Kurumayan toprağa ne yapılır?

Poşetlerde satılan hazır toprakların tuzdan daha inatçı su tutucu özellikleri varken şimdi ithal bitkilerin toprakları çok daha fazla su tutucu özellikte olup ev ortamlarında kökleri çürütüyor.

Salon – ofis bitkileri için hazırlanan hazır poşet toprakların çoğunluğu birkaç hafta su tutucu özelliktedir. Bu da bazı bitkiler için hiç iyi değildir. Aslında istisnasız her içmekan süs bitkisi en geç bir haftada kuruyan toprakları sever. Maalesef sıcak hava hareketleri sağlanan seralara uygun toprakları bize salon bitkisi toprağı diye satıyorlar.

Önce acil çözüm arayanlara bir tavsiye

Serin – soğuk aylarda aldığınız bikinin toprağı fazla ıslaksa bitkinin ev veya ofis ortamında köklerinin çürüyeceği ve bitkinin bozulup öleceği yüzde yüz kesindir. Bozulmasını beklemeden saksıdan kalıp gibi çıkarın. Tepsi gibi bir şey üzerine koyun. Toprakta kayda değer bir kuruma olana kadar bekletin. Sonra aynen saksısına geçirin.

Saksıdaki toprağın çabuk kurumasını sağlamak

Yeni bir bitki aldığınızda toprağın fazla ıslak olmamasına dikkat edin ve evinize getirdiğinizde ilk 10 gün hiç sulamayın. Aksi takdirde ani ısı değişikliğinde köklerde ciddi hasarlar oluşur ve bitki bütün güzelliğini kaybeder. Eski güzel haline gelebilmesi bitki türüne göre 5 ay ile 1 yıl arasında değişir. Bazen tamamıyla ölür ve dolayısıyla yapılacak bir şey yoktur.

Toprak çok ıslak ise saksısından kalıp gibi çıkarıp geniş bir tabağın üstüne koyun. Islaklık – ıslatıcılık gidince ve nemlilik de orta seviyeye inince tekrar saksıya geçirin. Toprak iyice kuruyana kadar sulamayın.

Hazır topraklara çabuk kuruyucu özellik kazandırmak

Hemen her tür salon-ofis bitkisine uyabilecek bir formul toprağa hem ponza taşı hem dişli kum karıştırmaktır. Yalnız, bunlar saksıya üst üste katmanlar olacak şekilde koyulmaz. Önce birbirleriyle iyice karıştırılıp harmanlanır ve saksıya doldurulur. Oranlar şöyle:

4 ölçü toprak + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü dişli kum.

Paşa kılıcı, benjami, yucca, devleşebilen türden difenbahya ve benzeri uzun ya da büyüdükçe ağırlaşan türler saksıda sıkışık toprakla desteklenmek ister. Ve zamanla sıkışma daha da yoğunlaşır ve kökler hem sıkışıp hem oksijensiz kalarak çürür. Hiç kurumayan topraklar sulama gerektirmez ve toprakta bakteriler oksijeni tüketir. Sonra oksijensiz ortam bakterileri hızla çoğalır. Sonuçta kökler zehirlenip çürür. Bu tip bitkiler için şu oranlarda karışım yapın ki ne olursa olsun toprak çabuk kurusun ve gerektiği gibi sık sulama sayesinde kökler oksijensiz kalmasın:

4 ölçü toprak + 2 ölçü ponza taşı + 1 ölçü dişli kum.

Üreticiler halkı hiç düşünmüyor

Tüm dünyada aynı. Maliyetleri en aza düşürmek, iş gücünü azaltmak, işleri kolaylaştırmak ve taşımada eskiye göre 25 kat daha fazla hafiflik sağlamak için ancak sera ortamlarında işe yarayan ama ev – ofis ortamlarında kökleri çürüten malzemelerden tuhaf topraklar hazırlarlar. En ucuzundan plastik saksılar ise taşıma esnasında ezilmelere, saksı içerisinde sıkışmalara sebep oluyor.

Sonuç olarak yüzde yüz kesin olan şey, o bitkilerin o garip topraklarda ancak sera ortamlarında işe yaramaları ama ev ortamlarında kökleri çürütmesidir.

Çözüm

O halde biz o bitkileri iyi toprak bulup saksılara dikmemiz için geçici saksılarda satılan fideler gibi düşünmeliyiz. Ve süs bitkisi satın alma zamanımız ise ilkbahar sonu ile yaz sonu arasındaki dönem olmalıdır. Yukarıda tarif ettiğim toprak karışımından hazırlayıp bitkileri daha güzel saksılara kendi hazırladığımız toprakla yeniden dikmeliyiz.

 

Avrupadan ithal süs bitkilerinin saksılarındaki toprak

Bu mesele çiçekçileri de yakından ilgilendirir. İthal bitkilerinizi iyice kontrol etmeden sulamayın. Yoksa kısa sürede çürürler.

Yeni aldığım bir bitkiyi sabah güneşi alan ve bütün gün esintili yerde tutuyordum. 15 gün hiç sulamadım. Toprağı hiç kurumadı. Aldığım gün görünüş itibarıyla gelişim halinde olan, yeni yapraklar açmakta olan, dipten yeni sürgünler uzatmakta olan bitki iki hafta boyunca adeta donmuş kalmış durumdaydı. Ne bir hareket, ne bir bozulma. Bitki için zaman durmuştu sanki.

Sonra söktüm. Kökleri topraktan ayıkladım. Köklerde de hiçbir bozulma yoktu. Kökler gayet sağlıklıydı. Ama eminim bu bitkiyi eğer kışın alsaydım o kökler bizim soğuk salonda kesinlikle çürürdü.

Toprak ise bildiğimiz toprak değil. Adeta kestane toprağı + orkideler için kullanılan çam kabukları karışımı gibi iri iri odunsu parçalar içeren bir şeydi. Hiçbir kuruma yoktu. Öyle ki dıkınca su damlıyordu. O derecede suyu tutan bir yapısı vardı. Araştırdım. Meğer hindistancevizi yeşil dış kabuğundan yapılıyormuş.

kuşbaşı doğranmış hindistancevizi yumuşak dış kabuğu

Kuşbaşı doğranmış hindistancevizi yumuşak dış kabuğu

Ayrıca toprakta kuskus taneleri gibi küçük sarı bilyecikler vardı. Bunları böcek yumurtası sandım. Mini toplar sıkınca kırılıyor ve içinden su çıkıyor. Sanki böcek yumurtası. İnternetten araştırdım. Avrupada, Amerikada kullanılan yavaş çözülen bitki besiniymiş (osmocote marka). Aylarca sulanmaması gereken topraklar için bitki besinini de böyle yapıyorlar işte. kırmızı mercimek taneleri kadar, yusyuvarlak, parlak bilyecikler.

Katı bitki besini

Katı bitki besini, Osmocote marka

Satıcı o bitki için bana Hollanda’dan ithal demişti. Araştırmalarım sonucunda bir de aşağıdaki bilgiyi buldum.

İngiltere’deki KEW botanik bahçesi görevlisi anlatıyor:

“Biz artık torf vb karışımlar kullanmıyoruz. Hindistancevizi dış yeşil kabuğundan yapılan lifli maddeleri kullanıyoruz. Bunlar önce havadar özellikte fakat bir defa sulanınca suyu tamamen emiyor ve yapısında hiç hava barındırmaz hale geliyor. Su ise uzun zaman kurumuyor.

Bitkileri dikerken kökleri sıkıştırmıyorum. Hindistan cevizi toprağını gevşekçe doldurup bitkiyi diktikden sonra saksının dibini yere vurarak köklerin oturmasını sağlıyorum. Sonra suluyorum. Zamanla sertleşip bitkiyi sıkıca tutuyor.

Üst yüzey kurusa bile iç kısımda hiçbir kuruma olmuyor. Bu takdirde sulamıyoruz. Sulama gerektiğini saksıların hafiflemesinden anlıyoruz ve buna göre suluyoruz. Dört yıldır bu toprağın kullanımına iyice alıştım.

Bazı kişiler Hindistan cevizi toprağı kullanmada başarılı olamadıklarını (doğru kullanmayı beceremediklerini) söylüyor ama en iyisi budur. Herkese tavsiye ederim.”

Bir de herkese tavsiye ediyor. Herkes dediği ise sürekli sıcak hava akımlarının püfür püfür dolaştığı sera ortamı bitki üreticileri. Biz değiliz.

İşte yeni aldığım bitkinin toprağı yukarıdaki botanik bahçesi görevlisinin anlattığı toprağın ta kendisi.

Dünyaca meşhur Kev botanik bahçesi artık saksılarda böyle toprak kullanıyor. Hollanda’dan ithal bitkide de aynı toprak kullanılmış. Anlaşılan hızla yayılacak.

Peki aylarca hiç sulanmaması gerekiyorsa bitki besini nasıl veriyorlar? Onun da çaresi yavaş çözünür özellikli katı bitki besini kullanmak.

Kısaca olay şudur: Serada emeği bir hayli azalttılar. Sulamaymış, bir düzen dahilinde besin vermekmiş filan bunlar artık tarihe karışıyor. Kapitalizm icadı “en düşük maliyet, en ucuz iş gücü, en az emek, sıfır alınteri ama en yüksek kazanç” çiçekçilik sektörüne de tam anlamıyla girmiş durumda.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: |


'Kurumayan toprağa ne yapılır?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Derya E. -Manisa dedi ki:

  Ben de bir markette görmüştüm. Sıkıştırılmış çiçek toprağı yazıyordu. Baktım iyice inceledim okudum. Hindistan cevizinin dış kabuklarıymış. İçeriğinde çook az miktarda azot ve fosfor var. Aldım eve gelince üzerinde yazdığı gibi 3 litre su verdim. Toprak yaklaşık 10 katı kadar çoğaldı. Baktım toprak çok hafif ve hava geçiriyor. Sukulentlerim ve buna benzer cinslerde bu toprağı kullandım. Haftada bir kere suluyorum. Belki daha seyrek. Zaten kaktüsler çok su sevmiyorlar.
  Benim aldığım toprak burada resmi olana benzemiyor. Benimki çok daha ince kıyılmış ve suyu öyle tutmuyor hatta hiç tutmuyor. Oldukça süzek. Kaktüslerim çok sevdiler. Bence en kötü tarafı besin açısından zayıf olmaları. Bunun için de bitki besinleri kullanıyorum. Yani şunu söylemek istedim bu hindistan cevizinden yapılan toprağın da çeşitleri var. Benimki mesela su tutmuyor.

 2. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Diatomit kum kullanmak bitkiler için iyi olur mu? Ya da hangileri için iyi olabilir? Bu maddenin özellikleri nasıldır? Ben bunu akvaryum kumu olarak kullandım. Kedi kumu olarak satılıyor aslında. Akvaryumda kötü bir tarafını görmedim. Yararı oldu mu onu da ölçemiyorum çünkü başka pek çok etken vardı. Çok geniş yüzey alanı oluşturduğu için akvaryumda işe yarar diye düşündüm. Bakteri oluşumuna olanak verir. Aslında akvaryumdan çıkardıktan sonra da şimdi kum zambaklarının saksısına başka topraklara karıştırarak koydum. Henüz bir zararı olmadı. Sonucunu ilerde göreceğiz. Sizce toprağın süzekliğini arttırır mı?
  ***
  Çok iyi etmişsiniz. Hiçbir zararı olmaz. faydası ise kum karıştırılması gereken topraklarda kum yerine kullanılabilir. Toprağın süzekliğini ve oksijen tutma kapasitesini arttırır. Çok faydalıdır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)