Kurumayan toprağa ne yapılır?

Poşetlerde satılan hazır toprakların tuzdan daha inatçı su tutucu özellikleri varken şimdi ithal bitkilerin toprakları çok daha fazla su tutucu özellikte olup ev ortamlarında kökleri çürütüyor.

Bu sayfayı birkaç hafta evvel hazırlamıştım. Konuyla ilgili yeni bir şey daha yaşayarak öğrenince değişiklik yaptım. Böylece sayfada iki kısım oldu.
Birinci kısım şimdi bildiğimiz haftalarca hiç kurumayan topraklar hakkında.. İkinci kısım Türkiye’de henüz pek bilinmeyen aylarca (duruma göre bir yıl boyunca) hiç kurumayan topraklar hakkında.

1- Haftalarca kurumayan hazır poşet topraklarımız

Kullanmadan önce 1/5 oranında ponza taşı ile karıştırın. İlk haftalarda yine geç kurur ama en azından köklerin çürüme riski bir hayli azalır. İki ay sonra normale dönecektir. İnce köklü bitkilere (afrika menekşesi, barış çiçeği, begonyalar, kaktüsler) ince ponza taşı olmalı. Taneleri pirinç ve kuru nohut kadar irili ufaklı.
Ponza taşı bulamıyorsanız alternatif yok. Bulmak zorundasınız.

2- Avrupadan ithal süs bitkilerinin saksılarındaki toprak

Bu mesele çiçekçileri de yakından ilgilendirir. İthal bitkilerinizi iyice kontrol etmeden sulamayın. Yoksa kısa sürede çürürler, elinizde kalır.

Yeni aldığım bir bitkiyi sabah güneşi alan ve bütün gün esintili yerde tutuyordum. 15 gün hiç sulamadım. Toprağı hiç kurumadı. Aldığım gün görünüş itibarıyla gelişim halinde olan, yeni yapraklar açmakta olan, dipten yeni sürgünler uzatmakta olan bitki iki hafta boyunca adeta donmuş kalmış durumdaydı. Ne bir hareket, ne bir bozulma. Bitki için zaman durmuştu sanki.

Sonra söktüm. Kökleri topraktan ayıkladım. Köklerde de hiçbir bozulma yoktu. Kökler gayet sağlıklıydı. Ama eminim bu bitkiyi eğer kışın alsaydım o kökler bizim soğuk salonda kesinlikle çürürdü.

Toprak ise bildiğimiz toprak değil. Adeta kestane toprağı + orkideler için kullanılan çam kabukları karışımı gibi iri iri odunsu parçalar içeren kestane toprağı benzeri bir şeydi. Hiçbir kuruma yok. Odunsu parçalar su emici özellikte ve yumuşaktı. Sıkınca su damlıyordu. O derecede suyu tutan bir yapısı vardı. Araştırdım meğer hindistancevizi yeşil dış kabuğundan yapılıyormuş.

kuşbaşı doğranmış hindistancevizi yumuşak dış kabuğu

Kuşbaşı doğranmış hindistancevizi yumuşak dış kabuğu

Ayrıca toprakta kuskus taneleri gibi küçük sarı bilyecikler vardı. Bunları böcek yumurtası sandım. Mini toplar sıkınca kırılıyor ve içinden su çıkıyor. Sanki böcek yumurtası. İnternetten araştırdım. Avrupada, Amerikada kullanılan yavaş çözülen bitki besiniymiş (osmocote marka). Aylarca sulanmaması gereken topraklar için bitki besinini de böyle yapıyorlar işte. kırmızı mercimek taneleri kadar, yusyuvarlak, parlak bilyecikler.

Katı bitki besini

Katı bitki besini, Osmocote marka

Satıcı o bitki için bana Hollanda’dan ithal demişti. Bütün araştırmalarım sonucunda gerçekten ithal olduğunu anladım.

İngiltere’deki KEW botanik bahçesi görevlisi anlatıyor:

“Biz artık torf vb karışımlar kullanmıyoruz. Hindistancevizi dış yeşil kabuğundan yapılan lifli maddeleri kullanıyoruz. Bunlar önce havadar özellikte fakat bir defa sulanınca suyu tamamen emiyor ve yapısında hiç hava barındırmaz hale geliyor. Su ise uzun zaman kurumuyor.

Bitkileri dikerken kökleri sıkıştırmıyorum. Hindistan cevizi toprağını gevşekçe doldurup bitkiyi diktinden sonra saksının dibini yere vurarak köklerin oturmasını sağlıyorum. Sonra suluyorum. Zamanla sertleşip bitkiyi sıkıca tutuyor.

Üst yüzey kurusa bile iç kısımda hiçbir kuruma olmuyor. Bu takdirde sulamıyoruz. Sulama gerektiğini saksıların hafiflemesinden anlıyoruz ve buna göre suluyoruz. Dört yıldır bu toprağın kullanımına iyice alıştım.

Bazı kişiler Hindistan cevizi toprağı kullanmada başarılı olamadıklarını (doğru kullanmayı beceremediklerini) söylüyor ama en iyisi budur. Herkese tavsiye ederim.”

İşte yeni aldığım bitkinin toprağı yukardaki botanik bahçesi görevlisinin anlattığı toprağın ta kendisi.

Dünyaca meşhur Kev botanik bahçesi artık saksılarda böyle toprak kullanıyor. Hollanda’dan ithal bitkide de aynı toprak kullanılmış. Anlaşılan hızla yayılacak.

Peki aylarca hiç sulanmaması gerekiyorsa bitki besini nasıl veriyorlar? Onun da çaresi yavaş çözünür özellikli katı bitki besini kullanmak.

Kısaca olay şudur: Serada emeği bir hayli azalttılar. Sulamaymış, bir düzen dahilinde besin vermekmiş filan bunlar artık tarihe karışıyor. Kapitalizm icadı “en düşük maliyet, en ucuz iş gücü, en az emek, sıfır alınteri ama en yüksek kazanç” çiçekçilik sektörüne de tam anlamıyla girmiş durumda.

Peki bize ne faydası var?

Bize zararı büyük olur. Zira seralarda sıcak nemli esintiler ve en iyi ışık düzeni bitkileri daima aktif gelişim halinde ve sağlıklı tutmakta. Ama evlerimizde kökler o toprakta kesinlikle çürür. Bakın ben ilkbahar ortalarında sıcak günlerde aldığım halde ve hem güneşli hem sürekli esintili yerde 15 gün tuttuğum halde o toprakta en küçük bir kuruma bile olmadı. Eğer aynı bitkiyi kışın alsaydım kesinlikle kökler çürüyecekti.

Size tavsiyem süs bitkisi alacaksanız sadece ilkbahar ortasında alın, 10 gün bekletin yer değişikliği şokunu atlatsın sonra toprağını değiştirin. Kullandığınız hazır toprakları da mutlaka 1/5 oranında ponza taşı ile karıştırın.

Çiçekçilere tavsiyem, ithal bitkileri alınca iyice kontrol etmeden sakın sulamayın. Yoksa henüz satamadan çürütürsünüz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler:


'Kurumayan toprağa ne yapılır?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Derya E. -Manisa dedi ki:

  Ben de bir markette görmüştüm. Sıkıştırılmış çiçek toprağı yazıyordu. Baktım iyice inceledim okudum. Hindistan cevizinin dış kabuklarıymış. İçeriğinde çook az miktarda azot ve fosfor var. Aldım eve gelince üzerinde yazdığı gibi 3 litre su verdim. Toprak yaklaşık 10 katı kadar çoğaldı. Baktım toprak çok hafif ve hava geçiriyor. Sukulentlerim ve buna benzer cinslerde bu toprağı kullandım. Haftada bir kere suluyorum. Belki daha seyrek. Zaten kaktüsler çok su sevmiyorlar.
  Benim aldığım toprak burada resmi olana benzemiyor. Benimki çok daha ince kıyılmış ve suyu öyle tutmuyor hatta hiç tutmuyor. Oldukça süzek. Kaktüslerim çok sevdiler. Bence en kötü tarafı besin açısından zayıf olmaları. Bunun için de bitki besinleri kullanıyorum. Yani şunu söylemek istedim bu hindistan cevizinden yapılan toprağın da çeşitleri var. Benimki mesela su tutmuyor.

 2. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Diatomit kum kullanmak bitkiler için iyi olur mu? Ya da hangileri için iyi olabilir? Bu maddenin özellikleri nasıldır? Ben bunu akvaryum kumu olarak kullandım. Kedi kumu olarak satılıyor aslında. Akvaryumda kötü bir tarafını görmedim. Yararı oldu mu onu da ölçemiyorum çünkü başka pek çok etken vardı. Çok geniş yüzey alanı oluşturduğu için akvaryumda işe yarar diye düşündüm. Bakteri oluşumuna olanak verir. Aslında akvaryumdan çıkardıktan sonra da şimdi kum zambaklarının saksısına başka topraklara karıştırarak koydum. Henüz bir zararı olmadı. Sonucunu ilerde göreceğiz. Sizce toprağın süzekliğini arttırır mı?
  ***
  Çok iyi etmişsiniz. Hiçbir zararı olmaz. faydası ise kum karıştırılması gereken topraklarda kum yerine kullanılabilir. Toprağın süzekliğini ve oksijen tutma kapasitesini arttırır. Çok faydalıdır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)