Cymbidieae

Orkidegiller (Orchidaceae) familyasından Cymbidieae takımı yaklaşık 130 kadar orkide cinsinin 1800 civarında türlerinden oluşur. Hepsi simpodyaldır ve çiçeklerinin erkek organlarının uçlarında iki polen topu vardır.

Bu takımda orkideler çoğunlukla Epidendroideae alt familyasına mensuptur. Örnek tip Cymbidium cinsi türleridir. Cymbidium türlerinden evlerde saksıda yetiştirmeye uygun dayanıklılıkta pekçok hibrit ve kültivar orkideler türetilmiştir. Bakımı en kolay orkidelerdendir. Bazı türler gibi çam kabuklarında filan değil, süzekliği iyice arttırılmış torf toprakta yetişirler. Fakat çiçek açmalarını sağlamak bazı şartları yerine getirmeye bağlıdır. Kısaca bir hayli serinlik isterler. Yoksa kolay kolay tomurcuk vermeye girişmezler. İklimi uygun güney illerimizin düşük rakım kıyı kesimlerinde tüm yıl dışarıda açık havada yetiştirmenizi tavsiye ederim. Böylece sonbahar – ilkbahar arasında vey kış mevsimi içinde mutlaka tomurcuk verir ve çiçek açarlar. Ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız varsa lütfen ⇒ Cymbidium (orkide) sayfasına bakın.

Cymbidieae gurubundan bir orkide çiçeği

Cymbidieae gurubundan bir orkide çiçeği

Cymbidieae takımı aslında 11 alt takımdan oluşur. Catasetinae, Coeliopsidinae, Cymbidiinae, Cyrtopodiinae, Eriopsidinae, Eulophiinae, Maxillariinae, Oncidiinae, Stanhopeinae, Vargasiellinae ve Zygopetalinae..

Tropikal kuşakta olmak üzere dünyanın her yerinde hem terestiyal (toprağa bağımlı) hem epifitik özellikte (ağaçlar üzerinde yaşayan) Cymbidieae takımı orkideleri bulunur. Ayrıca bu takımdan türler Orkidegiller familyasındaki en büyük yapılı orkide türleridir. Aralarından çok ilgi çekici şekil ve renklerde çiçek açanları çoktur.

Bu yazıyı hazırlamakta baş vurduğum kaynak: Cymbidieae – Wikipedia

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.