Caesalpinia pulcherrima, tavuskuşu çiçeği

Cüce ateş ağacı veya diğer isimleriyle kırmızı cennet kuşu çiçeği ya da tavuskuşu çiçeği cennet güzelliklerini anımsatan güzellikte çiçek açan çalı formunda bir bitkidir. Çiçeklenme zamanı (hava şartları uygunsa) neredeyse bütün yıl olup iklimi uygun yerlerde havalar uygun gittiği sürece çiçek açar durur.

Tavuskuşu çiçeği (Caesalpinia pulcherrima)

Baklagillerdendir. Bilimsel adı Caesalpinia pulcherrima. Anavatanı kuzev ve güney Amerika kıtalarının tropikal ve subtropikal bölgeleridir. Boyu 3 metreye varabilir. Çiçeklerinin güzelliğini yakından görmek için ağaç gibi büyümesine izin vermeyip dikten budamalarla kısa kalmasını sağlamalısınız. Cddi budamaları tolere edebilir. Çok dallı budaklı çalı olarak gelişebilir. Kenar çit çalısı olarak kullanılmaya uygundur fakat çiçeklerinin muhteşem güzelliğinden dolayı kenar çiti tarzında pek yetiştirilmez. Sadece kısa boylu tutmaya çalışın.

Sıcağı ve güneşi çok sever. Aksi takdirde çiçek açmayabilir.

Tavuskuşu çiçeği kışın -12°C soğuklara dayanır. İstisnasız tüm kıyı bölgelerimizde bahçelerde parklarda rahatça yetiştirebilirsiniz. Kışın -7C dereceden daha soğuk olan yerlerde kuzeyli rüzgarları şidddetli alan cephelerde tüm dallar soğuktan donabilir ama yaza doğru tekrar hızlı bir şekilde büyür. Sıcağı sever. Baharda geç uyanır.

Bahçelerde toprak seçmez. Pek fazla su istemez. Sıradan bir bahçe bitkisi gibi yetiştirebilirsiniz.

Güneşli teraslarda saksılarda yetiştirebilirsiniz. Saksı mümkün olduğunca büyük ve derin olmalı. Toprak olarak da doğal toprak kullanmalısınız.

Budama:

1- Kış sonunda / bahar başında yapılır. Gelişigüzel uzamış dalları kısaltın. İç içe geçmiş, sıkışıklık yapan dalları azaltın.

2- Çiçekleri geçmiş dalları kesebilirsiniz.

Çoğaltılması:

1- En çok tohumdan üretilir. Tohumlar 25C derece üstü sıcakta çimleniyor. Tohumları önce zımparalayıp yarım gün sıcak/ılık suda bekletin. Sonra toprağa çok hafifçe gömün. Öyle ki üstü kapalı olsun ama adeta 1mm gibi toprakla örtülü olsun. Güneşin adamakıllı ısıttığı ve rüzgarlı bir yerde çimlenir. Faklı usullerde asla çimlenemez. Sıcaklık şart.

2- Birkaç yıl yaşlanınca çevresini kazarak köklerinden birinin hafifçe açıkta kalmasını sağlayın. Kök filizlenir, hızlı büyüyen bir fidan olur. Sonraki yıl fidanı bağlı olduğu kök ile ayırın.

3- Dipten çıkıp yeterince kendi köklerini üretmiş yan fidanları ayırabilirsiniz.

4- Aralık ayı sonunda » kök çeliği ile çoğaltmayı deneyebilirsiniz.

Zararlıları: Yetiştirildiği yerde şartlar çok kötü olmadıkça önemli bir zararlısı, hastalığı yoktur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Caesalpinia pulcherrima, tavuskuşu çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Bezmialem, İstanbul dedi ki:

  Tohumundan yetiştirdiğim cennet kusu çalılarım çimlendi. Boyları 8 9 cm oldu. Çay bardağı büyüklüğünde saksıdalar. Şimdi bunlar ne yapmalıyım?
  ***
  Biraz daha büyük saksılara dikin. Yaz boyunca güzelce serpilir büyürler.

 2. Bezmialem, İstanbul dedi ki:

  Cennet kuşu küçük fidanlarımı talimatınız üzere daha büyük saksıya aldım. Almadan önce ilk çıkan 2 etli yaprak (diğer yapraklardan farklı şekilde) solmaya başladı. Diğer yapraklar iyi durumda. Bu normal bir durum mu? Toprağına biraz ponza taşı ve kum karıştırdım. İyi mi yapmışım?
  ***
  Tohumdan ilk çıkan iki çenek yaprak şimdi kuruyor. Bu gayet normal bir şey. Gerçek yapraklarda sorun yoksa her şey yolundadır. Toprağının süzek ve havadar olması (eğer sulamada ihmalci olmazsanız) daha fazla köklenmeye ve dolayısıyla daha hızlı gelişime sebep olur. Yani iyi yapmışsınız.

 3. Defne, İzmit dedi ki:

  Yaklaşık 7-8 yıldır bahçemde bakıyorum. Bu günlerde tomurcuk vermeye başladı ama açmadan dökülüyor. Dallarına dokundum sanki yaprakları da dökülüyor gibi. Bunun nedeni ne olabilir acaba?
  ***
  Köklerde bir sorun olabilir. mesela kök yiyen kurtlar dallarda büyük çapta cansızlaşmalara sebep olur. Veya toprağına dökülmüş kimyevi maddeler, deterjanlı sular zarar verebilir.

 4. Defne, İzmit dedi ki:

  Kök ile alakalı sorun var ise müdahale için geç mi kaldım acaba? Çıkarıp başka bir yere dikme zamanını kaçırdım mı
  ya da nasıl müdahale edebilirim kurtarma amaçlı olarak?
  ***
  Sökmeye gerek yok. Dibini kazıp kontrol edin. Kurt varsa çok derinde olmazlar. En fazla 25cm kadar derinlikte olur. Varsa ayıklarsınız. Ayrıca kazdığınız çukuru gübreli yeni toprak ile kapatıp güzelce sulayın. İnşallah faydası olur. Bir de nematot problemi olabilir. Bunun için kazdığınızda ana köklerden ayrılan ince kökleri inceleyin. Birçok şişkinlikler varsa, kökler adeta tespih gibi olmuşsa bu nematot problemidir ve bitkileri çok pis perişan eder. Bunun çözümü ise bitkiyi sökmeden, dibindeki 20cm kadar derinlikte toprağı alıp bol bol bitkisel çürüntülü doğal toprak doldurup ayrıca içine elma, muz vb meyve kabuklarını bol bol karıştırın. Nematotlarla mücadele çok zor. Toprağın bol bol bakterileşmesini, mikroplaşmasını sağlamak gibi doğal bir çözüm fayda eder. Ve asla hiçbir surette toprağa suni gübre ya da böcek ilacı vermemelisiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)