Yalancı karabiber ağacı (Schinus molle)

Yalancı karabiber ağacı Anacardiaceae (Sakızağacıgiller) familyasının Schinus molle türüdür. Ana vatanı Güney Amerika’da And Dağları’nın Peru cıvarlarıdır.

Schinus molle bitki türü, yalancı karabiber ağacı

Özellikleri

Gelişmiş bir ağaç olduğunda dalları her yöne sarkıcı olur. Uzaktan salkım söğüt gibi görünür. Fakat bu ağaçların dişisi ve erkeği ayrıdır. Dolayısıyla erkek ağaçlarda süslü meyveler oluşmaz. Tam olgun bir ağaçta gövde yapısı yamru yumru, hoş görünümlüdür.

Yapraklar ince-uzun yaprak sapı üzerinde karşılıklı sıralanmış pekçok ince minik yaprakçıkların bütünüdür. Tohumlarıyla aynı hoş aromaya sahiptir. Çam reçinesi kokusunu andırır.

Yeşil meyveleri olgunlaşınca pembeleşir. Sonra soluk mercan rengine dönüşerek kupkuru ve sert hale gelirler. Renkli boncuklara benzeyen mini meyveleri aylarca hatta bir yıla yakın süre ağacı süsler. Hatta eskileri tamamıyla dökülmeden yenileri oluşur.

Kullanım

Karabiber bitkisiyle hiçbir şekilde alakası olmadığı halde tohumlarının aroması çok benzer. Sadece bunda çam reçinesi aroması daha hakimdir. Ve öğütülmüş tohumları karabiber gibi aynı amaçla kullanılır. Ayrıca karabiber ile karışım halde kullanılması da yaygındır.

Aslında daha önemli özelliği büyük ama son derece zarif bir süs ağacı olmasıdır. Diğer adı Peru karabiber ağacıdır. Akdeniz iklimine ve susuz bahçe tasarımlarına tam uygundur.

Soğuğa dayanıklılığı

Kış soğuklarına -9C dereceye kadar dayanır. Akdeniz kıyı kesimlerinde kışın yapraklarını dökmez. Ege’de ise yerine, cephesine ve hava şartlarının gidişatına göre kışın yalancı karabiber ağacı yapraklarını kısmen veya tamamıyla döker.

Yalancı karabiber fidanı dikme

Açıklık ve saatlerce güneşe açık yerleri seçin. Çünkü koca bir ağaç olacak.

Toprak seçmez. Suyu sever ama dikildiği yerde iki yılı doldurduktan sonra aylar süren kuraklığa ve şiddetli sıcaklara iyi dayanır. En azından ilk yılında hiç susuz bırakmayın.

Yalancı karabiber ağacı oldukça hızlı gelişir. Üç yılda 3 veya 4 metre kadar büyüklükte bir ağaç olma potansiyeline sahiptir. Yaz boyu düzenli sulamaları ihmal etmemek şartıyla on yıla varmadan 10 metreyi geçer. Genelde 15m’den fazla büyümez. Sulamazsanız ortalama 8m kadar bir ağaç olarak kalır.

Fidan üretimi

Yalancı karabiber ağacı (Schinus molle) her türlü çelikle üretim metoduna uygundur (yaprak çeliği hariç). Tohumlarla da çok kolay yetişir. Kış üşümesi isteyen tohumları sonbahar ile kış ortası ara döneminde ekmelisiniz. İlkbaharda tohumlardan çıkan mini yalancı karabiber fidanları çok hızlı gelişim gösterirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: | |

'Yalancı karabiber ağacı (Schinus molle)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yavuz, Bodrum dedi ki:

  Yalancı karabiber ağacına hangi meyve aşısı yapılabilir?
  ***
  Bitkiler arasında aşı ancak aynı cinsin türleri arasında olur. Nadiren aynı familya içindeki bitkilerin arasında da mümkündür. Aynı familyadan ve/veya aynı cinsten olan bitkiler arasında dalların gelişim özellikleri ve doku yapıları çok benzer olması gerekiyor. Yoksa aynı cinsin türleri arasında bile olmaz. Yalancı karabiber ağacına belki aynı familyadan olan antep fıstığı aşılanabilir. Hiç duymadım ama isterseniz deneyin.

 2. Sengos, Çeşme dedi ki:

  Yalancı karabiber öğütülür mü yemeklere konur mu?
  ***
  Evet yazı içinde açıklandığı gibi.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.