Bitkileri çoğaltmada en önemli faktörler

Çelikle, kökten ayırmayla çoğaltma hakkında bir iki çok önemli püf noktası.. Bitkileri çoğaltmadan önce sağlığını düzeltme yolları..

Bitkilerini dallarından köklendirerek çoğaltma denemelerindeki yaygın başarısızlıkların ardında birkaç büyük hata var. Aşağıdaki bilgileri okuyun, unutmayın. Hem ev hem bahçe bitkileri için, tüm türlerde bu şartlar geçerlidir.

Özellikle şu türler için: Dışmekân ağaç, çalı türleri ve içmekân yavaş gelişen uzun ömürlü değerli süs bitkileri..

Başlıca şikâyetler: Çelikle çoğaltmada tüm şartlar sağlandığı halde köklenme olmaması, çabucak çürümeler, köklenme olsa bile tutmamaları, tutsalar bile hiçbir gelişim göstermemeleri..

Fotosentezin aksaması gelişimi durdurur

Bitkileri esintisiz ve loş (zayıf ışıklı) yerde tutarsanız fotosentez yapamaz ölüm sürecine girerler. Köklenme olmuşsa bile hiçbir gelişim olmaz. Esinti, şiddetli aydınlık, doğru toprak, yeterli ısı vesaire şartlar yerinde ise her şey yolunda gider. otosentezi sekteye uğratan şeylerin başında esintisizlik gelir.

Zaman

Bitkileri sağlıklı, verimli çoğaltmaBitkinin kuvvetli gelişim döneminde değilseniz gelişim beklemeniz yanlış (yani niye gelişmiyor diye endişelenmeyin). Bitkilerinizi iyi tanıyın, hangi mevsimde hangi sıcaklıkta aktif olduklarını öğrenin. Çoğaltma zamanını da buna göre belirleyin.

Azotla beslenmelerinin zararı

Çeliklerini köklendirmeyle çoğaltılmak istenen bitki son bir yılda azot oranı yüksek gübrelerle bitki besinleriyle beslenmişse çeliklerinin köklenme ihtimali zayıf, köklenme olsa bile her an çürüme riski yüksektir. Azotlu gübreler sadece gerçek toprakta ve sadece birkaç sebze içindir. Süs bitkilerine, ağaçlara gerekmez. Normal gübreler, eşit ağırlıklı bitki besinleri bitkilere ihtiyaç duydukları azotu fazlasıyla temin eder. Bu arada, azot oranı hafifçe yüksek olup diğer elementlerin eksik olmadığı salon süs bitkileri için hazırlanmış çiçekcoşturan, genta vb markalardan yaprak amaçlı bitki besininin bu yönden bir zararı yok. Zararlı olan şey sırf azot takviyesi niteliğindeki gübrelerdir (en bilineni şeker gübresi).

Element, mineral eksikliğine maruz kalmaları

Çoğaltmak istediğiniz ana bitkinin bünyesinde büyük kayıplar var ama bilmemektesiniz. Bünyede hiçbir birikim yok, birikimin olmaması şöyle dursun kayıplar çok. Sonuçta kesilen çeliklerde gelişme olmaması gayet normaldir. Köklenme olsa bile anlayın ki bir parça gücü vardı onu da köklere harcadı. Bundan sonrası daha riskli bir dönem olacak.

Bitkileri kuvvetsiz toprakta yetiştirip bitki besini bile vermemek, esintisiz yerlerde tutup sağlıklı fotosentez yapmalarını engellemek, güneşten mahrum etmek vesaire hatalar sonuçta bitkilerin fazla güçsüz kalmasına sebep olur. Bunları parçalayıp genellikle çoğu zaman hüsranla sonuçlanır.

Bitkileri çoğaltmak için hazırlamak

Çoğaltmada kullanılmak istenen bitkiler önce sevdiği taze bir toprak karışımına dikilmeli, bir yıl boyunca aşırıya kaçmadan dengelice düzenli aralıklarla beslenmeli, yeterli esinti, havadar ortam, yeterli güneş sağlanmalı, sağlıklı gelişim mutlaka gerçekleşmeli, bitkinin dört dörtlük sağlıklı ve güçlü olduğundan ama yorgun bitkin olmadığından emin olduktan sonra çoğaltmada kullanılmalı.

Her bitkinin çelikle ya da kökten ayırmayla üretim şekli ve zamanı farklıdır ama ortak olan en önemli şeyler şunlar: En azından son bir yıl boyunca ana bitkinin gereken şartlarda gelişim göstermesi, gelişirken hiçbir mineral / element eksikliği çekmemesi, hastalıklara parazitlere maruz kalmaması gerekiyor. Bunlar da yetmez, ortamın havadar, esintili, yeterince güneşli olması lazım ki bitkiler gerektiği hızda fotosentez yapabilsin, bünyelerini gereken güçlülükte tutabilsin, patlamaya hazır bomba gibi enerji dolu olabilsin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Üretim / Çoğaltma

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)