Kandil çiçeği, Pachystachys lutea

Hem evde hem bahçede yetiştirilebilen kandil çiçeğinin bir diğer adı sarı karides çiçeğidir. Hava, ısı, ışık şartları elverdiğince çiçek açamaya devam eder. Belirli bir mevsimi yok.

İki farklı bitkiye karides çiçeği deniyor. Ege’de bunlara kandil çiçeği dendiği için bunlardan Pachystachys lutea türünü kandil ismiyle yazmaya karar verdim. Zaten bu türün İngilizce adlarından biri candle plant. Uzaktan bakınca mum alevi gibi görünüyor. Bu sebeple kandil çiçeği demiş olabilirler.

Genel özellikleri

Kandil çiçeği veya sarı karides çiçeği Acanthaceae (Ayıpençesigiller) familyasının Pachystachys cinsindendir. Bilimsel adı P. lutea. Anavatanı güney Amerika kıtasında Peru’dan kuzeye El-Salvador’a kadar düşük rakım bölgelerdir.

Doğal ortamında 60cm ile 2m arasında büyüyebilir. Ev çiçeği olarak genelde yarım metreyi bulmaz. Bahçelerde güneşli bir yerde olup iyi bakılırsa 1 metreyi geçer.

Kış soğuklarına -7C dereceye kadar yapraklarını dökerek hafif hasarlarla dayanır. İlkbahar ve yaz aylarında çiçeklenir. Evlerde yerini severse bütün yıl çiçek açmaya devam eder.

Kandil çiçeği

Kandil çiçeği, Pachystachys lutea

Bakımı, yetiştirilmesi

Havası çok fazla kuru memleketlere uygun değildir. Öyle yerlerde bahçelerde havuz veya çeşme kenarlarına dikilmelidir. Evlerde ise » hava nemlendirme yollarından birini uygulayın. Bunlar havası çok kuru yerlerde gereklidir.

Güneş ihtiyacı

Öncelikle güneşi sevdiğini ve evlerde tam pencere önünde tutmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bahçelerde yarı gölge, yarı güneş yerlere uyum sağlar. Fazla gölgede gelişemeyip güdük kalır. Güneşli yerlerde gürce gelişir. Ege ve Akdeniz bölgeleri gibi yazın aşırı sıcak geçen yerlerde doğuya bakan duvar diplerine ya da seyrek gölge veren ağaçların altına dikilmelidir.

Toprak

Hafif asitli, nötr ve çok az alkalinli toprakları sever. Evlerde yetiştirecekseniz lifli poşet hazır toprağa 1/5 oranında, humuslu gerçek toprağa 1/4 oranında ponza taşı karıştırmalısınız. Toprak killi ise kuvars kumu da katmanız gerekir.

Gübreleme, besleme

Justicia brandegeeana (karides çiçeği)

Bakımı farklı olan diğer karides çiçeği için resme tıklayın.

Kandil çiçeğine doğal gübre verebilirsiniz. Gübreli toprak hazırlamazsanız ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verin. Tuzlu toprakları sevmez. Zarar görür. Doğal gübre verecekseniz koyun, keçi ve solucan gübrelerinden başkalarını vermeyin. Bitki besini düzenli aralıklarla veriyorsanız 2 ayda bir toprak yıkaması yapmalısınız.

Sulama

Sulamayı normal yapacaksınız. Toprak biraz kurudukça. Kışın daha seyrek. Suyu fazlaca kireçli/tuzlu yerlerde özel içme suyu ile sulamalısınız.

Budama

Kandil çiçeğinizin devamlı çiçeklenmesi için  devamlı budama ister. Çiçekleri geçen dalları en az iki yaprak kalacak şekilde kısaltın. Sıkışıklık varsa seyrekleşecek şekilde bazı dalları daha dipten kesin. Bahçede yetiştirilenleri yaz ortasından itibaren bir daha budamayın. Kış sonuna doğru fazlalıkları budayın. Kış dinlenmesinden sonra daha da güçlü büyüme özelliği var.

Çoğaltılması

İlkbahar ortasına doğru ve sonbaharın ilk günlerinde çok körpe olmayan ve tomurcuksuz uç dallarını kesip direkt toprağa dikin. Güneşten ısınacağı, esinti alabileceği bir yerde kandil çiçeği çelikleri çabucak köklenirler.

Problemleri

Kandil çiçeğine ev ortamlarında örümcek bitler musallat olabilir.

Soğukta yapraklarını döker. Bu bir problem değildir.

Gölgeli yerlere uyum sağlayamaz. Ne kadar çok güneş alırsa kandil çiçeği o kadar iyi gelişir. Evlerde kışın kuvvetli güneş alan pencere önünde gelişime çiçeklenmeye devam edebilir.

Tuzlu topraklarda iyi gelişmez. Havası fazla kuru yerleri sevmez.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Kandil çiçeği, Pachystachys lutea' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Nuray, Ankara dedi ki:

    Sarı karides çiçeğini mutlaka bulmak istiyorum. Bana bulabilecegim yer, kişi sera neresi olursa bilgilendirmenizi rica ediyorum.
    ***
    Maalesef Nuray Hanım. internet üzerinden satışlarda bana çok şikayet geldi. O yüzden hiç kimsenin tavsiyesini aktarmıyorum. Güvendiğim tek yer Palmiye Merkezi (Muğla-Köyceğiz). internetten web sitesini bulup onlarla irtibata geçmelisiniz. Onlarda varsa kargo ile gönderirler. Her şeyiyle saygın, dürüst, titiz çalışan, tam güvenilir bir müessese.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)