Kocayemişi ve anderhane

Ericaceae (Fundagiller) familyasının Arbutus cinsinden olan anderhane ile kocayemişi Çin çileğine benzeseler de aralarında hiçbir yakınlık, akrabalık yoktur. Türkiye’de iki tür arasında isimler hep karıştırılıyor. Kocayemişine yanlışlıkla anderhane denmesi çok yaygın. Anderhaneye ise genelde sandal ağacı derler ki bu da yanlış. Bu ağaçların bir adı da çiçek ağacıdır. Ama çilek bitkisi ile hiçbir alakaları yoktur.

Anderhane, Arbutus andrachne

Bilimsel adına bakarsak Anderhane kelimesi dilimize Yunancadan geçmiş, biraz değişmiş. İngilizcedeki yaygın adı: Greek Strawberry Tree (Yunan çilek ağacı). Sonbaharda olgunlaşan meyveleri turuncumsu kırmızı renktedir. Çok güzel görünümlü bir ağaçtır. Yağmurdan ıslanınca dalları kırmızımsı görünür. Meyveleri yenir, tatlıdır ama pek lezzetliliği yoktur. Yaprakları kocayemişi yapraklarına göre biraz daha büyük, uzun ve kıvrıkça olur.

Anderhane ağacı 12 metre kadar büyük bir ağaçtır. Kışın yapraklarını dökmez. İlkbaharda çiçek açar. Kış soğuklarına -15 dereceye kadar dayanır.

Anderhane ağacı

Anderhane ağacı

Kocayemişi, Arbutus unedo

Meyveleri anderhane meyvelerinden daha lezzetlidir. Yaprakları daha küçük ve düz yapılıdır. Kocayemişi sonbahar ortası ile kış başı arasında çiçek açar. çiçekler hoş kokulu ve çok güzel görünümlüdür. Çan benzeri ve aşağı sarkıktırlar. Fakat meyvelerin olgunlaşması bir yılı alır. Bu arada önce sararır, sonra tam olgunlaşınca kırmızı renk alırlar.

Kışın yapraklarını dökmez. Boyu 6m kadar uzar. Kış soğuklarına anderhane gibi -15C dereceye kadar dayanır.

Kocayemişi ağacı

Kocayemişi ağacı

Ayrıca bakınız

Aynı cinsten (Prunus cinsinden) büyük çalı şeklinde gelişen iri parlak yapraklı bir bitki türü: ⇒ Kara yemiş, Prunus laurocerasus

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.