Gymnocalycium baldianum örümcek kaktüs

Daha çok Gymnocalycium venturianum adıyla tanınan örümcek kaktüs bol bol çiçek açmasıyla kaktüs koleksiyoncularının en gözde türlerindendir. Çiçek güzelliği göz alıcıdır. Esas bilimsel adı Gymnocalycium baldianum olup Cactaceae familyasındandır. Ana vatanı Arjantin’in kuzeybatısında, yüksek rakım yerlerdir (500m ile 2000m arası). Yani dağ bitkisidir ve ayrıca çoğu zaman otların gölgesinde kalırlar.

Gymnocalycium baldianum kaktüs türü (örümcek kaktüs)

Gymnocalycium baldianum, örümcek kaktüs – fotoğraf: freepik

Özellikleri

Örümcek kaktüs çok küçük halde bile çiçek açar. Öyle ki tohumdan yetişen mini fideleri dahi ertesi yıl çiçek açmaya başlarlar. Çiçek rengi mora çalar kırmızıdır. Magenta rengi, pempe-açık mor arası, beyaz ve turuncu çiçek açan çeşitleri de vardır. Açık havada ilkbahar ortasından sonbahara kadar defalarca çiçek açar. Kapalı mekanlarda ya hiç çiçek açmaz ya da sadece bir defa ilkbaharda çiçek açacaktır.

Yuvarlak yapılı, küçük yapılı kaktüslerdendir. Gövde çapı 13cm genişleme potansiyeline rağmen genelde 8cm’yi pek geçmez. Dikenleri dik değil, yatık ve gövdeye doğru kıvrık olur. Bundan dolayı örümcek kaktüs demişler. Rengi yetiştiği yere göre farklı olabiliyor. Kahverengimsi yeşil, mavimsi yeşil ve bu renklerin açık ve çok koyu tonları vesaire. Bu açıdan değişkenlik gösterir.

Kış soğuklarına en fazla -10C dereceye kadar dayanır.

Yetiştirme, bakım

Gymnocalycium baldianum örümcek kaktüs öncelikle yerinin sürekli hava akımlarına sahip olması şartıyla ve öğle saatlerinde fazla ısınmaması şartıyla günde birkaç saat direkt güneş ister. Ama yazın şiddetli sıcak olan bölgelerde (mesela Akdeniz iklim bölgelerinde) haziran başından eylül sonuna kadar gölgeli yerlerde, özellikle rüzgarlara açık kuzey cephede tutmalısınız. Diğer zamanlarda mümkün olduğunca uzun süre direkt güneş almalıdır.

Evlere pek uygun değil. Çünkü sürekli püfür püfür hava akımları istiyor. Hava akımlarına sürekli ihtiyaç duymasından başka bir müşkülpesentliği yoktur.

Saksı – toprak

Fotoğraflarda minicik saksılarda görmeniz sizi aldatmasın. Gymnocalycium baldianum serin toprak sever. Dolayısıyla gereğinden büyük ve derin saksı kullanmanızı tavsiye ederim. Hem böylece 6-7 yıl aynı saksıda aynı toprakta kalabilir. Genişçe bir saksıya birkaçını bir arada dikebilirsiniz. Birbirleriyle ara mesafeleri 5cm, saksı kenarı ile mesafeleri ise 7-8cm kadar olmalıdır. Toprak yüzeyini ponza taşıyla veya iri kuvars taşlarıyla örtebilirsiniz. Toprak yüzeyini örtmede mıcır ve badem şekeri benzeri beyaz dolomit süs taşları kullanmayın. Çünkü bunlar toprağın pH derecesini felaket derecede arttırır.

Toprak karışımı: 1 ölçü torf + 1 ölçü 4-5mm dere kumu + 1 ölçü ponza taşı. Kaktüsünüz yanlış toprağa ekili ise veya küçük saksıda olup da büyük saksıya geçirecekseniz yeni saksısına tarif ettiğim gibi toprak karışımı kuru olarak doldurup kaktüsünüzü ekin. 5-6 gün geçmeden sulamayın.

Sulama ve bitki besini verme

Sulamalar yazın gece ısısının 22C derecenin hiç altına düşmediği yerlerde yaz boyunca tehlikelidir. Aslında yaz aylarında sık sık sulamak gerekir ama bu subtropikal dağ bitkisi Gymnocalycium baldianum Akdeniz iklimi uyumlusu olmadığından problem çıkacaktır. Genelde kökler çürür ve çürüme kaktüsün dibinden yukarı doğru devam eder. Onun için sıcak memleketlerde rüzgarlara açık kuzey cephede tutmalı, toprak iyice kuruduğu zamanlarda günün en serin saatlerinde sulamalısınız.

Karasal iklimli, geceleri oldukça serin geçen yerlerde ise yaz boyunca sık sık sulamanızda tehlike yok. Yine de toprağın iyice kurumasını bekleyin.

Serin aylarda normal sulamalara devam edin. Soğuk kış aylarında toprak kupkuru oldukça fazla vakit geçirmeden sulamalısınız.

Güçlü gelişim gösterdiği zamanlarda ayda bir defa kaktüs besini (yarı doz) vermelisiniz. Genelde kış dinlenmesinin peşinden yaz başına kadar güçlü gelişim gösterir. Sonra sonbahara kadar (şartlar uygunsa) sadece çiçek açar. Bu dönemde ise bitki besinine yine ayda bir ama çeyrek dozajda devam edin.

Kışın soğukta dinlendirme

Çiçek açması için gereklidir. Fakat Akdeniz ikliminde kışın gelişim gösterir. Ve bu da yazın çiçek açmasına engel olur. Çözüm: Buralarda aralık ayının sonundan şubat sonuna kadar kuzey cephede tam açıkta soğuk yerde sulamadan bekletin. Ne kadar soğuk rüzgar yerse o kadar iyidir. Ankara, Konya vesaire kışın bu türe göre fazla soğuk olan yerlerde ise soğuk odalarda veya soğuk camekan balkonlarda kış üşümesi yeterli olur.

Üretim

Gymnocalycium baldianum örümcek kaktüs üretimi genellikle tohumları iledir. Çünkü yavru vermesi için birkaç yıl gelişip iyice büyümüş olması gerekiyor. Bu halde bile çok fazla yavru vermez. Onun için kaktüsünüzü bölmek yerine tohumlarını değerlendirmeye çalışın. Tohumları ilkbahar başında ekmelisiniz. İlk yılında fideler yaz boyunca güneşi filtrelenmiş almalılar. Yavru verirse sadece nisan sonunda ayırın. Kesik yerin kuruması için 10 gün açıkta bekletin. Sonra kuru toprağa dikin ve açık havada tutun. Bir hafta geçmeden önce sulamayın. Ilık bahar rüzgarları sayesinde çabucak kök salacaktır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.