Starliçe

Strelitziaceae familyasından Strelitzia cinsinden bitkilerin en tanınmış türü Strelitzia reginae‘dır. Bizde starliçya, starliçe, turna gagası, cennet kuşu çiçeği, papağan çiçeği gibi adları var. Diğeri, son yıllarda özellikle ofisler ve kocaman salonları, tavandan zemine geniş pencereleri olan zengin evleri için olan devasa yapılı Strelitzia nicolai türüdür (ofis starliçesi).

Strelitzia reginae bitki türü, starliçe ççeği

Starliçe çiçeğinin görünümü – Fotoğraf: gardeningknowhow

Strelitzia reginae

Bu tür starliçe çiçek amaçlıdır. Kesme çiçekçilikte oldukça iyi kazanç getiriyor. Çiçek kalitesi çok yüksektir. Çiçeği açmaya ilk başladığında güzeldir ama bir ay içinde yavaş yavaş her geçen gün daha da güzelleşerek uzun süre bozulmadan kalır. Birkaç kültivarı var ama burada sadece ikisini ele alıyorum.

1- Strelitzia reginae ‘Mandela’s Gold’ adlı kültivarı soğuğa hassastır. Tatlı sarı renkte çiçek açar. Akdeniz kıyı kesimlerinde bile sadece Alanya gibi özel mikrokliması olan yerlerin kuzeyli yönlerden gelen rüzgarlardan iyice korunmuş kuytu yerlerinde bahçelerde yetiştirilebilir. Orta ve hafif asitli toprak istiyor. İyi bakım ve yerini sevmesi şartlarında boyu 2 metreye yaklaşır.

2- Strelitzia reginae ‘dwarf’ en yaygın starliçe kültivarıdır. Diğerlerine göre cüce sayılır. İç mekanlara daha uygundur. Çünkü bu kompakt yapılı starliçe fazla yer kaplamaz ve fazla yükselmez. Boyu genelde 50cm – 90cm civarlarında olup en fazla 120cm yükselir. Kışın -3C dereceye kadar hafif don olaylarına neredeyse hasarsız dayanır. -7C dereceye kadar soğuğa ise yaprakları hasar görerek dayanır (veya soğuğun süresi bir gün gibi uzun sürerse tüm yapraklar kurur ama toprak altı kısmı zarar görmez). Toprak açısından daha uyumludur. Orta asitliden orta alkalinliye kadar olan her türlü toprakta yetişir.

Çiçek açma zamanı en çok aralık sonu – mayıs arası dönemdir. Yazları aşırı sıcak ve kuru havalı olmayan yerlerde starliçe bütün yıl çiçek açar. Çiçek açması toprağın kalitesine ve bitkinin yaşına göre değişir.

Starliçenin has türü (Strelitzia reginae) cüce kültivarı gibi aynı şartlar ister. Sadece cüce kültivar kadar yüksek alkalinli topraklara uygun değildir.

Strelitzia nicolai, ofis starliçesi

Son bir iki yılda iyice moda haline gelmiş olan bir salon-ofis bitkisidir. Beyaz çiçekli starliçe de denir. Yaprakları muz yapraklarına benzer. Ana vatanı Güney Afrika’nın doğu kıyı kesimleridir. Geniş salonlara, büyük ofislere egzotik görünümüyle çok yakışır. Bulunduğu yere tropikal bir hava katar.

Ofis starliçesi Strelitzia nicolai dev yapılıdır. Aslında 2m kadar irilikte satılanları bile küçük fidan sayılır. Gerçekte 12 metre kadar bir palmiye gibi büyüme potansiyeline sahiptir. Yolcu palmiyesi ile benzerlikler taşır.

Starliçe bitkileri genelde iç içe gelişen yapraklarla (en içten uzayan yeni yaprakların eskilerden daha uzun olmasıyla) yükselerek bu şekilde yalancı gövde oluştururlar. Fakat Strelitzia nicolai gerçek gövde oluşturur. Buyu 6m ila 12m arasında değişir. Dipten birçok yeni sürgünlerle yan yana geliştirdiği gövdeler ve yığın yığın dev yapraklarla 4m kadar genişliğinde alan kaplar.

Dış mekanlarda rüzgarın etkisi yaprakları dilim dilim böler (muz yapraklarında olduğu gibi). Yaprak rengi grimsi yeşildir. Çiçekleri beyazdır ama ancak biraz yaşlandığı zaman çiçek açar. Çiçekleri beyaz tepelikli, koyu mor gagalı koca bir kuş kafasına benzer. İç mekanlarda yetiştirilen ofis starliçeleri asla çiçek açmaz. Zaten dekoratif yaprakları için yetiştirilir.

Evde starliçe bakımı

Cüce starliçe (Strelitzia reginae ‘dwarf’) saksılara, evlere uygundur. İyi bakarsanız her yıl daha gösterişli olur. Yılın çoğu zamanında dışarıda tutmada yarar var. Meselâ İstanbul’da 20 mayıs – 1 ekim arasında bahçede / balkonda açık hava bol güneş istiyor. Diğer zamanlarda evde çok iyi güneş alan bir pencere önünde bulundurmak zorundasınız (yoksa çiçek açmasını beklemeyin).

Saksıda starliçe bakımı

Cüce starliçe saksıda dekoratif yapraklarıyla çiçeksiz haliyle bile güzel.

Aşağıdaki bilgiler hem ofis starliçesi (Starlitzia nicolai) hem de diğer starliçeler için ortaktır. Yani hangisi olursa olsun aynı bakımı yapın.

Işık ihtiyacı: Günde en az 4 saat direkt güneş görmesi gerekir. Yazın tam öğle civarı güneşinden koruyun.

Saksı: Starliçe türleri küçük saksılarda satılsa bile doğasına aykırıdır. Zira parmak kalınlığında kökler uzatır durur. En azından 35cm×35cm genişlik ve derinliği olan saksılarda yetiştirin.

Toprak, bitki besini: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı uygundur. Suya karıştırılan eşit ağırlıklı sıvı besinden ayda bir defa vermelisiniz.

Sulama: Sıcak aylarda toprak asla kupkuru kalmamalı. Üst yüzeyin ıslatıcılığı gider gitmez bolca su ile sulayın. Diğer zamanlarda üst yüzeyde tam bir kuruma gördükçe yine aynı şekilde sulayın. Starliçe ve her tür saksı bitkisini sulamada mutlaka saksı alt deliklerinden kayda değer miktarda su çıkmalı ve toprak o suyu geri emmemelidir. Yoksa köklerde ciddi hasarlar oluşacaktır. Kökler dayanıklı olsa bile topraktaki zararlı birikimler yapraklarda hasarlar oluşturur.

Temizlik çok önemlidir. Çünkü iç mekanlarda starliçelerin amansız düşmanı örümcek bit parazitleridir. O kadar küçüktürler ki güçlü ışıkta bile görmeniz zordur. Onun için var mı yok mu kontrol etmek yerine elinizden geldiğince sıklıkta yaprakların alt ve üst yüzeylerini ve yaprak saplarını dibe kadar ıslak bezle iyice silin. Ancak bu şartla koruyabilirsiniz. Yoksa yapraklar mahvolup gider. Bazen önce yapraklar yapış yapış hale gelir ve ardından hızla mantar hastalıkları gelişip yaprakları çürütür. Kapalı iç mekanlarda starliçe yapraklarına asla su fısfıslamayın. Sadece hastalık yapar. Başka hiçbir işe yaramaz, zerre kadar faydası yok.

Bahçede starliçe yetiştirme

Çiçekleri için yetiştirilen cüce starliçe İstanbul, İzmir, Rize gibi hafif don olayı ihtimali olan yerlerde ama deniz seviyesi alçak kesimlerde bahçede yetiştirmeye uygundur. Kasım başından itibaren dibini toprak + yaprak çürüntüleri karışımıyla örterek korumaya alın. Isı sıfırın altına düşeceği zamanları kollayarak o günlerde hasır ve naylon ile sarıp sarmalayın. Güney Ege’nin ve Akdeniz bölgesinin kıyı kesimlerinde hiçbir koruma istemez.

Yaz boyunca kuvvetli sulamak gerekiyor ki kökler yüzeyde kalmayıp derinlere yönelebilsin. Böylece çok daha güçlü olur. Sonraki yıllarda kuraklığa da don olaylarına da daha dayanıklı olur.

Her yıl ilkbahar başında dibindeki bir miktar toprağı boşaltıp bitkisel çürüntü ağırlıklı iyi bir kompost yayın. Daha iyisi, güvenilir marka bir salon süs bitkisi toprağı yaymaktır. Her iki yılda bir, sonbaharda dibine ama 45cm gibi biraz uzağından çepeçevre koyun veya solucan gübresi karıştırın. Starliçeler tuzlu toprak uyumlusu olduklarından dolayı gübrelerin zararı olmaz. Ama yine de aşırıya kaçmamalısınız.

Trabzon, Giresun, Ordu ve Rize’de starliçe dikilecek yerin toprağı önceden boşaltıp toprağa bir miktar tarım kireci karıştırın (yoksa onun yerine doğal kireç taşı kırpıntısı ya da mıcır). Böylece çok iyi, dirençli, kuvvetli gelişecektir. Aksi takdirde buraların fazla asitli topraklarında iyi bir randıman alamazsınız.

Beyaz çiçekli starliçe, ofis starliçesi ya da dev starliçe (Strelitzia nicolai)

Ofis starliçesi (Strelitzia nicolai) dış mekanda gelişmiş bir örneği

Dış mekan bitkisi olarak Strelitzia nicolai

Tuzlu topraklara uyumlu bitkilerdendir. Kuvvetli rüzgarların kıyılara serptiği deniz suyundan yaprakları zarar görmez. Fakat kış soğuklarına dayanıklılığı çok azdır. Alanya merkez, Anamur ve merkez Datça iklim şartları tam uygundur. Ayrıca Bodrum, Didim gibi yerlerde ancak kuzeyli rüzgarlardan korunaklı yerler uygundur. Deniz kıyısı tuzlu topraklarında bile yetiştirebilirsiniz. Gerçi bahçelerde tavsiye edilmez. Zira yerini severse dipten bol bol sürgünlerle epeyce çoğalıp çok fazla yer kaplar. Ve kalabalık halde olunca pek güzelliği de kalmaz.

Kapkalın köklerini agresifçe etrafa yayma özelliğinden dolayı binalara yakın dikmeyin. Çit kenarlarına da iyi olmaz. Çünkü yeni sürgünlerle çoğalıp çitleri yıkar. Küçük bahçelerde de azgın kalın kökleri sorun çıkarır. Eğer küçük bahçelerde ya da otel vb binaların kapılarının hemen yanında yetiştirmek istiyorsanız zemin toprağa dikmeyip büyük saksılar içinde tutarak gelişimini sınırlandırmanız iyi olur. Aynı saksıya bolca yapraklı diğer küçük bitkilerden dikmenizde sakınca yok. Böylece saksı daha bir zengin görünümlü olur.

Starliçe fide üretimi

Starliçemizi kendi imkanlarımızla çoğaltmamızın yolu kökten ayırma yöntemidir. En az 6 aylık iyi gelişmiş yavruların ayırmakla olur. Yavruların dipte kendi sağlam kök kaide yeri iyice gelişmiş olmalıdır. Bu durumda kendi köklerinin olup olmaması fark etmez. Yavrular yeni yerlerinde kuvvetlice köklenme yapana kadar birkaç yıl çiçek açmaz.

Çürümeden sağlıklı köklenme olması için uygun toprak gerekiyor. Bakınız: Köklendirme toprağı.

Tohumla starliçe üretimi

Tamamen olgunlaşmış ve iyice kurumuş tohumları 48 saat 25 – 30C derece hafif ılık suda bekletin. Peşinden oda sıcaklığında bir gün açıkta kurutun. Soyulacak kabuklar varsa soyun. Kurulayıp zımpara veya tırnak törpüsü ile tohumları törpüleyin ve 1,5 – 2cm kadar derine gömerek ekin. Starliçe tohumlarının çimlenmesi ve fidelerin çabuk büyümesi için sıcaklık 20 – 30C dereceler aralığında tutulmalıdır.

Problemleri

Hangi tür, hangi kültivar olursa olsun iç mekanlarda starliçeler dayanıklı ve uyumlu bitkilerdir. Ama ne yazık ki saçma sapan topraklara dikip satışa çıkarıyorlar. Hatta bazen kalın ve uzun köklerini kısacık keserek küçük saksılara diker, öyle satarlar (özellikle ofis starliçelerini). Sonuçta, bir de aldığınız mevsimde evinizin şartları biraz serin ise köklerde hızlı bir çürüme baş gösterir. Bu sebeplerden dolayı, sadece yaz başında starliçe almanızı ve derhal daha büyük bir saksıya ponzalı torf ile dikmenizi tavsiye ederim.

Diğer bir starliçe problemi, yine iç mekanlarda örümcek bitlerdir. Yukarıda gereken bilgileri verdim. Eğer o tavsiyemi ciddiye almaz ve gerekenleri yapmazsanız yapraklar mahvolacaktır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Starliçe' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ceren, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, 1 ay önce aldığım starliçemin önce alt yaprakları kurudu, şimdi de gövdesi karardı. Ölmemesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Anlaşılan toprak bitkiyi iyice zehirlemiş. Hemen o topraktan çıkarıp köklerini yıkayın. Çürükleri kesin. Temiz, sade bir toprak hazırlayana kadar suda bekletin.

 2. Aslı, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 3 ay kadar önce iki köklü 180 cm uzunluğunda starliçemi büyük bir botanikçiden aldım. Uzun ve büyük bir saksıya orada dikim yapıldı. Bakımını düzenli yapmama rağmen çok hızlı bir şekilde yaprakları önce kararıyor sonra da sararıp kuruyor. Kuruyanları kesin dediler fakat bu hızla giderse bir hafta içinde hiç yaprak kalmayacak. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Ne yapmam gerekiyor sorunuza verilecek tek cevap var aslında: “Satın aldığınız yere geri götürüp iade edin ve paranızı geri isteyin.” Çünkü tüm hata onların.
  Eğer sizin hatanız varsa, yazmadığınız için bilmiyorum, şunlardır: Havasız, güneşsiz yerde tutmak, hiç gerekmediği halde sürekli sulamak, sulamalarda saksı alt deliklerinden su dışarı çıkmayacak kadar az miktar su kullanmak. İşte bütün bunlar o güzelim bitkileri öldürecek etkenlerdir. Bu durumda acilen ne gerekiyorsa ona yapmanız gerekir.
  Ama eğer siz bu tip hatalara düşmediyseniz çiçekçinin kullandığı toprak kökleri yakıp çürütecek nitelikteymiş. Ya size paranızı iade etsinler ya da onu alıp yerine aynısından sağlıklı bir tanesini versinler.

 3. Nilgün, İzmir dedi ki:

  Bahçedeki starliçem son soğuklarda (sıfır ve -1 oldu) kurudu. Kökünden yeniden canlanabilir mi?
  ***
  -6C dereceye kadar hiç kurumaz. Sadece yapraklarda hasarlar olur o kadar. Benim de bahçemde starliçe var. Son günlerde 3 gün üst üste geceleri -1C derece soğuk oldu ve köpeğin su kabındaki su tamamıyla buz haline geldi. Tam üç gün. Ama starliçenin son yıl yapraklarında hiçbir bir zarar yok. Önceki yıldan kalma yapraklar bir hayli kötüleşti ama o kadarı don olayı olmasa bile her kış oluyor zaten. Kısaca sizin starliçenizin soğuktan değil başka sebeplerden kuruduğunu düşünüyorum. Ve bu durumda muhtemelen tümüyle ölmüş olma ihtimali yüksek. Siz eğer sıcak eve alışık starliçeyi sonbaharda veya kış aylarında bahçeye diktiyseniz bu sebeple ölmüştür. Yazdan beri dışarıya ve toprağına alışmış olması gerekirdi.

 4. Büşra, İstanbul dedi ki:

  4 ay önce bir starliçe satın aldım. Toprağını degiştirip 40 cmlik bir saksıya ektim. Evim güneş alıyor ve sık sık havalandırıyorum. Toprağını kontrol ettiğimde çok ıslak değil. Aldığımdan beri hiç yeni yaprağı çıkmadı ve en dıştaki en kısa yaprağı geçen hafta birden kenarlarından kurumaya başladı. Sorun ne olabilir, nasıl iyileştirebilirim?
  ***
  Anlaşılan güneşten yeterince nasiplenemiyor. Veya havalandırmalar yeterli olmamıştır. Haziran sonu – eylül ortası ara döneminde dışarıda tutmanızı tavsiye ederim. En eski yaprakların bozulup kuruması ise hiç problem değil. Olması gereken bir şey.

 5. Büşra, İstanbul dedi ki:

  Kuruyan eski yaprağı kökünden ayırmalı mıyım? Veya ne yapmalıyım?
  ***
  İster ayırın ister kesin hiç fark etmez.

 6. Aybüke, Kayseri dedi ki:

  Starliçem dimdik duran yaprakları aşağı doğru eğildi. Bağlamak zorunda kaldım. Sapları büzüş büzüş oldu. Yaprakları yumuşadı ve kenarları kahverengileşti. Sulamaya dikkat ediyorum. Arada banyoya götürüyorum nemi seviyor diye. Çaycıyı yanında kaynatıyorum ki nem olsun ama ne yapacağımı bulamadım. Aldığım toprak ve saksıda duruyor. Mevsimi değil diye değiştirmedim, değiştireyim mi? fotoğraflarını ekleyeceğm lütfen kurtaracak bir şeyler söyleyin :(
  https://r.resimlink.com/nguJAaNo.jpeg
  https://r.resimlink.com/NLHPI2.jpeg
  https://r.resimlink.com/ITKbB.jpeg
  https://r.resimlink.com/kRVY2z.jpeg
  https://r.resimlink.com/3SItdl4.jpeg
  ***
  Yaptığınız her şey tamamıyla yanlış. Güneşli pencere önünde durmalı ve yerini asla değiştirmemelisiniz. Nem filan hepsi boş sözler. Her duyduğunuza inanmayın. Ev içi hava nemi fazlasıyla yeterli. Starliçenizin köklerinin hassas uçları tümüyle çürümüş gitmiş. Problemin sebebi bu. Gübresiz bir torf toprak hazırlayın. Starliçenizi saksısından çıkarıp köklerini yıkayın. Sonra yeni temiz toprağa dikin ama sulamayın. 4-5 gün geçince sulayın. Sonrasında ise toprak kupkuru oldukça sulamalısınız. Bu sırada yapraklar tamamen gidebilir ama en azından çürüme durur. İlkbahar ve yaz aylarında yeni yapraklar çıkaracaktır.

 7. Büşra, İstanbul dedi ki:

  Starliçemi 5 ay önce aldım. Şu an 110cm uzunluğunda ve saksısının ağız çapı 21cm. Saksı boyutunu değiştirmeli miyim?
  ***
  35cm gibi derinliği olan saksıya geçirmeniz lazım. Şimdi değil nisan sonuna kadar bekleyin.

 8. Tülin, Kayseri dedi ki:

  1 ay önce aldığım starliçenin ortadan yeni çıkmaya başlayan yaprağının üzeri böceklenmiş. Ne yapabilirim?
  ***
  Islak bezle silin. Sonraki günlerde böcek görmeseniz bile her gün silmeye devam edin. 5-6 gün yeter.

 9. Zeynep, Mersin dedi ki:

  2 ay önce aldığım starliçe gövdesi siyahlaşmış. Ayrıca yeni verdiği yavru hasta gibi, kenarları siyah ve üzerinde beyaz noktacıklar var. Bugün bir yavrunun daha gelmeye başladığını gördüm fakat onun da görünen üst uç kısımları siyahlaşmış şekilde geliyor. Siyahlaşmanın sebebi ne olabilir? Yeni gelen yavrularımın bile siyahlaşmış gelmesi kafamı karştırdı.
  ***
  Sebep toprağın bozulup bitkiyi zehirlemeye başlaması. Bol bol ponza taşı karıştıracağınız torf toprak + arazi toprağı karışımı ile büyük bir saksıya dikin. Sağlığı tamamıyla düzelinceye kadar dışarıda açık havada güneşli yerde tutun.

 10. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Benim starliçemin yaprakları canlı durmasına ve eğilip bükülmemesine rağmen tüm yaprakların kenarında incecik bir çerçeve şeklinde sarı kuru bir hat oluştu. Neden olabilir?
  ***
  Eski yapraklarda olması normaldir. Doğal özelliğidir. Şimdi bahçemdekini inceledim. Bu yıl henüz yeni yaprak çıkmadı. Geçen yıldan kalmış olanlarda tarif ettiğiniz gibi, sadece en kenarlarda, incecik, 2m uzaktan bakınca hiç belli bile olamayan bir kuruluk var.

 11. Nil, İstabul dedi ki:

  Yaklaşık 1.5 yıl önce aldığım starliçemin yapraklarında çizikler oluştu, cansızlaştı. Susamış gibi şimdi de boynunu büktü. Toprağını değiştirmek için açtım. Muz gibi olan köklerden biri çürümüş. Çürük kısmı kestim. Kurtaracak başka ne yapabilirim? Çok üzgünüm.
  ***
  Zamanla toprağın bozulup kökleri çürütmesi sorunu olmuş. Esas sebep önceden yanlış toprak kullanılmış olması. Toprağını yukarıda anlattığım gibi hazırlayın ve sürekli dışarıda tutun. Açık havada sağlığına kavuşması daha bir mümkündür.

 12. Zahide, Adana dedi ki:

  Straliçemin yapraklarının kenarları kurumaya başladı ve rengi sarardı. Orta kısımlarda da kurumalar var. Toprağını 3 veya 4 ay önce ponza taşı ve torf toprak ile değiştirdim. Toprağı sürekli nemli tutuyorum 2 haftada bir suluyorum. Balkon kapısının önünde ve odayı her gün birkaç saat havalandırıyorum. Hiç yeni yaprak vermedi. Neyi yanlış yapıyorum? Aldığım yer bana akıllı saksı vermişti. İlk başta onu kullandım. O saksıda starliçe kötüleşince saksıyı değiştirdim ama hala düzelmedi.
  ***
  Hiç uygunsuz zamanlarda kökleri ikide birde rahatsız etmişsiniz. Toprağı sürekli nemli tutmanız da felaket yanlış. Kurumasını bekleyin. Kuruma olduğu zamanlarda ise bol bol su dökerek sulayın. Sulamalarda saksının altında dışarı su çıkıp gitmelidir. Yoksa içeride oluşup duran zararlı maddeler sürekli içeride kalır, zamanla birikir ve kökler çürür veya bitki zehirlenip kötüleşir. Şimdi dışarıda tutarsanız daha iyi olacak. Bu sayede eğer iyileşeceği varsa kesin iyileşir. Ama ev içinde durum şüpheli.

 13. Zuhal, İstanbul dedi ki:

  Merhaba iki köklü starliçe aldım. 3 aydır 2 yeni yaprak çıkardı. Çıkan yaprak kocaman oldu. En uzun dalı bile geçti boyu. Ağır mı geldi bilmiyorum. 2 dal da tam çıktığı yerden kırıldı. Neden kırılıyorlar? Kırılan yerden kesip köklendirebilir miyim? Ne önerirsiniz?
  ***
  Onlar dal değil, yaprak sapı. Köklenme filan olmaz. Kırılmalarının sebebi ağırlık değil. Azot oranı yüksek gübre veya bitki besini olan toprağının yüzünden böyle oluyor. Yani aşırı kof, aşırı güçsüz-gevrek gelişim sonucu kırılırlar. Güneşli pencere önünde tutun. Toprağını eşeleyip kabartın ki havalansın. Üst yüzey kupkuru olmadan sulamayın. Sularken ise saksı alt deliklerinden bol bol su dışarı çıkacak şekilde sulayın. Bütün bunları yapmazsanız azot aşırılığı yüzünden toprak bozulur ve bitki zehirlenip hızlı bir şekilde ölmeye başlar.

 14. Tezay, İzmir dedi ki:

  Starliçe almıştım gayet sağlıklı yeni yaprak vermişti. Sallanmaya başladı. Kökleri açtım çürüme olmuş. Şimdi kökü temizledim kil bilyesi çoğunlukta yeni toprağa diktim. Ama yaprakları çok cansız. Alt yaprakları sararmaya başladı. Cam önünde havadar bir yerde. Ne yapmalıyım sizce kök gelişimi için?
  ***
  Dışarıda saatlerce güneş alacağı bir yerde tutun. Sürekli yoğun hava hareketleri ve güneş köklerini canlandırmazsa başka hiçbir şey işe yaramaz.

 15. Pınar dedi ki:

  Straliçem 130cm uzunluğunda. Kasım ayında aldığımdan beri 20cm’lik bir saksıda. Fakat saksının kökleri alttan çıkmış. Şu an saksı değişimi için doğru bir zaman mı ve nasıl bir boyut saksıya geçmeliyim.
  ***
  Zaman uygun. İki misli daha büyük saksıya geçirmenizde bir sakınca yok. Daha büyük saksı bile uygundur.

 16. Kader dedi ki:

  Starliçem yanlış bakımdan dolayı köklerde çüreme oldu toprağını değiştirdim. Diğeri ise tamamen çürümüş köksüz kaldı. Suya koydum. Kurtarabilir miyim?
  ***
  Bilmiyorum.. her şeyi deneyin. Bunlarda kök çürümesi yanlış bakımdan değil size gelmeden önce köklerinin kesilerek küçük saksılara yanlış toprakla dikmeleri yüzünden oluyor. Bu durumda sadece mayıs-haziran aylarında satın almanızı, benim tarif ettiğim gibi toprak karışımı yaparak daha büyük saksıya ekmenizi ve iki ay açık havada tutmanızı tavsiye ederim.

 17. Ayşe, Kıbrıs dedi ki:

  Saksıda güneş alan yerde, yaprakları kıvrilıp yavaş büyüyor. Gölgeye çekdim daha hızlı ve daha canlı yapraklar çıkarıyor.

 18. Ali, KKTC dedi ki:

  Strelitzia juncea adlı yeni bir starliçe aldım. Soğuğa dayanıklı mı? Yaprakları silindir uzun. Bakımını buradaki starliçe gibi mi yapmalıyım?
  ***
  Evet bakımını aynı şekilde yapın. Kış soğuklarına dayanıklılığı da aynıdır (-4C gibi).

 19. Murat, Kırklareli dedi ki:

  1 ay önce iş yerime 2.70 boyunda bir starliçe aldım. Aldığımda yapraklarında hafif kahverengi lekelenmeler mevcuttu. Bazı yapraklarında uçlarda bazılarında ortalarda kuruma oldu ama bu her yaprakta yok bazı yapraklar gayet sağlıklı. Gövdede bazı yerlerde aynı lekeler mevcut. Bugün saksısını ve toprağını değiştirdim. Köklerini kontrol ettim herhangi bir çürüme yada kuruma yok. Kökler sağlam. Direkt olarak güneş ışığı almıyor gün ışığı alıyor. Günde 10 saat 10 adet gün ışığı spotla ışığı destekliyorum. Sulamasını kuruduğunda altından su çıkana kadar yapıyorum. Güneş ışığı ve spotlar yetersiz geliyorsa nasıl bir yol izleyebilirim? Bitki yetiştirme ışığı mı almalıyım? Bir de bazıları yaprakları spreyle su püskürterek nemlendirmemizi bazıları ise bunu kesinlikle yapmamamızı söylüyor. Bu konuda hangisini uygulamalıyım?
  ***
  O kadar lamba, elektrik masraflarına hiç gerek yok. Tam pencere yanında tutmanız yeter. Direkt güneş alması iyi olur. Ama mümkün değilse, güçlü gündüz ışığı da yeterli olur. Zaten sizinki çiçek amaçlı olmayan ofis starliçesidir (asla çiçek açmaz). Direkt güneş buna şart değil. Diğer sorunuza gelince, bazıları demişsiniz ama yapraklara su fısfıslamayın diye insanları uyaran sadece benim. Gerçekten zarar veriyor. Ayrıntılı bilgileri şuradan okuyun: https://azbitki.com/yapraklara-su-fisfislamak

 20. Gizem, Berlin dedi ki:

  Starliçemin toprağının üst kısmı tamamen kuru, diplere doğru hafif nemli olduğunda su vermeli miyim? Tamamen kurumasını beklediğimde yapraklar kıvrılıp gövde eğiliyor. Ama çok su verip çürütmekten de korkuyorum. Alttan çıkacak kadar su veriyorum ve saksıyı çıkan suyun içinde bekletmiyorum.
  ***
  Sulama tarzınız çok sağlıklı. Korkacağınız bir şey yok. Toprağının tamamıyla kupkuru olmasını beklemeniz yanlış. Üst kısım, 5cm derine kadar kupkuru değil ama ıslaklığı gitmiş, nemliliği çok azalmış olduğu zaman sulayın. Derinlere kadar aynı şekilde kurumasını beklemeyin. Ayrıca tahminimce saksısı çok küçük. Starliçeler kalın ve uzun kökler geliştirir ve o kökler sayesinde susuzluğa müthiş dayanıklı olurlar. Şimdi daha büyük saksıya geçirmenizin tam zamanı. Köklerini şimdiki toprağından hiç ayırmadan büyük saksıya yeni toprak ilavesiyle yerleştirin.

 21. Ayşe, Kahramanmaraş dedi ki:

  Birkaç ay evvel aldığım starliçem hemen ortama uyum sağladı ve yeni yapraklar açmaya başladı. Çok hızlı şekilde büyüdüğünden kökleri saksıdan taştı. Ben de saksısını değiştirdim. Biraz da markette satılan vitaminli bitki topraklarından ekledim. Ardından doğrudan güneş ışığına koydum. Bir saat sonra tüm yapraklar içe doğru büzüşmüştü sanırım güneşten. Daha sonra aniden büyüme durdu ve büyüyen koca bir yaprak yarıda kaldı. Eskiden çıkan bir yaprak da orta yerinden karardı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Galiba saksı değiştirirken toprağı da değiştirmişsiniz. Ve yeni toprak kökleri yakıp çürütmeye başlamış. Veya eğer önceden güneşsiz yere alıştırmışsanız, saksı değiştirince tam da yaz mevsimine girmekte olduğumuz, güneşin daha yakıcı olduğu bir zamanda güneşe alışmamış bitkiyi aniden güneş altına koymuşsanız bunun zararı olmuş olabilir. Şimdi artık olan olmuş. Hava akımları olan bir yerde tutun. Toprağına ponza taşı mutlaka karıştırmak gerekiyor. Buradaki bilgileri okumadan toprak hazırladıysanız acilen ponza taşı bulup toprağını değiştirin. Gübreli topraklar ise salon bitkilerine uymaz. Hiç tavsiye etmem. Genellikle bitkileri çürütüp öldürür.

 22. Hacer, Erzincan dedi ki:

  Ben starliçe aldım. Ponza taşı yerine kil bilyesi olur mu?
  ***
  Evet gayet iyi olur.

 23. Medine, İstanbul dedi ki:

  Salonumda baktığım starliçe yapraklarında sararmalar olmaya başladı. Daha ziyade yanma gibi. Yeni yapraklar vermeye de devam ediyor. Sebebi ne olabilir? Sulamayı vs. anlattığınız gibi yapıyorum. Doğu tarafında pencere yakınında. Birkaç saat güneş de alıyor.
  ***
  Kararmalar toprakta tuz artmasıyla ilgilidir. Toprağın yapısına göre bu kendiliğinden olur. Bolca ponza taşı karıştırdınız yeni toprak ilavesiyle daha büyük bir saksıya geçirmenizi tavsiye ederim. Köklerini eski toprağından arındırmadan yeni saksıya yerleştirin. Sulamaları banyoda veya balkonda bol bol su dökerek yapın ki topraktaki tuzlar çözülüp su ile birlikte alt deliklerden çıksın gitsin.

 24. Fatih, İzmir dedi ki:

  İki gövde boyu 2,5 m ve 2myi aşmış starliçe nicolai sahibiyim. Öndeki ufak gövde yapraklar içe kıvrılıp düşmeye basladı. Sap/gövdede büzüşme mor gri renk almaya başladı. Arkadaki büyük gövdede yaprak kenarları sararma ve en uçlarında kuruma var. Çöken toprak için az miktarda toprak takviye ve toprak coşturan ilave etmiştim. Öndeki gövde büyüse de toprak tutunuşu zayıf ve sallanıyordu. Bu arada 45cm saksı büyüklüğü ve 2,5m ev yüksekliğine göre yaprakları ile 3 metreyi aşan yapısıyla hareketi kolay olmayan bir bitki. Kurtarmak için öneriniz nedir?
  ***
  İki gövde dediğinize göre bir saksıda iki ayrı bitki var. Buna rağmen toprağının çökmesi normal değil. Çünkü bunlar kalınca kökler uzatıp durur. Sonuçta dipte yumaklaşan kalın kökler bitkiyi toprağıyla yukarı iter. Sizinkinde tam tersine çöküş olmuş. Saksı büyüklüğü iyi ama iki ayrı bitki varsa ikisi aynı saksıda iyi olmaz. Ayırmak lazım. Gerçi sizinkilerde gelişim olmamış. Sadece kof yapraklar uzatmışlar. Odanın tavan yüksekliği 2,5 metre olması bu bitkiye hiç uygun değil. Ofis starliçesi, bazı dizi filmlerde görmüşsünüzdür, gayet yüksek tavanlı ve tavandan yere devasa pencereli zengin evleri ve benzeri büyük ofisler içindir. Bol bol direkt güneş alması lazım ki yaprak sapları deforme kof uzama yapmasın. Kısaca tavsiyem elden çıkarın. Kurtarmaya gelince, toprağı fena halde bozulmuş ve zehir küpü haline gelmiş. Acilen yukarıda tarif ettiğim gibi yeni, temiz bir toprak karışımı yaparak toprağını değiştirmek gerekiyor.

 25. İsimsiz, İzmir dedi ki:

  Yaklaşık 4 yıldır starliçe sahibiyim. Yazın dışarıda ama hafif ağaç gölgesinde alan bir yerde saksıda tutuyorum. Çok soğuk haftalarda içeri alıyorum. Daha önce ayırıp bölmeyi denedim ancak kökler parmak kalınlığında ve çabuk kırılmaya meyilli. Maalesef ayırdıklarımızdan hiç biri tutmadı. Fakat ana kök yeniden toparladı çoğaldı. Çoğaltmak için ne yapmalıyım? Birde 6 çiçek açtı üzerinde kurudu. Bunları kesmeli miyim?
  ***
  Hiç biri tutmadı ise anlaşılan yanlış toprağa diktiniz. Çünkü bu tip üretim-çoğaltma işlerinde ilkin son derece süzek, havadar ve tamamıyla gübresiz toprak kullanmak lazım (köklendirme toprağı). Hem ilkin çok küçük saksılarda olmaları gerekiyor. Yoksa çürür giderler. Ayrıca bu işi nisan başında yapmalı ve güneşli yerde tutmalısınız. Doğru toprak karışımı, doğru zaman ve küçük saksı ayarlayınca tutarlar. Tuttuklarından kesin emin olduktan sonra (mesela haziran ortasında) esas gereken toprak ile esas saksılarına dikersiniz ama o sırada köklerini tutundukları köklendirme toprağından hiç ayırmamalısınız. Çiçekleri kuruyunca çiçek sapını en dipten kesin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.