Sedum reflexum ‘Angelina’

Esas tür Sedum reflectum yaprakları duruma göre mavimsi ya da grimsi soluk yeşildir. Avrupa kıtasının hemen hemen her yerinin yerlisi bitkilerdendir. Bunun Angelina çeşidi yani esas konumuz olan kültivar bitkinin yaprakları ise fıstık yeşiline benzer bir renktedir. Yaz başı gibi dal uçlarından sarı çiçek açarlar. Bu arada Sedum türleri Crassulaceae familyasındandır.

Bilimsel adındaki reflectum kelimesi yerine rupestre kelimesinin kullanımı yaygındır. Yani Sedum rupestre ‘Angelina’ ile Sedum reflectum ‘Angelina’ aynı bitkinin adıdır. Ayrıca Sedum değil Petrosedum cinsinden olduğunu iddia edenler de var.

Sedum reflexum Angelina sukulent süs bitkisi

Sedum reflexum ‘Angelina’ fotoğraf: thetutuguru.com.au

Gelişimi ve bakımı

Yaz ayları çok şiddetli sıcak geçmeyen yerlerde son derece güzel, hızlı gelişimli, bütün gün güneş altında kalmaya ve susuzluğa tam dayanıklı bir yer örtücü, iyi bir mezarlık kabir bitkisidir.

Bahçemde hem esas tür hem de fıstık yeşili kültivarından yıllardır yetiştiriyorum. Esas tür pek hızlı değil ama şiddetli yaz sıcaklarına tam dayanıklı. Angelina ise çok hızlı gelişir. Fakat Didim’in 35-40C derece şiddetli yaz sıcaklarında (temmuz ve ağustos) adeta sönüp gidiyor. Bir hayli azalıyorlar. Buna rağmen 6 yıldır hiçbir bakım yapmadığım halde bahçemde varlığı devam ediyor. En gürleştiği zaman ilkbahar sonu.

Sedum reflexum ‘Angelina’ -23C dereceye kadar kış soğuklarına dayanıklıdır (iddialara göre daha fazla soğuğa dayanması mümkündür). Fazla soğuk olmayan yerlerde gelişimi kış aylarında da devam eder. Esas türü sıcağı ve güneşi severken Angelina biraz serini ve az güneşi seviyor. Yalnız, sanıyorum durum burada böyle. Muhtemelen yazın burası kadar sıcak olmayan yerlerde yaz ortasında bile bütün gün güneş altında yine hızlıca gelişimine devam eder. Tecrübelerime göre diyebilirim ki torf toprakta daha gürce, müthiş bir hızla çoğalarak gelişir. Nedense esas tür torfta cılız kalıyor. Bahçede her ikisi de eşit hızla gelişirken saksıda torfta ikisi karışık diktiğimde Angelina azgınca çoğalarak esas türü boğuyor.

Toprak seçmediklerinden eminim ama tedbiren kilsiz, kumlu bir toprak kullanın. Sırf torf toprak bile uygundur. Sulamaları toprak kupkuru oldukça yapın.

Üretim

Sedum reflexum ‘Angelina’ çoğaltılması, üretimi dal parçalarını toprak yüzeyine bırakmaktan ibarettir. Bahçemde yolup atmak zorunda olduğum parçaları, tırnak kadar minik bir parça dalı bile düştüğü yerde köklenip hayata tutunuyor, gelişimine devam ediyor. Yani dallarını toprağın üzerine bırakın. Çok hafifçe gömün. Ya da gömmeyip toprakla sıkı temas etmesi için üzerine bir çakıl taşı koyun. Bu kadar basittir. Isı ve esinti şartları uygunsa şaşırtıcı bir hızla büyürler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |

'Sedum reflexum ‘Angelina’' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Banu, İzmir dedi ki:

    Angelina bitkisinden alacağım. Mart ayında kabre dikersem sulama için sık gidemeyebilirim. Yine de yetişir mi?
    ***
    Evet yaza kadar sorunsuz yetişir. Fakat Angelina kültivarı Akdeniz iklimine pek uygun değil. Şiddetli sıcak yaz aylarında tamamen açık güneşli yerlerde susuz kalmasa bile ölüp gitme riski var. Ölmese bile yaz sıcaklarında adeta köpük gibi sönüp neredeyse tamamıyla gözden kayboluyorlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.