Bitkiler gece odanın oksijenini tüketir mi?

Bütün dünyada halk arasında “yatak odalarınızda çiçek bulundurmayın oksijen tüketir” diye bir inanç var. Bu iddia kısmen doğru olabilir ama sağlığımızı tehlikeye sokması iddia ediliyorsa bu açıdan kesinlikle asılsızdır.

Bitkiler nasıl oksijen tüketir?

Hem gelişim hem dinlenme zamanlarında bitkiler bünyelerindeki glikoz, şeker, nişasta gibi maddeleri parçalayıp kullanmak için oksijen tüketir. Ama sağlığımızı tehlikeye sokacak düzeyde olmaz. Zira bu süreç son derece yavaş işlemektedir.

Gelişip duran bir bitkinin fotosentez yaparak açığa çıkardığı oksijen, kullandığı oksijenden daima çok daha fazladır.

Bazı bitkilerin (bak ⇒ krasula tarzı fotosentez) fotosentez süreçlerinin havaya oksijen salması geceye sarkar ve oksijen açığa salmaları gece devam eder.

Bitkilerin hücreleri elbette her an beslenmek zorundalar ki hayatta kalabilsinler. Gereken besini ise ancak kendi bünyesinden harcarlar. Bunun için bitkiler yapraklarıyla, taze dallarının dış kabuklarıyla ve kökleriyle oksijen alırlar – sonuçta aynen bizde olduğu gibi karbondioksit açığa çıkarırlar. Ama çok az. Bizim metabolizmamız çok fazla aktif. Devamlı hareket halindeyiz. Hareket etmesek bile içimizde her türlü süper hızda hareket var. Kan dolaşımı ayrı, sindirim ayrı, hızla devam eden deri yenilenmesi vesaire ayrı. Hele vücut ısısının 37°C derece dolaylarında gibi oldukça yüksek derecede tutulması ayrı.. Bütün bunlar için bedenimiz her an hızla enerji yakar durur ve istisnasız her soluk verişimizde karbondioksit açığa çıkarırız. Bitkilerde böyle hızlı bir metabolizma söz konusu olamaz. Mümkün değil.

Yatak odanızda ne kadar çok bitki olursa olsun, sabaha kadar tüketecekleri oksijen emin olun o odada sizinle bir kanarya uyusa o kuşun dahi tüketeceği oksijenden azdır. Odaya 50 tane dev çınar sığdıramayacağınıza göre boş yere kuruntuya kapılmayın. Bitkilerin nefes almaları bizimkinden çok farklı.

Eğer o iddia doğru olsaydı Amazon bölgesindeki balta girmemiş ormanlarda daha gecenin ilk saatlerinde tek bir hayvan hayatta kalamazdı tümü ölürdü.

Yatak odalarında bitki bulundurmanın olası bir sakıncası

Yatak odalarında saksıda bitki bulundurmak pek iyi bir şey değil. Çünkü saksılarda gözle görülemeyen mantar / küf benzeri yaratıklar çoğalabilir ve bunlardan çevreye tohum işlevi gören tozlar (sporlar) bol bol yayılır. Bu da insanın cildinde ve nefes yollarında alerjilere filan sebep olabilir ya da başka rahatsızlıklar doğurabilir. En azından çok fazla hijyenik apartman odalarında doğmuş büyümüş kişilere zararı olabilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani, Püf Noktaları

Etiketler:


'Bitkiler gece odanın oksijenini tüketir mi?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın dedi ki:

  Eğer hala ‘evinizde bitki bulundurmayın, oksijen tüketir’ diyenler varsa -ki var- ayıp diyorum:) Çok uzun bir konu ama, canlılık döngüsünde değişik reaksiyonlar sonucu ortama çıkan karbondioksit, bitkiler tarafından alınır, fotosentez yoluyla karbonhidrata dönüştürülür, yan ürün olarak da ortama oksijen çıkar. Ama bu reaksiyon, yanma esnasında da, tüm yanmalarda olduğu gibi oksijen kullanılır. bu bir döngüdür.
  Hele evlerinde sigara içip de, oksijen tüketiyor diye bitki bulundurmayanlar varsa o hepten ayıp:) Sigara karbonmonoksit salgılar ki bu gaz döngüsü tam tamamlanmamış bir karbon halidir. Alyuvarlarda hemoglobine bağlanma oranı oksijenden 300 kat fazladır. oksijenle birleşir ve karbondioksite dönüşür.
  yani evde 50 çınar ağacı bulundurmaktan daha kötü birşey varsa, o da evde 1 tane sigara içmektir.

 2. Selahaddin, Kayseri dedi ki:

  Emeğinize sağlık kafamdaki soru işaretini sildiniz.

 3. Sezar, Maraş dedi ki:

  Hasta ziyaretine getirilen çiçeği oksijen tüketiyor diye odadan çıkaran doktora okutmalı bu yazıyı. Teşekkürler.

 4. Muharrem, İzmir dedi ki:

  Ben yıllardır çiçek olan yerde yatıyorum. Allaha Şükür turp gibiyim hiç bir zararı yok…

 5. Reyhan Yılmaz dedi ki:

  Çocuğum ev akarı ve toza karşı alerjen oldu. Bunu araştırıyordum. Bir sitede, çiçeklerin çeşitlerine göre yerleştirildiği zaman, insan için sağlıklı olduğu yazıyordu. Ben inandım. Bazı çiçekler güneşin ultra viole ışınlarını süzüp içeri girmesine engel oluyormuş. Bazısı geceleri oksijen verip, havadaki zararlı tozları süzüyormuş. Bir çeşiti havadan nemi topluyormuş… bu konuda bilgisi olan varmı? O sayfayı tekrar aradım bulamadım. Ama araştırıyorum halâ… evde çiçek olmazsa ben kururum zaten. Çok seviyorum onları…
  ***
  Evin içinde ültraviyole ışınlar.. Bu bilgi oldukça yanlış, gereksiz. Cam var, tül var.. Ültraviyole ışınlar çeşidine göre her camdan geçemez zaten. Geçse de hiçbir zararı yok bilakis birçok zararlı mikroorganizmaları öldürmesi açısından çok faydalıdır. Gece oksijen verenlerin vereceği oksijen çok azdır uğraşmaya değmez. Hava temizlemeleri de büyük bir abartma. Bir odaya belki 50 saksı bitki koyacaksınız ki anca havayı temizleyebilirler. Ama topraklar kapalı ortamda bol bol mantar – küf tozları yayarlar. Bütün bunlardan dolayı, acizane tavsiyem, evinizde evinize uyum sağlayabilecek ve sevdiğiniz birkaç bitki bulundurmanız yeter. Çocuğun ortasına koymayın alerjisi varsa topraklardan yayılan mantar ve küf tozları zarar verebilir.

 6. Naz, Antalya dedi ki:

  Merhaba. Evime para ağacı almak istiyorum. Ceviz ağacı gibi beyne zararları toksin üretir mi? Ev içinde sus olarak kullanmak istiyorum. Salonda ya da yatak odasında. O da diğer sus bitkileri gibi zararsız mı?
  ***
  Halk arasında olmadık söylentiler çıkarıyorlar. Her duyduğunuza inanmayın. Ayrıca dikkat edin bitkiler değil esasen ev eşyaları odalara zehirli gazlar yaymakta. Gazeteler ve süs gibi salon sehpalarına konan moda dergileri fena halde zehirli gaz yayıyorlar. Hatta bazı kitaplar bile, cilt kapaklarından zehirli gaz yayıp dururlar. Onun gibi sentetik kilimler, biblolar, resim çerçeveleri, bazı mobilyalar zehirli gaz yayarlar. Hem bir de radyasyon sorunu var mesela şu yeni moda tasarruflu beyaz ışık veren lambalar ışık verdikleri sürece yakın çevrelerine radyasyon yayıyor. Cep telefonları da üstünde taşıyan insanlara özellikle beyne zarar vermekte. Hele işyerlerinde ve ofislerde mevcut aletler, araçlar, malzemeler çok tehlikeli gazlar yayıp duruyor. Halk arasında nedense bunların hiç lafı edilmez. Ya sigara ve alkol içenlere ne demeli?


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)