Melocactus (Türk fesi kaktüsleri cinsi)

Cactaceae (Kaktüsgiller) familyasının Melocactus cinsi 40’a yakın türüyle Kuzey Amerika kıtasının güneyinde Meksika ve Karaibler Denizi çevresi ile Güney Amerika kıtasının kuzeyidir (Güney Amerika kıtasının batısında Peru’nun güneyine kadarki bölgeler dahil).

Melocactus (Türk fesi kaktüsleri cinsi)

Turcs and Caicos Adaları’nın ismi bu kaktüs türlerinden gelir. Avrupalılar adaları ilk keşfettiklerinde kırmızı tepeli kaktüsleri görünce o zamanın Osmanlı Türklerinin feslerini hatırlamış ve adalara Türkler ismini vermişler. Caicos adı ise o yörenin yerli halk dilinde adalar dizisi manasını taşıyor.

Zamanla bu renkli tepeli kaktüslere Türk fesi kaktüsleri demişler. Fakat bilimsel ad olarak Melocactus (karpuz kaktüs) ismi tercih edilmiş. Yine de Türk Fesi kaktüsü adı insanlar arasında bir hayli yaygındır.

Melocactus türlerinde başlık kısmı ancak kaktüsler çiçek açacak olgunluğa geldiklerinde ve çiçek açma hazırlığına girişirlerse oluşmaya başlar. Başlık ince ve kalın kıl-tüy benzeri liflerle kaplıdır. Başlık içinden tomurcuklar gelişip çiçek açarlar.

Türk fesi kaktüsleri cinsi

Henüz çiçek verme olgunluğuna gelmemiş bireyleri başlıksızdır ve diğer farklı cinslerden kaktüslerle bir hayli benzerlik taşırlar. Bu sebeple diğer cinslerden ayırd edilmeleri çok zor olur. Fakat başlık oluşturdukları zaman kolayca ayırd edilirler. Melocactus türünden kaktüslerin meyveleri yenir ama küçüktür.

Türk fesi ya da Melocactus türlerinin başlıkları kırmızının ve sarının ara tonlarında çeşitli renklerde olur. Türe göre değişir.

Başlık oluşturmuş Melocactus kaktüsleri saksılarda satılır. Başlıkları daha farklı renklerle boyayıp renklendirenler olabiliyor.

Benzer isimli alakasız bir tür: Türk fesi çiçeği

Kaynaklar:
1- Wikipedia
2- Fotoğraf 1: Flickr
3- Fotoğraf 2: cactiguide.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler:

'Melocactus (Türk fesi kaktüsleri cinsi)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Hüseyin, Kayseri dedi ki:

    Melocactusu diğer kaktüslerden nasıl ayırt edebiliriz? Yavru satışı yapanlar var. Bazı kaktüs türlerine benziyor.
    ***
    Yumru biçimli birçok farklı kaktüs türü var. Ben de ayırt edemiyorum. Ancak çiçek açtıkları zaman çiçeklerinden anlamak kolay olur. Derin uzman kişilerin anladığı başka bir şeyler varsa bilmiyorum. Bu türü anlayabilmek için çiçekli tepelik geliştirmesi lazım galiba.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.