Saksıda minyatür bahçe yapmak

Geniş kaplarda toprak, küçük bitkiler, taş parçaları ve birkaç küçük biblo ile minyatür bahçe yapmak sadece biraz hayal gücü gerektirir. Ayrıca bahçe dekorasyonları ile ilgili fotoğraflardan esinlenebilirsiniz.

Bitkileri tek tek saksılarda tutmaktansa genişçe bir saksıda zevkinize göre aranjmanlar yapmanız hem yer tasarrufu hem bakım kolaylığı sağlar. Bunun gibi ama küçük yapılı bitkilerle ya da yetiştirdiğiniz çiçeklerinizden çoğalttığınız küçük fideleri kullanarak minyatür bahçeler yapabilirsiniz.

İyi tasarlanmış bir minyatür bahçe

Minyatür bahçe için derin saksı gerekmez. 5-6cm derinliğinde tepsi gibi kaplar bile uygundur.

Minyatür bahçeli ev

Minyatür bahçenizi balkon vb açık hava bir yerde tutacaksanız süs bitkileri yerine sokaklarda bulacağınız otları köklerine zarar vermeden söküp alarak kullanabilirsiniz. Bunda önemli olan şey tasarımınızın bir bütün olarak görsel başarısıdır.

taşlı ve kumlu minyatür bahçe

Fotoğrafarda gördüğünüz gibi küçük biblo ve oyuncak gibi bazı objeler lazım. Çakıl taşları ve kum tasarımınıza göre gerekebilir. Minyatür bahçeler terrarium gibi cam kaplarda da yapılabilir.

Balkon mini bahçesi

Belki konumuzun biraz dışında ama bahçelerden uzak iseniz ve uygun bir balkonunuz varsa çocuklarınızın toprakla ve bitkilerle uğraşabilmesi için kolay bir şeyler yapmanız mümkün. Genişçe bir kap yaptırarak içine toprak doldurursanız çocuklarınız istedikleri gibi içerisine çiçek ve sebze fideleri ekebilirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ekipman, Ekosistem

Etiketler:


'Saksıda minyatür bahçe yapmak' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Selime, Amasya dedi ki:

  Bu bahçeleri nerden temin edebiliriz?
  ***
  Yazı içinde anlattığım gibi kendiniz yapacaksınız.

 2. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Minyatür bahçeyi sepete hazırlamak için sepetin içine naylon mu serelim?
  ***
  Evet iyi olur.

 3. Yurdagül, Marmaris dedi ki:

  Merhaba, minyatür bahçe yapmak istiyorum ama malzemeleri nerden bulabilirim? Sandalye, masa gibi. İnternet de aradım ama bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Ben de bilmiyorum ama size tavsiyem kendiniz yapmaya çalışın. Çok güzel bir el uğraşısı olur size. Mesela camcı macunundan kolayca her şey yapabilirsiniz. Sonra mutfak fırınında pişirip iyice kurutun. Sonra da üzerlerini boyarsınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)