Graptopetalum paraguayense

Krasula bitkilerinin en güzellerinden biri. Graptopetalum paraguayense türünün yaprakları mavimsi açık gri renktedir. Soğuk mevsimlerde pembeleşirler, morarırlar. Soğuğa göre renk tonu değişir. Etli yapraklar bakla taneleri gibi kalındır.

Yaprakların kenarları sert hatlı, sivri uçlu, bazen üçgenimsi geometrik şekilde olur. İngilizcede hayalet çiçeği derler. Renginden ötürü alacakaranlıkta sanki ışık bedenli gibi göründüğü için olsa gerek. Diğer adı inci anasıdır. İlkbaharda çiçek açar.

Crassulaceae familyasında Graptopetalum cinsinin 19 türü var. Bunların anavatanları Meksika ve Arizona dolaylarıdır. Bir şekilde Akdeniz bölgemizde de doğal bitki örtüsüne karışmışlardır.

Graptopetalum paraguayense az güneşi tolere edebilir fakat ne kadar çok güneş alabilse o kadar iyidir. Güneş yetersizliğinde çelimsiz uzun dallı seyrek küçük yapraklı gelişir. Geceleri mutlaka serin esintiler alabilmeli. Aksi takdirde yazın gelişimi durur.

Graptopetalum paraguayense

Graptopetalum paraguayense

Subtropikal kuşağın dağ bitkilerindendir. Sonbahar ve ilkbahar serinlerinde bile, hatta fazla soğuk olmazsa kışın bile gelişime devam eder. Gece esintileri krasula türleri için çok önemlidir (» bakınız). Sıcak gecelerde serinletmek için üstüne su fısfıslamalısınız.

Toprak seçici değildir. Sadece toprak suyu derhal süzdürücü nitelikte olmalı. En sevdiği toprak humuslu, taşlı, çörçöplü topraktır.

Yetiştirme alanları: Kış soğuklarına -15C dereceye kadar dayanabilir. O kadar kış soğuklarının görülmediği yerlerde bahçelerde balkonlarda bütün yıl açıkta yetiştirilebilir. Şiddetli güneşe ve susuzluğa dayanıklıdır. Teraslara uygundur. Evlerde ve ofislerde güneşli pencere önlerinde sorunsuzca yetiştirilebilir.

Çoğaltılması tek yaprak çeliği ile yapılır. Kısa zamanda yeni bir bitki olur ve oldukça hızlı büyür. Krasula türlerinden sanıyorum yaprak çeliğiyle üretilmesi en kolay olan ve bu metotta en hızlı büyüyen bitki Graptopetalum paraguayense türüdür.

Çoğaltmak için en uygun zaman kış sonudur (İstanbul için martın son haftası, nisanın ilk haftası). Kışın şiddetli soğuk olmayan yerlerde yılın her zamanında yapabilirsiniz. Yaprakları dala bağlandığı yerden ayırın. Bir iki gün açıkta bekletin. Sonra yaprakların dip kısımları çok hafifçe, belli belirsiz toprağa gömülü olarak dikin. Hem güneşli hem rüzgârlı yerde tutun. Toprak kurumadıkça sulamayın. Birkaç haftada hem köklenir hem filizlenirler (kesinlikle bir ayı bulmaz). Mini fideler hızlı büyür. üç ayda 7 cm kadar büyürler ama tamamen erişkin olmuşlardır. Yaz sıcaklarında gelişimin durmaması için gece esintili yerde olmalılar. Hava 24C dereceden daha sıcak oluyorsa gece karanlığında üstlerine su fısfıslayarak serinletin. Esinti yoksa su fısfıslamak hastalık yapabilir dikkat edin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |


'Graptopetalum paraguayense' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Cann, İstanbul dedi ki:

  Bu bitkinin tohumunu nerden bulabiliriz?
  ***
  Tohumu satılmıyor ama eğer bir yerde görürseniz sadece bir yaprağını bile alsanız yapraktan kolayca filizleniyor hızla büyüyor.

 2. Hikmet, Ankara dedi ki:

  Bu bitkinin satılıyorsa nereden bulabilirim?
  ***
  Çiçek satışı yapılan yerlerde, yumurta kadar mini saksılarda kaktüs vb succulent bitkiler satılır. Onların arasında bazen bulunabiliyor. Koçtaş, Kipa gibi yerlerin çiçek bölümlerinde dikkat edin. Birinden birinde mutlaka bulursunuz.

 3. Volkan Erikçi dedi ki:

  Merhaba. Bahçe düzenlemeciden Graptopetalum paraguayense aldım. Tabi özelliklerini bilmeden. Bahçe düzenlemeci abi hindistan cevizi kabuğu koyarak yeni saksıya yerleştiriverdi. O da haliyle suyu çok tutuyor. Bitki yumuşadı. Saksını değiştirmek istiyorum. Neler yapmam gerekiyor? Yardımlarınız için teşekkürler.
  ***
  O tür yapay topraklar bu bitkiye hiç gerekmez. Alelade bir yol kenarı toprağı bile daha iyidir. Dalları çürümüşse yapraklardan kolayca yeni fideler oluşturur.

 4. Volkan Erikçi dedi ki:

  Toprağın değiştirmek için belli bir zaman kadar beklememe gerek var mı yoksa hemen değiştirebilir miyim? Alalı 3 hafta oluyor. Köklerini eski toprağından arındırayım mı yoksa eski toprağıyla birlikte mi koyayım yeni saksısına?
  ***
  Şimdi değiştirebilirsiniz. Gayet dayanıklı ve uyumludur. Arındırın ama fazla zorlamayın. İlk bir ay çok az miktarda su ile sulayın ki çürümesin.

 5. Mehmet A. -Iğdır dedi ki:

  Bizim yaylada bu bitki yetişiyor. Ağrı-Iğdır arası.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)