Hava temizleyen bitkiler

Evlerin – ofislerin havasını filtreleyip zehirli gazlardan arındırdığı iddia edilen bitkiler gerçekten işe yarıyor mu? Birçok bitkinin öyle özelliği vardır ama içmekanlarda gerektiği gibi işe yaramaları pek mümkün değil. Aşağıda bu konuyu detaylarıyla okuyabilirsiniz.

Evlerde deterjan, temizlik maddeleri, duvarlardaki boyalar ve duvar kâğıtları, parke cilası, özellikle yeni halılar perdeler mobilyalar, sigara dumanı vesaire şeyler havaya sağlığa zararlı gazlar salar. Ofis ortamlarında fax cihazları, yazıcılar, fotokopi makineleri, bilgisayar PC’leri, kâğıt yapıştırıcıları havaya zehirli gazlar yayar. Yeni kâğıtlardan, günlük gazetelerden tüten gazlar olur…

Bazı bitkilerin havadan emdiği zehir gazlar

hava temizleyici bitkiler

Bitkiler hava temizleyici özelliğe sahip olsa da ev, ofis ortamlarında bunu pek yapamazlar.

Benzen, formaldehit, trikloroetilen, ksilen, tolüen (benzene, formaldehyde, trichloroethylene, xylene, toluen). Nasa’nın bilimsel çalışmalarla tespit ettiği bilgilere göre bitkilerin havayı filtreleyerek söz konusu zehirli gazları temizleme özelliği var. Nasa bu denemeleri uzay üslerinde, devamlı sıkı sıkı kapalı olup uzun süre devamlı aynı hava bulunan odalarda yapmış.

Fakat, bitkilerin evlerimizde ve ofislerimizde Nasa ortamlarında olduğu kadar etkin hava temizleyici özellikte olabilmeleri kesinlikle Nasa’nın da eksik etmediği şu şartlara bağlıdır:
– Bitkiler için uzun saatler boyunca güneş ışınları etkisi veren güçlü ışıklandırma
– 7/24 sürekli hava sirkülasyonu
– Sürekli, hem gece ve gündüz değişen çok hassas ısı ayarları
– Kimyasal dengeleri bitkiler için en iyi hale getirilmiş toprak ve su.

Orta boy bir süs bitkisi 30 m² bir odanın havasını 24 saat içinde %85 oranında temizleyebiliyormuş. Peki hangi bitkiler havayı filtreliyor temizliyor? Her kaynakta sıralanan bitkiler değişik. Sanıyorum herkes bölgesinde bağlantılı olduğu süs bitkileri firmalarına göre satışları yükseltilmek istenen süs bitkilerini listelerine alıyor diğerlerini değil.

Hava temizleyici iç mekân bitkilerinden birkaçı

En etkili oldukları söylenenler ilk üç satırdaki bitkiler. Bunlar daha fazla türden zehir gazları çekiyormuş.

İngiliz sarmaşığı (Hedera helix)
Barış çiçeği (Spathiphyllum)
Dracaena marginata (koyu kızıl renkli olanı)

Cüce hurma ağacı (Phoenix roebelenii)
Areka palmiye (Chrysalidocarpus lutescens)
Aşk merdiveni (Nephrolepis exaltata)
Kurdele çiçeği (Chlorophytum comosum)
Potos sarmaşığı (Epipremnum aureum)
Antoryum
Aglaonema modestum
Bambu palmiyesi (Chamaedorea sefritzii)
Paşa kılıcı (Sansevieria trifasciata)
Philodendron oxycardium
Philodendron bipinnatifidum
Philodendron domesticum
Dracaena fragans ‘Massangeana’
Dracaena deremensis ‘Janet Craig’
Dracaena deremensis ‘Warneckii’
Benjamin (Ficus benjamina)
Jerbera papatyası (Gerbera jamesonii)
Kasımpatı (Chrysanthemum morifolium)
Kauçuk (Ficus elastica)
Dendrobium orkidesi
Difenbahya (Dieffenbachia)
Kupa kralı çiçeği (Homalomena wallisii)
Phalaenopsis orkidesi

Listedeki jerbera ile kasımpatı aslında sadece bahçe bitkisidir ve ev-ofis ortamlarında ancak çiçekleri vazolarda bir süre tutulabilir..

Benim Tavsiyem

Nasa tespitleri gerçek olabilir ama her duyduğunuz gerçeğin her yerde aynı sonuç vereceğini sanmayın, aldanmayın. Evlerinize ofislerinize bitki almayın demiyorum. Seviyorsanız, bakımını doğru yapabilecekseniz istediğiniz kadar alın. Ama havayı temizlemeleri ev-ofis şartlarında maalesef pek mümkün değildir. Basit bir aspiratörle çok daha ucuz yoldan ve gerçekten etkili yolla mekânınızın pis havasını dışarı atabilirsiniz.

Bilin ki 7/24 sürekli hava sirkülasyonları olmayan, günde 18 saat güneş ışınlarına eşdeğer güçlü ışıklandırma yapılmayan ve ısı derecesi de Nasa laboratuvarlarındaki gibi devamlı gece ayrı gündüz ayrı olarak bitkilerin ihtiyacına göre titizlikle ayarlanmayan bir mekanda hiçbir bitki havayı temizlemek şöyle dursun ne gerektiği gibi nefes alabilir ne de yeterince fotosentez yapabilir! Yine de hava temizleme etkileri sıfır denemez ama hiç yeterli olmaz.

Kısaca evlerde ofislerde bitki bulunduracaksanız sağlığınıza herhangi bir fayda sağlayacaklarını sanmayın. Seviyorsanız alın.

Kaynaklar

NASA Clean Air Study – wikipedia.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani, Salon Ofis Dekor

Etiketler: |


'Hava temizleyen bitkiler' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Filiz - Aydın dedi ki:

    Çocukluğumda rahmetli annem bütün cam önlerini fesleğenlerle donatırdı. Sivrisinek kaçırır diye:)) Doğruluğu yada yanlışlığı bir kenara ama, bu bilginin süs bitkileri firmalaranın işine yarayacağını sanmam. Çünkü fesleğen çok ucuz. Baharda bizim burada pazarlarda köylüler, maydonoz demeti gibi 5-6 kökünü 50 kuruşa satıyor.
    ***
    İstanbulda para ediyor merak etmeyin. :) Yazın en lüks yerlerde bile çok satılıyor halkın rağbeti yüksek olduğu için. Sizin orda bir saksı albenisi olan bir fesleğen 1 lira ise burada bilin ki fiyatı 4.99 lira ile 12.99 lira arasında değişiyor. şu .99’lu fiyatlar da paragözlerin başka bir şeytanlığı. Her satışta kalan 1 kuruşlardan vergi masraflarını çıkaran büyük firmalar holdingler varmış. Gel de bunlara küfretme..


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)