Saksıda minyatür bahçe

Saksı ve benzeri geniş kaplarda toprak, küçük bitkiler, taş parçaları ve birkaç küçük biblo ile minyatür bahçe yapmak sadece biraz hayal gücü gerektirir. Veya bahçe dekorasyonları ile ilgili fotoğraflardan esinlenmeye çalışın.

Bitkileri tek tek saksılarda tutmaktansa genişçe bir saksıda zevkinize göre aranjmanlar yapmanız hem yer tasarrufu hem bakım kolaylığı sağlar. Bunun gibi ama küçük yapılı bitkilerle ya da yetiştirdiğiniz çiçeklerinizden çoğalttığınız küçük fideleri kullanarak minyatür bahçeler yapmanız da birçok açıdan avantajlı olur. Başka bir sayfada yazdığım tepsi saksıda sukulent aranjman yapma bilgilerini de okuyun.

İyi tasarlanmış bir minyatür bahçe

Minyatür bahçe için derin saksı gerekmez. 5-6cm derinliğinde tepsi gibi kaplar bile uygundur. Minyatür bahçelerde bitkilere doğru bakım yapmanız gerekmiyor. Çünkü bunlar daima kısa vadeli olmak zorunda. Eğer yapay bitkiler kullanacaksanız çalışmanızı istediğiniz kadar uzun süreli korursunuz.

Minyatür bahçeli ev

Minyatür bahçenizi balkon vb açık hava bir yerde tutacaksanız süs bitkileri yerine sokaklarda bulacağınız otları köklerine zarar vermeden söküp alarak kullanmanızda sakınca yok. Ama iç mekanlarda bunlar olmaz. Çünkü sürekli açık havaya ihtiyaçları var. Bunda önemli olan şey tasarımınızın bir bütün olarak görsel başarısıdır. Yukarıda da dediğim gibi minyatür bahçelerinizi kısa vadeli düşünün. Yani bitkiler büyüsün diye özel bir şeyler yapmayın. Çünkü uygun olmaz.

taşlı ve kumlu minyatür bahçe

Fotoğrafarda gördüğünüz gibi küçük biblo ve oyuncak gibi bazı objeler lazım. Çakıl taşları ve kum tasarımınıza göre gerekebilir. Minyatür bahçe çalışmanızı isterseniz terrarium gibi cam kaplarda da yapın.

Balkon mini bahçesi

Belki konumuzun biraz dışında ama bahçelerden uzak iseniz ve uygun bir balkonunuz varsa çocuklarınızın toprakla ve bitkilerle uğraşması için kolay bir şeyler yapmanız mümkün. Genişçe bir kap yaptırarak içine toprak doldurun. Çocuklarınız istedikleri gibi içerisine çiçek ve sebze fideleri ekerler. Böylece eğlenceli ve faydalı uğraşı ile güzel vakit geçirirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: |

'Saksıda minyatür bahçe' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Meliha, İstanbul dedi ki:

    Mini bahçe için de teraryumla aynı toprak karışımı mı kullanmak lazım?
    ***
    Kapalı ve havasız mekanlarda olabilir ama havadarlığı iyi olan yerler için pek uygun olmaz. Çünkü çabucak kuruyacaktır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.