Orkidelerin monopodyal ve simpodyal yapıları

Orkidelerin yapıları türlere göre değişen büyük farklılıklar gösterseler de gövdelerinin yapıları itibarıyla monopodial ve simpodial olarak sadece ikiye ayrılır.

Resme dikkat ederek aşağıdaki bilgileri daha iyi anlayabilirsiniz.

Orkidelerin yapısı

Orkidelerin yapısı

1- Monopodyal: Tek ayaklı anlamına gelir. Yani ‘tek gövde’ üzerinde devamlı yapraklanarak, yanlardan veya dipten filizlenmeyerek gelişime devam ederler. Dipten ya da ana gövdeden yan filiz çıkması, yavru oluşturmaları nadir görülür. Phalaenopsis’ler monopodyal orkidelerden olup genellikle gövdesi çok fazla uzamaz ve kısa rizom gibi kalır. Vanilyalar ve Vanda orkidelerinin bazı türleri ise sarmaşık gibi birkaç metre uzarlar. Yuvarlak yumrulu olan Salep orkidelerinin gövdesi olmaz ama onlar da monopodyal kabul edilir.

2- Simpodyal: Birleşik ayaklı, çoklu ayaklı. Yani toprak altında ya da ağaçlar üzerinde ince rizom ilerlerken birçok yalancısoğan oluşturur (gerçi bu tip rizom konusunun ayrıntıları çok ama burada orkidelerin genel yapısı hakkında kısa bilgi verildi). Rizom ilerlerken peşisıra yalancısoğanlar bırakır. Her bir yalancısoğan bir sonraki yalancısoğanın hayat kaynağıdır. Tüm rizomlar en uçtaki yeni gelişimin gücünü sağlar. Dolayısıyla da simpodyal orkidelerde bünye tüm yalancısoğanlarıyla bir bütündür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Orkideler

Etiketler:


'Orkidelerin monopodyal ve simpodyal yapıları' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Nermin, Bursa dedi ki:

    Bir simpodyal orkidem var. Aldığımda çiçekliydi. Yaklaşık bir yıldır pek bir gelişim göstermedi. Ona da diğer orkidelerime baktığım gibi bakıyorum. Onlara sağladığım şartları bunun için de sağladım. Ama hakkında pek bilgi bulamıyorum. Şu anda iki tane yeni yalancı soğan çıkarıyor ama diğer soğanlar öylece kaldı. Simpodyal orkidelerde her yalancı soğan sadece bir kez mi çiçek çıkarır? Bu çiçek döküldüğünde çiçek sapını kesmek mi gerekir? Yoksa aynı çiçek sapından tekrar çiçeklenme gerçekleşir mi? Yalancı soğanlar çoğalıp saksıya sığmaz olursa bu yalancı soğanları kesmek mi gerekir? Eğer bunlar tekrar çiçeklenmiyorsa zamanla yapraklar çirkinleşmez mi?
    ***
    Eskiler çoğaldıkça yenileri daha güçlü olur. Yenileri çiçek açar. Eskileri kesmeyin. Bu konuda daha sonra ayrı sayfada bilgi vereceğim. Şimdilik kısaca bu kadar cevapladım. Bu türlerin bakımları fanalopsisler gibi değil. Ne tür ise tespit etmeli ve ona göre bakımını yapmalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)