seklinde duruyor. Aynı durum mum çiçegimde de var. Yapraktan köklenme olmuş ama bu yapraklar nasıl yeni yaprak verecek orasını hiç düşünmemiştim. Yapmam gereken bir şey var mi acaba? Yoksa yandan yeni surgun vermesini mi beklemem lazım?
  ***
  Mum çiçeği için eminim köklenen yapraklar asla filizlenmez ve zamanla ölür gider. Şefleranın ise yaprak çeliğinden çoğalması mümkündür diye biliyorum. Yeri daha esintili olursa filizlenme ihtimali yüksek. Hem iki ay çok kısa bir süre. Bu kadar aceleci olmayın.

 66. Ayse, Ankara dedi ki:

  Benim şefleramın yapraklarının altında siyah benekler var. Neden oluyor acaba ve ne yapmak lazım?
  ***
  Belki sineklerin pislikleridir. Değilse bir hastalıktır. Muhtemelen daha güneşli yer istiyor. Güneşli ve havadar yerlerde bitkiler çok sağlıklı olur.

 67. Melis, İstanbul dedi ki:

  Benim ikili scheffleram var. Biri ortalama 1m ve düz yeşil yapraklı. Diğer kök 70 cm kadar ve alacalı. Sararma hastalığından dolayı mı yoksa bitkimin türü alacalı olduğu için mi bilmiyorum. küçük (70 cm) olanın yaprakları solup tek tek dökülüyor. Büyük olansa dalın gövdeye bağlandığı yerden kopup düşüyor. Görünüşte sağlıklı. Herhangi bir solma vs yok. Evde fazla ışık almıyor. Halojen lamba yakıyoruz ve lambanın yakınında duruyor. Haftada bir suluyorum. Çiçeksiz süs bitkileri için olan çiçek coşturan veriyorum. dDün suladıktan sonra kasenin içinde siyah tuhaf bir kurt buldum. Acaba bitkimin köklerini yiyor olabilir mi? Toprağımın üzerinde küf oluşmaya başladı. Kurtarmak için ne yapmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Tek sebep yerini sevmemiş. Zaten şeflerayı evlerde sağlıklı tutabilmek hiç kolay değil. Çok fazla havadar ortam istiyor. Sanıyorum yapabileceğiniz bir şey yok.

 68. Özlem, Kırşehir dedi ki:

  Ben şeflera bitkimi yeni aldım. 80cm civarında bol dallı budaklı bir bitki. Eve geldikten sonra her gün yaprakları dökülmeye basladı. Sadece alt taraflarında yaprak kaldı. Bu ayda budama yapılmaz galiba. Yerini sevmedi biliyorum. Biraz karanlık köşede kaldı. Salona koysam orası soğuk biraz ama çok aydınlık havadar. Sizce iç anadoluda kaloriferi yanmayan bir odada yaşar mı?
  ***
  Yeriniz uygun olsa bile kışın alınan bitkiler evlere gelince bozuluyor. Kapalı oldada -6C dereceye kadar zarar görmez. Esintili, havadar ortama güneşten daha fazla ihtiyaç duyar. Bu yüzden evleri pek sevmez.

 69. Burçin, İzmir dedi ki:

  Soğutan donan şefleramı budadım. Canlanır mı?
  ***
  Ne kadar donduğuna bağlı. Mesela ana gövde dip kısmı ile kökler canlı ise havalar ısındığında canlanır.

 70. Melek, İzmir dedi ki:

  Şeflera çiçeğimin gövdəsi buruş burusuk. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Kökler çürüyünce su alamıyor. Belki zamanla yeni kökler geliştirir (ilkbaharda dışarda güneşli yerde canlanır). Ama şimdi çürümenin gövdeye ilerleme ihtimali var. Üstten sağlam bir yerinden kesip o parçayı nisana kadar suda bekletin. Sonra dışarda açık havada toprağa dikin. Yeri mutlaka güneşli ve rüzgarlı olmalı. Bu şartta kolayca kökleniyor. İyice yapraklanınca tekrar eve alırsınız.

 71. Fatma, İstanbul dedi ki:

  Ben şeflerayı komşuda görmüş çok beğenmiştim. Bu kış bir gün geldiğimde komşum bizim apartman kapısının önüne hastalıklı diye şeflerayı koymuş. Ben de kendisinden rica edip aldım. Bana hastalıklı olduğunu söyledi. Yapraklarında kahverengi yaprağa yapışmış böcekleri temizledim. Bir ay oldu yaprak vermeye. Güzel yeşil duruyorlar. Acaba bu böcekler tekrar çıkar mı?Salon da Balkon kapısının hemen yanına koydum. Yerini sevmiş midir sizce? Yaprak dökülmesi yok.
  ***
  Anlattıklarınıza göre yerini çok sevmiş. Böcek, bit görünce yine temizleyin. Zamanında farkederseniz zarar verecek kadar çoğalmadan yok edebilirsiniz. Ev bitkileri çocuk gibi sık sık temizlenmek istiyor. Nasıl ki çocuklarınızı yıkamazsanız bitlenirler de kokuşurlar da. Aynen öyle.

 72. Banu, Ankara dedi ki:

  Geçen yıl bu zamanlarda komşudan bir dal alıp diktiğim şefleram çok güzel büyüdü. Baharla birlikte sürekli yaprak çıkartıyor. Saksısını değiştirme konusunda kararsız kaldım. Bir iki kök atmış dışarıya. Acaba saksısını değiştirip havalar da ısındı balkona çıkarsam mı yoksa sevdiği yeri hiç değiştirmesem mi?
  ***
  Şefleralar ev ortamlarını sevmiyor. Nadiren yerini severler. Esasen dışmekan bitkisidir. Ama sizinki yerini çok sevmiş. Hiç rahatsız etmeyin. Aynı yerde dursun. Kökler eğer saksıya hiç sığmaz hale gelmişse şimdi değil ayın sonunda az farkla az büyük saksıya aktarın. Ya da gelecek yılı bekleyin.

 73. Fatma, Ankara dedi ki:

  Merhaba, benim cüce şefleram 4 yıldır aynı saksıda ve aynı iç mekanda. Boyu tavan boyunu geçti ve gövdesi eğildi, aynı zamanda enine de dallar çıkardı, öylesine devleşti ki neredeyse bizi yiyecek diye korkuyoruz. Üstelik sadece kuruduğunda su veriyor, besin falan eklemiyorum suyuna. Bu gidişe bir son vermek için ne yapmalıyım, gövdeyi ortadan keserek başka bir saksıda çoğaltabilir miyim, uzayan boy sorununu nasıl çözerim?
  ***
  Hiç korkmadan budayın. Budadığınız dalları toprağa dikerseniz köklenirler. Köklenmenin çabuk olması dışarda olmasına (yerinin açık hava olmasına) ve sabah veya akşam güneşiyle toprağının günde en az iki saat ısınmasına bağlıdır. Bu sayede çok kolay köklenirler. Şimdi zaten en iyi zaman.

 74. Mustafa, Aydın dedi ki:

  Yeni aldığım şeflera artık yaprak çıkartmıyor. İlkbahar boyunca çok sağlıklı ve hızla büyüyordu. Ancak Haziran ayındaki aşırı sıcaklar başlayınca yaprak çıkarmayı durdurdu. Bitkinin genel durumu çok sağlıklı. Düzenli olarak besin ve su veriyorum. İki defa yaprak için filizlendi ama filizlerin uçlarından yapışkan tutkal gibi bir sıvı salgıladı ve filizlerin uç kısımları kurudu. Yerini değiştirdim, sonuç alamadım. Yaklaşık bir aydır büyümüyor. Ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Evet şiddetli sıcaklarda gelişime ara vermesi normaldir. Yeni yapraklarda kıvamlı sıvı oluşması ve kurumaları ise sanki mini bit parazitlerin işi gibi. Daha esintili yerde tutun. Ara sıra büyüteçle inceleyin bit var mı diye. Bir de yapraklarını, dallarını duşta tazyikli su ile haftada veya on günde bir yıkamanızı tavsiye ederim. Fakat buraların suları yapraklarda fena halde kireç lekesi yapıyor. Bunun için yıkadıktan sonra silkeleyip yapraklardaki damlacıkları giderin.

 75. Samet, K.Maraş dedi ki:

  Merhaba benim şefleram tavan boyu uzadı. Balkonda duruyor güneş alıyor. Sadece tepesinde yaprak var. Bu ayda budayabilir miyim? Gurlesir mi? Kışın dışarda mi yoksa içerde mi bakmaliyim?
  ***
  Balkonda olduğu halde şimdiye kadar sadece tepesinde yapraklı ise ya hiç sulamadınız ya da toprağı çok kötü. Buna çözüm budamak değil. Kışın sizin oranın iklimi nasıldır bilemiyorum ama herhalde kışın donarak ölür diye düşünüyorum.

 76. Firuze, Baku dedi ki:

  Selam. simdi baküde hava sicakligi 15derece. sizin önerilerinizi okudukdan sora seflerami acik balkona koydum. dedeyiniz gibi evde bir senedir durdigu gibi duruyor. hec gelişim yok. disarda ne kadar tuta bilirim? Kişda seflerada gelişim olur mu?
  ***
  Bakünün iklimini bilmiyorum. Bir şey diyemem ama tam kışa girerken dışarıya koymanız yanlış.

 77. Leyla, Niğde dedi ki:

  Eylülde şeflera bitkimin saksısını değiştirdim. 7 hafta oldu ama yaprak açmıyor. Acaba kurur mu?
  ***
  Yapraklarını dökmedi ise ve yaprakları canlı duruyorsa korkmayın durumu fazlasıyla iyidir. Gelişim göstermesi yerinin havadar olmasına bağlı. Acele etmeyin. İlkbaharda kapıları pencereleri açıp havadar ortam sağladığınız zaman hızlıca büyür.

 78. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  Merhaba dün A101’den yaklaşık 1 metre boyunda şeflera bitkisi aldım. Saksısı orta boy ancak kökler toprağı tamamen sarmış. Çekince kalıp olarak çıkıyor. Toprağını ve saksısını değiştirmeme gerek var mı?
  ***
  Kışın almak yanlış. Şeflera salon bitkileri arasında hava akımlarına en muhtaç olanıdır. Yani bugünlerde tüm yaprakları dökülürse şaşırmayın. Evinizde hava akımları yeterli ise belki sorun çıkmaz. Şimdi bir de büyük saksıya toprak ilavesiyle aktarırsanız anında çürür gider. Mayısa kadar bir şey yapmayın.

 79. Esra, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba şefleramın yaprakları yapış yapış oldu ve kahverengi birşeyler var. Ne olduğunu anlamadım. Bir kere deterjanlı bezle silmiştim yanlışlıkla. Acaba zehirledim mi? Ne yapmalıyım?
  ***
  Sanıyorum koşnil denen parazitlerden dadanmış. Her gördüğünüzü kazıyarak yok edin. Yaprakları silip temizleyin. Fazla koşnil olan yaprakları kesip atın. Dallarını da iyice kontrol edin. Yoksa bile dalları ıslak bezle bastırarak silin. Bir iki ay gözlemleyerek uğraşırsanız tamamıyla yok olur ve bir daha peyda olmazlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)