Selenicereus anthonyanus, balık kılçığı kaktüsü

İlginç bir dekoratifliği olan balık kılçığı kaktüsü diğer atlas kaktüsleri gibi çok yassı gövdelerle gelişir. Yapraklanmaz. Yassı gövde zikzaklı gibi fazlaca çıkıntılıdır. Balık kılçığına benzer.

Cactaceae, Kaktüsgiller familyasının Selenicereus anthonyanus türü Meksika’nın güneyindeki düşük rakım yağmur ormanlarına endemik kaktüslerdendir. 180m – 500m tepelik arazilerde bulunurlar. Hem bir epifittir hem toprak zeminde sürünücü ve tırmanıcı olarak normal bir bitki gibi yaşarlar.

Balık kılçığı kaktüsü ve çiçekleri

Selenicereus anthonyanus (balık kılçığı kaktüsü) Epiphyllum hibritleri (atlas kaktüsleri) oluşturmada kullanılan türlerdendir.

Balık kılçığı kaktüsünün çiçekleri hem çok güzeldir hem yoğunca hoş kokuludur ama geceleri açar ve sabaha kadar solup giderler. İlkbahar ikinci yarısı ile yaz başı arasında çiçek açarlar. Fakat çiçek açmaları için kış aylarında akşamdan sabaha kadar karanlık ortam kesinlikle şarttır. Birkaç hibriti, kültivarı türetilmiş. Muhtemelen onlarda çiçeklenme kalitesi daha iyidir.

Balık kılçığı kaktüsü

Çiçek açmasa bile biraz yükseğe asılı saksılarda sarkıcı olarak son derece şık, güzel ilginç ve dekoratif bir bitkidir.

Yetiştirilmesi, bakımı ve çoğaltılması aynen atlas kaktüslerindeki gibidir. Ayrıntılı bilgi için bakınız: ⇒ Atlas çiçeği (Epiphyllum hibritleri)

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)