Vazo çiçekleri için koruyucu su yapmak

Hem kesme çiçekçilik yapanlara ellerindeki çiçeklerin daha uzun süre sağlıklı kalmaları için, hem de vazolarını boş bırakmak istemeyenlere çiçeklerin solmadan daha uzun süre dayanmaları için faydalı bir koruyucu su formülü.

Vazoda çiçeklerine koruyucu su

Koruyucu su bitkileri bakterilerden koruyacağı gibi besleyicidir de. Bunun sayesinde vazoya koyduğunuz çiçekleriniz çabuk solmadan daha uzun süre sağlıklı bir şekilde dayanacaktır. Ayrıca suda çürüme ve pis koku olmaz.

İki litrelik ılık suya şu maddeleri karıştırın

1 tatlı kaşığı toz şeker. Veya şekerden çok daha iyisi mısır şurubu, veya koyu pekmez, hatta bal..
1 tatlı kaşığı çamaşır suyu
2 tatlı kaşığı limon suyu
Hepsinin iyice karıştırın. Ölçüler 2 litre suya göre böyle.. Daha fazla su için ona göre söz konusu maddeleri de daha fazla tutmanız gerekir.

Vazoda çiçekleri

Koruyucu su kullanımı

Bu karışımı fazlaca yapıp buz dolabında uzun zaman saklayabilirsiniz. El altında hazır olunca kullanmak da kolay ve pratik

olur.

Ne zaman vazoya çiçek koyarsanız bu sudan kullanın. Vazoda en fazla üç gün durmalı. Suyu sık sık yenisiyle değiştirmelisiniz. Her gün ya da en azından 3 günde bir..

Yeni oldukları halde pörsümüş gülleri diriltmek için ise bu koruyucu su sıcağa yakın ılık olmalıdır. Bir tepsiye gülleri yatırın ve suyu üstüne dökün. Önceden sap diplerini çapraz gibi kesmekte de yarar var. Bir iki saat içinde güller dipdiri olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.