Impatiens niamniamensis

Yaygın adı Kongo papağanı çiçeği olan Impatiens niamniamensis türü bildiğimiz Yeni Gine çiçeği, cam güzeli ve kına çiçeği ile aynı cins (Impatiens), aynı familyadandır (Balsaminaceae). Farkı daha uzun boylu ve daha güçlü gelişmesidir. Ayrıca uzun ömürlüdür. Yarısı sarı yarısı kırmızı olan çiçekleri papağan kafasını andırır.

Kongo papağanı çiçeği (Impatiens niamniamensis)

Impatiens niamniamensis Afrika’nın orta kısımlarında, genelde denizden uzak iç kesimlerde, yüksek rakım yerlerin bitkisidir. Ormanlık yerlerde yaşarlar. Bu sebeplerden dolayı güneşe tam gün açık yerleri ve şiddetli sıcakları sevmez.

Bahçe ve balkonlarda az güneşli veya gölgeli yerlerde yetiştirmelisiniz. Kış soğuklarına hiç dayanamaz. Kışın içeri almak gerekir. Zaten evde yetiştirmeye uyum sağlar. Ama tam cam kenarında tutmanız şartıyla. Yerini severse sağlam ve gür gelişimli, dik duruşlu olur. Boyu 1 metreye yaklaşır. Çok dallanır ve her yerinden çiçek açar.

Gelişim göstereceği kadar elverişli hava şartlarında çiçek açması süreklidir. Tam gölgeye uyumludur. Gölgeli yerde yetişmesi çiçek açmasına engel olmaz. Fakat iç mekanlarda çok güçlü aydınlık yer ve buna ilaveten mutlaka birkaç saat sabah güneşi veya ikindi sonrası güneşi ister. Aksi takdirde iç mekanlarda çelimsiz, deforme yapılı, dik duramayan incecik çirkin dallarla karman çorman bir hal alır.

Üretimi genelde dallarını köklendirme yoluyladır. Sukulent özellikli dalları kolayca köklenir. Önce 4-5 gün suda bekletin. Sonra gübresiz, bolca kumlu veya ponzalı temiz bir toprağa dikin ve sulayın. Tohumla üretimi de gayet basittir. Fideler hızlı büyür ve kısa sürede çiçek açmaya başlarlar. Yalnız, tohumla yetiştirmede ana bitkinin aynısı çıkmama problemi var. Tohumdan yetişmiş fidelerde çiçek rengi ve yaprak şekli farklı farklı olabiliyor. Çok beğendiğiniz bir kongo papağanı çiçeğinizin özelliğini aynen devam ettirmek istiyorsanız tohumla değil dallarından köklendirmeyle çoğaltmalısınız. Bu sayede ana bitkinin birebir aynı kopyalarını üretmiş olursunuz.

Kongo papağanı çiçeği (Impatiens niamniamensis) yetiştirme, bakım, toprak isteği, her türlü temizlik vb konuları için ⇒ cam güzeli sayfasına bakınız. Sevdiği şartlar ve zararlıları aynıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.