Marantaceae (Duaçiçeğigiller)

Galetya, dua çiçeği gibi süs bitkilerini de içeren Maranta bitki ailesi hakkında temel bilgiler.

rss

Bitkiler aleminde birçeneklilerin Zingiberales (Zencefilçiçekliler) takımından Marantaceae (Duaçiçeğigiller) familyası bitkileri Avustralya hariç dünyanın her yerinde tropikal kuşakta bulunurlar (Avustralya ve çevresinde sonradan ticari amaçla yetiştiriliğine başlanmıştır).

Cinsleri, türleri

Marantaceae (Duaçiçeğigiller) familyasında 29 temel cinse bağlı toplam 627 tür tespit edilmiştir. Bütün bunların içinde örnek tür Maranta’dır (evlerde yetiştirdiğimiz dua çiçeği). 29 cinsin çoğunluğu Amerika kıtalarında bulunur. Diğer kıtalarda 7 cins Afrika’da ve 6 cins Asya’da bulunur.

Temel cinsleri arasında çiçekçilik – süs bitkisi sektöründe en çok kullanılan türleri Maranta, Calathea ve Stromanythe. Bu cinslerin önemli türlerinden yüzlerce hibritler, kültivarlar türetilmiş.

Başlıca ortak özellikleri

Marantaceae (Duaçiçeğigiller) familyası bitkileri genellikle toprak altı rizom ve rizomsu yumrulara sahiptirler. Uygunsuz hava şartlarında (yağışsız, kurak dönemlerinde ya da soğuk dönemlerde) toprak üstü yapraklar, gövdeler kurur. Uygun hava şartları başladığında çok kısa sürede hızla büyüyerek tekrar ortaya çıkarlar.

Kullanım

Maranta arundinacea nişasta üretiminde kullanılır. Bu amaçla yetiştiriciliği yapılır. Bütün dünyada çiçekçilik sektöründe kullanılan türleri ev – ofis süs bitkisi olarak saksılarda yetiştirilir. İklimi uygun yerlerde bahçelerde de yetiştirilirler.

Bu sitede hakkında bilgi bulabileceğiniz türler

1) Dua çiçeği (Maranta leuconeura)

2) Üç renkli dua çiçeği (bir Stromanythe sanguinea kültivarı)

Diğerleri sitede konu edildikçe bu listeye eklenecek.

Tarih: 15 03 2014
Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)

Aşağıdaki işlemde eksik rakamı yazın. *