Siyah çiçek açan bitkiler

Siyah denen çiçekler genellikle çok koyu tonda mor / kızıl / kestane gibi koyu renklere sahiptirler. Simsiyah değiller. Sadece koyu bulutlu havada, sabahın / akşamın alacakaranlığında ve soluk flüoresan ışıkta siyah görünürler. Kısaca gerçekte siyah değiller. Doğada (doğal türlerden) simsiyah çiçek açan hiçbir bitki türü yoktur. Belki varsa bile son derece nadirdir ki bilmiyoruz.

Siyah renk çiçek açan bitkiler var mı konusu

Siyah petunya

Şimdiye kadar gördüğüm ve siyaha en yakın, hatta çoğu zaman gerçekten simsiyah görünen tek tür petunyadır (siyah çiçekli çeşidi).

Siyah gül efsanesi

Ciddi iddialarla “gördüm” diyenler var. Ama gösteren yok. Ancak fotoğraf hilesi gösterirler. Halfeti gülü çok koyu kırmızıdır. Bazı saaatlerde (alacakaranlıkta) siyah görünür. Benzeri renkte ççek açan güller yaygındır. Bunlar tomurcuk halindeyken neredeyse tam siyahtır. Ama tomurcuk hafiften açılmaya başlar başlamaz o siyahlık gider. Gül tam açınca çok koyu kırmızıdır. Günden güne renk açılmaya başlar ve normal kırmızı hale gelir.

Siyah gül

Siyah gül

Siyah lale

Bu da gerçek değil. Sadece edebiyatta vardır. Siyah denen lale çeşitlerinin rengi koyu mor ya da koyu kızıl/kestane rengi tonundadır. Alacakaranlık saatlerde siyah görünür. Bütün mesele bundan ibaret.

Siyah hatmi

Siyah hatmi çiçeği

Siyah çiçeklerin bir anlamı var mı?

Sevgiliye siyah çiçek gönderilmesi “Bu ilişki burada bitmiştir” anlamına gelirmiş. Siyah çiçeklere merak saran insanlar çok azdır. Dekorasyon açısında belki bazı özel zaman ve mekânlarda siyah çiçeklere ihtiyaç duyulabilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.